użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Aronia » Oset w Aronii
Oset w Aronii [wiadomość #105854] sob, 17 sierpień 2013 11:07 Przejdź do następnej wiadomości
rokimar jest aktualnie niedostępny rokimar
Nowy
Witam!
[ALIGN=left]Jestem posiadaczem 3 ha plantacji aronii. Plantacja założona w zeszłym roku. Przechodząc do sedna.. Mam problem z rozpowszechniającym się OSTEM. Czy występują opryski używane po zbiorach, likwidujące taki chwast? Proszę o pomoc i wyrozumiałość:)
Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105864 (odpowiedź na #105854) ] sob, 17 sierpień 2013 17:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Na tak młodej plantacji nie powinno być chyba problemu ze zwalczeniem wszystkich chwastów na międzyrzędziu przez uprawę mechaniczną i opryski belką herbicydową z osłonką...A preparaty obecnie najbardziej dostępne / i wymagające osłonek właśnie / , to Roundup i pochodne plus Chwastox...A w rzędzie, cóż...Chyba tylko motyka...

[Uaktualnione dnia: sob, 17 sierpień 2013 17:17]

Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105874 (odpowiedź na #105864) ] sob, 17 sierpień 2013 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rokimar jest aktualnie niedostępny rokimar
Nowy
Oset pojawia się między krzakami. Hmm na 3 ha plantacji motyką? A jaki polecacie oprysk na chwasty wiosenny?
Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105876 (odpowiedź na #105874) ] sob, 17 sierpień 2013 21:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Liczyłem, że może odezwie się któryś z plantatorów porzeczek, malin albo agrestu...A tu cisza... Więc ja, wszystko co mogę doradzić, to przejrzeć to co piszą o chwastach plantatorzy wymienionych gatunków... Bo oni niektóre herbicydy / z wyłączeniem tych parzących / leją przecież z góry i na całą powierzchnię... A ja, choć aronii nie uprawiam, to nie pomylę się bardzo, jeśli powiem, że nie ma różnic w zwalczaniu chwastów w aronii i wymienionych / malina, poprzeczka, agrest / gatunkach... I wszyscy borykają się z podobnym problemem, czyli jak zwalczyć chwasty w rzędach... Bo w międzyrzędziu, aż do osi rzędu, to wiadomo... Herbicydy dolistne, z belki lub lancy, z osłonką...A między krzakami też przecież, jeśli nie motyka, to może być np. ręczny opryskiwacz plecakowy z osłonką na końcówce... Ale tych parę kilometrów przejść niestety trzeba...Smile Pozdrawiam ! P.S. Przy stosowaniu Roundupu zawsze warto pamiętać, aby preparat nie padał na młode, niezdrewniałe jeszcze pędy i nie był zwiewany na dolne nawet liście... To bardzo ważna sprawa, bo nawet niewidoczna gołym okiem mgiełka, potrafi czynić prawdziwe spustoszenie, o czym wielu dowiaduje się niestety dopiero po fakcie...

[Uaktualnione dnia: sob, 17 sierpień 2013 21:33]

Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105886 (odpowiedź na #105854) ] nie, 18 sierpień 2013 01:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Dobrze, dobrze już ja doradzę.
Więc oset zwalczyć można między krzakami takim wynalazkiem jak... motyką. Stwierdzam niestety że autor postu sadząc aronie uważa, że wszystko można opryskać i się nie napracować.
Niestety takie chwasty jak oset, powój, pokrzywy można skutecznie zwalczyć tylko i wyłącznie przed założeniem takowej plantacji, bądź tuż po posadzeniu stosując na czystą glebę porządny herbicyd doglebowy.
Teraz tak naprawdę jeśli tego chwastu jest dużo, to pryskanie czym kolwiek nie pomoże.
Roundup i Chwastox pomogą tylko tyle że oset uschnie (a może i nie) a i tak wiosną wyjdzie.

Mogę polecić oprysk preparatem STARANE, ale uwaga to środek zajebiście skuteczny i mocny. Niestety ma wadę, jest za mocny i wystarczy pół liścia opalić a cały krzak uschnie.
Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105888 (odpowiedź na #105886) ] nie, 18 sierpień 2013 06:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
A czy ktoś próbował Casoron? Był kiedyś polecany ale czy jest jeszcze w handlu?
Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105902 (odpowiedź na #105854) ] nie, 18 sierpień 2013 12:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
Jest ale dawka na ha i cena jest powalajaca i zaporowa.
Odp: Oset w Aronii [wiadomość #105907 (odpowiedź na #105902) ] nie, 18 sierpień 2013 14:02 Przejdź do poprzedniej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Do wyboru albo rybka albo...akwarium.
Poprzedni wątek:ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona
Następny wątek:uprawa aroni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]