użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » malina - Polana - wszystko o tej odmianie
icon1.gif  malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96765] pon, 15 kwiecień 2013 17:31 Przejdź do następnej wiadomości
dawid35123 jest aktualnie niedostępny dawid35123
Początkujący
Na jednym polu mam juz okolo 6 letnio maline polane. Dostaje tyle samo oprysku i nawozu co inne ale w tym miejscu jest strasznie niska( 40-60 cm) oraz slabo plonuje. Od lasu kilka metrow jest normalnej wysokosci ale daje jest tragedia. Co roku myslalem ze moze sie poprawi ale przez okolo 3 lata jest o samo . Musze przyznac ze duzo nie pryskam raz od grzyba i od robaka i ze 2 razy jakas odzywka.

Czy jest to karlowatosc maliny? Mozna z tym wlaczyc czy planatacja do usniecia?

[Uaktualnione dnia: śro, 05 marzec 2014 21:25] przez Moderatora

Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96786 (odpowiedź na #96765) ] pon, 15 kwiecień 2013 21:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
z taką ochroną od grzyba to i polka nie da rady. Za mało od grzyba pryskasz a odżywki nic Ci nie pomogą jeżeli grzyb będzie trzymał malinę. pozdrawiam
Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96797 (odpowiedź na #96786) ] pon, 15 kwiecień 2013 22:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A odkrywki glebowe przed założeniem plantacji były robione ? Bo tam może być w podglebiu / poza obszarem przy lesie / czysty, szczery, budowlany piach... Coś takiego widzę co roku na polu sąsiada... Jakie zboże by nie posiał, to jest ono w miarę normalne tylko do pewnego, zawsze tego samego miejsca... Dalej, padaczka... I nawet teraz widać, że tam, rośliny są jasnozielone, blade i już żółkną... Prawdopodobnie jest tam piach z ogromnym deficytem magnezu a na dodatek jak co roku, będzie tam zaraz sucho... Co by o tej sytuacji nie powiedzieć, to z tymi malinami i występującymi problemami, las nie ma nic wspólnego... Pozdrawiam !
Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96844 (odpowiedź na #96765) ] wto, 16 kwiecień 2013 20:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
z glebą raczej jest w porzadku sasiad zaraz kolomnie ma pole i maliny sa w porzadku. U mnie na wszystkich polach dominuje glina.
Problemy z pierwiastkami raczej bym wykluczal.

Ta karlowatosc maliny da sie jakos wyleczyc (Czestrze pryskanie) czy plantacja do usuniecia?
Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96875 (odpowiedź na #96844) ] śro, 17 kwiecień 2013 08:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Po Twoim opisie wykluczam karłowatość. Jest to choroba wirusowa, wątpię aby całe rzędy były porażone. Tą chorobę obserwuje się najpierw w pojedynczych skupiskach, rozprzestrzenia się promieniście od ogniska. Powiedz jak wygląda owoc na tych rzędach gdzie są niskie rośliny? Jakie jest nawożenie? Możliwe że maliny na stanowisku gliniastym "źle się czują ".
Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96908 (odpowiedź na #96765) ] śro, 17 kwiecień 2013 21:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Nie jest tam duzo tej polany( pierwsza plantacja mliny jesiennej)
Okolo 15 ar. co roku jakies 30 kg ogrodu w tym roku yaraliva complex. Pozniej saletra. Owoce sa male. W pierwszych latach byla raczej normalna wysokosc ale teraz to tragedia normalnie do kolan.
Niedosc ze niskie to jescze nie ma co rwac.

Jezeli to choroba wirusowa to jak z nia walczyc?
Odp: malina - Polana - wszystko o tej odmianie [wiadomość #96911 (odpowiedź na #96908) ] śro, 17 kwiecień 2013 21:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Czy owoce są zdeformowane? Mają inny kształt od typowego owocu maliny? Rozpadają się? Z chorobą wirusową jest tylko jeden sposób walki- likwidacja plantacji.
icon4.gif  Uprawa Malin polana [wiadomość #115538 (odpowiedź na #96765) ] sob, 01 luty 2014 19:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragokov jest aktualnie niedostępny Fragokov
Nowy
Witajcie
Mam plan na ten rok, posadzić na własne potrzeby kilkadziesiąt sadzonek malin. Problem polega na tym, że u mnie teren jest kiepski bo ziemia to 6 klasa ;/ . Myślałem dużo na ten temat jak zrobić aby coś rosło i doszedłem do wniosków, czy jest realna szansa, aby załóżmy w 1 rządku co 0,4m wykopać dołki na głębokość +/- 40 cm, i nawieźć lepszej ziemi,dajmy na to 3 klasa,aby też bagna nie było i do tego wymieszać to z obornikiem, Czy by takie coś przeszło i czy by taka malina się przyjęła , oczywiście przy odpowiednim nawadnianiu oraz pielęgnacji ?

