użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » leszczyna fenologicznie  (1) 1 Głosów
leszczyna fenologicznie [wiadomość #38505] śro, 21 kwiecień 2010 10:41 Przejdź do następnej wiadomości
dendro jest aktualnie niedostępny dendro
Zaawansowany
Witam
Proszę leszczyniarzy o krótkie doniesienia, w jakiej fazie rozwoju znajdują się aktualnie ich leszczynki (jednocześnie podając w jakim rejonie). Prosze o to, gdyż interesuje mnie, na ile opózniona jest wegetacja w moim sadzie - Sudety Zachodnie, Pogórze Izerskie, wys n.p.m. 400m.
U mnie własnie rozpoczął sie rozwój liści ale w tej chwili jest +5 st. a przy silnym wietrze odczuwalna temp. pewnie około 0 st.
W innym wątku fotka kwitnącej brzoskwini. Aż miło popatrzeć. U mnie do tego jeszcze ho ho.
Z pozdrowieniami Dendro

www.pracowniazieleni.com
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #52044 (odpowiedź na #38505) ] śro, 09 luty 2011 21:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Rozpoczęła kwitnienie... Embarassed Co prawda nie jest to jeszcze ani Olbrzymi ani Barceloński, ale jakaś przypadkowa siewka, której kilka drzew znalazło się w moim sadziku, nie wiadomo skąd...Gdzie? Parę kilometrów na zachód od Wrocławia... A tu straszą nawrotem zimy... Embarassed Pozdrawiam !.......9 luty 2011...

[Uaktualnione dnia: śro, 09 luty 2011 21:06]

Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #52238 (odpowiedź na #52044) ] sob, 12 luty 2011 19:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
HANAT jest aktualnie niedostępny HANAT
Zaawansowany
Rok temu to był początek marca także miesiąc wcześniej. Pogoda jest jaka jest co raczej optymizmem nie..... U mnie na razie wszystko śpi, także spokojnie tnę drzewa Smile

pozdrawiam Smile hanat.
http://www.hanat.pl/
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #52260 (odpowiedź na #52238) ] nie, 13 luty 2011 00:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No i tak to właśnie jest, że Lubelszczyzna jest raczej pod wpływem klimatu, w którym zima to zima a wiosna to wiosna, a my pod Wrocławiem mamy wegetację przeważnie wcześniej, a potem grożą nam te temperaturowe, " cofki ". A taka " cofka " poniżej minus 6, już po okwitnięciu leszczyny, powoduje zmarznięcie wszystkiego, czyli zerowy plon... Prawda to ? Shocked Pozdrawiam ! ..............piątek 18 luty... mój kolejny komunikat fenologiczny... na zachód od Wrocławia... Leszczynowe bazie na Olbrzymie i Barcelońskim lekko rozlużnione, ale żywe...Natomiast ta siewka, która mi się tak pospieszyła i zdążyła już " wyzłocić " przed obecną falą temperatur poniżej zera, wyrażnie poszarzała...Wygląda mi na to, że jej rozstrzelone i powiewające na wietrze bazie, mogą być zmarznięte w 20-30 procentach... ...sobota, ok. 20 godzin póżniej... Po wstawieniu do wazonu, WSZYSTKIE MOJE ODMIANY / i ta wczesna siewka też ! /, zapyliły mi całą ławę na której stoi wazon, a po " przejechaniu " po każdej bazi palcem, palec pozostaje cały żółty... Pojawiły się również kwiaty żeńskie, czyli te malutkie, czerwone pędzelki... Tak więc owocowanie na zachód od Wrocławia ciągle jest... Nie wiadomo, co będzie dalej... Smile ....................28.02. poniedziałek... No to wygląda na to, że lutową zimę mamy poza sobą... A najniższa temperatura pod Wrocławiem, to było / u mnie /, minus 19 stopni... I w wyniku tej temperatury, bazie w moim sadziku, wyrażnie poszarzały...Pełen obaw, już po tych mrozach, znów wstawiłem do wody gałązki... Leszczyna choć mocno sponiewierana pyli i znów pokazały się te czerwone pędzelki... Nie wiem tylko, czy może być i tak że pyli, ale ten pyłek może być mało żywotny ? Confused

[Uaktualnione dnia: pon, 28 luty 2011 20:29]

Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #53920 (odpowiedź na #52260) ] pon, 14 marzec 2011 22:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
14.03. Dziś moja leszczyna / na Nizinie Wrocławskiej / przy temperaturze 14 stopni plus, pyliła jak cholera ! Ale działo się w tym moim sadziku też coś bardzo ciekawego, co widziałem po raz pierwszy... To mnóstwo pszczół, które zleciały się tam zbierać pyłek... Wiedziałem, że robią tak, kiedy kwitnie wierzba iwa, ale żeby na leszczynie ? Confused Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #53937 (odpowiedź na #38505) ] wto, 15 marzec 2011 10:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dendro jest aktualnie niedostępny dendro
Zaawansowany
Właśnie miałem o to pytać. U mnie początek kwitnienia a męskie lada moment będą pylić. Jest + 11. Pszczółek ani widu ani słychu, za to ptaki słychać od jakiś 3 dni. Może odezwie się ktoś z lubelszczyzny lub Sandomierza i wrzuci newsa co tam w fenologii.
wiosna, cieplejszy wieje wiatr, wiosna, znów nam ubyło lat (mam nadzieję) Laughing
Pozdrawiam

www.pracowniazieleni.com
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #62309 (odpowiedź na #53937) ] nie, 31 lipiec 2011 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Fenologicznie, to fenologicznie... Very Happy Bo ja sobie już orzeszki, jem...Co prawda wypełnienie u Olbrzyma i Barcelońskiego jest na ok. 70 procent, ale mam kilka drzewek jakiejś wcześniejszej siewki, u której wypełnienie sięga już 100 procent, choć ten miąższ jest taki...mleczakowaty. Uwaga ! Wśród konsumentów jest wielu miłośników takich właśnie orzechów i dlatego warto pomyśleć, czy z myślą o nich , nie poderwać trochę takich właśnie, orzechowych " nowalijek "... Smile Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #63078 (odpowiedź na #62309) ] śro, 17 sierpień 2011 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
I już mi się ten wczesny "orzeszek", sypnął na ziemię... Pozostałe niestety jeszcze nie, ale po obłupieniu z łupiny są ładnie zbrązowiałe... Był kiedyś taki czas, że takie orzechy zrywałem i po wyłuskaniu, sprzedawałem... I jeszcze dziś są tacy, którzy o takie " przyspieszone " orzechy, pytają... Ale od kilku lat już tylko zbieram z ziemi to, co samo spadnie... Smile Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #64552 (odpowiedź na #63078) ] śro, 28 wrzesień 2011 22:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
...i spadło...dwa dni temu, był ostatni zbiór... z ziemi, oczywiście... Smile Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #64614 (odpowiedź na #64552) ] sob, 01 październik 2011 14:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ldabrowski1 jest aktualnie niedostępny ldabrowski1
Stały bywalec
[ Kujawsko-pomorskie ] 50% już spadło - odmiana Kataloński.
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #68507 (odpowiedź na #64614) ] czw, 05 styczeń 2012 21:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
I znów... Już w miniony wtorek kwitły / i pyliły ! / te moje przypadkowe, wczesne siewki... Olbrzym i Barceloński jeszcze się wstrzymują, tylko ciekawe jak długo... Shocked Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #69300 (odpowiedź na #68507) ] pią, 20 styczeń 2012 20:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mam też taką, ciekawą / moim zdaniem / obserwację... Otóż, na paru drzewach, które pamiętam z ubiegłego roku, że były dosłownie oblepione orzechami, w tym roku widzę zaledwie kilka kotków...I nawet nie będę pytał, bo sam wiem, że to...przemienność... Sad A jednak , na leszczynie, też... Ma też ktoś, tak jak ja ? ... Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #69373 (odpowiedź na #69300) ] nie, 22 styczeń 2012 02:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A na Dolnym Śląsku, wszystkie dzikie leszczyny w lesie, w pełni kwitnienia... Tego o tej porze, to chyba jeszcze nie było...
icon12.gif  Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #69397 (odpowiedź na #69373) ] nie, 22 styczeń 2012 13:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
HANAT jest aktualnie niedostępny HANAT
Zaawansowany
U mnie jeszcze nie, także stolica ciepła na zachodzie Wink Ale cosford jest, jakby hmmm, wylocie Twisted Evil Zobaczymy jak się pogoda spisze, prognozy są niesprzyjające teraz pyleniu leszczyny.

pozdrawiam Smile hanat.
http://www.hanat.pl/
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #69899 (odpowiedź na #69397) ] sob, 28 styczeń 2012 23:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A Olbrzym u mnie choć nie kwitnie, jest wyrażnie rozlużniony... Olbrzym rozlużniony, gospodarz spięty... Very Happy Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #76847 (odpowiedź na #69899) ] nie, 06 maj 2012 16:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dziś szukałem zawiązków... Są... Ale jest tak, jak na zabawie we wsi, za lasem, gdzie są ...cuda i dziwy... Dziwy / zawiązki / są, ale cudów nie ma... Twisted Evil Pozdrawiam !
Odp: leszczyna fenologicznie [wiadomość #113865 (odpowiedź na #76847) ] wto, 14 styczeń 2014 22:23 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
I znów / a mamy styczeń 2014 /, leszczyna kwitnie... No niby nie kwitnie u mnie jeszcze Olbrzym ani Barceloński, ale mam kilka drzew jakiejś nieznanej siewki, a ta już się rozsypała i wyzłociła... Nawet ładnie to wygląda... I tylko sikorki, które wyżerają regularnie wieszane przeze mnie kostki smalcu w siatkach przypominają, że ...mamy środek zimy ...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:Drzewo orzechowe na sprzedaż?
Następny wątek:Leszczyna - eksport
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]