użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekonomika » Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce - tematy połączone
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60397 (odpowiedź na #60392) ] pon, 27 czerwiec 2011 07:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Na postrzeganie opłacalności uprawy ma pogoda i ...dopłaty. Przykład spoza sadownictwa - kilkadziesiąt hektarów grochu sianego w połowie maja. Niezorientowani i tak nie rozpoznają co jest tam "główną" uprawą. Jedynie pszczelarze się cieszą.
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60404 (odpowiedź na #60397) ] pon, 27 czerwiec 2011 12:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
A ja uważam, że życie pokazuje, że najbardziej opłacalną działalnością jest nic nie robienie. Nie ponosisz kosztów, a zysku masz tyle lub podobnie, co z 5 ha sadu. Oczywiście, że wówczas się nudzisz, ale ile radości ma wówczas życie, jak nie musisz się martwić, czy starczy do przyszłych zbiorów. I tu nie robienie niczego jest nawet w lepszej "pozycji" - nie ponosisz żadnego ryzyka... Confused On ma zero i żyje, my mamy zero i długi do spłacania...On ma zdrowe nerwy i siły witalne, nam nic już się nie chce...(tu nie mówie o sobie Razz )..itd...

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60461 (odpowiedź na #60354) ] wto, 28 czerwiec 2011 11:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
Zgadzam sie z jerzym45 w 100%.
Nic nie robienie ma same plusy. Należy ci się wówczas każda pomoc od państwa, wszelkie zasiłki , wszelkie dotacje itd. Nie wspominajac juz o kleskach typu powódz dostajesz wówczas najwiecej a tracisz prawie ze nic. Jestes wówaczas przykłądnym obywatelem jeszcze jak się na parafi udzielasz to nikt złego słowa o Tobie nie powie. A jeżeli coś próbujesz robic to jestes wrogiem numer jeden dla urzedu skarbowego który proboje za wszelka cene znaleśc choć malutki twój błąd aby móc CIe okrasc z tego co masz i dać twoja kase temu co nic nie robi. Jeżeli posiadasz wiecej niz wiekszosc to wiadomo jak na ciebie patrza albo ukradles albo oszukałes tych biednych co u ciebie pracuja bo wymagasz zeby rekami ruszali jak ich zatrudnisz. Nie zapominajmy o podatkach od posiadania do gminy co jest juz całkowitym złodziejstwem . Ten co nic nie posiada nie musi płącic!! Niedawno minoł dzien wolnosci podatkowej czyli ponad poł roku pracujemy za free , chłop pańszczyzniany był w tym wypadku o wiele lepszy bo poracował tylko 3 dni w roku za free.
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60464 (odpowiedź na #60392) ] wto, 28 czerwiec 2011 12:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sandvik jest aktualnie niedostępny sandvik
Nowy
tomek74 napisał(a) dnia nie, 26 czerwiec 2011 11:32

Poczytaj trochę o uprawie truskawki, bo osobiście twierdzę, że w wiśniach to mam wczasy w porównaniu z tymi co mają truskawkę. I jeszcze jedno nie ma takich pieniędzy dla których założył bym plantację truskawek Laughing . Pozdrawiam

A co takiego trudnego jest w truskawkach ludzie wszystko zrobią a od gospodarz tylko ma mówic co maja robić no ale jak gospodarz nie potrafi niech sadzi wiśnie bo mu same urostą .
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60482 (odpowiedź na #60464) ] wto, 28 czerwiec 2011 22:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wiesz waldusiu, jak "wyceniono" wydajność z sadów poszkodowanych przez mrozy ? Wyceniono na 10 ton... Tak 10 ton. Jeśli masz większą, to musisz to udowodnić fakturami... Absurd goni absurd. Dlatego podtrzymuje - najlepszym biznesem jest nie robienie niczego... Confused

