użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » zakładanie plantacji malin
zakładanie plantacji malin [wiadomość #48025] pon, 22 listopad 2010 14:16 Przejdź do następnej wiadomości
michlu jest aktualnie niedostępny michlu
Początkujący
Witam Smile
Z obserwacji kilku lat widzę ze ceny czarnej porzeczki utrzymują się około 2zł ale za to w tym roku ewidentnie powstało mnóstwo nowych nasadzeń i przewiduje krach jak było z 5 lat temu cena 35groszy i nikt nie chciał za bardzo odbierać. Związku z tym zastanawiam się czy nie założyć plantacji malin i czy do ich zbioru nadaje się kombajn Arek 3 po drobnych przeróbkach ??
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48034 (odpowiedź na #48025) ] pon, 22 listopad 2010 18:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Jeśli myślisz o malinach, na dodatek zbieranych kombajnem, to powinieneś najpierw zorientować się, czy w bliższej i dalszej okolicy jest ktoś / przetwórnia /, kto będzie tym zainteresowany... Bo cena, to już zupełnie inna sprawa... Może niepotrzebnie o tym piszę, ale jakże często jest tak, że ktoś sadzi coś w nadziei, że...jakoś to będzie... Smile Pozdrawiam !
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48037 (odpowiedź na #48034) ] pon, 22 listopad 2010 20:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
kolego masz w 100% rację i ja nie mam zamiaru w ciemno wchodzić w malinowy interes dlatego próbuje się podpytać. Nie koniecznie że chce założyć od razu plantacje tylko jakie w przyszłości mogę mieć pole manewru. Pozdrawiam Smile
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48041 (odpowiedź na #48025) ] pon, 22 listopad 2010 21:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
Z malinami też nie wiadomo jak będzie bo coraz więcej osób zakłada plantacje tego owocu przez co robi się niekontrolowany wzrost produkcji i może się stać to samo co z porzeczkami. W tych czasach i przy nie uregulowanej polityce produkcyjno-przetwórczej nikt nie jest pewny. Co do arka z tego co widziałem próby zbioru malin to za dobra jakość tego owocu nie była więc tak jak poprzednicy wypowiadali się zorientuj się co do zbytu. Maliny jesiennej nawet nie próbuj a do letniej to proponuję kombajn firmy Korvan.
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48109 (odpowiedź na #48041) ] śro, 24 listopad 2010 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A widziałeś w dzisiejszym " Teleekspresie " 7 ha nie zebranej aronii w Sadach Trzebnickich ? ... Bo nie jest nią nikt / poza konsumentami w kiosku /, zainteresowany... Wniosek : Ogrodnictwo to coraz częściej hobby i dodatkowe żródło dochodu dla kogoś, kto ma inne i pewne żródło utrzymania... Dlatego ja, gdybym dziś miał zaczynać życie od nowa, zostałbym najpewniej nauczycielem i założyłbym sobie taki mały sad, w którym w czasie wakacji, mógłbym coś " dotłuc "... I było by tam trochę malin, truskawek, deserowych śliwek i wiśni, trochę brzoskwiń a może nawet kilkadadziesiąt letnich jabłoni... No i koniecznym było by mieć kilku zaprzyjażnionych kioskarzy... Duże sprawy / duża produkcja /, tylko w oparciu o jakiś układ / najlepiej z umową kontraktacyjną / , tylko kto jest tym tak naprawdę na dłuższą metę , zainteresowany ? Crying or Very Sad Pozdrawiam !
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48121 (odpowiedź na #48109) ] śro, 24 listopad 2010 22:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
kolego nie widziałem tego w teleekspresie akurat sam tez mam aronię i przeżywam to na własnej skórze . Święte słowa że opłacalne jest to jako hobby dodatek do pracy. U mnie w okolicy to cwaniaki śpiewają że porzeczki się maksymalnie opłacają z wszystkiego, pewnie bo mają ziemie w ONW oraz zero maszyn specjalistycznych i jak nie zbiorą to i tak jakieś pieniądze dostaną a jak będzie cena i urodzaj to podwójnie się obłapią.
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48124 (odpowiedź na #48025) ] śro, 24 listopad 2010 23:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
michlu jestem ciekawy kto tak mówi że porzeczka się opłaca?? Koszt wyprodukowania 1 kg porzeczki to ok 1,80-1,90zł + zbiór kombajnem jakieś 0,35-0,50zł/kg to daje sumę 2,15-2,40zł. Proszę powiedz mi kiedy ostatnio słyszałeś cenę 2,5zł/kg bo ja już bardzo dawno. Chciałbym z tą osobą porozmawiać może ma gdzieś niezły zbyt albo tylko gada głupoty. Jeżeli ktoś jeszcze ma swój kombajn i maszyny to może mu się zwróci koszt produkcji ale o zarobku trzeba zapomnieć!!!
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48126 (odpowiedź na #48124) ] czw, 25 listopad 2010 10:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Już tłumaczę o co chodzi są to ludzie którzy mają przyznane na cały obszar gospodarstwa dopłaty obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)czyli nie zbierając też maja jakieś pewne pieniądze a jak zbiorą plon to maja ONW plus zysk z porzeczki , mało tego znam te osoby co tak głoszą propagandę dosyć dobrze i wiem że przepisali za wczasu ziemię kiedy renta strukturalna wynosiła 1800zł a dziś jak ktoś chce przejść na to to dostanie 800zł i jaka to sprawiedliwość ludzka przecież wszyscy tak samo opłacali krus i pracowali w polu. Na koniec mojej wypowiedzi tylko powiem że ja jestem z zawodu elektronikiem i na żadne dofinansowania nigdy nie mogę liczyć ale i też nikomu nie zazdroszczę tylko niech mają wszyscy po równo. Pozdrawiam Smile
Odp: zakładanie plantacji malin [wiadomość #48128 (odpowiedź na #48025) ] czw, 25 listopad 2010 12:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
ja dopłat ONW do 10ha gospodarstwa dostaję 1700zł czy to jest aż taka oszałamiająca suma?? Za tyle to miesiąc można przeżyć wbrew pozorom nie jest to wszystko tak różowo jak każdy opowiada a Ty możesz otworzyć firmę elektryczną na wsi i z unii możesz kupę kasy dostać!! Znam osobiście takiego chłopaka lat 24!!!! który wyuczył się na elektryka i otworzył firmę elektryczną na obszarze wiejskim dostał ok 300tys zł mało tego teraz słyszałem że dostał od ojca gospodarstwo i dostał 75tys zł na młodego rolnika wniosek z tego że jak się chce i pokombinuje to można!!
Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133547 (odpowiedź na #48025) ] wto, 22 lipiec 2014 13:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stalker jest aktualnie niedostępny Stalker
Nowy
Mam watpliwosc dotyczacy wapna i obornika. Mam zamiar wsadzic troche malin i nie wiem czy to bedzie prawidlowe. Poziom skladnikow minerlanych dostepnych dla malin na tym polu wysoka.

