użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny usług i pracy » ile za zbiór jabłek w 2012
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84899 (odpowiedź na #84386) ] pią, 14 wrzesień 2012 08:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KORTEZO jest aktualnie niedostępny KORTEZO
Stały bywalec
Jabłka na akord, to co najwyzej można przemysłowe Razz
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84900 (odpowiedź na #84386) ] pią, 14 wrzesień 2012 09:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Zbiór jabłek deserowych na akord to jakieś nieporozumienie uważam.Wiem że niektórzy praktykują tą metodę ,ale wg. mnie zdecydowanie można zapomnieć o jakości .Owoce poobijane,i duży % jabłek nie spełniających norm jabłka deserowego.Przy godzinowym systemie trzeba pracownikowi super jabłko wyprodukować aby w miarę dobrze zerwał,a przy akordzie lepiej nie wspominać...
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84904 (odpowiedź na #84900) ] pią, 14 wrzesień 2012 09:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
KORTEZO,fruity, - czy ta ocena z praktyki czy z teorii? Jestem przekonany, że to czysta teoria. W USA 9mln ton jabłek zbiera się na AKORD! Zresztą, "róbta co chceta" jak mawia klasyk.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84907 (odpowiedź na #84386) ] pią, 14 wrzesień 2012 10:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Eksperymentalnie jeden dzień był zastosowany system akordowy u mnie,może w USA jest inna mentalność ludzi (pracowników).Jak już mówimy o akordzie to podstawą są uczciwi i sumienni pracownicy ,może wtedy by to jakoś szło...ale jak wiadomo o takich bardzo trudno.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84923 (odpowiedź na #84386) ] pią, 14 wrzesień 2012 18:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sadzik jest aktualnie niedostępny Sadzik
Nowy
Rwacz też człowiek i nie wolno Nam sadownikom o tym zapomnieć. Bo to między innymi dzięki pracy rwacza mamy... zerwane owoce i dochody. Możecie płacić nawet złotówkę za godzinę, tylko wtedy kto do Was pójdzie rwać? W obecnej sytuacji 7 złotych za godzinę to stanowczo za mało by być zadowolonym z rwacza. Rwacza tylko do wydajnej pracy nie tylko motywuje stawka ale również to w jakich warunkach odpoczywa po bądź co bądź ciężkiej pracy... Sam jestem sadownikiem więc wiem jak to jest. Znam to od podszewki. Pozdrawiam sknerusów którzy oszczędzają na rwaczach a później ich efekty widać w rowach lub w lasach (kupa wywalonych jabłek).
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84924 (odpowiedź na #84386) ] pią, 14 wrzesień 2012 19:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
No proszę, zrobił się gorący temat.

W zeszłym sezonie płaciłem 8zł/rbh, w tym zamierzam zejść do 7.5zł/h.

Wszak mamy spowolnienie w gospodarce, niższe ceny jabłek porównując r/r i powiększające się bezrobocie. Chętnych nie brakuje i sami się zgłaszają. Sąsiad płaci po 6zł/rbh i o dziwo też zawsze ma komplet rwaczy.

A teraz kilka faktów...

1. Praca przy zbiorach w rolnictwie nie wymaga wielkich kwalifikacji, dlatego na całym świecie jest jedną z najniżej opłacanych.

2. Wiele firm w przemyśle oferuje najniższą krajową za obsługę maszyn itp., czyli trochę wyższy pułap kwalifikacji, a to 1500zł brutto miesięcznie. Dochodzą do tego jeszcze świadczenia opłacane przez pracodawcę, ale w dobie umów śmieciowych i różnych agencji pośrednictwa pracy nie wiem jak kształtują się te koszta.

1500 zł brutto przy średnio 168 rbh daje wynagrodzenie 8.92zł/rbh brutto, a to jedynie 6.61zł/rbh netto.

Do kieszeni rwacza wędruje więc:
106% płacy minimalnej przy 7zł/rbh
121% płacy minimalnej przy 8zł/rbh
136% płacy minimalnej przy 9zł/rbh

3. Średnia krajowa to 3700zł brutto, licząc analogicznie jak powyżej to jedynie 15.73zł/rbh netto - a przecież to marzenie setek tysięcy Polaków. Znam mgr inżynierów, którzy na stanowiskach inżynierskich w przemyśle zarabiają po 12.5zł/rbh netto.

4. Patrząc na najbliższego zachodniego sąsiada - Niemcy. Płaca minimalna 7.89EUR/rbh brutto, średnia stawka dla rwacza 6.5EUR/rbh netto (zasłyszane). Jest to dokładnie 82% stawki minimalnej brutto, przyjmując analogicznie daje nam to 7.31zł/rbh w Polsce.