___pozdrawiam_____

Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60525 (odpowiedź na #60354) ] śro, 29 czerwiec 2011 22:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
burgunt jest aktualnie niedostępny burgunt
Zaawansowany
ja jestem tez z tych poszkodowanych przez przymrozki i tak sie dowiedziałem od jednej z komisji która mnie odwiedziła że nie dostaniemy kredytów preferencyjnych ponieważ mamy obowiązek ubezpieczyc połowę upraw.a oni chodzą po tych sadach bo mają taki obowiązek hehe.
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60541 (odpowiedź na #60354) ] czw, 30 czerwiec 2011 07:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
Spiszą wszystkich a pomoc dostana "pociotki" przecież to normalne i istnieje na to przyzwolenie społeczne. Wystarczy zwrócic uwage kto pracuje w urzedach gminy gdzie wszyscy pracownicy nie tworzą a są, szcześliwą rodziną.
Odp: Opłacalność sadu jabłoniowego i truskawek [wiadomość #60557 (odpowiedź na #60541) ] czw, 30 czerwiec 2011 13:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Z tym ubezpieczeniem masz racje, ale taki jest wymóg... Ale chodzi o gospodarstwo, a nie wyłącznie sad. Jeśli jednak ktoś ma tylko sad, to może czuć się ugotowany... By dostać np. dopłaty, to musisz mieć atestowany opryskiwacz... Do prawa trzeba się dostosować. Inaczej się nie da... Confused

___pozdrawiam_____

icon5.gif  Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66548 (odpowiedź na #35495) ] nie, 20 listopad 2011 19:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fokoc22 jest aktualnie niedostępny fokoc22
Zaawansowany
Jakie jeszcze krzewy owocowe opłaca się uprawiać w Polskich warunkach?Co daje duzy i czysty zysk? Zapraszam do dyskusji!!!

[Uaktualnione dnia: pon, 21 listopad 2011 16:00]

__________Amator__________
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66549 (odpowiedź na #66548) ] nie, 20 listopad 2011 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
Bez urazy kolego (nie mogę sie powstrzymać z ironiczną odpowiedzią) --,,ale chodować to możesz kaczki, barany,kozy itp... Tyle że jak nie będziesz znał podstaw języka Polskiego to ta trzoda i drób pozdycha -- bo jak będziesz zamawiał paszę typu ,,rzyto" czy też ,,bóraki pastewne" to firma sprzedająca stwierdzi że nie może Cię w nie zaopatrzyć gdyż takiego towaru nie ma na stanie (brak danych w komputerze)..

A co daje ,,duzy i czysty zysk" -- SZCZĘŚCIE. Gdyż trzeba go mieć żeby wygrać w Totka.