1. Na stanowisku aktualnie skoszone rozdrabniaczem maliny letnie, czekam az podrosna chwasty, nastepnie glifosat lub starane.
2. Rozsianie kredy z morawicy w dawce 0.5-1t ha, Ph okolo 4.7 a optymalne dla malin to 5.5-6.5.
3. Podorywka.
4. Zasianie gorczycy jako poplon, odczekanie az urosnie.
5.Obornik pod gleboka orke.
6. Uprawa kultywatorem i sadzenie malin.

Co o tym myslicie? Odstep miedzy zastosowaniem wapna a obornika bedzie na pewno wiekszy niz miesiac. Wiem, ze najlepiej jakby gleba troche odpoczela i pasowaloby zasiac jakies zboze i za rok posadzic maliny ale nie bardzo mi to pasuje.

[Uaktualnione dnia: wto, 22 lipiec 2014 13:07]

Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133554 (odpowiedź na #133547) ] wto, 22 lipiec 2014 13:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
kol.dobrze się zastanów bo za 2sezony będzie to samo co z wiśnią i porzeczką....
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133556 (odpowiedź na #133554) ] wto, 22 lipiec 2014 14:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
Very Happy ale już za cztery lata ... Rolling Eyes
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133561 (odpowiedź na #133556) ] wto, 22 lipiec 2014 15:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeśli na tym polu był perz, to Starane nie ma sensu...Tylko Roundup !...Pozdrawiam !
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133566 (odpowiedź na #133547) ] wto, 22 lipiec 2014 18:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ale tak ogolnie prawidlowo? Mam troche watpliwosci, wprowadzilibyscie jakies poprawki?
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133571 (odpowiedź na #133547) ] wto, 22 lipiec 2014 19:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Odpuścił bym gorczyce bo będziesz miał mało czasu. Po wapnie należy wstrzymać się z obornikiem jak najdłużej. A dawać wszystko bo tak trzeba będzie bez sensu.
U mnie pod maline ludzie dają wapno posypowo po posadzeniu z magnezem. A walą góre obornika.
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133582 (odpowiedź na #133547) ] wto, 22 lipiec 2014 21:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Rozumiem ze ten obornik dawany jest pod orke na jesien i ewentualnie po posadzeniu wapno posypowo?

A jesli chodzi o gorczyce to "poryzie" sie z obornikiem czy bedzie miala malo czasu na wzrost?
Odp: Przygotowanie stanowiska [wiadomość #133684 (odpowiedź na #133582) ] śro, 23 lipiec 2014 21:52 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Ja wapna po posadzeniu nie popieram... Bo uczono mnie, że tak dane wapno przemieszcza się w głąb gleby z prędkością 2-3 cm rocznie... Dlatego powinno być dane przed orką...A odstęp między wapnem a obornikiem prawdopodobnie czym dłuższy tym lepszy...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:Szara pleśń w jesiennej
Następny wątek:Malina Sugana
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]