użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - odmiany » Stare odmiany jabłoni  (4) 1 Głosów
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51708 (odpowiedź na #51504) ] pią, 04 luty 2011 12:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Agrosadlipowa jest aktualnie niedostępny Agrosadlipowa
Nowy
Nie chciałem zabierać głosu w tej dyskusji,bo Tomek szukał potwierdzenia dla swej pokrętnej teorii.Autorytety próbowały ale myślę,że nie zdołały Go przekonać.myślę,że Tomek z braku wiedzy i doświadczenia po prostu pewnych spraw nie rozumie.zabieram głos raczej z sentymentu aby z całym przekonaniem wyrazić moją tęsknotę za Beforestem.Brzydki był jak noc burzowo-gradowa ale ten anielski smak....tęsknie prawdziwie...
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51710 (odpowiedź na #51708) ] pią, 04 luty 2011 13:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Bez przesady z tą brzydotą, ładniejszy od wielu czołowych aktorek. Ciekawy jestem jak odnalazłaby się ta odmiana na podkładkach karłowych, a może ktoś ją ma? Na pewno warta by na nią spojrzeć po nowemu.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51711 (odpowiedź na #51504) ] pią, 04 luty 2011 13:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Przyjedź, zobacz... mamy na M9 Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51718 (odpowiedź na #51711) ] pią, 04 luty 2011 14:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pomologu, napisz gdzie przyjechać, być może zjadą się wycieczki a do tego czasu napisz parę słów jak to okiem fachowca wygląda. Nie każdemu po drodze.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51730 (odpowiedź na #51504) ] pią, 04 luty 2011 17:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Właśnie na tych zbiorowych wycieczkach za bardzo mi nie zależy Smile szczególnie w drugiej połowie września, kiedy to pracy jest bardzo dużo - ale jeżeli faktycznie ktoś tak bardzo tęskni za smakiem Beforesta, to nie można odmówić i znajdzie się pare jabłuszek Wink Nie wiem co dodać więcej o tej odmianie... mi osobiście az tak specjalnie nie odpowiada... owszem, smak jest ciekawy i rzadko spotykany, owoc aromatyczny - gorzej z samym plonowaniem, bo jednak odmiana ma skłonność do owocowania przemiennego. Na M9 udaje się tą tendencję powstrzymać. Również wzrost drzew na tej podkładce jest odpowiedni (średnio silny) - nawet można by zaryzykować próby ze słabszymi podkładkami. Minusem jest jednak wielkość owoców - szczególnie, kiedy dopuścimy do owocowania nadmiernego... Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51733 (odpowiedź na #51730) ] pią, 04 luty 2011 17:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
W sadzie rodziców był Beforest i osobiście nie tęsknię za tą odmianą mierny smak,parciejące szybko owoce i podatny na parcha tak
to pamiętam.Następca szybko wykarczował tą odmianę a w ogóle to jest fanem starych odmian i ma kilka ciekawych w swoim sadzie.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51890 (odpowiedź na #51733) ] nie, 06 luty 2011 21:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jowisz jest aktualnie niedostępny Jowisz
Nowy
Mój ojciec pamięta Kosztelę. Podobno bardzo dobre jabłka. Dobre były także jabłka odmian Złota Reneta,Szara Reneta. No ale dzisiaj takich to się nigdzie nie spotka.
Pozdrawiam Razz
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51910 (odpowiedź na #51890) ] pon, 07 luty 2011 08:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
O ile wiem to gdzieś w Polsce jest sad ze "starociami" sięgającymi rodowodem czasów Jana III Sobieskiego /Kosztela/. Często potarza się pytanie o te odmiany. Dobrze byłoby upowszechnić adres tegoż skansenu by każdy mógł skonfrontować to co słyszał z tym co rośnie na drzewie. Jestem przekonany że byłoby wielu ciekawych i wielu...zawiedzionych.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51911 (odpowiedź na #51890) ] pon, 07 luty 2011 10:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
WacekJ jest aktualnie niedostępny WacekJ
Początkujący
Jowisz napisał(a) dnia nie, 06 luty 2011 09:12

Mój ojciec pamięta Kosztelę. Podobno bardzo dobre jabłka. Dobre były także jabłka odmian Złota Reneta,Szara Reneta. No ale dzisiaj takich to się nigdzie nie spotka.
Pozdrawiam Razz

Witam
Też zapamiętałem te odmiany zwłaszcza że wino Złota Reneta + Kosztela zrobione w młodości po 20 latach leżakowania zdobyło na konkursie win domowych srebrny medal. Posadziłem więc w ogrodzie te odmiany - kupione co prawda w sklepie ogrodniczym ale od anonimowego szkółkarza - jeszcze nie owocowały , miały problemy z wirusami ( sporo przewodnika musiałem wyciąć ) więc nie wiem co w końcu wyrośnie . Rok wcześniej posadzony Fireside Red - kupiłem bo sprzedawca wmówił mi że to jest nowa nazwa Koszteli ( a Red to nie od koloru tylko od twórcy odmiany) już owocował a jabłka mi smakowały . Mam nadzieje że wino Złota Reneta + Kosztela + Fireside Red będzie na medal .

