użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekonomika » Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce - tematy połączone
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66803 (odpowiedź na #66786) ] sob, 26 listopad 2011 16:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
makmak jest aktualnie niedostępny makmak
Początkujący
Nie jest łatwo wyprowadzić Lobo z przemienności ale mi się udało. Lobo mam na 26, program etefonowy trochę pomógł ale sukces uzyskałem gdy dodatkowo zacząłem podcinać korzenie tuż przed kwitnieniem, oczywiście nie zapominamy o przerzedzaniu. Zostawiłem kilkanaście drzew na 4 lata bez podcinania korzeni i okazało się, że przemienność nadal jest dość widoczna mimo programu etefonowego i przerzedzania.
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66805 (odpowiedź na #66736) ] sob, 26 listopad 2011 16:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
koledzy,
co wam wiadomo o środkach poprawiających zawiązywanie owoców, trzmiele nie zawsze się sprawdzają
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66823 (odpowiedź na #66805) ] sob, 26 listopad 2011 21:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SebSad jest aktualnie niedostępny SebSad
Nowy
Moja propozycja to:Wykarczować 50% sadów i poprawi się opłacalność.Nikt o tym nie pomyślał?

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66834 (odpowiedź na #66771) ] nie, 27 listopad 2011 00:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Jak to czasy się zmieniają... Bo dziś nieaktualny robi się ten stary kawał: Syn i ojciec na polu... Syn się drze. Oj tato, tato ! Ojciec : Co ci to synu ? Syn : Oj tato, tato... Tak bym se popier..... / cenzura / Smile ... W innej wersji : Tak mi się nie chce robić !... Pozdrawiam ! Twisted Evil
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66835 (odpowiedź na #66834) ] nie, 27 listopad 2011 00:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fokoc22 jest aktualnie niedostępny fokoc22
Zaawansowany
A co wy sądzicie o malinie?Jaka jest jej opłacalność?

__________Amator__________
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66841 (odpowiedź na #66835) ] nie, 27 listopad 2011 10:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
witam. malina w tym roku nie opłacała się. strasznie niska cena a duże koszty. i widząc nasadzenia będzie tak jeszcze przez parę lat
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66850 (odpowiedź na #66823) ] nie, 27 listopad 2011 14:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
666ara666 jest aktualnie niedostępny 666ara666
Początkujący
Witam
Moim zdaniem drodzy sadownicy trzeba zakładać zeszyty do poszczególnych działek:) i do takiego zeszytu wpisywać wszystkie koszty jakie ponosimy na daną działkę i porównywać z zyskami Smile
jeśli koszty są większe niż zyski to trzeba próbować wszelkich sposobów by wyjść na plus:) jak to się nie powiedzie to lepiej karczować i założyć sad nowoczesny:) takie jest moje zdanie Smile Twisted Evil
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66853 (odpowiedź na #66850) ] nie, 27 listopad 2011 16:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Wszystkim entuzjastom wszelakich wzrostów wydajności zalecam zapoznać się z poziomem cen w sezonie 2009/2010 i przeprowadzić kalkulację.
Mololontha słusznie podkreśla że wzrost wydajności i nakładów to droga do nikąd
,gdyby było inaczej to łatwo wyliczyć by można plon jednostkowy przy którym koszt produkcji wynosi zero.
Jak już ktoś wcześniej napisał tylko radykalne obniżenie produkcji
jabłek do poziomu poniżej 2 milionów ton może zagwarantować opłacalność.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66861 (odpowiedź na #66841) ] nie, 27 listopad 2011 18:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Dokładnie tak, wątek ceny malin 2011 mówi wszystko o tegorocznej opłacalności. I choć wiele plantacji w tym roku zlikwidowano, to zakładanie nowych ciągle dominuje (dopłaty do OM mają w tym duże zasługi)
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66869 (odpowiedź na #66853) ] nie, 27 listopad 2011 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szczypiorek jest aktualnie niedostępny szczypiorek
Maniak
Jest dokładnie tak jak napisał Lajkonik nic nam nie da zwiększanie wydajności z hektara bo jeżeli wszyscy będą mieli te 50-70 ton z ha to wyprodukujemy może i 3 miliony ton albo więcej a wtedy jabłka będą po 20 groszy redukcja nasadzeń to jedyny ratunek, choć jak czytam o zwiększających się nasadzeniach na terenach gdzie tradycji sadowniczych niema nie było albo jest znikoma to ręce opadają
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66871 (odpowiedź na #66548) ] nie, 27 listopad 2011 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Witam.Według mnie to w młodym sadzie opłaca się młodym uprawiać sex ale starym to już nie zawsze wychodzi.
Pozdrawiam.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66872 (odpowiedź na #66861) ] nie, 27 listopad 2011 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
W tej Polsce już nic się nie opłaca. Evil or Very Mad

Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66873 (odpowiedź na #66736) ] nie, 27 listopad 2011 19:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Patrząc na to co dzieje się w szkółkach to nie ma takiej opcji aby w najblizszych latach spadła powierzchnia nasadzeń. Ceny jakie uzyskujemy w obecnej chwili będziemy mile wspominać już niedługo. Ja skupiam się na maksymalizacji plonów - wymieniam nawet 4-5 letnie kwatery, poprawiam jakość i ograniczam do maksimum czynnik ludzki. W chwili obecnej płacę 8-9 zł za godzinę pracy i wiem, że za pięć lat będzie to 14-15 zł.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66882 (odpowiedź na #66872) ] nie, 27 listopad 2011 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
opłaca się zasadzić żarówki energooszczędne ale żeby ktoś chciał ubezpieczyć od gradu
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #67060 (odpowiedź na #66873) ] sob, 03 grudzień 2011 19:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Teraz mówiąc prosto dochodzę do wniosku,że ten kryzys ,,przeżyją'' jedynie małe gospodarstwa o uprawach..... mieszanych. Takie gospodarstwo posiadało by np. 30 arów jabłoni,gruszy,śliwy,borówkę amerykańską,truskawkę i maline. I takie gospodarstwo posiadało by np. ciągnik C-330 + opryskiwacz spalinowy taczkowy specjalnie przerobiony po to, aby nie było trzeba go ciągać. I wszystko zrobiłby sadownik z...żoną Razz Zero wydatków na pracowników. Bo miejąc 5 ha sad samemu nie zbierzesz jabłek i już połowa kasy idzie dla pracowników, często pijaczków co myślą o wódzie a nie robocie.Takie gospodarstwo miało by małe zyski ale przeżyło by kryzys bo raz uda się jabłko,raz grusza a drugi raz śliwa. I mają ciągłe dochody.

[Uaktualnione dnia: sob, 03 grudzień 2011 19:41]

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #67065 (odpowiedź na #67060) ] sob, 03 grudzień 2011 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Kontynuując Twoją myśl, w dobie kryzysu dobrze byłoby mieć wolny hektar pod uprawę owsa, parę dobrych koni i opryskiwacz Huragan (nigdy nie wiadomo co z tą ropą będzie). A obornik można zagospodarować do produkcji pieczarek.
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #67089 (odpowiedź na #67065) ] nie, 04 grudzień 2011 11:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
To też super pomysł.Koledzy ja wam radzę uzbrojcie się w konie i opryskiwacz Huragan tak jak mówi kamczat. Wtedy będziecie produkować jabłka nie na sprzedaż tylko na swoje przetrwanie.Kto wie,czy za rok nie wybuchną powstania i rozruchy takie jak w Tunezji,Egipcie,Libi....

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #67288 (odpowiedź na #66550) ] czw, 08 grudzień 2011 18:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Melolontha napisał(a) dnia nie, 20 listopad 2011 08:09

Widzisz fokoc22... Kiedy ustalimy to co proponujesz, to może być tak, że wszyscy się na to rzucą i będzie pozamiatane... Twisted Evil A tak na serio... Uważam, że zawsze się opłacała i będzie opłacać, uprawa truskawki deserowej... ....

A co teraz powiesz Melolontha?Ludzie się żucili na uprawę truskawki jak na świeże bułeczki i już jest pozamiatane.

Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #78800 (odpowiedź na #66548) ] wto, 29 maj 2012 10:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Wczoraj osoba z moich okolic (znajomy ze wsi) pochwalił mi się że sprzedał 72 tony jabłek (z 2 ha) od początku roku po cenie od 1,5 wzwyż. Nie wiem ile w tym prawdy ale niech mi nikt nie mówi że jabłko w Polsce jest nie opłacalne...
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #78824 (odpowiedź na #66548) ] wto, 29 maj 2012 15:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
To zamawiaj drzewka i sadź... a nie będziesz liczył innym jak "trzepią" kasę Laughing

A spłacił ten znajomy kredyty, które ciągnął od 2007 roku?
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #78869 (odpowiedź na #66548) ] wto, 29 maj 2012 23:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Spłacił, do tej pory kupił 2 nowe ciągnik JD, kupę sprzętu, założył nawadnianie na plantacjach, 4 ha dosadził sadu, kupił sobie ciężarowy porządny samochód i wiele innych.

temat to: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce? - Prosta odpowiedź, jeśli masz z hektara powiedzmy 35 ton jabłek a sprzedaż je po 1,5 zł to czysty zysk.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #78919 (odpowiedź na #66548) ] śro, 30 maj 2012 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sony87 jest aktualnie niedostępny sony87
Zaawansowany
Tak licząc to wszystko się opłaca Smile

jabłko 35 t po 1,5 zł/kg = 52,5 tys zł
wiśnia 20 t po 3 zł = 60 tys zł
malina 10 t po 3-5 zł = 30 - 50 tys zł
porzeczka 15 t po 4-5 zł = 60-75 tys. zł
śliwka...
borówka...
agrest
itd.
i to tylko z 1 ha Smile czysty zysk Very Happy
A najlepsze jest to, że nic nie trzeba praktycznie robić. Chłop śpi a w polu rośnie Smile
Pozdrawiam
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #78951 (odpowiedź na #66548) ] czw, 31 maj 2012 00:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
z tą wydajnością pojechałeś na grubo!!
Ostatnio na konferencji byłem i podawali że średnio z ha jabłek w Polsce zbiera się 14t/ha, porzeczek, malin i truskawek po 4t/ha więc przelicz to jeszcze raz czy się opłaca Very Happy
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79024 (odpowiedź na #66548) ] pią, 01 czerwiec 2012 00:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja tylko mówię o sytuacji w moim regionie. Jeśli ktoś ma 14 ton jabłek z hektara to mu współczuje, ponieważ 14 ton to ja potrafię mieć porzeczki. Mój sąsiad ma sadu trochę, 4 odmiany,nie całe 2 ha, w 2 roku miał ponad 25 ton jabłek, w tym liczy na ponad 60 ton.

Nie wolno tak określać i bagatelizować.
Porzeczki rok temu z ha było średnio 3-4 tony. Jeśli przy cenie 5 zł uważasz, że się opłaca to współczuje.

Sony87 tak licząc ale np te 15 ton porzeczki po 5 zł to chyba z 5 hektarów. No ale nie mów mi że jabłek mieliście 15 ton z hektara bo się uśmieje Wink

Kunegunda proszę bardzo przeliczam:
Jabłko: 14 ton * 1,5 zł = 21 zł. (Poza tym 14 ton jabłek to śmieszna wartość dla mnie, poza tym ja mówiłem o 30 tonach w 3 letnim sadzie)
Porzeczka: 4 tony * 4,5 zł = 18 zł.
Z tym założeniem że z porzeczki przez 2-3 lata nie masz żadnego pożytku, no i porzeczka może wytrzymać z 8 lat produkcji a jabłko zdecydowanie więcej. No i jabłko nie ma wielkopąkowaca. który szerzy spustoszenie.

Ale rok 2011 był specyficzny bo wszystkie owoce miękkie dostały po du... podczas majowych przymrozków. A jabłek jednak trochę było i aż takich wielkich szkód na pewno nie było.

Poza tym ja również nie uogólniam, przekazuje informacje jakie są w moim regionie.

[Uaktualnione dnia: pią, 01 czerwiec 2012 00:55]

Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79025 (odpowiedź na #66548) ] pią, 01 czerwiec 2012 06:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uwzględnij, że Twój sąsiad na założenie hektara takiego sadu, który w drugim roku osiągnie 25 ton, wydał około 55 tys. złotych.

