użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Nawadnianie » Nawadnianie plantacji truskawek
Nawadnianie plantacji truskawek [wiadomość #56681] pon, 02 maj 2011 22:35 Przejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam wszystkich moje zapytanie jest nastepojace mam pul hektara truskawek rozstawa 74cm długości 170 metrów dzialka rowna jak stol . 100 metrow od tej plantacji planuje wykopac maly staw, jakiej papy i wogole jakie nawodnienie zastosowac aby nie wyszlo to wszystko za drogo a dopiero z czasem sie rozkrecac pozdrawiam
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #56702 (odpowiedź na #56681) ] wto, 03 maj 2011 08:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Różnych systemów nawadniania i różnych firm jest jak wiadomo " na pęczki "... Ale jeśli jesteś młody, silny i zdrowy, a na dodatek chcesz aby było tanio, to podlej sobie na początek / w razie potrzeby / te truskawki z...węża. Tyle tylko, że trochę nachodzić się trzeba, fakt... I myśl dalej... Smile Pozdrawiam !
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #56719 (odpowiedź na #56702) ] wto, 03 maj 2011 10:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Radek1 jest aktualnie niedostępny Radek1
Początkujący
Do truskawek najlepsze nawadnianie kropelkowe ale woda ze stawu może zaglonić i pozatykać wężyki. Aby było taniej można zastosować jedną linię na dwa rządki (tzn co drugie międzyrzędzie). A tak poza tematem to te truskawki zbierasz chyba samolotem Cool . bo u mnie przy rozstawie 120cm i dwukrotnym(w ciągu roku) zwężaniu rządków do ok. 20cm niema miejsca aby swobodnie i bez strat zbierać tuskawki
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #56785 (odpowiedź na #56681) ] wto, 03 maj 2011 15:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Zbioru dokonuje bez samolotu mam ogolnie kilka plantacji ale na jednej mam dostep do wody i postanowilem zalozyc jakies nawodnienie. mam na wysokim poziomie wode i mysle wykopac staw poniewaz nawiert jak pod studnie glebinowa dosyc kosztowny, ale tez nie wykluczone ze jak zaczne kopac staw nie bedzie potrzebny nawiert. ale jakiej papy zastosowac do takiego nawadniania

[Uaktualnione dnia: wto, 03 maj 2011 15:28]

Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #56823 (odpowiedź na #56785) ] wto, 03 maj 2011 18:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Papa do nawadniania? Zazwyczaj polecana jest dla łysych...
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #57050 (odpowiedź na #56823) ] śro, 04 maj 2011 21:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
EDZIO... Za moją propozycję podlewania z węża przepraszam, bo wiedząc teraz o tym że posiadasz kilka plantacji, wiem że nie będziesz miał na to czasu... Ale takie podlewanie jest wykonalne, a wiem to stąd, bo kiedyś podlewałem w ten sposób ok. 0,5 ha brzoskwiń...No ale wtedy to się nic innego nie robi, tylko w dzień i w noc, podlewa...Ale jeśli mógłbym jeszcze coś radzić, to radził bym np. rzucić tam kilka linii kroplujących ale tak, aby nie pokrywać nimi całej plantacji, tylko te linie co jakiś czas, przekładać... Pozdrawiam i wyłączam się... Smile
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #58107 (odpowiedź na #56681) ] wto, 17 maj 2011 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janek12 jest aktualnie niedostępny janek12
Początkujący
cze. Ja też myślałem na ten temat. Zamiast linii kroplujących ktre są: 1. drogie 2. nietrwałe kupię węże ogrodowe. Za 1 metr trzeba zapłacić już poniżej 1 zł. A taki wąż rozwijam wiosną a zwijam latem-jesienią. Więc posłuży mi dłużej niż linia kroplująca. Primo. Truskawki będę sadził na agrotkaninie. Nie mylić z agrowłókniną. Za agrotkaninę na pow. 20 arów trzeba zapłacić jakieś 1200 zł plus szpilki (kołki). Koszt jednorazowy duży ale odchodzą dwie sprawy: pielenie - czyli koszt najmu ludzi i używania herbicydów. A i parowanie jest ograniczone. Gramatura agrotkaniny 60. Ale szukam w dobrej cenie 90. Nawodnienie. Myślę nad paletopojemnikami szt.2. I teraz tak. Do najbliższego gniazdka z prądem mam jakieś 300-400 m. Może zrobić to na zasadzie opryskiwacza. Czyli do każdego paletopojemnika przymocować opryskiwacz i dzięki niemu wytwarzać ciśnienie niezbędne do wypchania wody albo do paletopojemnika bezpośednio przymocować pompkę. Potrzebuję tu rady. Dodam tylko że pole 0,3 ha (truskawka 0,2 ha reszta lasek) jest z ładnym spadkiem. Woda z rowu. Pole na którym mam zamiar posadzić borówkę ma jeszcze ładniejszy spadek. Więc największa trudność to będzie z tym ciśnieniem żeby wypchać wodę. Można myśleć o motopompie spalinowej ... ale od czego myślenie i kombinowanie... Very Happy Pozdro

[Uaktualnione dnia: wto, 17 maj 2011 21:09]

Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #60212 (odpowiedź na #56681) ] czw, 23 czerwiec 2011 09:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pawele jest aktualnie niedostępny Pawele
Nowy
No dobrze, ale ten gruby sadowniczy za 1zł o którym piszesz kropluje co pół metra. Do sadu dobry - do truskawek trochę nie bardzo, lepiej kupić zwykłego flaka który ma kroplowniki częściej. Czy są drogie? Za 35-40gr za metr już masz jakieś węże.

