użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Śliwa » Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128817 (odpowiedź na #5565) ] pią, 06 czerwiec 2014 15:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
drwal jest aktualnie niedostępny drwal
Nowy
A to węgierka zwykła 3 letnia:

http://images61.fotosik.pl/1049/1261a0327289aff6med.jpg[/URL]

http://images65.fotosik.pl/1052/e2933bc1045d99a4med.jpg[/URL]

To tez węgierka 3 letnia ale już inna choroba:

http://images65.fotosik.pl/1052/83f4af14b1cdd826med.jpg[/URL]
http://images63.fotosik.pl/1049/66b574d6e7912f07med.jpg[/URL]
http://images64.fotosik.pl/1051/00d6858a64938f6fmed.jpg[/URL]
http://images61.fotosik.pl/1049/c50dc40abfb90529med.jpg[/URL]
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128882 (odpowiedź na #128817) ] pią, 06 czerwiec 2014 23:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Rozpoznałem m.in. dziurkowatość, ale zwłaszcza na kilku ostatnich zdjęciach jest szarka... Krytyczna szarka...Pozdrawiam !
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128883 (odpowiedź na #5565) ] pią, 06 czerwiec 2014 23:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
chodzi o ostatnie Zdjęcia z węgierki ? no tak potwierdziła się szarka a drzewka maja dopiero 3 rok Sad( nawet jeszcze nie owocują:(

Jakie są drogi rozprzestrzeniania się szarki oprócz mszycy. przedziorki? narzędzia czyli sekator? pszczoły? bo jakieś 70 metrów dalej u sąsiada zauważyłem tez ja. u mnie na kilku drzewkach dopiero się pokazała wiec może jakoś da się walczyć z rozprzestrzenianiem się jej ?

a co ze zdjęciami z postu opisanego jako president? i z węgierki te dwa zdjęcia z dużymi zóltymi plamami na liściach ?
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128908 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 11:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Szarkę przenoszą : mszyce , przędziorki i szpeciele.Jeśli to co masz to ma być sad , a nie jakaś nieistotna kwatera "za stodołą" to jedyna metoda - usunąć całą węgierkę. Zostawić jedynie odmiany tolerancyjne i tylko takie sadzić.Nie ma żadnych szans zabezpieczenia się przed szarką , jeśli jest już w sadzie , albo gdzieś w pobliżu.
Hej.

[Uaktualnione dnia: sob, 07 czerwiec 2014 11:12]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128911 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 12:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
A jeżeli mocno by walczyć z mszycami i przędziorkami? W tak radzie u mnie w okolicy nie da się wsadzić śliwy podatnej na szarkę bo i działki małe i zawsze gdzieś w pobliżu się znajdzie coś zainfekowanego:( A może te kilka wyrwać i od przyszłego roku zapobiegawczo w czerwcu i maju pryskać na mszyce przędziorki to może by się coś utrzymało bez szarki bo to dopiero 3 letnie drzewka:(
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128914 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jacek87 jest aktualnie niedostępny Jacek87
Początkujący
z szarką nikt nie wygra, jest w całej Polsce, i w każdym sadzie śliwowym prędzej czy później się objawi. natomiast bardzo dziwne są tak silne objawy w tak młodym wieku drzew, ja zazwyczaj pierwsze takie liście widzę u drzew 7-10 letnich (to oznacza wyrok-góra 5 lat do wyrwania). w jakiej szkółce kupiłeś drzewka ?
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128919 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 13:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
a własnie drzewka Kupilem od znajomego któremu zostało... muszę się z nim kontaktować on sadził kilka tysięcy a ja miałem taki mały kawaląteczek pasujący i wziąłem od niego trochę. Muszę pogadać z nim jak u niego się trzymają bo on wsadził jakieś 3 km dalej... Tak w ogolę to pilnowałem żeby nie było mszycy ani przędziorka i byli ok. objawy wyskoczyły kilka dni temu... no ale co zrobić u nas w okolicy opola lubelskiego tak już jest działki małe a zawsze u kogoś coś się znajdzie z szarka...
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128923 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 14:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Śliwy uprawiamy towarowo od ponad 25 lat.Kiedyś w swej naiwności myśleliśmy że można się pozbyć szarki usuwając wszystkie z objawami i dbając bardzo mocno o ochronę przed jej wektorami iii totalna porażka.
Jeśli drzewko zainfekowane jest w szkółce to objawy wychodzą zwykle w drugim roku po posadzeniu.Jeśli wyszły dopiero w trzecim to raczej powstały u Ciebie.Najczęściej "wpadki" są z pierwszym zabiegiem na mszyce w okresie zielonego pąka , wiele osób jego nie robi i to może być błędem.A szpecieli czy przędziorków i tak nie "upilnujesz".
My od lat sadzimy wyłącznie odmiany tolerancyjne.Najgorsze jest to ,że hodowcy odmian nierzadko łżą odnośnie tolerancji i dlatego wszelkie nowości wypróbowuję sam w swoim sadzie, przed ewentualnym dużym nasadzeniem.
Obecnie czekam na "wyniki" mego doświadczenia z Tophitem.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128925 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 14:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
ale czy tak mocno już w 3 roku może się objawić zarażenie? wiedząc ze węgierka lubi szarkę starałem się pilnować mszycy. no z przędziorkiem już gorzej ale w tamtym roku go nie zauważyłem.

