użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców jagodowych » Koszty i cena porzeczki czarnej  (5) 1 Głosów
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119905 (odpowiedź na #119903) ] wto, 25 marzec 2014 11:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia wto, 25 marzec 2014 11:28

Jesli wliczysz koszt pracy wlasnej do kalkulacji to za co ty chcesz dostawac pieniadze? Za nic nierobienie? Tak, bo koszt pracy juz wliczyles tak wiec za nic nierobienie chcesz pieniadze. Nie ma tak. Za prace dostajesz pieniadze, tak jest w kazdym sektorze (przyklad pani Krysi).

Po pierwsze to dlaczego cały czas piszesz "ty" z małej litery. Naucz się szanować ludzi.

Po drugie, weź książkę z podstawami do ekonomi i poczytaj. Koszty pracy to też koszty. Dla Ciebie widzę, że koszt zatrudniania przy malinie to koszt, a przy porzeczce, to już nie koszt, tylko co? I to koszt i to. Nie dorabiaj jakiejś filozofii, że to nie koszt. Dla mnie zysk, to przychód minus koszty i koniec. A, koszty to koszty plus amortyzacja, jak tego nie łapiesz to zapraszam do lektury książki o podstawach ekonomi - mogę udostępnić w formie papierowej.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119910 (odpowiedź na #103565) ] wto, 25 marzec 2014 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
ok, nie zrozumiales o co mi chodzi ale mniejsza z tym... tyle sie opisalem a ty nadal nie wskazales bledu w rozumowaniu i analogii o pani Krysi i uprawie porzeczki. koszt zatrudniania pracownika w malinie to oczywiscie koszt bo to nie moja praca i musze za nia zaplacic. jesli ja cos uprawiam i robie rzeczy z tym zwiazane to to nie jest koszt wyprodukowania jednego kg tylko koszt mojej pracy za ktora dostaje pieniadze. PIENIADZE DOSTAJESZ ZA PRACE, jak wliczysz prace wlasna w koszty to za co chcesz dostawac pieniadze, no za co? popatrz na przyklad z kazdym innym zawodem jak tam jest i sobie porownaj. to naprawde proste do zrozumienia tylko masz zakodowane takie bledne myslenie jak wielu innych ludzi.

P.S. nie chce mi sie pisac kazdego ty z duzej litery, pisanie mala litera wcale nie oznacza braku szacunku, to forum tematyczne a nie urzad.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119911 (odpowiedź na #119910) ] wto, 25 marzec 2014 12:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Oferta udostępnienia książek nadal aktualna. Mi się już nie chce pisać podstaw ekonomi na forum.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119913 (odpowiedź na #103565) ] wto, 25 marzec 2014 12:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
moze ci sie nie chciec ale nie skomentowales analogii z praca sekretarki i wliczania tam kosztow pracy a przeciez to praca i to praca. mowisz ze nie znam podstaw ekonomii ale to jest bezpodstawne. udowodnij mi na moim przykladzie i pokaz gdzie jest blad dokladnie, takie puste gadanie o ofercie ksiazki jest bez sensu.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119917 (odpowiedź na #119913) ] wto, 25 marzec 2014 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Poczytaj o kosztach. Twoje nawiązanie do pracy najemnej jest bez sensu. Praca najemna, a liczenie kosztów podczas produkcji to dwie różne sprawy. Przy produkcji liczysz koszty całe, a jak uda Ci się sprzedać drożej to jest Twój zysk.

Miłej lektury.

Ja już kończę ten temat, bo się sprzeczamy we dwuch, może niech się jeszcze ktoś wypowie.

To dla Ciebie jaka jest minimalna opłacalna cena kilograma czarnej porzeczki? Pytam, tak z ciekawości.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119919 (odpowiedź na #103565) ] wto, 25 marzec 2014 13:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
nie masz racji, jesli mozesz to rozwin swoje 2 i 3 zdanie. jaka cena? nie wiem, to troche jest trudne do oszacowania, bo np ciezko wyliczyc amortyzacje sprzetu, o ile srodki ochrony i nawozy bardzo latwo. ale ja mam inny tok liczenia, ty wliczasz prace w koszty i robiac tak to ciezko zeby jeszcze oprocz tego mial zysk. tobie wyjdzie cena ktora moze byc nie oplacalna, jest to analogiczna sytuacja do tej ze ta pani Krystyna pracuje miesiecznie za 100zl. Ty liczysz w ten sposob. Ja licze ze od przychodu odejmuje koszty i to co zostaje to zaplata za moja prace ktora wlozylem i tu juz kazdy sobie powiniem ocenic czy to duzo czy malo.

