użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Kropki na Jonagoredzie i Szampionie
Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132894] pon, 14 lipiec 2014 15:23 Przejdź do następnej wiadomości
Sobek jest aktualnie niedostępny Sobek
Zaawansowany
Proszę o opinię co mogło spowodować powstanie "kropek" tylko od zewnętrznej strony owocu. Zabiegi chemiczne prowadzone wg aktualnego programu dla IP. Widoczne kropki występują tylko na Szampionie i Jonagoredzie. Jaka mogła być przyczyna powstania plamek?

http://i.imgur.com/MURJXaE.jpg?1

http://i.imgur.com/LLUpNBL.jpg?1

http://i.imgur.com/AnIK55y.jpg?1

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 15:31] przez Moderatora

Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132895 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 15:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mdarek jest aktualnie niedostępny mdarek
Zaawansowany
piękny wtorniaczek
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132896 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 15:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kacper120 jest aktualnie niedostępny kacper120
Początkujący
kristalon itp pryskales ?
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132898 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 15:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
mi 2 lata temu calego glostera tak porobio bodajze po pomaranczowym kristalonie w podobnej porze, temperatura powietrza wody czestotliwosc stezenie ma rowniez znaczenie
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132900 (odpowiedź na #132898) ] pon, 14 lipiec 2014 15:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
Oj to chyba jednak wtórniaczek Sad fitotoksyczność środka objawia się owszem czasem na przetchlinkach, ale to musisz dokładnie obejrzeć na drzewie, czy jest to jakoś powiązane z pokryciem owocu opryskiem. Jeśli jest to głównie tam gdzie oprysk trafia w nadmiarze to faktycznie sprawdź czym i kiedy ostatnio pryskałeś tak jak koledzy piszą - warunki i częstotliwość , np. dwa zabiegi nawozem w zbyt krótkim odstępie i / lub kumulacja ich w wyniku braku opadów

edit
Ale wtórniaczek też może być bardziej widoczny na odsłoniętych jablkach - szybciej zmyło kontakt - i jak miałeś taką pogodę jak u mnie, kilka dni pod rząd mokro, to nawet szybsze obsychanie po wierzchu nie miało znaczenia

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 16:00]

Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132902 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 16:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Zdjęcia może nie są najlepsze ale pokazują wyraźny korek po uszkodzeniu. Brałem też pod uwagę szkodniki (mszyce , roztocze)chociaż jestem przekonany że ich prawie nie ma i nie było. Dopiero teraz pokazuje się mszyca.

http://i.imgur.com/B2pi907.jpg

http://i.imgur.com/7t6KvOS.jpg

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 17:15]

Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132906 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 16:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Chyba za duże zdjęcie wstawiłem i zżarło mi początek wiadomości. Nie jest to wtórniak co widać na powiększeniu. Nie stosowałem też kristalonu , ale 23.06 opryskałem saletrą wapniową w dawce 5 kg/ha a 2.07 Champion 0,75 kg/ha i Delan 0,6 kg /ha . Powód zaraza i silne infekcje. Pogoda była optymalna woda ciepła , dopiero po 3 dniach od miedzi zrobiło się upalnie. Jeżeli ktoś ma inne sugestie to na pewno będą użyteczne a za dotychczasową pomoc dziękuję.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132913 (odpowiedź na #132906) ] pon, 14 lipiec 2014 17:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
To jak pryskałeś miedzią w takim terminie to masz sprawcę ,na początku też myślałem że,wtórniak.Taki zabieg jest bez sensu bo w tym stężeniu nie działa bakteriobójczo lepiej dać górną dawkę kilka razy 2,3, miedzi do różowego pąka jak chcesz ograniczyć zarazę ogniową.Teraz to za duże ryzyko ale powinno wygoić na czerwonym jabłku i nie być widoczne w czasie zbioru bo kiedyś to przerobiłem.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132916 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 18:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jancyk jest aktualnie niedostępny Jancyk
Stały bywalec
Kolego na zdjęciu może to być gorzej widać niz w rzeczywistości. Przyjrzyj się pod światłem dziennym: jeśli te plamki są CZARNE to napewno jest to początek wtórniaka, a jeśli BRĄZOWE to jest choroba fizjologiczna PLAMISTOŚĆ PRZETCHLINKOWA, ( wpisz to w wyszukiwarke) uzyskasz dokładną informacje, ale to będzie chyba to drugie. Przyczyny tego są przedmiotem badań naukowych, są różne. Gorzka zgnilizna też to może być ale w tej chwili to byłoby rekordowo wcześnie, bo gorzka postępuje w miare dojrzewania owocu do konsumcji, po przemianie skrobi (kwaśnej) na cukier ( słodki).
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132920 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 19:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Zdjęcie jest robione z binookularu i widać że kropki pod powiększeniem mają skorkowacenia. Ale nie chciałem w temacie używać tego słowa żeby nie sugerować odpowiedzi. Czytając o plamistości przetchlinkowej jak sugeruje Jancyk dochodzę do wniosku że to chyba jest to. A mogło go wywołać oprysk miedzią lub saletrą. A pryskałem miedzią dlatego że w czerwcu pojawiły się nieliczne gałązki z zarazą po wycięciu których musiałem opryskać. Parę lat temu miałem pandęmię zarazy ogniowej w czasie kwitnienia najgorszy termin bo pszczoły który kwitek odwiedziły to go zakaziły , nie życzę nikomu nawet widoku takich drzew. Po wielokrotnym cięciu drzew paleniu gałęzi, stosowaniu Hortycyny itp udało się sad uratować. Tak że teraz słowo zaraza budzi we mnie czujność kosmonauty przed startem Apollo 13 po obejrzeniu filmu.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132941 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
17misiek jest aktualnie niedostępny 17misiek
Nowy
Ja tam się nie znam... ale czy to nie jest przypadkiem mączniak. W tym roku jest z nim problem a na "Jonagoldowatych" mączniak trochę inaczej się objawia (nie ma charakterystycznych "białych czy też mącznych" liści lub końcówek pędów), właśnie w postaci ciemno-czewonych kropek na przetchlinkach które pojawiają się wpierw w pobliżu zagłębienia kielichowego. Tylko że ze zdjęcia by wynikało że jest już z nim poważny problem.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #132943 (odpowiedź na #132894) ] pon, 14 lipiec 2014 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marki jest aktualnie niedostępny Marki
Początkujący
A nie pryskałeś węglanem potasu w mieszaninie np w delanem; mi się pojawiło coś podobnego po takim zabiegu na uwrociach w ligolu.
Pozdrawiam
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133019 (odpowiedź na #132894) ] wto, 15 lipiec 2014 15:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Nie pryskałem węglanem wapnia, ale Delanem z Miedzią tak ,wspomniałem wcześniej że pryskałem. Co do mączniaka to raczej to nie jest, chociaż w tym roku ze względu na słoneczne i gorące dni jest problem.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133028 (odpowiedź na #133019) ] wto, 15 lipiec 2014 16:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Jeśli kropki są tak porozmieszczane, jak mak na pieczywie, to jest to tzw. infekcja wtórna - parch, jak byk Evil or Very Mad
Doszukiwanie się innych przyczyn jest bez sensu, bo właściciel tych jabłek wiedziałby co to parch, a co to poparzenie. Różnica kolosalna. A po co miedź szła ? i w jakiej dawce...

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133143 (odpowiedź na #132894) ] śro, 16 lipiec 2014 15:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Pomimo Jerzy że cenię twoją wiedzę i opinie uważam że nie jest to parch, chociaż wygląda książkowo na infekcję wtórną. Jak wspomniałem powyżej, kropki są tylko po zewnętrznej stronie owocu szczególnie od nasłonecznienia.Pod binookularem widać skorkowacenia tych kropek. Zdjęcie drugie z powiększenia. A miedź w dawce 0,75 kg/ha jak napisałem wcześniej, stosowałem na zarazę po cięciu fitosanitarnym.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133164 (odpowiedź na #132894) ] śro, 16 lipiec 2014 19:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KORTEZO jest aktualnie niedostępny KORTEZO
Stały bywalec
Poparzenia od oprysku !!!
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133177 (odpowiedź na #132894) ] śro, 16 lipiec 2014 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cycek jest aktualnie niedostępny cycek
Stały bywalec
nie martw się to nie parch, nie wiem co bys musiał zrobić zeby już takiego wtórniaka wychodować. poza tym jabłka czyste a jesli miał by to byc wtórniak musiał by się z czegoś wysiewac a plam tam nie widac;)

