użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » nawadnianie w uprawie borówki
nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65721] pon, 31 październik 2011 14:06 Przejdź do następnej wiadomości
janosik666 jest aktualnie niedostępny janosik666
Nowy
witam. czy uwazacie ze dobrym pomyslem jest wykopanie stawu tuz przy plantacji borówki do nawadniania? a jesli nie to jaki sposob nawadniania polecacie?

[Uaktualnione dnia: pon, 31 październik 2011 17:47] przez Moderatora

Odp: nawadnianie [wiadomość #65724 (odpowiedź na #65721) ] pon, 31 październik 2011 17:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Pomysł bardzo dobry,jeszcze chyba można wydębić dotację na tzw małą retencję wód.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65729 (odpowiedź na #65721) ] pon, 31 październik 2011 20:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
wykopanie stawu ma uzasadnienie tylko wtedy gdy masz zamiar robic instalacje do deszczowania i to przeciwprzymrozkowego, albowiem taki zestaw wymnaga wydatku 30 m3 h ha wody a to juz musi byc dobra studnia
w uprawie borowki stasuje sie najczesciej nawadnianie kropelkowe z wydatkami rzedy 3-5-8 m3 h ha
pisalem juz kiedys o tym, deszczowanie daje lepsze efekty produkcyjne i lepszy wzrost rslin co jest podstawa dobrego plonowania borowki (i co jest powszechnie stosowanie np w ameryce polodniowej) ale powstaje problem z ochrona roslin, a to oczywiscie juz inna historja nie na ten watek,

ja osobiscie odstapilem od od stosowania deszczowania przeciwprzymrozkowego w borokwach, w tym roku musial bym deszczowac 3 noce z rzedu i tez nie wiadomo z jakim efektem bo temperatury byly rzedu -6 C, rezyku solidnego uszkodzenia roslin jest duze, aktulanie pracuje nad innymi systemami ochrony,
poza tym 3 x 10 h x 30m3 na ha to daje plywajace przy pelnej wilogotnosci polowej po zimie nawet na przepuszczalnej glebie to daje plywajace borowki, a stojaca w kwaterach woda po kilkunastu godzinach daje silne rezultaty w postaci uduszonych korzeniu

ale oczywiscie gdybym mial gdzie wykopac staw to pewnie bym ten pomysl rozwazyl Smile
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65741 (odpowiedź na #65729) ] pon, 31 październik 2011 23:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
baron3 jest aktualnie niedostępny baron3
Zaawansowany
mam to i fajne jest- tzn. deszczownie. do tego roku myślałem że wszytsko robię dobrze.no w tym roku pozostałości uratowała owoców chociaż już wiem że muszę zacząć szybciej podlewać. generalnie koszty duże. jak masz spalinówkę-pompę to bestia może spalić do 1ol ropy na godzinę ale to rzadko. myslałem o nowej motopompie o mocy 90km i wydatku ok 180m3 na 1h ale to jest trochę drogie i zużywa dużo paliwa- ok 17l na 1h.
W związku z tym myślałem żeby kupic silnik od jakiegos ciągnika o mocy 80-100km i zainstalować pompę o większej wydajności. ale do tego potrzebujesz staw o powierzchni około 5000m2 lub mniejszy ale najlepiej przy jeziorze bo szybko się wodą uzupełnia.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65756 (odpowiedź na #65721) ] wto, 01 listopad 2011 17:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
a jak wygladaja kwatery po pilkudniowym deszczowaniu ?
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65792 (odpowiedź na #65756) ] śro, 02 listopad 2011 17:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
jak żyje to nigdy po podlewaniu nie było zalanych krzewów, po nocy podlewania woda wsiąka w ziemię i jest ona wilgotna. nie ma tu żadnej filozofii że krzewy są zalane. wysokość lustra wody w ziemi u mnie jest wysoka i wystarcza w okresie bezdeszczowym podlać 2 razy w tygodniu i jest git. podlewam często w czerwcu, w okresie przymrozków i w lipcu od czasu do czasu.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65795 (odpowiedź na #65792) ] śro, 02 listopad 2011 18:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Bo to jak w księdze napisano Bóg dał człowiekowi rozum żeby się nim kierował.Jeszcze nie spotkałem człowieka który celowo chciał
utopić (dosłownie) swój biznes.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65805 (odpowiedź na #65795) ] śro, 02 listopad 2011 20:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ja tak głęboko w to nie wchodzę ale coś wtym jest.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65816 (odpowiedź na #65721) ] czw, 03 listopad 2011 12:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
czym oceniacie potrzebe nawadniania ? tenjometrami czy czujnikami pojemnosciowymi ?
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65857 (odpowiedź na #65721) ] pią, 04 listopad 2011 15:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
janosik666 napisał(a) dnia pon, 31 październik 2011 02:06

witam. czy uwazacie ze dobrym pomyslem jest wykopanie stawu tuz przy plantacji borówki do nawadniania? a jesli nie to jaki sposob nawadniania polecacie?