[Uaktualnione dnia: wto, 25 marzec 2014 13:30]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119920 (odpowiedź na #119919) ] wto, 25 marzec 2014 13:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Praca to koszt bo już ją wykonałeś. A, zysk zawsze może pozostać.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119921 (odpowiedź na #103565) ] wto, 25 marzec 2014 13:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
idac twoim tokiem rozumowania polowie polakom (zaronki ponizej 2000 netto) praca sie nie oplaca, bo wliczajac im koszty pracy wlasnej wyjda na minus... ok ja juz tego nie komentuje, moze inni sie dolacza i cos dodadza.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #119922 (odpowiedź na #119921) ] wto, 25 marzec 2014 14:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Źle rozumujesz. Kosztów pracy najmu nie ma. Najmujesz się do pracy za określoną kwotę i świadczysz usługę pracy, za co dostajesz kaskę. Koszty w tym przypadku są np. koszty dojazdu do pracy, ubrania, wyżywienia.

Natomiast przy wyliczaniu rentowności produkcji bierzesz pod uwagę koszty materiałów, pracochłonność, energochłonność i wtedy odejmujesz to od przychodu i masz jaki masz zysk.

[Uaktualnione dnia: wto, 25 marzec 2014 14:03]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120199 (odpowiedź na #103565) ] pią, 28 marzec 2014 17:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hereford jest aktualnie niedostępny Hereford
Zaawansowany
Ja też uważam że własnej pracy nie liczymy do kosztu Smile sory ale za coś trzeba brać kasę .
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120306 (odpowiedź na #120199) ] nie, 30 marzec 2014 11:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
To chcę widzieć jak sami kombajnujecie, sami pławicie te swoje nowe hektary, jak sami dajecie radę to przeciąć.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120419 (odpowiedź na #103565) ] pon, 31 marzec 2014 19:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RomiX24 jest aktualnie niedostępny RomiX24
Nowy
Witam!
Dziś byłem w ODR i pytalem o dofinansowabie dla mlodego rolnika. Powiedziano mi ze w lipcu zaczynaja przyjmowac wnioski. Przejdzmy do tematu, mój tata ma 4 ha pola. Na podjecie 100 000tys, jako ,,dotacja,, dla mlodego rolnika. Dzis bylem u kolegi i on posadzil 4 ha porzeczki, ktora uprawia 30-stka (a nie ciagnikiem jw. za 80 tuy zl) opryskiwacz za 1.5 tys przerobil na porzeczki. Inne sprzety tez ma co widzialem bedac u niego. Porzeczke sam sadzil na jesien z ojcem ( sadzonki sam zaszczepil od zaprzyjaznionego kolegi, ktora ma ok 10ha czarnego owocu). Pole swoje, robota swoja, koszt maly jesli chodzi o sprzet.
I Moje pytanie jest takie czy po przejeciu tzn przepisaniu gospodarstwa na mnie oraz po otrzymaniu 100tys zl bedzie mi sie oplacalo zasadzic 5 ha porzeczki? Kupno kombajnu z nim na spolke itd? Ponadto moj tata ma rowniez 2 ha truskawki. Za 100 tys kupilbym busa na dostarczania ww. owocow, traktor 30-stke, kultywator, opryskiwacz (przerobic tylko go by bylo trzeba) podkaszarke sam bym zrobil. Czy to sie bedzie oplacac? Czy moze sie zastanowic nad czyms innym?
Prosze o odpowiedzi doswiadczonych oraz znających temat forumowiczow.

Pozdrawiam RomiX
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120422 (odpowiedź na #103565) ] pon, 31 marzec 2014 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gardner jest aktualnie niedostępny gardner
Zaawansowany
Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem ale po pierwsze 4 ha to mało po drugie jak się nie myle to sprzęty muszą byc nowe po trzecie trezba pózniej powiększyć areał do średniej krajowej więc to nie jest tak pięknie jak Ci się wydaje.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120425 (odpowiedź na #120419) ] pon, 31 marzec 2014 20:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
A kto Ci da te 100tys. zł przy 4 ha pola??? Druga sprawa piszesz, że ojciec ma 4 ha, a porzeczkę zasadzisz na 5ha ??? Shocked i jeszcze jakieś 2 ha truskawki - to ile w końcu masz tych ha?
Trzecia sprawa - wykształcenie rolnicze posiadasz? - chyba jeszcze nie, bo wówczas nie napisałbyś, że kolega zaszczepił sadzonki porzeczek na 10ha.
Kolejna sprawa, czy naprawdę liczycie choćby na zwrot kosztów założenia plantacji w obecnym czasie? Jeśli ktoś ma dodatkowe źródło dochodów lub jest ekonomicznie zabezpieczony na kilka lat do przodu to niech sadzi , ale jeśli ktoś rzuca dziś rolnictwo i całość obsadza porzeczką to jest ekonomicznym samobójcą.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120468 (odpowiedź na #120419) ] wto, 01 kwiecień 2014 07:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
RomiX24 napisał(a) dnia pon, 31 marzec 2014 07:42