Wacek
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51912 (odpowiedź na #51910) ] pon, 07 luty 2011 10:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Proszę zawsze pamiętać, że nowe odmiany nie wzięły się w sadach, ot tak... Bo zawsze każda nowość była w Instytucie testowana, również pod względem walorów smakowych i porównywana z tymi starszymi i bardzo starymi... I nigdy nie propagowano i nie rozpowszechniano czegoś, co było oceniane gorzej niż te starocie... A do testów z reguły zapraszano szeroko rozumiane " społeczeństwo ", czyli nie naukowców, ale raczej " służby pomocnicze " / mechanicy, kierowcy, portierzy, sprzątaczki.../. I takie testy może przecież każdy przeprowadzić sobie dziś... Wystarczy nabyć jabłka różnych odmian, obrać ze skórki, pokroić ponumerować i niech goście...oceniają ! / np. w skali 1-5 /... No i koniecznie nam tu o wynikach tych testów, napisać ! Rolling Eyes Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 07 luty 2011 10:17]

Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51921 (odpowiedź na #51912) ] pon, 07 luty 2011 15:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Na odmiany stare=nowe nikt na siłę nie dzielił. Nikt nie zabraniał sadzić Jonatana, Wealthy, Starkinga, Ladsberskiej a z sadów zniknęły, nikt też nie każe sadzić Cortlanda czy Boskoopa a wciąż są sadzone. Po prostu o tym decydują KLIENCI.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51925 (odpowiedź na #51921) ] pon, 07 luty 2011 17:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Przeglądając różne ogłoszenie natknąłem się na jabłoń Grafsztynek Czerwony http://allegro.pl/jablon-grafsztynek-czerwony-piekne-sadzonk i-i1442065937.html
Czy to zdjęcie pasuje wam do tej odmiany, czy ma ono tylko skusić klienta? Przyznam się, że znam tylko Grafsztynka Prawdziwego(lub północnego), który różni się znacznie wyglądem.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51950 (odpowiedź na #51504) ] pon, 07 luty 2011 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Kolego Kamczat - przytoczyłeś tak "wiarygodne" źródło, że w zasadzie nie ma o czym dyskutować. A inne zdjęcie niż opis to tak naprawdę "najmniejszy grzech" w serwisach aukcyjnych... jest zresztą o tym gdzieś dyskusja na forum...

Melolontha napisał(a) dnia pon, 07 luty 2011 10:15

...A do testów z reguły zapraszano szeroko rozumiane " społeczeństwo ", czyli nie naukowców, ale raczej " służby pomocnicze " / mechanicy, kierowcy, portierzy, sprzątaczki.../ ... No i koniecznie nam tu o wynikach tych testów, napisać !

"Bawiłem się" w te testy jakieś 3 lata... po tym czasie "testerzy" omijali mnie już z daleka, bardziej to przypominało "łapankę", pracownicy (i słusznie) zaczęli tłumaczyć się, że "oni też mają swoją pracę, nie mają czasu" - w końcu grupa ekspertów Wink na tyle się wykruszyła, że te testy straciły nieco sens... może kiedyś do nich powrócę jak znajdą się chętni... szkopuł w tym, że musi to być dość pokaźna (żeby była reprezentatywna) grupa. Najłatwiej w zasadzie "zwerbować" studentów - ale tu brak reprezentatywności - wszak to jedna grupa wiekowa...

artemida napisał(a) dnia pon, 07 luty 2011 08:43

O ile wiem to gdzieś w Polsce jest sad ze "starociami" sięgającymi rodowodem czasów Jana III Sobieskiego /Kosztela/...

