użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » Sztuczne zapylanie leszczyny
Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101683] pią, 14 czerwiec 2013 22:33 Przejdź do następnej wiadomości
zbigniew3 jest aktualnie niedostępny zbigniew3
Nowy
Witam.Mam 2,5ha siedmioletniego sadu,w ubiegłym roku zebrałem 150kg orzechów, w tym roku zapowiada się podobnie, to jest mało.Chciałbym się dowiedzieć jak w praktyce wygląda sztuczne zapylanie.
Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101705 (odpowiedź na #101683) ] sob, 15 czerwiec 2013 11:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Nigdy tego nie robiłem, ale...Najprościej to chyba naciąć gałązek wcześniej, wstawić do chłodni celem opóżnienia i w odpowiednim momencie zanieść do sadu w jakichś wazonach / wiadrach / i pozwolić zakwitnąć a raczej zapylić / od pylenie /... Ale może jest też jakiś inny sposób ?... Nie wiem czy tak było, ale zdaje mi się że słyszałem że gdzieś zbiera się jakoś tam pyłek i podaje z wodą w trakcie oprysku ? Ale może tak mi się tylko zdawało ... Smile Pozdrawiam !
Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101727 (odpowiedź na #101705) ] sob, 15 czerwiec 2013 21:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dochtur jest aktualnie niedostępny dochtur
Nowy
Melolontha...nic Ci się nie zdaje. Pyłek zebrany do naczynia "wentylowanego" trzyma się do momentu rozwinięcia kwiatostanów żeńskich w lodówce. Miesza się go z wodą (nośnikiem) i w zależności od powierzchni ( lub innych względów)SZTUCZNE ZAPYLENIE wykonuje się opryskiwaczem plecakowym, ciągnikowym, albo samojezdnym
Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101747 (odpowiedź na #101727) ] nie, 16 czerwiec 2013 10:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
dochtur...A skuteczne to ? Smile ...I o co chodzi z tym naczyniem " wentylowanym " ? Confused

[Uaktualnione dnia: nie, 16 czerwiec 2013 10:09]

Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101760 (odpowiedź na #101747) ] nie, 16 czerwiec 2013 12:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Też nie zrozumiałem doktora ale jako inżynier czuję się usprawiedliwiony... Moim zdaniem /to tylko hipoteza?!/ uważam, że lepsze zapylenie mogłoby następować gdyby /jeżeli w czasie kwitnienia nie ma wietrznej pogody/ przejechać po sadzie z włączonym wentylatorem /bez wody/. Duże zagęszczenie drzew może ograniczać przemieszczanie się pyłku.
Sądzę, że proponowany zabieg /nie drogi i nie kłopotliwy/ mógłby dać jakieś efekty. Pozostają jeszcze Chińczycy z pędzelkami ...
Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101775 (odpowiedź na #101760) ] nie, 16 czerwiec 2013 15:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zbigniew3 jest aktualnie niedostępny zbigniew3
Nowy
W moim rejonie wiatru jest za dużo,drzewka mam poprzechylane w jedną stronę. Do 1000 litrów wody daje się 100ml pyłku na ha.Poszukuje kogoś kto stosował to w praktyce i jakie są efekty,może ktoś sprzedaje pyłek.
Odp: Sztuczne zapylanie leszczyny [wiadomość #101810 (odpowiedź na #101747) ] nie, 16 czerwiec 2013 21:23 Przejdź do poprzedniej wiadomości
dochtur jest aktualnie niedostępny dochtur
Nowy
Nie otarłeś cię o literaturę inż. Zdyba "Uprawa leszczyny"? Tam dokładnie opisana jest ta metoda. Czy to faktycznie skuteczne ??? Musisz Melolontha zapytać "plantatorów". Naczynie "wentylowane" to słoik z dziurami w nakrętce... Cool
Poprzedni wątek:Plantacja leszczyny - grodzić czy nie ?
Następny wątek:Słonkowiec orzechowiec
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]