Witam!
Dziś byłem w ODR i pytalem o dofinansowabie dla mlodego rolnika. Powiedziano mi ze w lipcu zaczynaja przyjmowac wnioski. Przejdzmy do tematu, mój tata ma 4 ha pola. Na podjecie 100 000tys, jako ,,dotacja,, dla mlodego rolnika. Dzis bylem u kolegi i on posadzil 4 ha porzeczki, ktora uprawia 30-stka (a nie ciagnikiem jw. za 80 tuy zl) opryskiwacz za 1.5 tys przerobil na porzeczki. Inne sprzety tez ma co widzialem bedac u niego. Porzeczke sam sadzil na jesien z ojcem ( sadzonki sam zaszczepil od zaprzyjaznionego kolegi, ktora ma ok 10ha czarnego owocu). Pole swoje, robota swoja, koszt maly jesli chodzi o sprzet.
I Moje pytanie jest takie czy po przejeciu tzn przepisaniu gospodarstwa na mnie oraz po otrzymaniu 100tys zl bedzie mi sie oplacalo zasadzic 5 ha porzeczki? Kupno kombajnu z nim na spolke itd? Ponadto moj tata ma rowniez 2 ha truskawki. Za 100 tys kupilbym busa na dostarczania ww. owocow, traktor 30-stke, kultywator, opryskiwacz (przerobic tylko go by bylo trzeba) podkaszarke sam bym zrobil. Czy to sie bedzie oplacac? Czy moze sie zastanowic nad czyms innym?
Prosze o odpowiedzi doswiadczonych oraz znających temat forumowiczow.

Pozdrawiam RomiX

Można i taki sprzęt zastosować, tylko musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stać Cię na utrzymanie tej porzeczki. Porzeczka jest bardzo droga w utrzymaniu, bo przez pierwsze dwa lata nie ma z niej przychodu, a nawozić i chronić przed szkodnikami i chorobami trzeba. W pierwszym roku licz około 2000zł na ha (nawożenie i ŚOR), w drugim roku troszkę więcej. W trzecim roku, gdzie porzeczka wchodzi już w jako takie owocowanie to trzeba już przynajmniej 3 tyś zł na każdy ha porzeczki. W pierwsze dwa lata bez motyczki się nie obejdzie. Jeżeli jesteś przygotowany na powyższe wyzwania to do dzieła.
P.S. Jak chcesz przerobić ten opryskiwacz? Dołożenie wentylatora raczej jest nie opłacalne.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120473 (odpowiedź na #103565) ] wto, 01 kwiecień 2014 08:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
stwierdzenie: "bo przez pierwsze dwa lata nie ma z niej przychodu" to nieprawda. porzeczka w pierwszym roku po posadzeniu nie daje plonu ale w drugim juz tak, zazwyczaj okolo polowy plonu osiaganego w latach trzecim, czwartym...
majac taki areal inwestowanie w porzeczke bez sprzetu to glupota. nie zamortyzujesz sobie sprzetu ktory zakupisz na tych 4ha.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120474 (odpowiedź na #120473) ] wto, 01 kwiecień 2014 09:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ile będziesz miał tego plonu w drugim roku? 2 tony to max, a często nawet mniej, a koszty już prawie jak na "dorosłą" plantację.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120475 (odpowiedź na #103565) ] wto, 01 kwiecień 2014 09:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mozliwe ale mowienie ze przez dwa lata nie ma przychodu to blad, ktory jest zapewne istotny dla czlowieka ktory chce sie zaangazowac w porzeczke a nie ma o niej pojecia.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120477 (odpowiedź na #120475) ] wto, 01 kwiecień 2014 10:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
To chyba, że mówisz o ręcznym zbieraniu, bo kombajnem to połowę zbierze, a połowa spadnie z krzaka dwuletniego.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120494 (odpowiedź na #120477) ] wto, 01 kwiecień 2014 14:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Jeśli chodzi o te porzeczki to ojciec ma 4 ha. W ODR powiedzieli mi, że jeśli ojciec przepisze mi gospodarstwo rolne dostane 100 000tys. Jesli chodzi o pole to na dotacje jest za mało (potrzeba 7.5ha), ale to nie problem poniewaz pani, która pracuje w owym ODR powiedziala mi ze jest mozliwosc dzierzawy pola na okres 10 lat aby uzyskac pieniadze czyli pierwszy problem z glowy.