Myślę, że konewka będzie dobra!! Laughing
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #65858 (odpowiedź na #65721) ] pią, 04 listopad 2011 15:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Napisałem tak bo nic nie wiemy!!!
Ile masz posadzone??? W innym wątku szukasz dotacji z UE więc chyba jeszcze nic, a już chcesz nawadniać ze stawu?????
Nic dziwnego, że niektórzy nie wytrzymują!!
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #77256 (odpowiedź na #65858) ] pią, 11 maj 2012 19:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kiwonic jest aktualnie niedostępny kiwonic
Początkujący
Mam małe pytanie odnośnie dozowników inżektorowych. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #116744 (odpowiedź na #65721) ] sob, 15 luty 2014 11:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mortai jest aktualnie niedostępny Mortai
Nowy
Witam,
Szybkie pytanko, czym można obniżyć ph wody przeznaczonej do podlewania? Czy w ogóle się coś takiego stosuje?
Mam wykopany zbiornik skąd pobieram wodę do podlewania a z tego co wyczytałem podlewanie podwyższa ph gleby. Słyszałem o zakwaszaniu poprzez na przykład rabarbar, którego akurat mam pełno. Może jaki preparat albo nawóz tam sypnąć?
Proszę o opinię.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #116820 (odpowiedź na #65721) ] nie, 16 luty 2014 19:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
frett86 jest aktualnie niedostępny frett86
Nowy
kwasy azotowy, siarkowy, ewentualnie torf lub iglaste trociny itp

[Uaktualnione dnia: nie, 16 luty 2014 21:46]

Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #116829 (odpowiedź na #116820) ] nie, 16 luty 2014 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
tak juz z czystej chemicznej ciekawosci zapytam ? co to jest wg ciebie kwas potasowy ?

podlewanie wplywa na pH gleby pod warunkiem ze stosujesz twarda wode, najpierw sprawdz parametry swojej wody,

jezeli twoje stanowisko jest dobrze dobrane do potrzeb tego gatunku podlewanie nie podniesie odczyny a juz na pewno nie w stopniu w jakim odczyn jest obnizany w konsekwencji stosowanego nawozenia mineralnego, jakie by one nie bylo

[Uaktualnione dnia: nie, 16 luty 2014 20:59]

Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #116840 (odpowiedź na #116829) ] nie, 16 luty 2014 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
frett86 jest aktualnie niedostępny frett86
Nowy
maddogh2k napisał(a) dnia nie, 16 luty 2014 08:56

tak juz z czystej chemicznej ciekawosci zapytam ? co to jest wg ciebie kwas potasowy ?

błąd, zapedziłem sie
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #117165 (odpowiedź na #116840) ] pią, 21 luty 2014 09:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SpaJder jest aktualnie niedostępny SpaJder
Początkujący
Można jeszcze zakwaszać kwasem fosforowym, ale jest on dużo droższy od kwasu azotowego i siarkowego.
Kwas dodawany do wody należy uwzględnić w bilansie nawożenia, jeśli woda zawiera dużo Ca i Mg (jest twarda) to dodane ilosci kwasu nie będą małe.
Azot w formie saletrzanej (takiej jak w kwasie azotowym) nie jest wskazany dla borówki, dlatego wodę do podlewania najlepiej zakwaszać kwasem siarkowym.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #123984 (odpowiedź na #65721) ] czw, 01 maj 2014 16:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mortai jest aktualnie niedostępny Mortai
Nowy
Witam, stosujecie może jakieś urządzenia do pomiaru wilgotności gleby pod krzakiem? Brak mi doświadczenia więc urządzenie, które wprost by mi pokazało że trzeba lać bądź nie lać wody by się przydało. Nie mam nawadniania kropelkowego, podlewam wężem. Pozdrawiam
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #124568 (odpowiedź na #123984) ] pon, 05 maj 2014 12:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
W celu oceny konieczności podlewania pomoże ci tensjometr!
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #129882 (odpowiedź na #65721) ] pon, 16 czerwiec 2014 17:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
winio20 jest aktualnie niedostępny winio20
Nowy
siarczanem amonu niemożna zakwasić ??
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #129894 (odpowiedź na #65721) ] pon, 16 czerwiec 2014 19:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Wody nie mozna
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #130436 (odpowiedź na #117165) ] pon, 23 czerwiec 2014 00:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
guriejew jest aktualnie niedostępny guriejew
Nowy
SpaJder napisał(a) dnia pią, 21 luty 2014 09:23

Można jeszcze zakwaszać kwasem fosforowym, ale jest on dużo droższy od kwasu azotowego i siarkowego.
Kwas dodawany do wody należy uwzględnić w bilansie nawożenia, jeśli woda zawiera dużo Ca i Mg (jest twarda) to dodane ilosci kwasu nie będą małe.
Azot w formie saletrzanej (takiej jak w kwasie azotowym) nie jest wskazany dla borówki, dlatego wodę do podlewania najlepiej zakwaszać kwasem siarkowym.