fokoc22 -Jeszcze raz przepraszam!
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66550 (odpowiedź na #66548) ] nie, 20 listopad 2011 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Widzisz fokoc22... Kiedy ustalimy to co proponujesz, to może być tak, że wszyscy się na to rzucą i będzie pozamiatane... Twisted Evil A tak na serio... Uważam, że zawsze się opłacała i będzie opłacać, uprawa truskawki deserowej... Ale to musi być naprawdę ładna , ładnie zebrana i ładnie podana, truskawka... Taka, która urodzi się na plantacji założonej z kwalifikowanego materiału, na porządnie przygotowanym i nawadnianym polu... No i nie może to być zbyt duża plantacja... Myślę, że maksymalnie kilka hektarów...Znam sytuacje, że na taką truskawkę klienci czekają, a nawet ustawiają się w kolejce...Pozdrawiam !
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66555 (odpowiedź na #66550) ] nie, 20 listopad 2011 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Melolontha -słuszna uwaga Laughing Jednak jeśli chodzi o truskawkę, to co w obecnej chwili się dzieje, przechodzi wszelkie wyobrażenia. U mnie ludzie sadzą do tej pory, i choć nie są to hektary, to sadzi naprawdę wiele osób. W związku z tym przy sprzyjającej aurze następne 3 lata mogą być festiwalem niskich cen na giełdach. O porzeczce czarnej to już nawet nie ma co pisać.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66563 (odpowiedź na #66555) ] nie, 20 listopad 2011 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
kamczat... To co napisałem, to wynik moich rozmów z pewnym znajomym, który produkując przez kilka lat naprawdę ładny towar, wyrobił sobie markę na pewnym dużym wrocławskim osiedlu... Ale widzisz, co " oni " teraz z tym ulicznym i osiedlowym handlem wyprawiają... Smile Pozdrawiam !
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66564 (odpowiedź na #66563) ] nie, 20 listopad 2011 22:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W latach nadprodukcji atutem ładnego towaru pozostanie tyko jego łatwiejsza sprzedaż, bo cena niestety najczęściej już nie będzie szła w parze z jakością.
Swoją drogą do dopiero teraz w handlu człowiek będzie człowiekowi wilkiem. Producent będzie miał nikłe szanse wykupić sezonową miejscówkę na bazarze.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66567 (odpowiedź na #66548) ] nie, 20 listopad 2011 22:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Jabłka przede wszystkim. To w tej chwili jest najlepszy biznes no i mało pracy. Truskawki, leszczyny warto mieć dla samych dotacji. Czereśnie. Może porzeczki ale to zależy jaki rok się trafi
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66569 (odpowiedź na #66567) ] pon, 21 listopad 2011 00:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grzegorz69 jest aktualnie niedostępny grzegorz69
Początkujący
Fragii,Jabłka najlepszy biznes i mało pracy. Shocked ? Jak ty to widzisz.? Mam nadzieje że to taka ironia z twojej strony. A może zapomniałeś o wieloletniej ochronie, o budowie konstrukcii w sadzie że o komorach chłodniczych już niewspomne.!
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66571 (odpowiedź na #66548) ] pon, 21 listopad 2011 08:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Na 1 kg jablek (jesli) zarabiamy to 10-20gr, co 2-3 rok nie zarabiamy nic, czasami jeszcze trzeba dolozyc. Naklady pracy: 20-25 zabiegow ochrony, 3 razy herbicydy, nawozenia i 4-5 razy koszenie trawy, do tego zbior. I to jest najlepszy biznes i malo pracy? Pozdrawiam Kaban.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66580 (odpowiedź na #66571) ] pon, 21 listopad 2011 16:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Wy ludzie całkiem juz zwariowaliście?20-25 zabiegów piszesz Kaban?Ja pryskam 4,5-6 razy i jabłka mam czyste.Trzeba tylko trafic w dobry moment. Choć przyznam kilka razy też miałem jabłka słabej jakości.

Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66584 (odpowiedź na #66548) ] pon, 21 listopad 2011 16:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
5 razy to my pryskamy wapniem, do tego 2 razy miedzian+mikro na wiosne 2 razy delan pozniej rozne mieszaniny w zaleznosci od pogody - ok 5 razy srednio, przerzedzanie - 2 razy, 1 raz na choroby przechowalnicze i po zbiorach 1 raz miedzian+mikro i 1 raz mocznik. Wyszlo mi 19 a jeszcze trafiaja sie dodatki - bawelnica korowka albo Asahi SL (w tym roku 2 razy z powodu przymrozkow). Wszystko zalezy od tego ile chcesz osiagnac z ha i jakiej jakosci oraz na jakiej powierzchni to robisz. Pozdrawiam Kaban.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66590 (odpowiedź na #66584) ] pon, 21 listopad 2011 17:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Według wstępnych danych ze spisu rolnego powierzchnia upraw sadowniczych w Polsce zwiększyła się o jedną trzecią od roku 2002.
To chyba jest najlepsza podpowiedź czy warto coś jeszcze sadzić.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66601 (odpowiedź na #66548) ] pon, 21 listopad 2011 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kondzio jest aktualnie niedostępny kondzio
Początkujący
co się opłaca ??? ja ostatnio posadziłem " RODKU " bardzo dobry zysk nawet 60 000 zł z ha ale to nowośc nie powiem gdzie można kupic sadzonki. wiem , że parę osób to w Polsce już to ma w owocowaniu.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66602 (odpowiedź na #66601) ] pon, 21 listopad 2011 19:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
wszystko sie oplaca produkowac, czy to jablko czy inne gatunki sadownicze, jesli ma sie tonaz z ha i jakosc to zawsze cos zostanie, zaleznie od roku, naj wazniejsze aby miec jablko w latach kiedy go nie ma,bo wtedy jest pieniadz z tego.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66623 (odpowiedź na #66548) ] wto, 22 listopad 2011 10:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Witam.Wpisałem w Google słowo "RODKU"i Google nic nie znalazło.Więc mam pytanie,co to jest za roślina?
Pozdrawiam.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66629 (odpowiedź na #66623) ] wto, 22 listopad 2011 11:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Aby coś dodać do tego swawolnego wątku napiszę na czym zrobiłem niezły interes w początku lat 70-tych. Kupiłem w Kopenhadze nasiona physalisu /rodzynki brazylijskie/ wysiałem a od jesieni do wiosny wysyłałem wyliczone nasiona. Ech, wspomnień czar...
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66647 (odpowiedź na #66602) ] wto, 22 listopad 2011 18:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Argon napisał(a) dnia pon, 21 listopad 2011 07:34

wszystko sie oplaca produkowac, czy to jablko czy inne gatunki sadownicze, jesli ma sie tonaz z ha i jakosc to zawsze cos zostanie, zaleznie od roku, naj wazniejsze aby miec jablko w latach kiedy go nie ma,bo wtedy jest pieniadz z tego.

Ktoś mnie ubiegł jak widzę. Ja sformułowałbym pytanie trochę inaczej. Co się będzie opłacać gdy nadciągający gigantyczny kryzys wejdzie w fazę decydującą. Przypomnę ,że w czasie wielkiego kryzysu w latach 30-tych ceny płodów rolnyh spadły o połowę...

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66709 (odpowiedź na #66647) ] czw, 24 listopad 2011 00:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A ja drogi Sigmund, jestem w tym temacie mocno rozdwojony... Bo myślę, że gdy przyjdzie wielki kryzys, to może komuś będzie się opłacało pozbierać nawet te mirabelki, które od lat marnują się pod moim płotem... A z drugiej strony boję się, że prędzej ktoś zdesperowany i głodny przyjdzie do mnie, aby poderżnąć mi gardło i zabrać portfel, niż nazbierać sobie i swoim dzieciom, tych mirabelek... Pozdrawiam !
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66711 (odpowiedź na #66709) ] czw, 24 listopad 2011 08:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Trzeba wierzyć w wiedzę i zaangażowanie p. ministra "od kasy", przed chwilą przeczytałem na innym portalu że zajął trzecie miejsce w Europie w rankingu FT. "Niech żywi nie tracą nadziei" jak to ujął któryś z romantyków.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66726 (odpowiedź na #66711) ] czw, 24 listopad 2011 20:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Każdy wierzy w co chce.Kreatywna księgowość nie starczy na długo. Ryzyko bankructwa Polski przekroczyło właśnie 20%.
http://www.pb.pl/2522764,68438,polskie-cds-y-najdrozsze-w-hi stori

Bankructwo Włoch to tylko kwestia czasu. Potem padnie francuski system bankowy ,a potem to już z górki. No chyba ,że zaczną drukować euro. Tak czy owak kryzys jest nieunikniony a projekt pod nawzą euro przeszedł raczej do historii.

