użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pozostałe tematy sadownicze » Rozwiertek Nieparek
Rozwiertek Nieparek [wiadomość #125052] czw, 08 maj 2014 19:35 Przejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Proszę o podzielenie się wszelkimi informacjami związanymi ze zwalczaniem tego szkodnika. Chodzi zwłaszcza o zwalczanie chemiczne , kiedy pryskać po stwierdzeniu lotu ,jaki preparat itd.
Wiem ,że w tym roku na to za późno ,ale szkodnik daje o sobie znać i chcę się dobrze przygotować na przyszły rok.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Rozwiertek Nieparek [wiadomość #125078 (odpowiedź na #125052) ] czw, 08 maj 2014 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazioo jest aktualnie niedostępny Kazioo
Nowy
Powiem Ci, że mialem entomologie i omawialiśy tego Gościa co o niego pytasz.
Zapewne masz sad niedaleko lasu? Zwalczanie w zimie poprzez usuwanie zasiedlonych miejsc. Rójke ma w kwietniu i w maju wiec wtedy lata.
Zwalczanie chemiczne korników jest
kłopotliwe i możliwe jedynie w czasie ich lotu. Dużym utrudnieniem jest rozciągnięcie go w czasie, co w przypadku gradacji szkodnika niesie ze sobą konieczność
wykonania dodatkowych zabiegów. Ułatwieniem sygnalizacji
lotu korników i wyznaczania terminów oprysków mogą być pułapki lepowe. Czynnikiem wabiącym owady może być feromon
agregacyjny umieszczony w pojemniku. W przypadku rozwiertka nieparka jako atraktant użyty może być np. 94-procentowy alkohol etylowy z 1-procentowym dodatkiem toluenu, rozcieńczony
wodą w stosunku 1:1. Dla monitorowania lotu chrząszczy wystarczy 1 pułapka 0,5 do 1 ha. Aby zapobiec zasiedleniu drzew
przez korniki, należy utrzymywać je w dobrej kondycji poprzez odpowiednie nawadnianie i nawożenie. W przypadku wystąpienia uszkodzeń mrozowych lub chorób kory i drewna niezbędne są szybkie zabiegi fitosanitarne, ponieważ drzewa takie są szczególnie chętnie atakowane przez te szkodniki. Masowe występowanie korników w sadach obserwowano
również w przypadku uszkodzenia ich przez herbicydy. Silnie zaatakowane, zamierające drzewa należy bezwzględnie
usunąć i spalić przed wylotem chrząszczy, co uchroni sąsiednie przed zasiedleniem przez te szkodniki.

To taka lektura, ale jest z nim ciężko. Pozdrawiam!Smile
Odp: Rozwiertek Nieparek [wiadomość #125145 (odpowiedź na #125078) ] pią, 09 maj 2014 12:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Dziękuje za chęć pomocy ,ale też umiem korzystać z wyszukiwarki ,poza tym wypadało by zacytować źródło(Sad Nowoczesny 5?2009),zwłaszcza jeśli cytowanie jest dosłowne. Chodziło mi raczej o wskazówki praktyczne pomocne przy stosowaniu pułapek i wskazanie konkretnych środków ochrony roślin. Jaki przyjąć próg zagrożenia itp.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Rozwiertek Nieparek [wiadomość #125230 (odpowiedź na #125145) ] pią, 09 maj 2014 23:37 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Kazioo jest aktualnie niedostępny Kazioo
Nowy
To napisałem Ci "cytat" i masz zawarte odpowiedzi w tym. Pułapke wieszasz 1 na 1ha, jak czytałes. Próbuj cos od robaka, moze wiecej wody uzyj.
Pozdr
Poprzedni wątek:Sąsiad opalił mi drzewa
Następny wątek:Karczowniki - jak mam sie ich pozbyć?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]