Aby sprzedawać w spokoju po Nowym Roku musi mieć chłodnie na te 100 ton (przyjmuje 2 hektary jak piszesz) - około 150 tys. zł.

Przelicz teraz uważnie, kiedy on tak naprawdę zacznie zarabiać, a nie amortyzować inwestycję.

Już nie jeden kalkulował tak jak Ty a później kończył bankrutem.
Lepiej kalkuluj dla poziomu 60-70 groszy, a taki rok jak zeszły to bonus, ot wyjątek niepotwierdzający reguły.

Proszę nie porównuj jabłek z porzeczką, gdzie każdy rolnik może sobie naciąć badyli, wsadzić w ziemię i coś mu urośnie. Jak jeszcze wykona kilka zabiegów to nawet jeszcze plon zbierze.

PS. Porzeczkę miałem, swoje doświadczyłem i uciekłem z tej branży

[Uaktualnione dnia: pią, 01 czerwiec 2012 06:28]

Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79041 (odpowiedź na #66548) ] pią, 01 czerwiec 2012 10:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Powiem szczerze, że nie wiem ile wydal na założenie tego sadu, na pewno sporo. Co do przechowania jabłek, oddał do przechowalni i powiedział że zapłacił "grosze". Co według niego oznaczają grosze to nie wiem Smile

Ale bądź co bądź według Twoich wyliczeń i tego co on miał to w 3 sezony mu się zwróci taka inwestycja, 72t*1,5 (cena minimum, ciekawe jaka była max) = 108 tyś. Na sad ma, a budynek jeszcze rok i też będzie. A i należy jeszcze dodać że koszty mogą być mniejsze ponieważ korzystał z dofinansowań UE.

Cena porzeczki w wysokości 5 zł też trafia się raz na 10 albo dłużej lat i to zawsze wtedy kiedy towaru na krzaku nie ma.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79069 (odpowiedź na #79041) ] pią, 01 czerwiec 2012 13:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadownik4 jest aktualnie niedostępny sadownik4
Początkujący
Fragii napisał(a) dnia pią, 01 czerwiec 2012 10:30

Powiem szczerze, że nie wiem ile wydal na założenie tego sadu, na pewno sporo. Co do przechowania jabłek, oddał do przechowalni i powiedział że zapłacił "grosze". Co według niego oznaczają grosze to nie wiem Smile

Ale bądź co bądź według Twoich wyliczeń i tego co on miał to w 3 sezony mu się zwróci taka inwestycja, 72t*1,5 (cena minimum, ciekawe jaka była max) = 108 tyś. Na sad ma, a budynek jeszcze rok i też będzie. A i należy jeszcze dodać że koszty mogą być mniejsze ponieważ korzystał z dofinansowań UE.

Cena porzeczki w wysokości 5 zł też trafia się raz na 10 albo dłużej lat i to zawsze wtedy kiedy towaru na krzaku nie ma.

A gdzie sa koszty poniesione na ten sad?piszesz tylko o tym ile on wziol do kieszeni...moze napisz jakie koszty poniusl to zobaczymy czy tez bedziesz taki sprawny w liczeniu...
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79086 (odpowiedź na #66548) ] pią, 01 czerwiec 2012 15:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co do kosztów, to mówił że zapłacił grosze. Na sad mu UE dała, na budynek który będzie budować również dała mu UE. Więc powiedział, że inwestycja zwróci się w przeciągu 2 może 3 lat.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79105 (odpowiedź na #66548) ] pią, 01 czerwiec 2012 19:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No to w takim razie musisz napisać, że opłaca się uprawiać "dopłaty unijne". Jeżeli ich zabraknie to nagle te 2-3 lata wydłużają się do 4-6.

Nie obraź się, ale przedstawiasz kalkulacje laika. Ja podałem tylko dwie pierwsze pozycje na dość długiej liście, samo mu to jabłko urośnie?

Dolicz jeszcze koszt opakowań - 20 tys. zł.

Nie mówię o maszynach, przyjmijmy że posiada cały park.

Na koniec wisienka na torcie - koszty bieżące. 30 zabiegów po 100 zł to już 3 tys. zł/ha na chemię. Koszt pracy ludzkiej - 5gr/kg zbiór + 5gr/kg sortowanie+pakowanie.

