użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » ściółkowanie borówki trocinami z drzew
ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74606] pią, 06 kwiecień 2012 10:47 Przejdź do następnej wiadomości
kiwonic jest aktualnie niedostępny kiwonic
Początkujący
Witam! Wiem że najlepszym materiałem do ściółkowania borówki są trociny z dzrzew iglastych, ale proszę o ustosunkowanie się do trocin z dębu lub buku. Czy można takimi trocinami ściółkować?

[Uaktualnione dnia: pią, 06 kwiecień 2012 11:07] przez Moderatora

Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74614 (odpowiedź na #74606) ] pią, 06 kwiecień 2012 12:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Te trociny powinny być przekompostowane przez okres około jednego roku z dodatkiem nawozów azotowych, przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Najlepiej w trakcie kompostowania raz lub dwa razy je przemieszać.
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74633 (odpowiedź na #74606) ] pią, 06 kwiecień 2012 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
Powiem tak garbniki zawarte w debinie moga niekorzystnie wplywsc na korzenie a wrecz je uszkadzac zalecam ostroznosc raz zasciolkowalem kilkanascie botowek trocinami debowymi to wykazywapy trudne do zdjagnozowania objawy chorobowe kilka nastepnych sezonow. trocin do sciolkowania nie trzeba fermentowac nie ma zadnej roznicy nalezy tylko pamietac o zwiekszonych dawksch azotu przy nawozeniu na sqiezej sciolce i w zasadzie dotyczy to wszystkich sciolek ze wzgledu na wyzszy dzial wegla
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74634 (odpowiedź na #74606) ] pią, 06 kwiecień 2012 19:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Powiem tak garbniki zawarte w debinie moga niekorzystnie wplywsc na korzenie a wrecz je uszkadzac zalecam ostroznosc raz zasciolkowalem kilkanascie botowek trocinami debowymi to wykazywapy trudne do zdjagnozowania objawy chorobowe kilka nastepnych sezonow. trocin do sciolkowania nie trzeba fermentowac nie ma zadnej roznicy nalezy tylko pamietac o zwiekszonych dawksch azotu przy nawozeniu na sqiezej sciolce i w zasadzie dotyczy to wszystkich sciolek ze wzgledu na wyzszy dzial wegla
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74663 (odpowiedź na #74634) ] pią, 06 kwiecień 2012 23:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
A co powiedzie na to, że na stronach angielskojęzycznych przy sadzeniu borówki zalecane są oprócz iglastych dębowe trociny i liście np. http://www.gardenguides.com/67427-blueberry-bush-requirement s.html. Pliszka w swojej książce też podaje że można używać liści dębowych, co jak wiadomo posiadają więcej garbników niż trociny
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #74841 (odpowiedź na #74606) ] nie, 08 kwiecień 2012 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
szanowny kolego, podaje ci moje doswiadczenia, natomiast zrodlo ktore podajesz nie wydaje sie zadnym popartym badaniami, poza tym warto wziasc pod uwage ze borowka jest niezwykle wrazliwa na uszkodzenie sstemu korzeniowego i wynikajace z tego infekcje grzybowe co przeciez potwierdzon i podawane jest w badaniach amerykanskich przy stosowaniu kory i trocin do rozluzniania gleby. w mojej chociaz badzo skromenej opini zalecil bym co najmniej ostroznosc ale decyzja jest oczywiscie twoja. jezeli analizujesz i szukasz informacji o uprawie tego gatunku kozystaj z wlasciwych informacji aplikacyjnych (vel extension) amerykanskich universytetow (czego brak w polsce) czyli kraju obok kanady gdzie uprawa towarowa tego gatunku ma najdluzsza w sumie historie i najwieksze znaczenie. dodatkowo jezeli powolujesz sie na publikacje sp profesora pliszki to musze z ubolewaniem przyznac co juz kiedys zdaje sie pisalem ze podobnie jak inne krajowe publikacje w tm zakresie jest pelna nie tyle bledow co niescislosci choc oczywiscie na poczatek daje pewny obraz problemu
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #78406 (odpowiedź na #74841) ] czw, 24 maj 2012 08:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Mam sporą ilość trocin dębowych. Proszę o informację jak należy je przygotować do ściółkowania borówki? Jak je kompostować? Czy stosować jakieś środki, nawozy? Ile czasu je kompostować? Z góry dziękuję Very Happy
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #78531 (odpowiedź na #78406) ] sob, 26 maj 2012 09:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pankracy jest aktualnie niedostępny pankracy
Początkujący
chyba jak kazde trociny musza swoje odlezec, jeden/dwa sezony i dopiero wtedy ich uzywac. mozna podobno przemieszac trociny z siarczanem amonu, wymieszac z kora torfem. nie wiem, debowych nie stosowalem, tylko sosnowe ktore swoje wylezaly.
trocin z drzew iglastych [wiadomość #94926 (odpowiedź na #74606) ] sob, 16 marzec 2013 21:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karoladz jest aktualnie niedostępny karoladz
Nowy
Witam wszystkich
Potrzebuję około 400-600 metrów sześciennych trocin z drzew iglastych, może ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś sprawdzone miejsce do zakupu i podać namiary? Będę bardzo wdzięczna
K.