Rozumiem, że to dotyczy rodowodu odmian - a nie samych drzew (bo to by było wydarzenie Wink ). Takich sadów jest co najmniej kilkanaście... dwojakiego rodzaju. Kolekcje odmianowe oraz tzw. kolekcje prywatne. I do jednych i do drugich dostęp "przeciętnego zainteresowanego" jest mocno ograniczony, ale czasem mozna je obejrzeć (w czasie dni otwartych) czy też jeżeli chodzi o prywatne zbiory - po uzgodnieniu z właścicielem. Co do tego rodowodu... są i dużo "starsze" pod tym względem, a rosnące odmiany (np. 'Aporta', uprawiana już za czasów Mieszka III Starego, a wspomniana w kronikach Długosza w roku 1175)...

artemida napisał(a) dnia pon, 07 luty 2011 03:41

Na odmiany stare=nowe nikt na siłę nie dzielił. Nikt nie zabraniał sadzić Jonatana, Wealthy, Starkinga, Ladsberskiej a z sadów zniknęły, nikt też nie każe sadzić Cortlanda czy Boskoopa a wciąż są sadzone...

... i to bardzo słuszne założenie Smile Ponieważ sam podział stare/nowe może być oparty na różnych kryteriach (w zależności jaki fakt/wydarzenie przyjmiemy za wyznacznik tego podziału) i stąd moje pytanie na początku tego wątku Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51964 (odpowiedź na #51504) ] pon, 07 luty 2011 23:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcin86 jest aktualnie niedostępny marcin86
Początkujący
Witam
To kolega Jowisz wpadnie do mnie to pokaże tą jedyna unikalną jabłonkę "Szara Reneta".Może w tym roku nie ma co pokazać bo przeszła MOCNE odmładzające cięcie z tego względu ze próbuje ja odmłodzić.
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51967 (odpowiedź na #51964) ] wto, 08 luty 2011 08:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
balcer jest aktualnie niedostępny balcer
Początkujący
Swoją drogą jestem bardzo ciekaw, który owoc jest zdrowszy? Czy ten czysty bez parcha, czy z parchem. Przecież plamy parcha wydzielają toksyny, które później zjadamy!
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51971 (odpowiedź na #51504) ] wto, 08 luty 2011 16:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ogrodnik6411 jest aktualnie niedostępny ogrodnik6411
Zaawansowany
oczywiście że bez parcha badań nie robicie?
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #51986 (odpowiedź na #51971) ] wto, 08 luty 2011 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
balcer...Wg. mojej wiedzy, grożny jest nie tyle sam parch, co towarzyszące mu...gnicie. W trakcie gnicia, wydziela się rakotwórcza patulina, która rozmieszcza się rownież w zdrowej na pozór części jabłka... Dlatego, spotykane czasem w sklepach " wykrawane " jabłka / na szarlotkę /, to skandal i dlatego , przetwórnie w temacie nawet jabłek lekko nadgniłych, stosują w niektóre lata, bardzo ostre rygory... Bo im ta patulina, przechodzi do koncentratu... Pozdrawiam !
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #52003 (odpowiedź na #51504) ] wto, 08 luty 2011 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mniej bym się martwił (mimo wszystko) o koncentrat (który podlega procesowi obróbki technologicznej) - a zwrócił uwagę przede wszystkim na brak świadomości w tym wzgledzie gospodyń domowych, robiących przetwory z owoców... ale to akurat z tematem nowe/stare odmiany nic wspólnego nie ma - bo każde jabłko taki stan osiągnąć może Smile Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #69907 (odpowiedź na #4780) ] nie, 29 styczeń 2012 10:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Dzialkowiec1111 jest aktualnie niedostępny Dzialkowiec1111
Zaawansowany
Witam
Miał ktoś doczynienia z Oliwką czerwoną?
Bo nigdzie nie mogę znaleźć jej opisu.

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #69915 (odpowiedź na #4780) ] nie, 29 styczeń 2012 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie znalazłeś opisu - bo za bardzo nie szukałeś Wink Odmiana ta jest opisana w kilkunastu polskojęzycznych źródłach (choćby w "Pomologii" na str.57). Pomijana w tej "lżejszej" literaturze fachowej - a to dlatego, że z uwagi na niewyrównane, co najwyżej średniej wielkości i do tego szybko przejrzewające owoce nie jest polecana ani do uprawy towarowej, ani amatorskiej. Taka odmiana letnia o znaczeniu kolekcyjnym Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #83127 (odpowiedź na #4780) ] czw, 09 sierpień 2012 21:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
legler jest aktualnie niedostępny legler
Nowy
sporo starych odmian jabłoni jest w Krzczonowie między Opocznem a Drzewicą. łódzkie
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86484 (odpowiedź na #4780) ] wto, 23 październik 2012 14:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slawekgrab jest aktualnie niedostępny slawekgrab
Początkujący
Witam.
Prośba. Kolega ma starą jabłonkę do wycięcia z przyczyn gospodarczych a zależy mu na tej starej odmianie. Jabłoń około 50 letnia, północno-wschodnia polska, nie cięta, bardzo plenna, jabłka późne, małe do średnich, twarde, kwaskowe i słodkie, b.soczyste z grubszą skórką, smaczne. Zdjęcia z przed kilku dni.
Proszę o podpowiedź.