Jesli chodzi o pole ojciec ma zasadzone na 2ha truskawki reszta (pozostale 2 ha) to zboze i maliny. Po sasiedzku mam mozliwosc dzierzawy okolo 6 ha pola (nie ma kto tego obrabiac). Wiadomo to wszystko jesli chodzi o papier. Jesli chodzi o praktyke chcialbym zostawic ojcu te truskawki i maliny aby mial przy czym sobie pracowac, a reszte obsadzic ( 2ha naszego pola plus te dzierzawy) pozeczka i aronia. Wyzej pisalem o 4 ha pozeczki za co mnie panowie znegowali za co bardzo dziekuje, za szczere przemyslenia. W domu nie ma żadnego sprzętu dlatego myślalem ze przy tej dotacji w stanie bylbym kupic traktor C330m (25tys) busa (25tys) kultywator i inne potrzebne mi sprzęty. Jesli chodzi o kombajn moj kolega ma. Dogadalem sie z nim tak wstepnie ze ja bym uzyczyl mu ciagnika do zbioru a on mi w drodze rewanzu kombajnu za co nie musialbym placic. No nie wiem panowie, pracuje na budowie i miedzy czasie chcialbym miec cos swojego w domu. Wiadomo, ze przy
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120495 (odpowiedź na #120494) ] wto, 01 kwiecień 2014 14:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
tym wszystkim jest duzo pracy. Licze sie z tym. Rowniez wiem, ze moge liczyc na pomoc robocza taty ale tez i pomoc przy uprawie. Zna sie na tym jak nikt inny (stosowanie nawozow SOR etc.). Wiadomo jestem mlody moze i glupi ale czasami od glupich pomyslow dochodzi sie do czegos. Z pozeczka jak i z truskawka 5lat moze nie byc popytu itd ale na 6 bedzie co da jakies tam zyski. Przy takiej malej modernizacji mozna tez poszerzyc uprawe truskawki, malin. Przy posidaniu busa moglym skupowac miekkie owoce od pozostalych rolnikow z okolicy a przede wszystkim wozic swoje bezposrednio do chlodni. Obecnie moj tata traci rownowartosc VAT (z truskawki i maliny) oddajac owoc do punktu skupu. Jesli chodzi o kalkulacje to jest juz duzy pieniadz w skali zbiorow. Posiadajc traktor ulatwilbym mu prace przy truskawce i malinie przez co mozna poszerzyc plantacje.

Jestem tu nowy i czytajac wsze powyrzsze posty uwazam, ze wypowiadaja sie tu ludzie ktorzy ,,znaja temat,,. Jesli ktos jest z okolic moge do niego pojechac na rozmowe i odwdzieczyc sie dobra butelka Smile

RomiX24
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120646 (odpowiedź na #120495) ] czw, 03 kwiecień 2014 07:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Macie jakieś przecieki co do cen porzeczki czarnej?

Wiem, że jest na to za wcześnie, bo jeszcze Dziadek Mróz nie powiedział co o tym sądzi i zrobi to dopiero na ogrodników, ale wczoraj w sklepie, gdzie kupowałem ŚOR sklepowy powiedział, że przed chwilą był klient który mówił, że zakontraktował porzeczkę po 60groszy.

Co sądzicie o tej cenie?

Za tyle to nawet nie wydaję kasy na telefon, żeby zadzwonić po kombajn.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #120666 (odpowiedź na #120646) ] czw, 03 kwiecień 2014 14:47 Przejdź do poprzedniej wiadomości
ldabrowski1 jest aktualnie niedostępny ldabrowski1
Stały bywalec
Przestańcie pisać o cenach porzeczki...Temat bez sensu...Cena zależy tylko od wielkości zbioru,a wasze pisanie ;sprzedam,nie sprzedam ,zmarzło,opadło,uschło, i inne banialuki, nic nie dadzą.
Poprzedni wątek:Ceny malin - 2013 r.
Następny wątek:Ceny borówki wysokiej 2013 r.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]