użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Czereśnia » Drzewka czereśni - zamieranie liści
Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100768] pon, 03 czerwiec 2013 16:52 Przejdź do następnej wiadomości
mithrul jest aktualnie niedostępny mithrul
Początkujący
Witam. Coś się dzieje z drzewkami czereśni posadzonymi tej wiosny. Podkładka Colt i występuje to na trzech odmianach. Obstawiam niedobór jakiegoś składnika tylko jakiego? Przesyłam parę zdjęć. Z góry dziękuje za pomoc.
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100770 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4307/0/

[Uaktualnione dnia: pon, 03 czerwiec 2013 23:26] przez Moderatora

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100771 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4308/0/

[Uaktualnione dnia: pon, 03 czerwiec 2013 23:26] przez Moderatora

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100772 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4309/0/

[Uaktualnione dnia: pon, 03 czerwiec 2013 23:27] przez Moderatora

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100778 (odpowiedź na #100772) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Ja obstawiam poparzenie opryskiem.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100779 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mango jest aktualnie niedostępny mango
Początkujący
Mnie to wygląda na poparzenie jakimś środkiem, ale nie jestem ekspertem.
PSodpowiedziałam prawie równoczesnie z Sigmundem, dodam też, że kiedyś podobnie, ale w znacznie mniejszej skali i na "dorosłych" drzewkach poparzyłam liście odżywką... + słońce

[Uaktualnione dnia: pon, 03 czerwiec 2013 17:49]

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100782 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 17:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Występuje to na co którymś drzewku i ogółem na około 10-15%drzewek. Robiłem mieszankę nawozową ze środkiem grzybobójczym i może to poparzyło.
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100795 (odpowiedź na #100768) ] pon, 03 czerwiec 2013 19:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
a Discus 500 WG nie pryskałeś czasami bo może tak porobić na liściach
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100834 (odpowiedź na #100795) ] pon, 03 czerwiec 2013 23:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
MarcinZachwieja jest aktualnie niedostępny MarcinZachwieja
Stały bywalec
Witam,
Podobne pytanie, co może się dziać z czereśnią ? Wątpię ze to oprysk, Ktoś ma pomysł ???

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4312/0/

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100835 (odpowiedź na #100834) ] pon, 03 czerwiec 2013 23:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4313/0/

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100836 (odpowiedź na #100835) ] pon, 03 czerwiec 2013 23:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4314/0/

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100837 (odpowiedź na #100836) ] wto, 04 czerwiec 2013 01:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
nie wiem co to za choroba ale miałem to na techlovanie ze dwa razy na innych odmianach nie było,opryskałem to bubperem z sadoplonem i chore liście uschły i opadły
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100842 (odpowiedź na #100768) ] wto, 04 czerwiec 2013 06:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pavo29 jest aktualnie niedostępny pavo29
Nowy
ehhh... u mnie to samo tylko ze w mniej znacznym stopniu... nie wiem czy dobrze twierdze ale ja chyba zalatwilem dursbanem. lałem lancą doglebowo pod drzewko...
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100859 (odpowiedź na #100837) ] wto, 04 czerwiec 2013 09:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcinek500 jest aktualnie niedostępny marcinek500
Nowy
Gość napisał(a) dnia wto, 04 czerwiec 2013 01:41

nie wiem co to za choroba ale miałem to na techlovanie ze dwa razy na innych odmianach nie było,opryskałem to bubperem z sadoplonem i chore liście uschły i opadły

Ja mam to samo w tym roku na techlovanie niby było go duzo ale liscie zaczeły schnac i zostało 1/5 moze ale dodam ze tylko z jednej strony a w innej kwaterze tego nie ma:(?????ciekawe czym to jest spowodowane????