Ja nie chcę politykować bo na portalu nie wolno ,ale naprawdę radzę przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych w gospodarstwie wziąść pod uwagę gospodarkę jako całość.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66729 (odpowiedź na #66726) ] czw, 24 listopad 2011 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A może to Smug
http://www.joemonster.org/art/13166/Co_oplaca_sie_uprawiac_r olnikowi_
poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66736 (odpowiedź na #35495) ] pią, 25 listopad 2011 10:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
makmak jest aktualnie niedostępny makmak
Początkujący
Serce mi się kroi jak patrzę na sadowników którzy kupują kolejne hektary i zbierają średnio po 15-25 ton/ha. Nie traktujmy pracy w sadzie jako zajęcie lecz biznes, który ma przynosić zyski. Ciężko pracować potrafimy ale co z liczeniem? Podzielmy się doświadczeniami w budowaniu biznesu: zwiekszamy plony, poprawiamy jakość ale jednocześnie ograniczamy koszty jednostkowe - jak to zrobić? Proponuję abyśmy zaczęli wątek od podstaw. Większość z tych tematów można znaleźć w kilkunastu wątkach, zróbmy wyciąg z esencji.
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66760 (odpowiedź na #66729) ] pią, 25 listopad 2011 18:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
kolego kamczat to zawsze się opłaca choć nieraz zdarzają się małe "wypadki w pracy" Laughing
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66765 (odpowiedź na #66736) ] pią, 25 listopad 2011 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Klawiatura / podobnie jak papier / wszystko przyjmie, ale uważam, że zwiększanie plonu i poprawa jakości przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów, to poniekąd, podobnie jak " dom kultury milicjanta ", sprzeczność sama w sobie... Twisted Evil I podobne to trochę do zwiększania bezpieczeństwa naszych żołnierzy w Afganistanie, przy jednoczesnym obniżaniu na to bezpieczeństwo, nakładów... Bo oczywiście w sadownictwie, jak w każdej działalności gospodarczej, jakieś rezerwy można znależć, ale wszystko ma swoje granice... I np. nie da się produkować dużej ilości ładnych a tanich owoców, rezygnując z zakładania deszczowni... Ale być może, można w niektórych przypadkach włączać ją trochę rzadziej... I taki byłby na razie mój głos w tej dyskusji...Pozdrawiam !
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66768 (odpowiedź na #66736) ] pią, 25 listopad 2011 20:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
makmak jest aktualnie niedostępny makmak
Początkujący
Kolego,
nie zrozumiałeś pytania. Można wydawać 3 tys/ha i zbierać 20 ton z hektara a można zainwestować 5 tys i zbierać 50 ton. Jak ktoś chce oszczędzać do przesady to nie może liczyć na plony i wysoką jakość. Inwestujmy z głową
Odp: Co się jeszcze opłaca sadowniczego w Polsce. [wiadomość #66771 (odpowiedź na #66760) ] pią, 25 listopad 2011 20:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Kamczat...Padłem ze śmiechu pod krzesło jak to zobaczyłem. Laughing Laughing Laughing Co do wypadków to prawda Laughing

[Uaktualnione dnia: czw, 08 grudzień 2011 18:39]

Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66774 (odpowiedź na #66768) ] pią, 25 listopad 2011 20:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Jak to co robić? Siarą pryskać kiedy się da i będzie mniejszy koszt produkcji.Score kosztuje około 400 zł za dawkę potrzebną do opryskania ha.Waląc siarą 4 razy mamy koszt około 200 zł=zwalczanie przędziorków,mszyc,pordzewiaczy itd.