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3726/0/

• Załącznik: IMAG0043.jpg
    (Rozmiar: 1.42MB, Pobrane 1555 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86485 (odpowiedź na #4780) ] wto, 23 październik 2012 14:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

• Załącznik: IMAG0044.jpg
    (Rozmiar: 1.60MB, Pobrane 219 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86486 (odpowiedź na #4780) ] wto, 23 październik 2012 14:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

• Załącznik: IMAG0047.jpg
    (Rozmiar: 597.07KB, Pobrane 147 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86488 (odpowiedź na #86486) ] wto, 23 październik 2012 14:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

• Załącznik: IMAG0049.jpg
    (Rozmiar: 614.13KB, Pobrane 146 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86489 (odpowiedź na #4780) ] wto, 23 październik 2012 14:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

• Załącznik: IMAG0050.jpg
    (Rozmiar: 769.38KB, Pobrane 140 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86491 (odpowiedź na #4780) ] wto, 23 październik 2012 14:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

• Załącznik: IMAG0051.jpg
    (Rozmiar: 868.19KB, Pobrane 179 razy)

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86513 (odpowiedź na #86491) ] wto, 23 październik 2012 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mnie ze znanych mi odmian, najbardziej przypomina to Jonathana... Choć może być to też jego czerwieńszy typ - Jonared / nie mylić z Jonagoredem /... Szanse na znalezienie tego w szkółkach, bliskie zeru...A może dało by się tam uciąć kilka zrazów na początku zimy, przechować w jakiejś piwnicy w wilgotnym piasku i wiosną / najlepiej w porozumieniu z jakimś szkółkarzem / zaszczepić ? Pozdrawiam !
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #86694 (odpowiedź na #4780) ] sob, 27 październik 2012 23:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzięki wielkie, faktycznie wychodzi na to że to Jonathan. Opis wzorca odmiany zgadza się z opisem tej kolegi. będzie próbował kupić
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #89698 (odpowiedź na #4780) ] pią, 21 grudzień 2012 20:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam
Czy Antonówka zwykła może zapylić Malinową oberlandzką i odwrotnie?
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #89783 (odpowiedź na #89698) ] nie, 23 grudzień 2012 15:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
" Pomologia " / 1994 / podaje że dla Antonówki najlepszymi zapylaczami są : Pepina Szafranowa, Glogierówka, Titówka i Grafsztynek Inflancki a dla Malinówki - Antonówka Zwykła, Landsberska, Koksa, Mc Intosh i in... Działkowiec ! Na działkach nie żadnych problemów z zapylaniem jabłoni, bo tam prawie każde drzewo, to inna odmiana... A pszczoły latają jak chcą i z pewnością któraś ten właściwy pyłek, z bliższej lub dalszej odległości, przyniesie... Smile Pozdrawiam !
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #89789 (odpowiedź na #4780) ] nie, 23 grudzień 2012 16:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Ale ja zamierzam posadzić je w ogródku przy domu i najbliższa jabłoń to rosnący 70-80m dalej Boiken(chyba Boiken).
Chciałbym posadzić inne odmiany ale w mojej okolicy ciężko znaleźć dobrą szkółkę dla amatorów.
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #89918 (odpowiedź na #89789) ] czw, 27 grudzień 2012 18:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To sobie posadż co chcesz, ale zrób ten wysiłek i posadż obok tych jabłonek ze 2 jabłonki czerwonolistne... Tak robi się w dużych sadach produkcyjnych, w kwaterach jedno odmianowych...I te czerwonolistne jabłonki, sadzi się na co którymś tam rzędzie, pod koronami drzew... Dlaczego pod koronami ? A dlatego żeby nie zajmowały miejsca w rzędzie bo produkować mają tylko pyłek... Są nawet specjalne odmiany tych jabłonek, ale jakoś nie mogę ich sobie przypomnieć ... Może jest to po prostu Malus purpurea ? Zresztą wszystkie one rosną bardzo słabo i ślicznie kwitną i koło domu będą bardzo wdzięcznym elementem ozdobnym...A ich pyłek jest bardzo mocny jak chodzi o to zapylanie... P.S. Pszczoła miodna lata na odległość do 3 km, więc te 80 m do tego Boikena, to dla niej drobiazg...

