użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Grupy producentów owoców » Ses istnienia grup
Ses istnienia grup [wiadomość #120509] wto, 01 kwiecień 2014 19:17 Przejdź do następnej wiadomości
mariusz321 jest aktualnie niedostępny mariusz321
Zaawansowany
grupy sa potrzebne ale nie na takich zasadach jak obecnie ze pokabinowali z dopłatami a teraz załóżmy 5 członków ma 99% udziałów i robi miliony a 200 kolejnych członków ma po 1-2 udziały i zero zysków. Troche niesprawiedliwy ten układ zważywszy ze oni robili grupy z pieniedzy unijnych nie ze swoich kazdy członek powinien miec jednakowa liczbe udziałow wtedy ceny za jabłka dla członka nie były by 80 gr w sytułacji gdy grupa sprzedaje po 2.4 zl do Afryki tylko załóżmy 1.8 zł po odliczeniu kosztów. A teraz to tak powalił ten nasz rzad ze jednostki stana sie milionerami a zwykły sadownik bedzie skazany na ich łaske aby skapneli te pare groszy z ceny sprzedaży a jak widac wiele niezkapuja bo w naszym rejonie to jak ktos obniza ceny to pierwsza grupa jeszcze obdzwaniaja inne grupy i namawiaja do obnizki cen bo moja bliska znajoma jest ksiegowa i opowiada jakie kombinacje stosuja.
A w zamiarach grupy miał polepszyc byt sadowników nie odwrotnie
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120518 (odpowiedź na #120509) ] wto, 01 kwiecień 2014 20:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jancyk jest aktualnie niedostępny Jancyk
Stały bywalec
Przypomina mi to działalność oligarchów na wschodzie Europy. Ja wstawiałem jesienią swoje jabłka na sortownie do Kampol- Fruit do Białej Rawskiej i już pół roku nie przelali pieniędzy. Chociaż do tej pory było lepiej. Spłacają swoje kredyty tymi pieniędzmi, a ludzie czekają.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120538 (odpowiedź na #120518) ] wto, 01 kwiecień 2014 21:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Grupy, jako twór, który miał zjednoczyć sadowników w jedną kupe (fuj...) stał się zalążkiem lokalnych konfliktów, podchodów, szemranych interesów...itp.
Czas powstawania grup był czasem sprzyjającym, gdyż już samo wejście Polski do UE stworzyło sytuacje sprzyjającą uzyskaniu unijnej pomocy... I tu wielu przedsiębiorczych wykorzystało swe szanse i coś "tam" stworzyło, powołało. Jednak nie sama pomoc unijna przyczyniła się do ich prosperity. W czasie bumu gospodarczego w Polsce, a przez ostatnie lata mamy teraz zastój w UE...
Teraz niestety nadejdzie czas próby dla tych grup i prawda czasu pokaże, co z tej idei zostało. Trzeba również zaznaczyć, że mija czas "ochronny" na działalność grup i jak nie dziś, to już jutro Urzędy Skarbowe prześwietlą ich działalność... Pewnie nie będzie litości dla zwykłych oszustw i kombinowania ze statutem działalności. Poleje się pewno wiele łez i rozczarowanie będzie duże, ale jak to bywa winny się znajdzie...lub zwieje za granice.
Czas pokaże, czy grupa ma tyle sadów wiśniowych, jak deklaruje, czy tyle śliwy rośnie, że wydajność to 150 t/ha... itp. itd. Machlojki i tzw. kanciarstwo powoli się kończy i grupy będą musiały stanąć na twardym gruncie realiów gospodarki narodowej. Czy podołają wyzwaniu, jakie przed nimi stawia prawo i rynek ?
Zauważcie tylko jedno...W US nie siedzą sami idioci, którzy nie potrafią liczyć i wmówienie im, że kupując np. 1000 kartonów zmieściliśmy tam całą naszą produkcje...
Nie wiem, jak będzie, ale wiem, że wiele takich grup padnie, bo muszą. Ja mam odmienne zdanie na temat takich inicjatyw...Brzmi ono. Jeden właściciel, jedna władza...
Bez względu, jakbyście zaklinali rzeczywistość, to już dawno jaskółki mówiły, że niedobre są spółki...