A teraz powiem wam coś przez co kosy na sztorc powinny stać. Zachodzę ja do takiego starego rolnika co ma 80 lat i poprzęglodłem kilka jego książek a tam pisze tak:
Siarka koloidalna-stosuje ją się w stęrzeniu 1-2%. Jest ona produkowana w postaci pasty Sulkol. Z ubiegiem dnia (nie pamiętam) preparat ten zmienia swoją swoją nazwę na.....Siarkol Evil or Very Mad Evil or Very Mad Crying or Very Sad Patrzcie jaka uczciwość w naszej drogiej Rzeczpospolitej Evil or Very Mad

[Uaktualnione dnia: pią, 25 listopad 2011 20:42]

Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66779 (odpowiedź na #66774) ] pią, 25 listopad 2011 21:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
olkolek...Rzeczywiście, chyba trochę nie zrozumiałem, bo pytanie dotyczy problemu, jak zwiększać plony i jakość, zmniejszając jednocześnie koszty jednostkowe... Myślę, że odpowiedż na tak postawiony problem jest znana większości sadowników tzw. " świadomych "... To m.in. odpowiedni dobór stanowiska, dobór odmiany i podkładki, rozstawa... A więc działania, które z założenia wymuszają wczesne i obfite plonowanie... Bo chodzi o to, żeby o ile ma w takim sadzie już paść tych 14-16 oprysków na hektar, to niech one padną / i to już w II-III ROKU / na 50 ton owoców, a nie na 15-20... Tak rozumiem postawiony problem, a jeśli żle rozumiem, to już na to nic nie poradzę... Smile P.S. Pamiętam taką wypowiedż, w której ktoś porównał współczesne sadownictwo do działalności przemysłowej... W obydwu przypadkach, na początku musi być ogromna koncentracja kapitału, po to, żeby efekt był duży i szybki...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pią, 25 listopad 2011 21:36]

Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66783 (odpowiedź na #66736) ] pią, 25 listopad 2011 22:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Powiem tak wiem ale nie powiem ,, jak wyprodukować 50ton/ha za dużo poświeciłem czasu i pieniędzy aby teraz opisać co i jak zrobić aby te 50ton czy nawet 70ton /ha urwać i to ekstra jabłek. Powiem tylko tyle ze przy plonie 50ton/ha nie ma większego znaczenia czy się opryskuje 10 czy 20 razy gdyż dochód kilka krotnie przewyższa wydatki na ochronę i nikt się z kosztami nie liczy. Confused
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66784 (odpowiedź na #66783) ] pią, 25 listopad 2011 23:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A jak byś skomentował Xawery zdanie, które czasem słyszę, że wyprodukować 50 czy nawet 70 ton z hektara , to / przy odpowiednim poziomie wiedzy i takim samym " wsadzie " materialnym i finansowym na początku / mały problem, ale... Ale sprzedać " to-to " korzystnie i z zyskiem, to jest dopiero problem ! I zgadzam się, że przy tak wysokim / 50-70 ton / plonie, 10 czy 2o oprysków, nie ma większego, a przynajmniej decydującego, znaczenia... Pozdrawiam !
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66785 (odpowiedź na #66736) ] pią, 25 listopad 2011 23:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Podobno dziś prędzej sprzeda się 1000ton niż 10ton a jeżeli chodzi o jakość to podam przykład mam jeszcze kilka naście 15letnich drzew loba i cortlanda gdzie plony nie są rewelacyjne bo w granicach 20-30ton/ha a jakość jabłek jest po prostu tragiczna bo 70% jabłek jest po prostu zielona a mając nowe sady z lobem prowadząc według najnowszych zaleceń i technologi mam 50 ton/ha i to super wybarwionych jabłek. Tak ze nie jest do końca prawda ze z wzrostem wydajności spada jakość a wręcz trzeba powiedzieć ze jakość staje się coraz lepsza. Ale zaznaczę ze to wcale nie jest takie proste. Confused
Odp: poprawa opłacalności produkcji jabłek [wiadomość #66786 (odpowiedź na #66785) ] sob, 26 listopad 2011 00:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Xawery... A czy udaje Ci się opanować skłonność Lobo do przemienności ? Bo według mojego doświadczenia z tą odmianą, ta przemienność może być całkowita... Embarassed Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:ile kosztuje biznesplan ?
Następny wątek:Nowa działalnośc gospodarcza
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]