jakie odmiany ze swojego doświadczenia polecasz jako tolerancyjne?
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128933 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 17:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Objawy standardowe.O tej porze roku właśnie są najlepiej widoczne.
Objawy zewnętrzne ,na liściach, mogą się pojawić nawet dopiero po trzech latach od zarażenia i to właśnie wyklucza możliwość eliminacji szarki z sadu , jeśli jej źródło mamy gdzieś pod bokiem .Poza tym jest kilka szczepów wirusa-z resztą tym hodowcy niemieccy kiedyś tłumaczyli fakt ,że wg nich dana odmiana jest tolerancyjna a u nas po 'naszej' szarce się sypie ( tak mi kiedyś mówiła p.Rozparowa o głównym hodowcy niemieckim).Akurat w to nie bardzo wierzę.
Natomiast co do odmian tolerancyjnych.Tolerancyjne to takie u których nie ma żadnych objawów na owocach oraz szarka ma niewielki lub żaden wpływ na plon czy porę dojrzewania. Apropos ostatniego to np .:Bluefre gdy ją miałem , ta porażona plonowała i rosła identycznie jak zdrowa , ale jej owoce dojrzewały około 7-10 dni wcześniej co stanowiło duże utrudnienie.
Trudno polecać jakąkolwiek odmianę bo kluczową sprawą jest : gdzie się owoce będzie sprzedawać oraz jakiej wielkości ma być nasadzenie.Co innego deser , co innego eksport , co innego przemysł.
Generalnie jeśli chodzi o sprzedaż śliwy deserowej ... to moim zdaniem sytuacja się pogarsza a jakakolwiek korzystna cena ma prawie zawsze związek z tym ,że jest rok nieurodzajny.W przypadku urodzaju , moim zdaniem będzie gorzej jak z jabłkiem w roku urodzajnym.W tym roku prawdopodobnie!!! (żeby mi ktoś nie wmawiał ze mówiłem na pewno)tak będzie z Lepoticą jeśli eksport jej nie ściągnie z rynku to cena transakcji może być na poziomie 0,5zł, jak to już bywało.
Co innego eksport czy przemysł.

[Uaktualnione dnia: sob, 07 czerwiec 2014 17:30]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #128934 (odpowiedź na #5565) ] sob, 07 czerwiec 2014 17:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
U mnie to różnie w zależności gdzie lepszy zbyt był na śliwkę tam się sprzedaje. Są miejsca gdzie skupują gruba niebieska na ekspor bez różnicy na odmianę, ale sprzedawałem tez na giełdzie a tam się liczy smak wygląd i możliwość przetrzymania jej w dobrej jakości jak najdłużej. Obecnie mam węgierkę zwykła, haganta, prezydenta. Mam nadzieje ze może haganta się uchowa od szarki, bo president chyba bardziej tolerancyjny. Nasadzenia nie są duże bo pomiędzy 150 -250 jednej odmiany. ale chyba już więcej śliw nie będzie sadzonej bo pora na wymianę sadów jabłoniowych i wiśniowych na nowe..
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #130503 (odpowiedź na #5565) ] pon, 23 czerwiec 2014 14:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
alek61 jest aktualnie niedostępny alek61
Nowy
Haganta sie sypie i to bardzo Sad
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #132514 (odpowiedź na #5565) ] czw, 10 lipiec 2014 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JacekP82 jest aktualnie niedostępny JacekP82
Nowy
Koledzy czy lata już u Was drugie pokolenie Owocówki śliwkóweczki ??
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #132698 (odpowiedź na #132514) ] sob, 12 lipiec 2014 12:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kari23 jest aktualnie niedostępny Kari23
Nowy
Kolego ten zabieg należało wykonać dobry tydzień temu.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #132759 (odpowiedź na #5565) ] nie, 13 lipiec 2014 09:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ja mam pułapki feromonowe rozwieszone, codziennie kontroluje i na razie cisza dopiero się 6 złapało. Więc po co mam robić oprysk w ciemno.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #132774 (odpowiedź na #5565) ] nie, 13 lipiec 2014 10:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
Okolice Sandomierza - 90 sztuk w 6 dni.

Załamanie pogody trochę rozciągnie loty w czasie
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #132939 (odpowiedź na #5565) ] pon, 14 lipiec 2014 21:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dzisiaj robiłem oprysk, już koło 40 naliczyłem woj małopolskie. A mam pytanie czy sugerujecie się sygnalizacjami na stronie PIORIN http://piorin.gov.pl/sygn/start.php ??
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników śliwy - tematy połączone [wiadomość #133154 (odpowiedź na #5565) ] śro, 16 lipiec 2014 17:28 Przejdź do poprzedniej wiadomości
mirkol jest aktualnie niedostępny mirkol
Nowy
Zauważyłem na kilku/kilkunastu drzewach Mieszańca(amers), takie objawy, czy ktoś jest w stanie rozpoznać co to ?

http://zapodaj.net/b75aafb773e38.jpg.html
Poprzedni wątek:Renkloda Ulena-Wszystko o tej odmianie
Następny wątek:Śliwa Opal
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]