Pozdrawiam
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115554 (odpowiedź na #115538) ] sob, 01 luty 2014 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
raczej szkoda zachodu bo musialbys duzo tej ziemii nawiezc biorac pod uwage system korzeniowy malin. moim zdaniem nie warto ale juz obornik jak najbardziej. pomimo klasy gleby jak dobrze zadbasz i dasz nawodnienie powinno cos z tego byc.. gorzej ze sadzisz w zla pore.
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115565 (odpowiedź na #115538) ] sob, 01 luty 2014 23:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
a kiedy najlepiej sadzić , słyszałem, że podobno najlepiej jesienią, ponieważ jak wiosna okaże się sucha to takim sadzonkom szkodzi ?
Obornik mam naturalny koński, ziemię też mam swoją 3 klasy jedynie, czego potrzebuję to chęci i motywacji że się uda, dodam iż uwielbiam produkty z malin Smile

[Uaktualnione dnia: sob, 01 luty 2014 23:19]

Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115573 (odpowiedź na #115538) ] nie, 02 luty 2014 00:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
ale ja wiem ze jestes w stanie wszystko zrobic dobrze. Tylko chodzi mi o to ze sadzisz w zla pore. Malin po 6 zl juz nie bedzie.
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115574 (odpowiedź na #115565) ] nie, 02 luty 2014 00:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Panowie... Tu chodzi o kilkadziesiąt sztuk tych malin... To dlaczego odradzać koledze wzbogacenia tej słabiutkiej gleby czymś cięższym ?... Tylko że może szkoda sił i czasu na kopanie tych rowów... Zastanawiam się czy nie wystarczyło by tej ziemi nawieżć powierzchniowo, wymieszać np. glebogryzarką a następnie zaorać ?... I podobnie z obornikiem... A słaba gleba nie jest przeszkodą przy żadnej uprawie, jeśli jest nawadniana... Bo przecież wszystkie inne składniki których tam może brakować, można dać w nawozach...Pozdrawiam !
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115577 (odpowiedź na #115538) ] nie, 02 luty 2014 09:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a faktycznie nie zauwazylem ze to jest na wlasne potrzeby. przepraszam, moj blad Very Happy
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115596 (odpowiedź na #115538) ] nie, 02 luty 2014 11:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dokładnie Smile To ma być na własne potrzeby, nie na sprzedaż Wink

Co do wymieszania moim zdaniem, drzewko jest słabsze niż bym wybrał, cały ten piach i nawiózł jakąś porządną glebę , sam zrobiłem dla porównania ,jedną jabłoń posadziłem na mieszance, a drugą po wybraniu piachu, i twierdzę iż te po wybraniu piachu lepiej się rozwijają i nie tracą tak szybko wodę Smile
A co do wykopywania ziemi, to mogę od sąsiada pożyczyć tak zwany "cyklop" ciągnikowy i nim mogę wykopać ten nieszczęsny piach Sad
A jakie środki do nawożenia polecacie ?

[Uaktualnione dnia: nie, 02 luty 2014 11:46]

Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115603 (odpowiedź na #115538) ] nie, 02 luty 2014 12:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
Miałem ponad hektar polany posadzonej na takiej ziemi to znaczy 20-30 cm lepszej ziemia dalej sam piach. Malina nawadniana rosła, tyle, że słabiej się rozrastała i o wiele więcej było chwastów, stosowałem kopleks, nitrabor, i saletrę. Ostatnio oglądałem program na tvn meteo o gościu , którego ogród rośnie na marglu, wybrał On około 30-40 cm, nawiózł lepszej ziemi i kompost. w pierwszym roku w miejscu gdzie miał sadzić np iglaki najpierw przez rok uprawiał ogród warzywny, a dopiero później nasadzał dzisiaj po 20 latach ogród wygląda jak z bajki, jak się chce to można tak więc kolego do dzieła.
Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115605 (odpowiedź na #115538) ] nie, 02 luty 2014 13:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
I to jest odpowiedź ! Smile
Dlatego też pójdę tą ścieżką i wybiorę tą ziemię i przywiozę 3 klasy i wymieszam z obornikiem , mam też kompost który leży już z 3 lub 4 lata Smile Także też będzie się do tego nadawać, podstawowe maszyny do uprawy, posiadam tzn, ciągnik, pług, kultywator, glebogryzarka, więc z tym problemu nie będzie Smile
Teraz jeszcze pytanko, kiedyś na tym kawałku było coś uprawiane przez moich bliskich, ale później zaprzestano i był ugór i na nim zaczęły rosnąć drzewa, ( brzoza i sosna), są to pojedyncze sztuki , które bez problemu usunę , ale co zaproponowalibyście na przedplon aby tą ziemię wzmocnić?
icon14.gif  Odp: Uprawa Malin polana [wiadomość #115697 (odpowiedź na #115538) ] pon, 03 luty 2014 01:28 Przejdź do poprzedniej wiadomości
azoprim100 jest aktualnie niedostępny azoprim100
Początkujący
marluk Thumbs Up
Poprzedni wątek:malina - Benefis - wszystko o tej odmianie
Następny wątek:Nawadnianie malin
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]