użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Porzeczki - agrotechnika » Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego
Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135831] pon, 25 sierpień 2014 21:14 Przejdź do następnej wiadomości
Hansik jest aktualnie niedostępny Hansik
Nowy
Witam czy na plantacje jednoroczna tisla mozna teraz zastosowac sol potasowa i w jakiej dawce bylo by najlepiej dac, analizy gleby nie byly robione wiec nie wiem co tam sie dokladnie dzieje, chcialem zaznaczyc ze pod koniec czerwca poczatek lipca bylo dawane saletra i sol potasowa w dawce 100/100 na 1h
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135832 (odpowiedź na #135831) ] pon, 25 sierpień 2014 21:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Szkoda że nie ma tych analiz, bo w ciemno trudno coś radzić... Ale gdyby plantacja była założona " tak jak w książkach stoi ", to przed posadzeniem i wapno i fosfor i potas powinny były być dane... I jeżeli tak było, to sypanie tych składników już po roku nie jest potrzebne... Przecież te rośliny w pierwszym roku po posadzeniu pobrały tego potasu i fosforu tyle co nic... Poza tym, jeśli gleba jest sama z siebie dość zasobna w potas, to jego sypanie " w ciemno " może narobić dużo złego, zwłaszcza spowodować uwstecznienie a w związku z tym niedostępność magnezu... Tak więc ja radził bym się z tym potasem wstrzymać a analizę gleby, zrobić... A swoją drogą co to jest to 100/100 ?... Czy to może 100 kg azotu w czystym składniku i 100 kg potasu w czystym składniku na ha ?... A jeśli tak, to dawka azotu była w porządku a dawka potasu, taka sobie... Ale jednak, tym bardziej że te 100 kg potasu już poszło, to ja bym się z nim wstrzymał... Wg. mojej wiedzy takie 100 kg potasu w czystym składniku to się daje corocznie, ale dopiero na plantację w pełni owocowania...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 25 sierpień 2014 21:33]

Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135834 (odpowiedź na #135831) ] pon, 25 sierpień 2014 21:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Klepka jest aktualnie niedostępny Klepka
Zaawansowany
ja rozumię to w ten sposób że dał 100 kg soli i 100 kg saletry na ha.

Bez analizy jest ciężko coś powiedzieć trzeba by ją zrobić lub zastosować się do książkowych dawek corocznych.
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135837 (odpowiedź na #135834) ] pon, 25 sierpień 2014 21:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Klepka... Jeśli było tak jak piszesz, to było...cienko... Bo 100 kg soli to tylko ok. 50 kg potasu a 100 kg saletry to tylko ok. 30 kg azotu na ha... A w takiej np. książce " Sadownictwo i szkółkarstwo " - autor prof. Słowik, podają że orientacyjne nawożenie potasem porzeczek to ok. 100-130 kg K20 czystego składnika na 1 ha, od trzeciego roku po posadzeniu...Pozdrawiam !
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135838 (odpowiedź na #135834) ] pon, 25 sierpień 2014 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
Ja osobiście zgadzam się z kolegami, że jeśli wyjdzie w wyniku analizy gleby że trzeba dać potas to można dać zgodnie z zaleceniami. Ze względu na niską cenę porzeczki, a raczej niepewną cenę w przyszłym roku zasadne jest sypanie tańszej niż siarczan soli potasowej. Tylko teraz na jesieni żeby chlorki mogły się wypłukać do wiosny Smile
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135840 (odpowiedź na #135838) ] pon, 25 sierpień 2014 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To teraz napiszę coś, co nie jest adresowane do nikogo z tu obecnych... No, może za wyjątkiem Hansika... Chodzi mi o jakiś kult soli, z którym się często spotykałem... I naprawdę często spotykałem chłopów, którzy wiedzieli / i sypali / jedno...Sól... Na łąkę, na ściernisko, pod buraki, pod ziemniaki... Zawsze sól... A przecież nawozem / i składnikiem / od którego najbardziej zależy wzrost i plon, jest AZOT !... A sól ?... Czasem jest potrzebna... Pamiętam takie badania z czasów kiedy jeszcze żył inż. Cegłowski z Sinołęki... Badania, które wykazały, że prawie wszystkie sady w okolicach Warszawy są...prze-potasowane !... Bo sól !... Więc bez przesady Panowie z tą solą ... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 25 sierpień 2014 22:28]

Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135876 (odpowiedź na #135840) ] wto, 26 sierpień 2014 17:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
Coś w tym może być. Spotkałem się nawet z opinią żeby mocznik siać na zimę ponieważ jest to nawóz długo rozkładający się i na wiosnę kiedy ruszy wegetacja będzie jak znalazł....
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135879 (odpowiedź na #135876) ] wto, 26 sierpień 2014 18:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dido1974 jest aktualnie niedostępny dido1974
Stały bywalec
Tak a jak przyjdzie ciepła zima to wegetacja ruszy w styczniu Very Happy
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135890 (odpowiedź na #135879) ] wto, 26 sierpień 2014 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uważam że jeśli wegetacja ruszy w styczniu, to tylko z powodu wysokich temperatur a nie z powodu zastosowanego mocznika... Mnie uczono, że mocznik najlepiej dać póżną jesienią, aby wraz z listopadowymi i grudniowymi opadami rozpuścił się i wniknął w głąb gleby... I tam, po wejściu w kontakt z kompleksem sorbcyjnym będzie bezpieczny i będzie dostępny roślinom przez cały okres wegetacyjny... A jeśli damy go wiosną, póżną, suchą i ciepłą, to on, pozostając na powierzchni gleby i w wysokich temperaturach, ulegnie w dużym procencie rozkładowi i zwróci dużo azotu do atmosfery, co będzie ewidentną stratą z punktu widzenia rolnika i sadownika...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: wto, 26 sierpień 2014 20:57]

Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135891 (odpowiedź na #135831) ] wto, 26 sierpień 2014 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
a jezeli chodzi o opadzine tą porą to warto jeszcze pryskac czy juz sie nie oplaca bo co prawda jeszcze 2 miesiace i bedzie sie konczyl okres wegetacji a koszta jednak nie sa wielkie ale zawsze sa wiec nie wiem czy sie jeszcze oplaca popryskac ;/
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135893 (odpowiedź na #135891) ] wto, 26 sierpień 2014 21:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tu Hansiku coś podpowiedzieć powinni starzy fachowcy i doświadczeni plantatorzy... A ja sam jestem ciekaw... Smile ...Pozdrawiam !
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135902 (odpowiedź na #135837) ] wto, 26 sierpień 2014 21:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Melolontha napisał(a) dnia pon, 25 sierpień 2014 09:53

Klepka... Jeśli było tak jak piszesz, to było...cienko... Bo 100 kg soli to tylko ok. 50 kg potasu a 100 kg saletry to tylko ok. 30 kg azotu na ha... A w takiej np. książce " Sadownictwo i szkółkarstwo " - autor prof. Słowik, podają że orientacyjne nawożenie potasem porzeczek to ok. 100-130 kg K20 czystego składnika na 1 ha, od trzeciego roku po posadzeniu...Pozdrawiam !

Z moich doświadczeń wnika że w pierwszym roku po posadzeniu krzewów porzeczki (a o plantacji w takim wieku tu teraz rozmawiamy) taka mała dawka czystego azotu wystarcza. Ja stosuje około 40kg czystego N/ha w pierwszym roku i około 80 kg N/ha w drugim roku Wink to samo tyczy się nawożenia potasowego stosje zmniejszone dawki w pierwszym roku.

Co do walki z opadziną po zbiorach to ja co roku kiedy tylko występują objawy to z nią walczę. Moim zdaniem ma to sens żeby zatrzymać jak największą ilość liści na krzewach do zimy. Bo to dzięki liściom z poprzedniego roku jest siła i moc w następnym.

[Uaktualnione dnia: wto, 26 sierpień 2014 22:04]

Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135958 (odpowiedź na #135831) ] śro, 27 sierpień 2014 20:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
opadzina jest na ok 5% plantacji wiec nie wiem czy warto prsysakc czy jednak sobie odpuscic :/
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135963 (odpowiedź na #135831) ] śro, 27 sierpień 2014 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Ja bym pryskał żeby zminimalizować problem w przyszłym roku. Koszt do zaakceptowania.

Chociaż każdy wie jaki był rok i nie wiem w sumie czy to się opłaci .....
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135977 (odpowiedź na #135963) ] czw, 28 sierpień 2014 06:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dido1974 jest aktualnie niedostępny dido1974
Stały bywalec
Ja pryskałem po zbiorach score a początkiem sierpnia topsinem i powiem wam że nie pomogło opadzina tak zaatakowała że drugi oprysk nie dał rady no może coś dał ale za bardzo nie było widać. To wszystko zależy w jakim stopniu masz zaatakowane liście, liść jak jest już porażony to go nie uratujesz jak masz jeszcze zdrowe liście to pryskaj.
Odp: Jesienne nawozenie porzeczki tisla jednorocznego [wiadomość #135984 (odpowiedź na #135831) ] czw, 28 sierpień 2014 09:01 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
Pogoda w tym roku jest wyjątkowo sprzyjająca rozwojowi grzybów na liściach z powodu dużej ilości opadów i dlatego ta walka jest tak utrudniona.
Poprzedni wątek:problem z porzeczką nie wiem co to jest
Następny wątek:Wyorywacz do porzeczki
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]