[Uaktualnione dnia: wto, 01 kwiecień 2014 22:14]

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120544 (odpowiedź na #120509) ] wto, 01 kwiecień 2014 22:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
compact jest aktualnie niedostępny compact
Nowy
Nie znam takich grup że 5 osób ma 99% 5 udziału ale kilkanaście osób w sumie 1%. Jeśli są to po jakiego grzyba się tam ktoś zapisywał? czy w tych kilkunastu osobach nie było chociaż jednej co pociągneła by resztę do założenia swojej sprawiedliwej grupy? A co jabłka wysyłanego do Afryki, ostatnio głośno się o robi. Ale chyba tylko się głośno robi bo realnej wysyłki to może 1% całego exportu.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120558 (odpowiedź na #120509) ] śro, 02 kwiecień 2014 07:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Chichot historii! W latach 50-tych ubiegłego wieku powstało /utworzono siłą/ 10 000 spółdzielni produkcyjnych /kołchozów/. Po roku '56 pozostało ok. 1000 i większość trwa do dziś.
W latach współczesnych /utworzono siłą unijnych pieniędzy/ powstało ileś (?) grup, ile przetrwa? Co prawda siłą spajającą jest pieniądz /unijny/ a nie presja polityczna ale pieniądz również potrafi podzielić.
O tempora, o mores...
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120559 (odpowiedź na #120544) ] śro, 02 kwiecień 2014 07:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
compact napisał(a) dnia wto, 01 kwiecień 2014 10:38

Nie znam takich grup że 5 osób ma 99% 5 udziału ale kilkanaście osób w sumie 1%. Jeśli są to po jakiego grzyba się tam ktoś zapisywał? czy w tych kilkunastu osobach nie było chociaż jednej co pociągneła by resztę do założenia swojej sprawiedliwej grupy?

Uwierz mi że są takie grupy ,a członków dzielących ten symboliczny 1% też wcale nie brakuje...
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120562 (odpowiedź na #120559) ] śro, 02 kwiecień 2014 08:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janekr jest aktualnie niedostępny janekr
Stały bywalec
większość grup działa w ten sposób, ja nie znam grupy gdzie nie byłoby takiej struktury udziałów. Inna kwestia to czy ktoś zmuszał zapisywać się do takich grup.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120574 (odpowiedź na #120562) ] śro, 02 kwiecień 2014 12:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadnik1 jest aktualnie niedostępny sadnik1
Początkujący
Śmiech na sali jak niektórych boli że nie wykorzystali okazji:) Przecież każdy mógł założyć grupę, każdy mógł wstąpić, każdy mógł zostać prezesem itd. Przecież te fundusze na grupy były dla każdego i wszyscy wobec tych unijnych rozporządzeń byli równi. Ale rozumiem że krytykantów najbardziej boli to że mimo iż wszyscy mogli to inni zrobili to lepiej od nich. Oni zarobili a ja nie. I teraz wszystkie grupy złe, prawo niesprawiedliwe! Równość wszystkich niesprawiedliwa! Śmieszność po prostu:)
A co do kontroli US które niby miałyby coś wykryć, jakieś nieprawidłowości. Przecież grupy są od początku istnienia kontrolowane i to bardziej niż jakiekolwiek inne podmioty na rynku. Kontrole są przeprowadzane na etapie dojścia do uznania przez ARiMR (przynajmniej 1 raz w roku) co daje łącznie 5 kontroli do czasu uznania grupy. Oraz kontrolowany jest bilans księgowy co roku przez wojewodę. Jeżeli coś nie gra to grupa natychmiast musiałaby zwrócić wszystkie pozyskane fundusze wraz z odsetkami. Byłem ostatnio na spotkaniu roboczym mającym zacieśniać współpracę GP i okazało się że zdecydowana większość grup ma się bardzo dobrze. A członkowie są więcej niż zadowoleni.
Jak widać wątpliwości co do grup mają tylko zazdrośnicy;)
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120583 (odpowiedź na #120509) ] śro, 02 kwiecień 2014 17:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KORTEZO jest aktualnie niedostępny KORTEZO
Stały bywalec
Ja NIE należę do żadnej z grup, nie starałem się nawet, mnie namawiali dwie grupy, ale cieszy mnie to że istnieją, i jabłka kupują w dużych ilościach Smile ...DO połowy lutego, na sortownie bez opłat dodatkowych ( ligol, jonagored, gloster)1,2-1,3 zł netto już kaska na koncie jest z vatem Very Happy...Ja tam nikomu nie zazdroszczę, żeby tylko płacili na czas za moją pracę i jest dobrze...
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120587 (odpowiedź na #120583) ] śro, 02 kwiecień 2014 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
radoslav jest aktualnie niedostępny radoslav
Zaawansowany
I to jest podejście!!!.Każdy miał prawo do zakładania grup.Trzeba być skończonym tumanem żeby myśleć że grupy będą działać charytatywnie. Ja jeszcze nie widziałem takich grabii co by grabiły od siebie. Pozdrawiam zazdrośników!!
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120625 (odpowiedź na #120583) ] śro, 02 kwiecień 2014 21:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
KORTEZO napisał(a) dnia śro, 02 kwiecień 2014 05:07