5. Trochę dalej na zachód - Francja. Podobnież płaca to nawet 8EUR/rbh, ale prawdopodobnie minus podatki i tylko 40rbh/tyg. Płaca minimalna we Francji to 9.22EUR/rbh brutto. Czyli rwacz dostaje 86% minimalnej krajowej brutto. W Polsce dałoby to nam 7.67zł/rbh

6. Przeliczając względem średniej krajowej: Niemcy - 6.5EUR to 30% średniej krajowej, Francja - 8EUR to 47% średniej krajowej.
Analogicznie w Polscje - 30% to 4.72zł/rbh a 47% to 7.39zł/rbh.

Stawki dla rwaczy rzędu 10-12zł/rbh wywołują u mnie Laughing

Przedstawione dane są jedynie poglądowe i zawierają duży margines błędu Razz

Edit: Zapomniałem dodać, że prawdopodobnie w mazowieckim blisko Warszawy stawki będą inne niż rejonie Sandomierza lub Opola Lubelskiego.

[Uaktualnione dnia: pią, 14 wrzesień 2012 19:35]

Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84959 (odpowiedź na #84386) ] sob, 15 wrzesień 2012 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sadzik jest aktualnie niedostępny Sadzik
Nowy
Staram się Was zrozumieć, jednakże chcę byście odpowiedzieli na proste pytanie które brzmi: - "Czy pracowałbyś przy zbiorze jabłek za cenę którą sam proponujesz i dajesz rwaczowi?". I nie zapominajcie, że rwacz to tez człowiek. Taki sam jak "Pan i władca" czyli sadownik. Uważam, że za ceną idzie jakość. Tak samo jak za jakością idzie cena. Płacę więcej ale mam gwarancję dobrej roboty. Rwacz też potrafi kombinować i potrafi zemścić się na pazernym sadowniku... Niech Ci pazerny sadowniku tylko do każdej klatki rwacz wsadzi jedno zepsute jabłko... i efekty oszczędzania będziesz miał widoczne. A tymczasem oczekuję Waszych odpowiedzi na moje proste pytanie które zacytowałem powyżej.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84961 (odpowiedź na #84959) ] sob, 15 wrzesień 2012 19:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
siulebule jest aktualnie niedostępny siulebule
Początkujący
nie masz racji Sadzik, z własnego doświadczenia, to, że płaciłbym 10 zł/h to nie zapewni mi super jakości rwania. nie ma tu reguły. stawki są stawkami i odpowiadają danemu regionowi. jeśli słyszę że w zagłębiach sadowniczych dają 8-9zł/h a w mojej okolicy gdzie nie ma dużo sadów 6-7zł/h to nie dam tych 8. nie wzmocni mi to umiejętności rwacza. możliwe że są takie przypadki, nie przeczę. ale na 10 osób 9 będzie rwało tak samo.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84974 (odpowiedź na #84961) ] nie, 16 wrzesień 2012 00:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grzegorz69 jest aktualnie niedostępny grzegorz69
Początkujący
W mojej okolicy był taki gość (mówie był ponieważ zmarło mu się niedawno), który zawsze płacił pracownikom najemnym jakieś 30-40% więcej niż pozostali. On był przekonany że w ten sposób podnosi sobie prestrz wśród miejscowych, tymczasem sam chodził w podartych skarpetkach (dosłownie i w przenośni). Największą ciekawostką w tym było to, że ci nieźle opłacani panowie pijąc jabola pod sklepem bardzo często nabijali się z niego, u jakiego frajera pracują.! Shocked
Ps;SlawekS, dzięki za bardzo ciekawe opracowanie..!
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84982 (odpowiedź na #84386) ] nie, 16 wrzesień 2012 11:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krokodyl jest aktualnie niedostępny krokodyl
Nowy
