użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Porzeczki - odmiany » Odmiana porzeczki czerwonej pod kombajn
Odmiana porzeczki czerwonej pod kombajn [wiadomość #99620] pią, 24 maj 2013 10:19 Przejdź do następnej wiadomości
Thomas24 jest aktualnie niedostępny Thomas24
Początkujący
witam mam w planach zakup porzeczki czerwonej pod zbiór maszynowy i mam pytanie do posiadaczy takowej,którą odmianę polecacie?.

[Uaktualnione dnia: pią, 14 marzec 2014 22:04] przez Moderatora

Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99692 (odpowiedź na #99620) ] pią, 24 maj 2013 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
platin jest aktualnie niedostępny platin
Początkujący
Ja mam tylko 0,40 ha czerwonej posadziłem Rondoma. Ta odmiana jest do zbioru mechanicznego. Poczytaj troszkę w internecie można znaleźć dużo informacji.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99782 (odpowiedź na #99692) ] sob, 25 maj 2013 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzieki za odpowiedz czytałem o tej odmianie ale plantatorzy przestrzegają przed tzw choroba rondoma. i pytanie do plantatorów opłaca sie sadzić czerwoną?
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99869 (odpowiedź na #99620) ] nie, 26 maj 2013 19:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Moim zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest aronia ,ochrony zero,chwasty opryskać ,niewielkie nawożenie a ceną potrafi czasem zaskoczyć Smile.Czerwona porzeczka wymaga ochrony ,może mniejszej niż czarna ,ale wymaga...a cena za surowiec nie powala na kolana Smile .

PS.
Doszedł nowy wróg czerwonej porzeczki który bez intensywnej ochrony przed kwitnieniem potrafi zdziesiątkować nie tyle liście co zawiązki ,mianowicie Rdza Turzycowo-agrestowa.Jest to dość świeży temat (szczególnie w czerwonej porzeczce) ,bo atakuje z coraz większym nasileniem...
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99882 (odpowiedź na #99869) ] nie, 26 maj 2013 20:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
fruity81 napisał(a) dnia nie, 26 maj 2013 07:09

Moim zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest aronia ,ochrony zero,chwasty opryskać ,niewielkie nawożenie a ceną potrafi czasem zaskoczyć Smile

Prawdopodobnie w tym roku wielu zaskoczy ceną. Potrzebny jest gwałtowny wzrost nasadzeń, w celu utrzymania w następnych latach cen na niskim poziomie - ot jak z czarną Rolling Eyes
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99956 (odpowiedź na #99620) ] pon, 27 maj 2013 16:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Iwan12 jest aktualnie niedostępny Iwan12
Początkujący
Owocowanie rondoma w tym roku wygląda obiecująco.
poprzednie 2 lata marnie (mróz, upał)
Jak cena przeskoczy złotówkę to coś zostanie w kieszenihttp://[URL=http://www.iv.pl/][IMG]http://www.iv.pl/images/48798832072619699803.jpg[/IMG][/URL]
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99958 (odpowiedź na #99956) ] pon, 27 maj 2013 17:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Iwan12 jest aktualnie niedostępny Iwan12
Początkujący
Brak treści wiadomości

Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99959 (odpowiedź na #99958) ] pon, 27 maj 2013 17:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dido1974 jest aktualnie niedostępny dido1974
Stały bywalec
Ja mam też trochę tej porzeczki i potwierdzam że zawiązała
w tym roku bardzo dobrze.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #99974 (odpowiedź na #99959) ] pon, 27 maj 2013 19:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Patrząc po nasadzeniach czarnej porzeczki wysokich cen za owoc tego gatunku raczej nie powinniśmy się spodziewać...aronia sądze że to zawsze jakaś alternatywa...
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100020 (odpowiedź na #99974) ] wto, 28 maj 2013 08:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zbyszek153 jest aktualnie niedostępny Zbyszek153
Początkujący
mam kilka ha porzeczek czarnych ale od pewnego czasu faktycznie też zastanawiam się czy zabezpieczyć się dodatkowo nasadzeniem porzeczki czerwonej bądź aronii, macie może doświadczenie w uprawie aronii pod kombajn ???
- obserwuje sporą plantacje porzeczek czerwonych obok moich , faktycznie pielęgnacja w stosunku do czarnych to przepaść ale czas oczekiwania na zbiór dłuższy , inne prowadzenie i w praktyce zapewne zrodziłyby się kolejne pytania ? przeziernik ich lubi ale nie widzę aby czynił taką szkodę jak w czarnych ? trochę dziwne ale tak doświadczyłem Mad !!!