Ja NIE należę do żadnej z grup, nie starałem się nawet, mnie namawiali dwie grupy, ale cieszy mnie to że istnieją, i jabłka kupują w dużych ilościach Smile ...DO połowy lutego, na sortownie bez opłat dodatkowych ( ligol, jonagored, gloster)1,2-1,3 zł netto już kaska na koncie jest z vatem Very Happy...Ja tam nikomu nie zazdroszczę, żeby tylko płacili na czas za moją pracę i jest dobrze...

Co to znaczy bez dodatkowych opłat ,domyślam się ,że chodzi o sortowanie .Koszt sortowania jest wkalkulowany w cenę zakupu ,bo tak lepiej wygląda, a sadownik jest szczęśliwy ,że za darmo sortowali .Gratulacje !!!
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120639 (odpowiedź na #120625) ] śro, 02 kwiecień 2014 23:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Przypominam tylko, że grupa producencka, to nie firma handlowa, kupił - sprzedał, która może kupować towar do woli. Jeśli staracie mieszać proces tworzenia grup z ich funkcjonowaniem i statutową działalnością, to macie racje...Papier wszystko przyjmie. Nawet i w papierach można księgować, co tylko dusza zapragnie...Jest jednak jeden problem... To, co pisze sandik1 nie ma nic wspólnego z rzeczywistą działalnością grupy. Tak masz racje... Każdy widzi, jak te kontrole funkcjonują,,,kropka, przecinek... A mówisz, że kontrolowane, jak nikt inny...Cóż powiedzieć...Mylisz się. Proces US kontrolny nie polega na tym, czy wszystko gra w papierach. Przypomnij sobie niejakiego Kluske tego od Optimusa ... piekarza, który rozdawał nie sprzedany chleb, czy wiele innych przykładów. Niby proste mechanizmy, ale w konsekwencji katastrofalne dla przedsiębiorcy.
Pożyjemy zobaczymy...

___pozdrawiam_____

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120644 (odpowiedź na #120509) ] czw, 03 kwiecień 2014 07:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
temat był już wałkowany nie raz ...
nie bardzo rozumiem, co o sensie istnienia grup mogą mówić osoby które nie maja z nimi kontaktu, lub maja znikomy kontakt(np.dostarczają tylko towar)....???

tak jak pisałem kiedyś i tak jak napisał kol. janekr ,,Inna kwestia to czy ktoś zmuszał zapisywać się do takich grup."

Nikt nikogo do niczego nie zmuszał tak jak pisze kol. radoslav , a wykupując 1 udział mieli co niektórzy nadzieję na maszyny za 25% wartości, jabłka po 2zł., itp. no cóż nadzieja matką .....

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120652 (odpowiedź na #120509) ] czw, 03 kwiecień 2014 10:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
co do grup zazdrosc to drugoplanowa sprawa miał ktos głowe to załozyl i jest ok . A raczej by było gdyby nie zle skonstrułowane przepisy unijne czy tez polskie odnosnie liczby udziałów. Bo np gdyby 200 członków miało np po 50 udziałów kazdy a grupa sprzedawała by jabłka po 2 zł to kazdy by dostał załózmy 1.7 zl po odliczeniu kosztów a gdy jest tak jak teraz ze jeden ma 1000 udziałow a reszta po 2 udziały to ta reszta dostaje cene nie 1.7 zl tylko 70-80 gr .
I to jest najgorsze.
A co do zakładania grup to jak mamy byc szczerzy to kazdy wie ze prezesi pozawyżali faktóry i zamiast 75% dopłat wychodziło im ponad 100% zwrotu. Oszukali wporzadku zkoro nikt tego nie udowodni ale teraz oszukuja zwykłych sadowników robiac zmowy cenowe i dajac po 2 udziały . To juz bywało lepiej gdy nie było grup bo cene krztałtował rynek a nie telefon jednego prezesa do drugiego.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120658 (odpowiedź na #120652) ] czw, 03 kwiecień 2014 11:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
mariusz321 napisał(a) dnia czw, 03 kwiecień 2014 10:41

