użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » osłona od wiatru na plantacji
osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106632] wto, 03 wrzesień 2013 09:06 Przejdź do następnej wiadomości
pankracy jest aktualnie niedostępny pankracy
Początkujący
Witam! Na swojej plantacji mam problem z wiatrem od strony zachodniej. Wiatr jest na tyle mocny, że każdego roku pąki borówki przemarzają. Część plantacji jest osłonięta sadem sąsiada i jego zabudowaniami i tutaj pąków, kwiatów a co za tym idzie owoców jest 3 razy więcej niż w części plantacji która osłonięta nie jest. Chciałbym się dowiedzieć co polecacie do osłony, co szybko rośnie i nie wychodzi super drogo. Mam ofertę zakupu tui 120cm, w cenie ok 2,5tys. Tanio nie jest, ale szybko rosną i są dość gęste. Co myślicie?
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106636 (odpowiedź na #106632) ] wto, 03 wrzesień 2013 12:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
Ja proponował bym wierzbę, wychodzi najtaniej - wsadzasz w ziemię patyk , lub nawet gruby kij- żeby było szybciej. jak posadzisz gęsto i przytniesz to i w zimie będzie ochrona bo się zagęści. Co do Tui to obiło mi się o uszy że to siedlisko przędziorków czy czegoś w tym rodzaju - czegoś w każdym razie wielodomowego. odpowiednio cięta raz do roku wierzba potrafi wyrosnąć w wysoką osłonę.
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106649 (odpowiedź na #106636) ] wto, 03 wrzesień 2013 17:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Z wieloletniego doświadczenia mógłbym doradzić ałyczę. Wykorzystując "odpady" ze szkółki można mieć bardzo tani żywopłot. Rośnie szybko, można dowolnie ciąć, nie wymarza nie choruje, ot dość typowy żywopłot wokół wielu sadów...
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106652 (odpowiedź na #106649) ] wto, 03 wrzesień 2013 19:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Zgoda artemido z jednym zastrzeżeniem...Ałycza to straszliwe siedlisko misecznika / przynajmniej w mojej okolicy /...Ale zdaje się że jak chodzi o borówkę którą miała by osłaniać, nie stanowi to problemu... Mój kowboj jako osłony przeciwwietrzne dla swoich sadów, stosował jakąś odmianę strzelistych topoli...Też szybko rosną, choć wśród drzew uchodzą za chwast...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: wto, 03 wrzesień 2013 19:53]

Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106665 (odpowiedź na #106652) ] wto, 03 wrzesień 2013 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rubinstar jest aktualnie niedostępny rubinstar
Nowy
Strzelista szybko rosnaca topola to zapewne Populus berlinensis Topola berliśka. Tylko pytanie kiedy wymarzaja Ci te pąki borówki, według mnie zimą podczas suchych wycinajacych mrożnych wiatrów. Według mnie to lepsze byłoby coś zimozielonego np, Świerk zwykły posadzony lużno pięknie się zagęszcza nie wybiega do góry. Taki metrowy okaz kupisz z plantacji z korzeniami w cenie Thuii lub taniej urośnie większy i pewnie szybciej. Świerka też można przycinać
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #106704 (odpowiedź na #106632) ] śro, 04 wrzesień 2013 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Chyba zainwestuje w swierki. Topola gubi liscie, bardzo wyciaga ziemie bo korzeni sie na duze odleglosci. Dziekuje za wszystkie sugestie.
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #107132 (odpowiedź na #106632) ] pią, 13 wrzesień 2013 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
BorowkowePola jest aktualnie niedostępny BorowkowePola
Nowy
My również stosujemy wierzbę energetyczną. Bardzo szybko przyrasta i dobrze chroni przed wiatrem. Dochodzi jednak dodatkowa praca, ponieważ trzeba ją raz do roku przycinać (tak szybko rośnie)
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #107178 (odpowiedź na #106632) ] nie, 15 wrzesień 2013 11:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Wierzba energetyczna hmmmm, to jest mysl Smile
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #107364 (odpowiedź na #107178) ] wto, 17 wrzesień 2013 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karoladz jest aktualnie niedostępny karoladz
Nowy
Z tego co wiem, wierzba energetyczna zabiera bardzo dużo wody w glebie zaburzając całą gospodarkę wodną. Między innymi dlatego w chwili obecnej na sadzenie wierzby nie przyznawane są już dotacje.
Więc jeśli inwestujesz w system nawadniania na plantacji to wierzba nie jest najlepszym pomysłem.
Odp: osłona od wiatru na plantacji [wiadomość #107459 (odpowiedź na #106632) ] czw, 19 wrzesień 2013 12:05 Przejdź do poprzedniej wiadomości
tosia jest aktualnie niedostępny tosia
Początkujący
u mnie jest tawuła van'Houttea. ładna, gęsta nawet zimą, tania, rosnie jak trzeba bez przycinania
Poprzedni wątek:Nawożenie dolistne borówki wysokiej
Następny wątek:trociny sosnowe a zrąbki sosnowe/ studnia głębinowa a stwa
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]