pozdrawiam
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100040 (odpowiedź na #99620) ] wto, 28 maj 2013 11:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Czerwona ma wiele plusów jak i minusów. Z czarną niedługo będzie zapaść więc takie uprawy jak aronia, czerwona porzeczka czy agrest to przyszłość ale też w normalnych warunkach, czyli w takich gdzie nasadzeń nowych nie jest za dużo.
Czerwoną miałem odmianę Rondom - porzeczka nie do zajechania. Trzeba tylko usuwać nie raz krzaki porażone chorobą Rondoma ale jak by ktoś dbał to chyba ze 30 lat można mieć taką plantację. Spokojnie daje 20 ton z ha, mniej szkodników się czepia, mniej chorób. Mniej cięcia. Ale problemem jest zbyt i cena. Niestety ceny czerwonej porzeczki są bardzo słabe niestety. Choć zdarzają się lata gdzie cena przekroczy nawet 1.5 zł. Ja wolę czarną bo mniej dźwigania.
Co do Aronii to przy tym to sąsiad tylko na chwasty pryska i trochę nawozu posieje. I tyle, ale z cenami jest taka sama lipa jak z czerwoną.
Co do agrestu to już kolejny rok zapowiada się dobra cena, w moim regionie nikt nie uprawia tego nie wiem czemu. Ale myślę że jest to jakiś zamiennik.

Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100053 (odpowiedź na #100040) ] wto, 28 maj 2013 11:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
Koledzy, tylko czy z czerwoną nie zrobi się niedługo jak z czarną? U mnie w okolicy jest już trochę nasadzeń czerwonej, w zamian za wykasowaną czarną.

Co do aroni, to kolega mocno ją przecina i zbiera kombajnem porzeczkowym (jeszcze mechanicznym) i jakoś daje radę.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100064 (odpowiedź na #99620) ] wto, 28 maj 2013 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja mechanicznym rwę wszystko i idzie bez problemu. Oczywiście pewne modyfikacje musiały być ale bez problemu idzie i nic nie zostaje.
A co do sytuacji, w czerwonej jest o tyle trudniej że jedna plantacja może wytrwać dużo dłużej nawet 20 lat i plonowanie jest conajmniej 2 razy większe więc... Ja powiem tak, monitoruje sytuacje i powiem że mniej się opłaca niż czarną a żeby czerwona się opłacała to trzeba było ją posadzić 3 lata temu, bo jak ktoś teraz wsadzi to za 3 lata będzie to samo co z czarną teraz.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100093 (odpowiedź na #100064) ] wto, 28 maj 2013 17:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
jest ktoś z forumowiczów zrzeszony w jakiejś grupie producenckiej?
jak wygląda uprawa porzeczek u osób zrzeszonych w takowych i jak kształtują się ceny za surowiec?
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100240 (odpowiedź na #99620) ] czw, 30 maj 2013 10:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gp1982 jest aktualnie niedostępny gp1982
Początkujący
Ja również mam plantację odmiany RONDOM 4-letnia,jak ją sadziłem to w moim zamierzeniu niższą cenę w sprzedaży miała rekompensować wydajność,ale porzeczka co roku kwitnie po prostu zaj....cie tylko zawiązanie póżniej jest mizerne,więc na razie mój plan się nie sprawdził.Mam ją posadzoną na 2-giej klasie więc przyrost co roku ma szalony co sprawia trochę trudności przy zbiorze.Jestem cierpliwy wiec dam jej jeszcze szansę na kilka lat bo to w sumie młoda plantacja,a póżniej zobaczymy.Co do zbytu to nie ma co liczyć na jakiś skup,biorą tylko na początku i można zostać z towarem,ja mam niepisany układ z przetwórnią więc na razie zbytem się nie martwię.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100278 (odpowiedź na #100240) ] czw, 30 maj 2013 13:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Prawdopodobnie masz już u siebie chorobę Rondoma i dlatego się osypuje. Zdrowe rośliny zazwyczaj wiążą corocznie duże ilości owoców. Łatwo rozpoznać po nietypowych liściach - zwężona i wydłużona blaszka liściowa, bardziej pomarszczona z wyraźniejszym ząbkowaniem, wygląda trochę jak po glifosacie.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100362 (odpowiedź na #99620) ] czw, 30 maj 2013 23:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
kamczat mylisz się. Choroba rondoma charakteryzuje się czymś takim jak rewersja w porzeczce czarnej. Oczywiście liście są trochę zniekształcone ale taki krzak po prostu nie kwitnie. I cały nie rodzi. MOgę doradzić tylko to aby nie stosować oprysków w kwitnienie oraz sprowadzić pszczoły. Ja miałem rondoma i na 4 klasie ziemi 20 ton z ha rok w rok.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100370 (odpowiedź na #99620) ] pią, 31 maj 2013 07:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gp1982 jest aktualnie niedostępny gp1982
Początkujący
Myślę że się mylisz KAMCZAT,wiem jak wygląda choroba rondoma,u mnie podejrzewam ją zaledwie na kilku krzakach.Co do pryskania w kwitnienie to również jestem przeciwnikiem i nie stosuję.A pszczoły to omijają porzeczkę tak czerwoną jak i czarną szerokim łukiem,czego nie mogę powiedzieć o malinie którą również posiadam i tam jest ich cała masa.A tak wyglądają moje czerwone.http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4288/0/