co do grup zazdrosc to drugoplanowa sprawa miał ktos głowe to załozyl i jest ok . A raczej by było gdyby nie zle skonstrułowane przepisy unijne czy tez polskie odnosnie liczby udziałów. Bo np gdyby 200 członków miało np po 50 udziałów kazdy a grupa sprzedawała by jabłka po 2 zł to kazdy by dostał załózmy 1.7 zl po odliczeniu kosztów a gdy jest tak jak teraz ze jeden ma 1000 udziałow a reszta po 2 udziały to ta reszta dostaje cene nie 1.7 zl tylko 70-80 gr .
I to jest najgorsze.
A co do zakładania grup to jak mamy byc szczerzy to kazdy wie ze prezesi pozawyżali faktóry i zamiast 75% dopłat wychodziło im ponad 100% zwrotu. Oszukali wporzadku zkoro nikt tego nie udowodni ale teraz oszukuja zwykłych sadowników robiac zmowy cenowe i dajac po 2 udziały . To juz bywało lepiej gdy nie było grup bo cene krztałtował rynek a nie telefon jednego prezesa do drugiego.

No to napiszę jeszcze raz ...NIKT NIE BRONIŁ CI STWORZYĆ GRUPY PRODUCENCKIEJ i zawyżyć faktury !!!

[Uaktualnione dnia: czw, 03 kwiecień 2014 11:44]

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120672 (odpowiedź na #120509) ] czw, 03 kwiecień 2014 16:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
Kolego mariusz321 rozumiem że Ty budując chłodnie, czy też kupując jakiekolwiek materiały wystawiasz ,,faktóry" i masz możliwość ustalania ich wartości, skoro piszesz że: ,,ze prezesi pozawyżali faktóry".

W kraju w którym żyje większość z nas (użytkowników tego forum), stara się pisać poprawnie po ,,naszemu" czyli po polsku, możesz wierzyć lub nie ale poprawnie napisane zdanie czy też słowo- czyta się przyjemnie i ze zrozumieniem.
Poza tym, w Polsce obowiązuje prawo że faktury wystawia wykonawca czy też sprzedawca, a nie tak jak Ty piszesz prezesi grup, takie oszczerstwa są karalne.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120720 (odpowiedź na #120509) ] czw, 03 kwiecień 2014 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marki jest aktualnie niedostępny Marki
Początkujący
Kolega mariusz321 może robi błędy ale ja myślę, że ziarno prawdy w tym co pisze chyba jest. Każdy ma jakieś doświadczenia z grupami czy to będąc jedynie "dostarczycielem" towaru (kapitału jak kto woli), czy to też będąc wewnątrz (różnie chociażby może wyglądać sortowanie dla członków i nieczłonków). Ja przez "moment" byłem członkiem jednej z grup i to co mogę subiektywnie stwierdzić: pole do nadużyć jest nieooograniczoneee . Co wcale nie znaczy, że wszystkie grupy to wykorzystują.To tak samo jak z "paliwem", każdy może kupić olej opałowy do ciągników bo po co "przepłacać" kupując zwykły ON ale przecież nie każdy mimo to jeździ na "opale". Dla mnie i tak "największym przekrętem" pozostaję program "przywracanie potencjału..." tu faktycznie cuda się działy - tylu plag egipskich w mojej okolicy to chyba od Średniowiecza nie było - co w ciągu ostatnich dwóch lat ( najpierw prawie wszystko utopiło, później wymroziło, następnie wysuszyło, gradem zbiło , na końcu udusiło a i tak żyje 8)a sąsiad już chyba nie wie czy pięć ciągników na dziesięć hektarów to nie za mało - może lepiej 1 ha = 1 ciągnik. Najważniejsze to nie dać się zwariować i po imieniu nazywać to co nas otacza. We Włoszech swego czasu okazało się, że co trzecia krowa jest tylko na papierze !. Każdy z nas może wybierać w swoich działaniach ; czy trzyma "prawdziwą" krowę w oborze Smile , czy szuka innych rozwiązań. Niezależnie od tego co powyżej, Grupy tak czy inaczej są i będą bardzo potrzebne i tych co podjęli ryzyko ich założenia - wiele szacunku za odwagę bo często na prawdę sporo zaryzykowali.
Pozdrawiam
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120725 (odpowiedź na #120720) ] czw, 03 kwiecień 2014 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
''wiele szacunku za odwagę bo często na prawdę sporo zaryzykowali'' - brawo za to zdanie!!!(długo by o tym pisać) tylko szkoda że nie wszyscy potrafią coś takiego napisać i zrozumieć.