No i przed koszeniem proponuję zwinąć albo gdzieś przerzucić, wiosną gdzie nigdzie złączyć trzeba, ale nawet taki zwykły i tak sporo czasu posłuży.
Nawodnienie truskawek [wiadomość #113717 (odpowiedź na #56681) ] pon, 13 styczeń 2014 19:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jarek876 jest aktualnie niedostępny jarek876
Nowy
Witam mam takie pytania chciałbym nawodnić dwie plantacje truskawek w dwóch miejscach w jednym mam studnie głębinową a w drugim wodociąg.
Od zródła wody na jednej i drugiej plantacji mam jakieś 100m
przyznam się ze nie bardzo się orientuje w tym temacie.
Co trzeba zakupić żeby to wszystko chodziło jak należ kawałki sa po ok 25a szer ok 15m i 150m długości po 13 rzędów. Chodzi mi o nawadnianie kropelkowe z nawożeniem. Jeśli ma ktoś doświadczenie w tym temacie to prosił bym o pomoc. Smile
Co trzeba kupić i jaki by to był koszt mniej więcej.
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #113742 (odpowiedź na #113717) ] pon, 13 styczeń 2014 22:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
czy to jest jeden kawałek 25a czy więcej niż jeden po 25a bo nie do końca zrozumiałem , a to zmienia nieco sytuacje
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #113946 (odpowiedź na #113742) ] śro, 15 styczeń 2014 18:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
dwa kawałki po 25 a w dwóch wsiach
W jednym miejscu mam do dyspozycji studnie głębinowa a w drugim wodociąg. Smile
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #113949 (odpowiedź na #113717) ] śro, 15 styczeń 2014 19:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek6666 jest aktualnie niedostępny tomek6666
Zaawansowany
Witam, bedziesz potrzebował waz głowny 32mm czarny ktory prowadzisz od studni do truskawek, kladziesz go na poczatku plantacji i montujesz w nim wpinki z zaworkiem lub bez na kazdy rzad truskawek, do tych wpinek podlaczasz juz tasme kroplujaca ktora ukladasz w rzedach truskawek.To tak w skrucie jak bedziesz mial pytania pisz.
Waz 32mm-2,5zł/mb
Wpinki z zaworkiem 5zł/szt
tasma kroplujaca 35gr/mb
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #114013 (odpowiedź na #113949) ] czw, 16 styczeń 2014 19:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Jakiej wydajności muszę mieć pompę żeby to pociągnęła czyli 12 rzędów po 150m. ok 25a.
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #114016 (odpowiedź na #113717) ] czw, 16 styczeń 2014 19:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek6666 jest aktualnie niedostępny tomek6666
Zaawansowany
Nie wiem jak jest z pompami ale raczej wydatek wody powinien byc wiekszy niz z wodociagu.Ja nawadniam z wodociagu kolo 3ha tylko jednoczesnie nawadniam 0,3ha i przelanczam na kolejne kawalki co 12 godzin za pomoca wpinek z zaworkiem.Jesli bedziesz mial za slabe cisnienie mozesz podzielic sobie nawadnianie na 2x6 rzedow po 150m czyli jednej nocy puszczasz 6 i nastepnej kolejne 6.
Odp: Nawodnienie truskawek [wiadomość #114110 (odpowiedź na #114016) ] pią, 17 styczeń 2014 18:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
OK. ale taka:
http://allegro.pl/95l-min-sc-3-19-pompa-glebinowa-230v-z-kab lem-17m-i3862306696.html
dała by rade czy trzeba coś większego?
A jeszcze jedno pytanko jak masz z wodociągu nawadnianie to jakiś regulator ciśnienia masz i filtry żeby taśma nie zapychała się kamieniem z wody..? czy nie potrzeba takich rzeczy.. Smile
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #124964 (odpowiedź na #56719) ] śro, 07 maj 2014 22:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Wolny jest aktualnie niedostępny Wolny
Zaawansowany
Radek1 napisał(a) dnia wto, 03 maj 2011 10:32

Do truskawek najlepsze nawadnianie kropelkowe ale woda ze stawu może zaglonić i pozatykać wężyki. Aby było taniej można zastosować jedną linię na dwa rządki (tzn co drugie międzyrzędzie). A tak poza tematem to te truskawki zbierasz chyba samolotem Cool . bo u mnie przy rozstawie 120cm i dwukrotnym(w ciągu roku) zwężaniu rządków do ok. 20cm niema miejsca aby swobodnie i bez strat zbierać tuskawki

Czy jest sposób na to, aby te przewody się nie zapychały od wody ze stawu? Jakieś filtry specjalne, dodawanie specyfików do instalacji?
Odp: Nawodnienie plantacji truskawek [wiadomość #125573 (odpowiedź na #124964) ] pon, 12 maj 2014 11:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magii jest aktualnie niedostępny magii
Zaawansowany
Czy już rozciągać węże w truskawach bo niby padało tydzień ,ale już zielmia popękała. Może dawać ,ale w bardzo małej ilości wody bo owoce już rosną.
Co polecacie dawać do nawodnienia chodzi mi tu o nawozy.

[Uaktualnione dnia: wto, 20 maj 2014 08:29]

Odp: Nawadnianie plantacji truskawek [wiadomość #127603 (odpowiedź na #56681) ] wto, 27 maj 2014 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomości
zephyr jest aktualnie niedostępny zephyr
Zaawansowany
czy ktoś planując podlewanie deszczownią kieruje się pomiarami wilgotności ziemi, czy kieruje się na "oko"...?
Poprzedni wątek:Pompa do studni głębinowej
Następny wątek:pompa głębinowa do nawadniania kropelkowego
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]