użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Nawożenie » Obornik przed posadzeniem
Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101264] nie, 09 czerwiec 2013 17:23 Przejdź do następnej wiadomości
Tomejo jest aktualnie niedostępny Tomejo
Nowy
Witam,
Mam dopiero 17 lat, jako taką wiedzę ogólną o sadach już znam. Mam zapytanie dotyczące zakładania sadu, chodzi mi szczególnie o to czy nie lepiej stosować obornika tylko tam gdzie powinny być sadzone w drzewkach tzn. w takich rzędach. Myślę ze takie działanie jest bardziej ekonomiczne, niż obornik na całym polu Smile
Co sądzicie na mój temat ?
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101265 (odpowiedź na #101264) ] nie, 09 czerwiec 2013 17:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magikp1 jest aktualnie niedostępny magikp1
Stały bywalec
Ja dawałem tylko w tym miejscu gdzie miały być rzędy, bo po co dawać obornik w międzyrzędzia żeby chwasty rosły. Drugim powodem było to że miałem go po prostu za mało żeby dać na całe pole.
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101266 (odpowiedź na #101264) ] nie, 09 czerwiec 2013 17:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomekkwiatkowski jest aktualnie niedostępny tomekkwiatkowski
Nowy
wykop sobie delikatnie pięcioletnie drzewo np. na m9 zobacz jak ma ułożone korzenie i odpowiedz będziesz znał. przy nasadzeniu 3,6 zaoszczedzisz na smar do nart, a pomyśl gdzie siejesz nawóz 10 cm od drzewa czy 20-50cm???
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101267 (odpowiedź na #101264) ] nie, 09 czerwiec 2013 18:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Tomejo jest aktualnie niedostępny Tomejo
Nowy
Myslalem nad rozrzutnikiem sadowniczym ktory daje nawoz z dwoch stron naraz
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101268 (odpowiedź na #101266) ] nie, 09 czerwiec 2013 18:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zlosliwiec jest aktualnie niedostępny zlosliwiec
Zaawansowany
Smile Dobry pomysl
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101293 (odpowiedź na #101268) ] nie, 09 czerwiec 2013 21:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Uważam że obornik w pasy, na których będą rzędy, to dobry pomysł... Natomiast zaprawianie samych dołków obornikiem lub jakimś kompostem było kiedyś mocno skrytykowane... Bo drzewko mając taki komfort żywieniowo-glebowy podany na tacy nie wysila się, a dokładniej nie rozbudowuje swojego systemu korzeniowego... A kiedy " papu " się kończy, drzewko przeżywa szok, bo jego słabiutki system korzeniowy nie jest zdolny dostarczyć przez kilka lat nie tylko skladników pokarmowych, ale nawet wody...Pozdrawiam !
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101315 (odpowiedź na #101264) ] nie, 09 czerwiec 2013 23:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dragon jest aktualnie niedostępny dragon
Początkujący
Obornik rozkłada się 3 lata (teoretycznie). 1 i 2 rok po 40 % w 3 20% więc przez pierwsze dwa lata raczej drzewko nie wykorzysta nic z obornika w międzyrzędziach. Ja stosuję obornik w pasy ok. 2 metry.Rozstaw drzew 3.5m
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #101367 (odpowiedź na #101315) ] pon, 10 czerwiec 2013 18:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Przypomnę, bo interesowałem się tym kiedyś... Wg. Atkinsona, w sadach z pasami herbicydowymi w rzędach i murawą na międzyrzędziu, w pasie herbicydowym koncentruje się większość chłonnych, włośnikowych korzeni drzewa i stąd też pochodzi ok. 70 procent pobieranego przez drzewo azotu... Dlatego warto o to miejsce / o pas herbicydowy / dbać w sposób szczególny , tj. kłaść tam w ziemię obornik, stosować różne ściółki, sypać azot mineralny i pobierać stamtąd glebę do analiz... Tym bardziej, że miejsce to, ze względu na wzmożoną aktywność systemu korzeniowego szybciej się zakwasza ale i ubożeje w podstawowe składniki mineralne... Szczególnie warto pilnować, żeby w czasie wapnowania docierało tam wapno ... Bo zdarza się, że siejemy czasem wapno mocno zbrylone, które spada z tyłu za rozrzutnikiem, a pasy herbicydowe jak były kwaśne, takimi pozostają... Pozdrawiam !
Obornik [wiadomość #108868 (odpowiedź na #101264) ] sob, 19 październik 2013 15:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Samouczek jest aktualnie niedostępny Samouczek
Początkujący
Witam mam pytanie czy jak teraz rozrzucę obornik na polu zaoram to na wiosne moge sadzić drzewka ?
Odp: Obornik [wiadomość #108870 (odpowiedź na #108868) ] sob, 19 październik 2013 17:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jedyny problem jaki może w tej sytuacji wystąpić, to / moim zdaniem / trudność wbicia na wiosnę w ziemię szpadla w miejscu, w którym jest przyorana i nierozłożona słoma będąca składnikiem obornika... Smile Pozdrawiam !
Odp: Obornik [wiadomość #108922 (odpowiedź na #108868) ] nie, 20 październik 2013 15:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slgadam jest aktualnie niedostępny slgadam
Stały bywalec
Robilem tak przed zalozeniem kwatery sliw tylko ze dawalem podloze z pieczarek. Żadnych ujemnych skutków nie zauwazylem. Zobaczymy co będzie po zimie
Odp: Obornik [wiadomość #108958 (odpowiedź na #108922) ] nie, 20 październik 2013 22:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co prawda sad to nie to samo co ziemniaki, ale wiosenne sadzenie ziemniaków na polu, na którym jesienią przyorano obornik, jest normalną praktyką...
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #109038 (odpowiedź na #101264) ] wto, 22 październik 2013 19:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rafalll31 jest aktualnie niedostępny rafalll31
Początkujący
a można rzucić podłoże z pieczarek do dołka ??
Odp: Obornik przed posadzeniem [wiadomość #109080 (odpowiedź na #109038) ] wto, 22 październik 2013 22:52 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Mnie kiedyś przekonywano, że takie zaprawianie dołków jest niekorzystne... Bo drzewko siedzi sobie korzeniami w tej materii organicznej i nie wysila się aby rozbudowywać swój system korzeniowy... A kiedyś ta materia się kończy i rozrośnięte drzewko ma słaby system korzeniowy, zbyt mały do potrzeb rozrośniętej części nadziemnej... Wydaje mi się że jest to przekonywujące a większy pożytek z tej popieczarkowej i słomiastej materii będzie, gdy obłożysz nią glebę wokół drzewka, po jego posadzeniu... Oczywiście pozostawiając przestrzeń tuż przy pniu wolną od tego tak, aby szyjka mogła być owiewana przez wiatr a przez to sucha... A taka okrywa wokół drzewka bardzo ładnie utrzymuje tam wilgoć, tak ważną przy przyjmowaniu się drzewka i jego wzroście w pierwszym roku... Po roku, przed zimą, należy to-to od drzewka odrzucić, aby nie mogły tam zalęgnąć się myszy... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: wto, 22 październik 2013 22:55]

Poprzedni wątek:małe owoce
Następny wątek:probio emy - próchnica
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]