Musisz naprostować całą masę profesorów, bo według ich kalkulacji produkcja jabłek przez ostatnie 5 lat była opłacalna tylko raz - w zeszłym roku, a sezony 2007, 2008, 2009, 2010 w relacji plon/cena były pod kreską.
Ty natomiast traktujesz to jako pewniak i snujesz dywagacje przy poziomie cen 1.5zł/kg (nawiasem nie mamy nic przeciwko, aby Twoje
proroctwa się spełniły). Razz
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #79182 (odpowiedź na #66548) ] sob, 02 czerwiec 2012 18:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja powiem Ci szczerze, że nie mam pojęcia większego o jabłkach. Z sąsiadem żyjemy w dobrych stosunkach i dzielimy się swoją wiedzą. Wiem tylko że 3 lata temu posadził i jest bardzo zadowolony. Budynku do przechowania nie miał, budować się będzie. Maszyny jakieś miał, opryski robi ciągle.

Jest bardzo zadowolony i chce bardziej wejść w jabłka. Czy co rok będzie mu się opłacać? Nie mam pojęcia, mówię tylko że jest bardzo zadowolony a sadownkiem który ma 2ha sadu (trudno go nazwać nawet sadownikiem od 2 ha sadu) jest od 3 lat.

Jak rozmawiasz z kimś, znasz go dobrze to wiesz kiedy jest zadowolony a kiedy mu ręce opadają.

Ja wiem po sobie że co rok tak różowo nie będzie, bo np w porzeczce co z tego że w 2011 porzeczka płaciła 5 zł jak po 1 było jej mało a po 2 trzeba było kredyty po spłacać. Co z tego że jak za rok, dwa lub trzy cena będzie 50 gr i znów trzeba będzie kredyt wziąć.

Ale jabłko ma jeszcze jedną zaletę, że dość łatwo je sprzedać można i do uprawy potrzeba ciągnik+opryskiwacz. Ja np jeśli miałbym zaczynać od zera i zdecydować się na coś pewnie też wszedłbym w jabłko.

A co do ceny, nie wiem. dziś z Nim rozmawiałem i powiedział że dostał poważną ofertę eksportu wszystkich jabłek na wschód. Za jaką cenę ani na jakich warunkach, jeszcze nie wiadomo.

[Uaktualnione dnia: sob, 02 czerwiec 2012 18:45]

Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce - tematy połączone [wiadomość #91117 (odpowiedź na #28743) ] pią, 18 styczeń 2013 07:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piotrekrojewski jest aktualnie niedostępny piotrekrojewski
Zaawansowany
Ja uważam że nic się nie opłaca. Proponuję sprzedac wszystko co macie i do kogoś się zatrudnic, najlepiej do gościa który to od was kupi. Zawsze te 20000zł rocznie zarobicie, a i straty nie będzie. Czekam na ogłoszenia sprzedaży ziemii na forum, zwłaszcza tych co najbardziej biadolą. Jak się nie pojawi żadne to jakieś bzdury ktoś tu pier...i
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce - tematy połączone [wiadomość #92596 (odpowiedź na #28743) ] śro, 06 luty 2013 20:19 Przejdź do poprzedniej wiadomości
piotrekrojewski jest aktualnie niedostępny piotrekrojewski
Zaawansowany
SlawekS to jak produkcja była opłacalna przez tylko 1 rok to jak sadownicy żyją i z czego i za co kupują te nowe maszyny???
Najpierw pomysl a nie dajesz za przykład pajaców (profesorowie w tej dziedzinie) którzy są całkowicie oderwani od rzeczywistości.
No ale może oni liczą to tak:
do 10ha potrzebny jest fendt za 300tyś, opryskiwacz za 70tyś, drzewek najlepiej 5000szt/ha i słup betonowy co drugie drzewko, siatki antygradowe, kontrolowana atmosfera na 500ton, instalacja antyprzymrozkowa ze 2 kombajny samojezdne do rwania. W takiej kalkulacji do 3 pokolenia sadowników beda dokładały do interesu
Poprzedni wątek:ile kosztuje biznesplan ?
Następny wątek:Nowa działalnośc gospodarcza
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]