okolice warki
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133212 (odpowiedź na #132894) ] czw, 17 lipiec 2014 01:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
u mnie tak sie ostatnio stalo po siarczanie magnezu 7kg/ha a rano upal, tylko na jonagoredzie jonice i jonagoldzie.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133273 (odpowiedź na #132894) ] czw, 17 lipiec 2014 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cycek jest aktualnie niedostępny cycek
Stały bywalec
teraz to na noc pryskamy w taką pogode w dzien nic się i tak nie wchłonie

okolice warki
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133278 (odpowiedź na #132894) ] czw, 17 lipiec 2014 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piotrek199182 jest aktualnie niedostępny piotrek199182
Zaawansowany
na pewno nie po siarczanie magnezu, stosowałem 12kg/ha na miodówkę na gruszy, zabieg wykonuje się rano na dzień i nie ma to żadnych skutków parzących
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133283 (odpowiedź na #132894) ] pią, 18 lipiec 2014 00:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Możliwe, że te większe plamki to jest to, co piszesz Sobku Smile Jednak zastanawiają mnie nie te plamki powiększone, ale te plamki.
Właśnie te plamki mnie niepokoją, gdyż wypisz, wymaluj takie same pojawiają się np. na Goldenie gdy wsadzimy czyste do chłodni, a wyjmujemy upstrzone wtórniakiem... Confused http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/5421/0/

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133383 (odpowiedź na #132894) ] sob, 19 lipiec 2014 20:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
PiotrB jest aktualnie niedostępny PiotrB
Początkujący
no to może iskry z rury wydechowej ciągnika ? Laughing
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133483 (odpowiedź na #133383) ] pon, 21 lipiec 2014 08:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janekr jest aktualnie niedostępny janekr
Stały bywalec
mogą być to uszkodzenia przetchlinek na skutek np. wystąpienia fitotoksyczności po zabiegu prep. wapniowymi - np. wysoka temp.

jeżeli objawy wystąpiły tylko od strony zewnętrznej i wystąpiły równocześnie na kilku odmianach to badał bym problem pod tym kątem.
Nie wszystkie odmiany są jednakowo wrażliwe dlatego też, problem nie musi wystąpić na wszystkich.

Napisz po jakim czasie problem wystąpił od ostatnich zabiegów. Napisz też jakie były temp. i kiedy ostatnio padał deszcz przed zabiegiem.
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133507 (odpowiedź na #132894) ] pon, 21 lipiec 2014 17:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Oprysk saletrą wapniową był robiony 23.06 inny podejrzany zabieg Champion był robiony 2.07. Zabiegi były w optymalnych warunkach. Po zabiegu saletrą przez 3 dni temp max nie była wyższa jak 23 C na czwarty dzień spadł deszcz ok 15 mm. i potem przez3 dni temp dochodziła do 28 C. Przed miedzią wlało ok. 60mm a temperatury po jednym dniu od zabiegu rosły do 30 C. Kropki pojawiły się po 10-14 dniach od saletry wapniowej. Wygląda na to że ona była przyczyną uszkodzenia przetchlinek i powstania kropek. Co do rury wydechowej to ciągniki mają rury skierowane do dołu. Crying or Very Sad
Odp: Kropki na Jonagoredzie i Szampionie [wiadomość #133595 (odpowiedź na #133507) ] wto, 22 lipiec 2014 22:41 Przejdź do poprzedniej wiadomości
janekr jest aktualnie niedostępny janekr
Stały bywalec
silne uwodnienie owocu i wykonanie w tym czasie zabiegu też może być przyczyną uszkodzenia przetchlinek ale myślę że problem wystąpiłby również od strony wewnętrznej.
Jest na tyle wcześnie że wraz ze wzrostem owocu te uszkodzenia powinny się "rozejść" szczególnie jeżeli w tym miejscu będzie rumieniec. Powodzenia..
Poprzedni wątek:Identyfikacja chorób i szkodników na jabłoni - tematy połączone
Następny wątek:Rak kory drzew owocowych
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]