Wskaż proszę miarodajne źródła/autorów/ potwierdzających,że forma azotanowa azotu nie jest wskazana dla borówki. To po pierwsze.
Po drugie, co sądzisz o szkodliwości siarczanów zawartych w kwasie siarkowym. Proszę również o autora publikacji który zaleca kwas siarkowy w fertygacji borówki wysokiej. Jak myślisz, dlaczego prof. Komosa unikał nawozów siarczanowych do przygotowania pożywek w fertygacji borówki wysokiej?

Pozdrawiam
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #130465 (odpowiedź na #130436) ] pon, 23 czerwiec 2014 08:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
guriejew napisał(a) dnia pon, 23 czerwiec 2014 12:08

SpaJder napisał(a) dnia pią, 21 luty 2014 09:23

Wskaż proszę miarodajne źródła/autorów/ potwierdzających,że forma azotanowa azotu nie jest wskazana dla borówki. To po pierwsze.
Po drugie, co sądzisz o szkodliwości siarczanów zawartych w kwasie siarkowym. Proszę również o autora publikacji który zaleca kwas siarkowy w fertygacji borówki wysokiej. Jak myślisz, dlaczego prof. Komosa unikał nawozów siarczanowych do przygotowania pożywek w fertygacji borówki wysokiej?

Pozdrawiam

Forma saletrzana jest lepiej przyswajalna w środowisku kwaśnym, choć bardzo łatwo wypłukiwana. Dodawanie kwasu azotowego bez phmetru na oko nie polecam.
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #130784 (odpowiedź na #130436) ] śro, 25 czerwiec 2014 23:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SpaJder jest aktualnie niedostępny SpaJder
Początkujący
guriejew napisał(a) dnia pon, 23 czerwiec 2014 12:08

Głebokiej wiedzy na ten temat nie mam, ale opierałem się na informacjach z opracowania:

http://www.spectrumanalytic.com/support/library/pdf/Fertiliz ing%20Blueberries.pdf

"Blueberries, and their relatives’ cranberries, lingonberries, and bilberries have somewhat unique N requirements. They are not able to use nitrate forms of N (NO3-N) effectively. These plants have evolved in soil conditions that do not naturally contain a significant amount of NO3-N and they depend more on ammonium-N (NH4-N)."
Resztę można znaleźć pod podanym linkiem.

Również Pliszka i Smolarz w swoich publikacjach piszą o nawożeniu siarczanem amonu.
Nie wiem czy siarczany są szkodliwe, nie słyszałem o tym, ale chętnie poczytam. Poproszę o link do publikacji na ten temat.
Słyszałem o szkodliwości azotanów dla zdrowia ludzi (co nie znaczy, że jest proste przełożenie kwas azotowy -> azotany w owocach).

I jeszcze jedno drobne sprostowanie, siarczanów w kwasie siarkowym nie ma (bo siarczany to sole kwasu siarkowego), ale rozumiem, że było to tylko takie uproszczenie.

gdyby ktoś był zainteresowany powyższą publikacją to z podanego linku należy usunąć spację (w słowie: Fertiliz ing). Edytowanie linku nic nie daje, za każdym razem spacja się pojawia Sad

[Uaktualnione dnia: pią, 27 czerwiec 2014 11:43]

Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #134087 (odpowiedź na #65721) ] śro, 30 lipiec 2014 10:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DzialkowiecYoga jest aktualnie niedostępny DzialkowiecYoga
Nowy
Witam ostatnio na pomorskim troche suszy, w studni juz brak wody, wiec pomyslalem aby ciagnac wode z jeziora obok (jakies 50 - 70 metrow), jezioro znajduje sie troszke nizej niz dzialka. Nie wiem co bedzie najlepsze i w miare tanie. Nie mam duzo krzaczkow jakies 50 sztuk. Myslalem o jakiejs pompie , ale nie wiem jaka, jakiej mocy itp. Prosze o podpowiedz
Odp: nawadnianie w uprawie borówki [wiadomość #134208 (odpowiedź na #134087) ] sob, 02 sierpień 2014 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Takich różnych pomp zanurzeniowych w cenie ok. 100 zł nie brakuje... Ja do poboru wody ze swojej studni używam takiej żelaznej, zanurzeniowej pompki, których kiedyś było dużo na tzw. ruskich targach... Podają, że jej wysokość podnoszenia to 85 m... Bo trzeba Ci wiedzieć, że co innego ciągnąć wodę a co innego pchać... Wrzucona do studni albo stawu pompka, nawet bardzo mała, może pchać wodę na dużą odległość albo wysokość... Być może że nawet na podane 85 m... Ale może popytaj jeszcze w sklepie...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:skupy borówki - miejsca dystrybucji
Następny wątek:Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]