[Uaktualnione dnia: czw, 27 grudzień 2012 19:11]

icon12.gif  Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #89934 (odpowiedź na #4780) ] czw, 27 grudzień 2012 22:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
W promieniu 3km to mam Antonówki,Malinowe,chyba grafsztynki i jakieś przerobowe.
Ale jak dam rade znaleźć to posadzę tą ozdobną:)
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #90020 (odpowiedź na #89934) ] sob, 29 grudzień 2012 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A pszczoły tam jakieś w promieniu tych 3 km są ? Smile Bo jeśli są, to można też przecież zawsze w czasie kwitnienia naciąć gdzieś jakichś kwitnących gałęzi i wstawić do wazonu... Zanim te czerwonolistne nie urosną i nie zakwitną...
Odp: Stare i nowe odmiany jabłoni. [wiadomość #107711 (odpowiedź na #51911) ] wto, 24 wrzesień 2013 13:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
WacekJ jest aktualnie niedostępny WacekJ
Początkujący
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4577/0/
WacekJ napisał(a) dnia pon, 07 luty 2011 10:10

Witam
Też zapamiętałem te odmiany zwłaszcza że wino Złota Reneta + Kosztela zrobione w młodości po 20 latach leżakowania zdobyło na konkursie win domowych srebrny medal. Posadziłem więc w ogrodzie te odmiany - kupione co prawda w sklepie ogrodniczym ale od anonimowego szkółkarza - jeszcze nie owocowały .

Kosztela owocowała jak kosztela akurat owocuje pierwszy raz Złota reneta - czy to jest Złota reneta ?
Działkowcy mi piszą - "To jest 'Red Boskoop' z grupy Złotych Renet. Właściwa 'Reneta Złota' jest już z tego co wiem nie do dostania, ale ta odmiana, którą posiadasz powiela jej cechy, stąd sprzedawcy często sprzedają ją jako 'Renetę Złotą'."

[Uaktualnione dnia: czw, 26 wrzesień 2013 06:18]

Wacek
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #108704 (odpowiedź na #4780) ] śro, 16 październik 2013 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
astone jest aktualnie niedostępny astone
Początkujący
Witam znawców starych odmian jabłoni. I prośba o identyfikację. Drzewo stare, "poniemieckie". Jabłka średnie i duże, nieregularne. W tej chwili już zasadniczo opadły, ale do jedzenia jeszcze nie bardzo. Smak przyjemny, słodko-winny, ale jabłka bardzo twarde jeszcze. Mam parę sztuk to przetrzymam. I oto zdjęcia:

http://strefawymiany.com.pl/forum/jablko/jablko1.jpg
http://strefawymiany.com.pl/forum/jablko/jablko2.jpg
http://strefawymiany.com.pl/forum/jablko/jablko3.jpg
http://strefawymiany.com.pl/forum/jablko/jablko4.jpg
http://strefawymiany.com.pl/forum/jablko/jablko5.jpg
Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #108721 (odpowiedź na #108704) ] śro, 16 październik 2013 20:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
beniaczus jest aktualnie niedostępny beniaczus
Nowy
Na moje oko to znieksztalcona Melrose

[Uaktualnione dnia: śro, 16 październik 2013 20:36]

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #108727 (odpowiedź na #4780) ] śro, 16 październik 2013 20:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
astone jest aktualnie niedostępny astone
Początkujący
Poczytałem. Melrose - jak piszą - pochodzi z USA z 1932. roku. Raczej nie spodziewam się, że na niemieckiej prowincji ta odmiana się znalazła. Musiałaby być sadzona tuz przed albo w trakcie wojny. Raczej bym szukał jednak czegoś bardziej tradycyjnego na tamte czasy (szukałem oczywiście, ale nie bardzo znajduję). No i Melrose ma owoce raczej wyrównane, a z tej jabłonki wszystkie są takie koślawe (coś jak krzyżówka Boikena i Antonówki Razz )

[Uaktualnione dnia: śro, 16 październik 2013 20:45]

Odp: Stare odmiany jabłoni [wiadomość #108737 (odpowiedź na #108727) ] śro, 16 październik 2013 23:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Trochę mi to przypomina odmianę Lanes Prince Albert, ale szansę na to że trafiłem, oceniam na jakieś 25 procent... Smile Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:Odmiany jabłoni - przemysłowe
Następny wątek:odmiany jabloni przydatne do produkcji sokow
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]