[Uaktualnione dnia: sob, 16 marzec 2013 23:06] przez Moderatora

Odp: TROCINY [wiadomość #94927 (odpowiedź na #94926) ] sob, 16 marzec 2013 21:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Trzeba szukać jakiegoś tartaku...Ale trzeba by też napisać skąd się jest... Smile Pozdrawiam !
Odp: TROCINY [wiadomość #94930 (odpowiedź na #94926) ] sob, 16 marzec 2013 21:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daniel111 jest aktualnie niedostępny Daniel111
Zaawansowany
Napisz skąd jesteś to może będę mógł pomóc
Odp: TROCINY [wiadomość #94931 (odpowiedź na #94930) ] sob, 16 marzec 2013 21:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
dolnośląskie, ale mogę ewentualnie zorganizować transport z innej części Polski
Odp: TROCINY [wiadomość #94933 (odpowiedź na #94931) ] sob, 16 marzec 2013 22:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
Również byłbym zainteresowany!!! Zachodniopomorskie!
Odp: trocin z drzew iglastych [wiadomość #94936 (odpowiedź na #94926) ] nie, 17 marzec 2013 00:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wladyslawgrzyb jest aktualnie niedostępny wladyslawgrzyb
Nowy
witam, ile płacicie za metr trocin?
Odp: TROCINY [wiadomość #94939 (odpowiedź na #94931) ] nie, 17 marzec 2013 09:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daniel111 jest aktualnie niedostępny Daniel111
Zaawansowany
karoladz napisał(a) dnia sob, 16 marzec 2013 09:31

dolnośląskie, ale mogę ewentualnie zorganizować transport z innej części Polski

Wysłałem Ci wiadomość na pw
Odp: trocin z drzew iglastych [wiadomość #94944 (odpowiedź na #94926) ] nie, 17 marzec 2013 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldemar45 jest aktualnie niedostępny waldemar45
Początkujący
ja kupowałem po 50 zl z przywozem ptzywoził 40 m2 o raz
Odp: trocin z drzew iglastych [wiadomość #94951 (odpowiedź na #94926) ] nie, 17 marzec 2013 11:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Cena jest różna, dzwoniłam do kilku tartaków dolnośląskich i podawali 40 zł/m sześć, ale większość z nich ma już stałych odbiorców na trociny Sad
Odp: trocin z drzew iglastych [wiadomość #95046 (odpowiedź na #94926) ] pon, 18 marzec 2013 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artberry jest aktualnie niedostępny artberry
Nowy
Ja poszukuję ciemnych, starych trocin z dostawą w okolice Grójca.
ściółkowanie borówki trociny, czy zrębki iglaste [wiadomość #96733 (odpowiedź na #74606) ] nie, 14 kwiecień 2013 17:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaswood jest aktualnie niedostępny tomaswood
Nowy
Witam, co myślicie o ściółkowaniu zrębkami z sosny?
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #121165 (odpowiedź na #74606) ] wto, 08 kwiecień 2014 20:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam, proszę o radę. Chciałbym uzupełnić ściółkę trocinami, a borówki mam posadzone na agrotkaninie. Czy zdjemować agrotkaninę? Czy może podsypywać krzaczki trocinami na agrotkanię? Z góry dziękuję za uwagi i pozdrawiam
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #121224 (odpowiedź na #121165) ] śro, 09 kwiecień 2014 10:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
kiwonic napisał(a) dnia wto, 08 kwiecień 2014 08:02

Witam, proszę o radę. Chciałbym uzupełnić ściółkę trocinami, a borówki mam posadzone na agrotkaninie. Czy zdjemować agrotkaninę? Czy może podsypywać krzaczki trocinami na agrotkanię? Z góry dziękuję za uwagi i pozdrawiam

Z tego co wiem to po to się sadzi na agrowłókninie żeby zaoszczędzić sobie ściółkowania trocinami.
Odp: ściółkowanie borówki trocinami z drzew [wiadomość #121262 (odpowiedź na #121224) ] śro, 09 kwiecień 2014 19:07 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
No i chyba agrowłóknina ma chronić przed chwastami, co ?... Smile ...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej)
Następny wątek:którą odmianę borówki polecacie ?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]