[Uaktualnione dnia: czw, 03 kwiecień 2014 21:47]

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120753 (odpowiedź na #120725) ] czw, 03 kwiecień 2014 23:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
radoslav napisał(a) dnia czw, 03 kwiecień 2014 09:46

''wiele szacunku za odwagę bo często na prawdę sporo zaryzykowali'' - brawo za to zdanie!!!(długo by o tym pisać) tylko szkoda że nie wszyscy potrafią coś takiego napisać i zrozumieć.

Szkoda, że ty radoslav, jak "poinformowany" nie chcesz maluczkich uświadomić... Pewnie nie wiele więcej wiesz od innych, bo za dużo nie powiedziałeś.

___pozdrawiam_____

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120759 (odpowiedź na #120753) ] pią, 04 kwiecień 2014 00:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karol007 jest aktualnie niedostępny karol007
Zaawansowany
Nie wiem po co ta dyskusja przecież wiadomo ze grupy to jeden wielki przekręt prezesów, nabrali co chcieli, faktury tak zawyżone ze każda inwestycja wyszła och za 0zl wkładu własnego. Dogada sie wykonawca z prezesem i robili co im sie zachciało bo dawali. A teraz sadownikow oszukują tym swoim "sortowaniem". Generalnie dziwie sie ze UE jest ślepa na takie rzeczy niby wyłożyła kase krajów członkowskich a zyskało tylko kilkuset prezesów i ich prywatne kieszenie.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120760 (odpowiedź na #120753) ] pią, 04 kwiecień 2014 00:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Skoro już się Pan odezwał pod moim adresem to powiem, że Panu Panie Jerzy napewno nie będe tłumaczył co i jak!!! Mimo ( jak się domyślam ) mojej skromniejszej liczby wiosen to z całym szacunkiem ale o GP domyślam się że mam troszkę większą wiedzę niż Pan, co nie zmienia faktu że nie bede się tą wiedzą z Panem dzielił, bo to nie ma najmniejszego sensu. Przecież Pan wie wszystko najlepiej!!!. Obserwuję pańskie wypowiedzi i komentarze i dochodzę do wniosku że nawet w wątkach które wymagają krótkich, rzeczowych i konkretnych odpowiedzi tudzież porad, Pan nie może sobie odmówić prawienia morałów wszystkim po kolei. W wielu przypadkach wypowiada się Pan jakby był Pan wszechwiedzącym omnibusem z wieloletnim doświadczeniem i mierzy Pan innych troche inną miarą niż siebie. A już to uporczywe dążenie do zlikwidowania ''nicków'' niewiadomego pochodzenia jest naprawdę żenujące!!!

Domyślam się że napisze Pan teraz ze 40 linijek gromów pod moim adresem, trudno już wszyscy do tego się przyzwyczaili, ja też.

Taki bezpośredni post (sprowokowany oczywiście przez Pana) w pańskim kierunku piszę pierwszy i ostatni raz , ponieważ nie ma najmniejszego sensu jakakolwiek dyskusja z Panem.

P.S. Jeśli moją wypowiedzią uraziłem Pana w jakiś sposób to bardzo ale to bardzo przepraszam ale wyraziłem tylko swój pogląd podparty kilkuletnią obserwacją. Pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: pią, 04 kwiecień 2014 00:59]

Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120780 (odpowiedź na #120509) ] pią, 04 kwiecień 2014 10:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marasp jest aktualnie niedostępny marasp
Stały bywalec
Co do zawyżania faktur przy budowie "obiektów logistycznych" to chyba proceder nagminnie stosowany bo też już nie raz o tym słyszałem. Prezesi dogadywali się z wykonawcami aby Ci wystawiali takie faktury z których 75% wartości stanowiło 100% inwestycji i mamy inwestycję za darmo... taki to wkład własny mieli założyciele, większość grup to spółki z o.o. a więc odpowiadają tylko majątkiem spółki.
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120839 (odpowiedź na #120780) ] pią, 04 kwiecień 2014 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tygrys23 jest aktualnie niedostępny tygrys23
Nowy
jeśli twierdzicie że jakieś grupy producenckie oszukują urzędy państwowe ,to sory ,ale musicie to zgłosić do prokuratury bo inaczej was wezmą za tyłki...I to akurat jest prawda
Odp: Ses istnienia grup [wiadomość #120871 (odpowiedź na #120509) ] sob, 05 kwiecień 2014 12:04 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
nas wezma? to chyba prokuratura powinna kontrolowac grupy a nie obywatele, czemu unia ograniczyła dopłaty na grupy bo sie kapneli co jest grane...
Poprzedni wątek:Grupa Polsad Nosy Poniatki-Opinie
Następny wątek:Grupa Sady Krajny
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]