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100894 (odpowiedź na #100768) ] wto, 04 czerwiec 2013 17:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pinoczet jest aktualnie niedostępny pinoczet
Początkujący
u mnie tez w nowych nasadzeniach,mam podobne objawy. podkladka colt,wstawka nordstar,odmiany-vanda,kordiai techlo. ja u siebie podejrzewam przypalenie saletrą wapniową
Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #100922 (odpowiedź na #100894) ] wto, 04 czerwiec 2013 20:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Nic wielkiego tu nie odkryję gdy powiem, że sprawa jest mocno skomplikowana i niejednoznaczna... Bo nawet zamieszczone zdjęcia wydają się wskazywać, że nie na wszystkich jest to samo... Żeby wydać jakiś werdykt, trzeba by zebrać dużo informacji i dokonać wielu porównań... Bo np. pisze kolega, że stosował jakiś oprysk preparatem grzybobójczym z jakimś nawozem dolistnym...A co to był za fungicyd ? Bo jeśli Miedzian, to być może przybliżylibyśmy się do poznania prawdy... A czy u tego samego kolegi / albo u sąsiada / jest ta sama odmiana i nie była np. w podobny sposób pryskana ? I jak to tam wygląda ? Jest wiele przyczyn, które mogą powodować taki liściowy kataklizm... Oprócz Miedzianu, podobnie może zadziałać Bi... Może być cała gama poparzeń różnymi nawozami dolistnymi a sprzyjać temu może aktualna, wilgotna pogoda... Pierwsze zdjęcia nie wykluczają moim zdaniem nawet srebrzystości... Zdarzało mi się czasem, że z zakupionych drzewek, w I roku srebrzyło do 30 procent a srebrzystość, to nie tylko srebrzenie...W niektórych przypadkach srebrzeniu towarzyszyć może też zamieranie liści, które zamierają tak na brązowo właśnie... Następna sprawa to problemy związane z przemarznięciem... Może być tak, że w drzewku toczy się walka między życiem a śmiercią i nawet gdy wyda ono już przyrosty, proces zamierania tkanek bierze górę i daje podobne efekty... Rak...Na Nefrisie są to m.in. brązowe plamy na liściach, które z czasem wypadają... Kto wie, czy na tych nowych odmianach czereśni, te plamy nie mogą być większe i połączone ? Na moim Burlacie , na starych już drzewach, często zdarza mi się obserwowac zjawisko zamierania krótkopędów z liśćmi , które więdną i brązowieją i wyłamują się po lekkim naciśnięciu palcem... Rak to, czy brunatna zgnilizna ? I jeszcze jeden czynnik, który na pojedynczych liściach dawać może efekty podobne do poparzenia... To wiatr... Tak więc sprawa jest bardzo skomplikowana i wydaje mi się, że jeśli opisane zjawiska występują powszechnie w wielu sadach i stanowią poważny problem, to trzeba alarmować kogoś z Instytutu... Bo my w wielu sprawach to możemy sobie pogdybać... Oni potrafią chyba podstawowe patogeny wyizolować i oznaczyć... Bo rozmawiałem dziś z kolegą, od którego dostałem sadzonki malin na działkę... Wypadło / jakiś uwiąd / 70 procent... Dowiedziałem się, że w tym roku jest istne szaleństwo różnych gnilnych patogenów, z których w przypadku tych malin, zadziałać mogły trzy... Do zbadania są jeszcze oczywiście sprawy tych różnych zgodności i niezgodności a nie powinno być też chyba tajemnicą, że w latach minionych, gdy nie było zbytu na drzewka wiśni, część czereśni okulizowana była na antypce... Może to teraz wyłazi ? Wreszcie sprawy glebowe, o których często piszę... Płytko zalegająca woda, może nadmiar wapna ? I sprawa, która też nie jest tajemnicą, a chodzi o to, że często to, co widzimy, to nakładanie się kilku czynników takich jak choroba plus szkodnik, albo brak któregoś składnika plus poparzenie itd, itd... Dużo napisałem ale niewiele z tego wynika... Bo nie ma trudnych pytań... Są tylko trudne czasem odpowiedzi... Wszystkich zawiedzionych brakiem jednoznacznej odpowiedzi przepraszam i tradycyjnie...Pozdrawiam ! P.S. Dawno, dawno temu Razz , kiedy w użyciu były herbicydy doglebowe zawierające simazynę i atrazynę, takie efekty dawało często ich przedawkowanie, gdy ktoś, to co powinno było iść na hektar, dawał na hektar, ale w wąskie pasy, czym powodował zwiększenie dawki, aż do dawki śmiertelnej, również dla drzew, w pierwszej kolejności pestkowych... Dziś w Polsce te herbicydy już nie są dostępne, ale przecież odważnych do używania tego, co jest stosowane w rolnictwie, nie brakuje...Być może, że te wycofane już u nas triazyny, są jednak skądś sprowadzane... Jednak zdjęcia wydają się to wykluczać, bo pod drzewkami coś tam rośnie... Triazyny powodowały bowiem efekt tzw. pustyni herbicydowej, ale też tylko do czasu...

[Uaktualnione dnia: wto, 04 czerwiec 2013 22:16]

Odp: Drzewka czereśni - zamieranie liści [wiadomość #101033 (odpowiedź na #100768) ] czw, 06 czerwiec 2013 06:09 Przejdź do poprzedniej wiadomości
nuno1 jest aktualnie niedostępny nuno1
Nowy
witam. Tez mam takie liście ale nie tylko na czereśni. są tez na jabłoniach wiec jeśli jest to poparzenie to tylko może być bor,bo ten środek był używany na powierzchni całego sadu...
Poprzedni wątek:zawiązanie czereśnii 2013
Następny wątek:Ogrodnica Niszczylistka - jaki preparat?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]