Od zawsze u mnie pracownicy zrywaja jabłka na akord od 3-7 skrzyń na dzień zależnie od umiejętności i raczej jestem zadowolony, pilnuję tylko jakości. Gdyby rwali na godzinę musiał bym zatrudnić jeszcze raz tyle osób .Płace w tym roku 23 pln za skrzynie i w 8-10 osób na zbieraku wyrabim się w 15 ha sadu. Pozdrawiam.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #84995 (odpowiedź na #84982) ] nie, 16 wrzesień 2012 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Pisałem już o tym kiedyś... Na farmie, na której przebywałem przez rok / 74/75 / wszystkie zbiory / czereśnie, brzoskwinie, jabłka / , oraz cięcie a nawet przerzedzanie zawiązków, odbywały się na akord... Farma ta to Auvil Fruit Company / można obejrzeć w Internecie / i produkowała ona wtedy ok. 2 000 ton jabłek... Dziś, według tego co czytam, produkują ok. 10 000 ton jabłek, których jakość znana jest w całej Ameryce i nie tylko... Pamiętam nawet, że wtedy za typową skrzyniopaletę / ok. 300 kg / Red Deliciousea płacili 10 dolarów, a za wiaderko brzoskwiń - 30 centów... Przy zbiorach pracowali głównie Meksykanie / tak jak u nas Ukraińcy /, którzy zarabiali, podobnie jak ja, ok. 40 dolarów dziennie, gdy w Meksyku dniówka to było wtedy - 2 dolary... Było też trochę Amerykanów / żadnego czarnego /, w tym takich, którzy zatrzymywali się na farmie na krótko, gdy skończyły się im pieniądze na benzynę, wódkę, lub " maryśkę "... Ja sam przez tydzień pracowałem w parze z pewnym ćpunem, weteranem wojny wietnamskiej, który był operatorem naprowadzania samolotów, a którego cały majątek to był śpiwór i pies-przyjaciel...Po co to piszę ? A po to, by podkreślić, że przy zbiorach na akord nie pracowali żadni herosi, tylko normalni, często przypadkowi ludzie... / przy cięciu, wielu trzeba było na początku uczyć, jak się trzyma sekator.../ Wszyscy oni / wraz ze mną / pracowali w opracowanym przez pana Gradyego Auvila SYSTEMIE KONTROLI JAKOŚCI, który żadną tajemnicą nie jest, jest w Polsce znany i ja też o nim pisałem... Najkrócej...1 kontroler na grupę 12-15 osobową i kontrola jakości pracy średnio co 5 minut... To trzeba było widzieć, jak ten człowiek zasuwał ! I czuć ten strach, który wzbudzał... A na koniec skrzyni etykieta, z datą, odmianą i NAZWISKIEM zbieracza... Piszę o tym wszystkim z pewnym żalem... Już nie do tych bywalców portalu, którzy twierdzą że na akord można zbierać tylko przemysł... Ja mam nawet żal do mojej żony, której nigdy nie udało mi się przekonać do zorganizowania takiej systematycznej, NĘKAJĄCEJ / Z ZAPISYWANIEM WYNIKÓW /, kontroli... Kiedyś, po 3 dniach awantur przy wiśniach, zgodziła się wysłać do ludzi kontrolera z zeszytem w ręku, a póżniej pozwoliła znów brygadzistom siedzieć pod drzewem w cieniu, a do mnie zwróciła się słowami : Jak chcesz to sobie chodż i sprawdzaj... I znów wróciła metoda okrzyków : Hej tam wy na końcu ! Znów w waszych skrzynkach jest szajs... Kto to Wy ? Wy , to nikt ! I przypomnę raz jeszcze... Pracownik pracujący " na godziny ", idzie zawsze na " pół gwizdka "... Pracownik w sensownym / dla niego / akordzie, zwiększa wydajność , dwukrotnie...Pozdrawiam ! p.s. A jak się ustala stawkę w akordzie ? To bardzo proste... Trzeba SAMEMU stanąć na godzinę, dwie do roboty i sprawdzić, ile można... W zależności od kwatery, obsady jabłek na gałęziach, wielkości tych jabłek itd...A przecież wiadomo, że co sad i odmiana, to inny przypadek a w związku z tym, inna stawka...