• Załącznik: czerwone1.jpg
    (Rozmiar: 123.03KB, Pobrane 4011 razy)

Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100468 (odpowiedź na #99620) ] sob, 01 czerwiec 2013 07:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
BluBex jest aktualnie niedostępny BluBex
Nowy
Witam, mam własny kombajn i jeżdżę troch po ludziach, robiłem Rondom, rowade, jonkera, cholęderke, i mogę powiedzieć że każda z tych odmian nadaje się pod zbiór mechaniczny, kwestia tylko odpowiedniego czasu zbioru. Oczywiście rondom najmniej puszcza sok. Rowada deserowa ale wydajność 150m rząd 600 kg(sadownik miał 3 takie rzędy)

[Uaktualnione dnia: sob, 01 czerwiec 2013 07:15]

Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100469 (odpowiedź na #99620) ] sob, 01 czerwiec 2013 07:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Ja porzeczkę czerwoną Rondom,Rozeta i dwie ukraińskie obrywam kombajnem już ponad 10 lat.Trzeba się jednak liczyć z tym że na czerwonej jest więcej uszkodzeń patyków jak na czarnej.
Pozdrawiam.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100479 (odpowiedź na #99620) ] sob, 01 czerwiec 2013 10:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
150 metrów i tylko 600 kg? Ja z Rondoma z 250 metrów miałem 2000kg. I w moich okolicach mniej więcej taką wydajność mają. Co do łamliwości czerwonej to fakt, trochę bardziej się ładnie ale nie było problemu bo później cięcie było takie że co rok tylko złamane wycinałem i wychodziłem na plus z cięciem.
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100805 (odpowiedź na #99620) ] pon, 03 czerwiec 2013 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
BluBex jest aktualnie niedostępny BluBex
Nowy
Zapomniałem dodać że to plantacja eko zero azotu
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #100854 (odpowiedź na #100805) ] wto, 04 czerwiec 2013 08:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
A jak przedstawiają się prognozy tegorocznych cen za porzeczkę czerwoną?
Odp: Porzeczka czerwona pod kombajn. [wiadomość #101343 (odpowiedź na #99620) ] pon, 10 czerwiec 2013 12:37 Przejdź do poprzedniej wiadomości
wiegla jest aktualnie niedostępny wiegla
Początkujący
wruti81 u mnie nie było widac rdzy przed kwitnieniem a zawiązala się bardzo słabiutko .
Twoim zdaniem rdza ma wpływ na zawązywanie?
Poprzedni wątek:nowe odmiany porzeczki czerwonej do uprawy towarowej
Następny wątek:Kopania i Sofijewska wszystko o tych odmianach.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]