[Uaktualnione dnia: nie, 16 wrzesień 2012 21:57]

Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85007 (odpowiedź na #84974) ] pon, 17 wrzesień 2012 12:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Grzegorzu 69-ty - gdzież jest taka ciekawa kraina gdzie ktoś chce płacić więcej a inni się z tego śmieją że więcej dostają? W Polsce? a może to jakiś wirtualny kraj?
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85009 (odpowiedź na #85007) ] pon, 17 wrzesień 2012 16:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Zacny Chrabąszczu- po cóż my o tym akordzie piszemy? Wdrożenie tej metody spowodowałoby W Z R O S T i tak dużego B E Z R O B O C I A a to ....no wiadomo.
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85025 (odpowiedź na #84386) ] pon, 17 wrzesień 2012 22:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
chojek jest aktualnie niedostępny chojek
Początkujący
Melolontho, ja lat 74-75 tym bardziej w USA nie pamietam, miałem za mało latek, ale faktycznie praca na akord wiąże się z identyfikalnością pracy/zebranych owoców. Dziś jabłka zbiera się do skrzyń ciągniętych na wózkach sadowniczych. Ideałem byłoby-jedna osoba napełnia jedną skrzynie. Tu są minimum dwie osoby na skrzynie, a przy kończeniu napełniania zestawu wszyscy dopełniaja te skrzynie gdzie jest jeszcze troche miejsca. Mozna by pozostawić skrzynie na ziemi i powiedziec: odtad do tąd są Twoje drzewka -masz rwać z nich do tej skrzyni. Ale wychodzi problem z logistyką.
Dlatego u mnie na akord rwie się tylko wiśnie (nie spotkałem sie by je rwac na stawkę godzinowa). Co nie znaczy, że pozwalam pracownkom zbierać jedną skrzynie jabłek na dzień Razz
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85026 (odpowiedź na #85009) ] pon, 17 wrzesień 2012 22:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
artemida... Temat powraca jak bumerang i ci młodzi, nie bardzo chcą uwierzyć, że MY / ja, Ty i inni / już daaaaawno temu stosowaliśmy przy zbiorach jabłek akord połączony z systemem kontroli jakości i nie były to dziesiątki ani setki ton, ale trochę więcej... I ta jakość musiała być, bo przecież jeśli nawet nie szło to na eksport gdzieś do Finlandii czy NRD a tylko do rodzimych " Delikatesów ", to przecież wobec zawsze dużej konkurencji na polskim rynku, nie mógł być to towar byle jaki...Pozdrawiam !
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85027 (odpowiedź na #85026) ] pon, 17 wrzesień 2012 22:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
chojek... Identyfikowalność / podpisana skrzynia /, to jedna sprawa... Bardzo ważne jest też to stałe " nękanie " i zagrożenie kontrolą, która przecież szybko powinna namierzyć brygadę, która robi złą robotę i w takiej brygadzie trzeba przeprowadzić dochodzenie oraz zwiększyć częstotliwość kontroli... Zresztą... Nie ma chyba takiej możliwości, aby człowiek raz nauczony delikatnego wkładania jabłek, zaczął nimi rzucać dlatego że pracuje w grupie albo dlatego, że kontroler się oddalił...A pomysłów na kontrolę, może być wiele... Ja np. dopuszczałem kilka owoców wiśni w warstwie, które nie odpowiadały normie.../ zawsze może coś samo wpaść /...I już po pierwszym przejściu wiedziałem, kto ma takich wiśni 30 , albo i więcej... I przeważnie przy drugiej kontroli było już dużo lepiej...Ale znałem też taką panią, u której każdy zbierający musiał przynieść łubiankę z wiśniami do miejsca w którym " urzędowała " i wysypać wiśnie w jej obecności... Tak też robili Amerykanie, przy czereśniach... A w jabłkach ? Można sobie samemu ustalić, ile w skrzyni, w warstwie, może być owoców odgniecionych, ile bez ogonków itd...

[Uaktualnione dnia: pon, 17 wrzesień 2012 22:34]

Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85057 (odpowiedź na #84386) ] wto, 18 wrzesień 2012 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
chojek jest aktualnie niedostępny chojek
Początkujący
Ależ ja też "nękam", staram sie kontrolować cały czas. Problem w tym gdy rwacz pozbawiony na chwile kontroli robiąc na akord będzie pakował wszystko co zerwie bez oglądania. Taki jest człowiek.
Późniejsza kontrola poszczególnych warstw w skrzyni .... hmmm...... Rolling Eyes. Tym bardziej, ze ekipa co roku sie częściowo zmienia.
Dlatego warto być cały czas a pracownik wie, że po paru uwagach odnośnie szybkosci rwania ( o jakości nie mówie bo po to jestem na polu) moze mieć obcietą wypłate.
Namierzyć, przeprowadzic dochodzenie, straszyc kontrolą czy to na pewno jest skuteczny sposób na sezonowego rwacza??.

Zreszta miło tak sie poprzekomarzać na forum po całym dniu rwania Ligola Razz
pozdrawiam
Odp: ile za zbiór jabłek w 2012 [wiadomość #85121 (odpowiedź na #84386) ] czw, 20 wrzesień 2012 12:18 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Bruno
Początkujący
Ja osobiście płacę 7 zł/godz i odrzuciłem inne oferty którzy żądali 8zł bo uznałem że to i tak mocno rujnuje skromny budżet sadownika, telefony czy telewizory przez kilka lat staniały i to dość ostro a pracownicy !! podnieśli stawki o 100% przez kilka lat nie tak dawno dniówka kosztowała 40zł ,,,który zakład zwraca za dojazd własnym autem pracownik ma być w pracy na 7 czy 8 i koniec a tu za dojazd 20 zł żądają jak własnym autem to małe nieporozumienie.
Poprzedni wątek:Ceny cięcia letniego 2012
Następny wątek:Ceny/Koszty - Cięcia zimowego 2012/2013 r.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]