użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Śliwa » Owocówka śliwkóweczka  (4) 1 Głosów
Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4387] śro, 23 maj 2007 14:23 Przejdź do następnej wiadomości
Yarex jest aktualnie niedostępny Yarex
Początkujący
Jakie spustoszenie wśród owoców śliwek i jaką stratę powoduje owocówka śliwkóweczka chyba nie trzeba opisywać. To wiedzą nie tylko producenci ale też konsumenci. Pierwsze pytanie przy kupnie śliwek to - czy nie jest robaczywa? Jakie macie doświadczenia ze zwalczaniem owocówki ?
W czasach gdy nie można było zdobyć pułapek i nie było komunikatów termin zabiegu na owocówkę śliwkóweczkę określano wraz z kwitnieniem akacji - Robinia biała -

http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Robinia/Robinia.html

W pełnię kwitnienia wykonywano zabieg, po dwóch tygodniach poprawka i było dobrze. Ale to dawne czasy, chociaż można kwitnieniem się posiłkować i upewnić się. Podstawa to obserwacja przyrody! Pamiętam że pewnego roku akacja nie zakwitła- to była zmyłka Smile
Dzisiaj można kupić pułapki choćby w necie. Jeśli macie rozwieszone to napiszcie ile wam się łapie?
U mnie po ostatnich oględzinach coś drgnęło. Złapanych mam 49szt.
Pozdrawiam

Y@rex
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4394 (odpowiedź na #4387) ] śro, 23 maj 2007 15:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
w poprzednich sezonach łapało mi się 50-60sztuk na ok 3 doby, i to było przeważnie maksimum lotu motyli, w tym sezonie zrezygnowałem z pułapek, bo trochę pracochłonne a na drzewach nie ma co chronić Confused
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4403 (odpowiedź na #4394) ] śro, 23 maj 2007 19:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
biznesik jest aktualnie niedostępny biznesik
Początkujący
Ja się niestety na tym nie znam... jestem amatorem a to mój dopiero drugi sezon w tej branzy Rolling Eyes

Z tego forum dowiedziałem się że istnieją tekie komunikaty: Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa

Sęk w tym iż na owej stronie dla mego regionu widnieje tekst:

Brak informacji na temat zagrożenia wybranym agrofagiem.

Czy to oznacza że pobliska stacja nie prowadzi w tej dziedzinie badń?? Czy też że narażie niema terminu do stwierdzenia zagrożenia owocówką świwóweczką?? tzn. terminów do oprysku
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4428 (odpowiedź na #4387) ] śro, 23 maj 2007 22:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Cześć.
W kwestii braku zagrożenia,to zależy gdzie.U mnie-mazowsze pow.sochaczewski-do poniedziałku złowiło się ok60 na jedną pułapkę,była to piąta noc lotu i wykonałem zabieg.Swoją drogą to mi się nigdy nie złowiło 40szt na jedną noc/jedną pułapkę.
Co do komunikatów PIORiN to mam wyrobione zdanie-nie do publikacji na forum.Jeżeli chcesz mieć rzetelną informację to sobie powieś sam pułapkę lub pytaj sąsiada jeżeli takowe posiada.
W ciągu kilkunastu lat wypróbowaliśmy wiele środków (na wczesne zabiegi,termin na "czarną główkę"to moim zdaniem zbyt duże ryzyko w śliwach):Insegar,Nomolt,Dimilin,Stewart,Calypso,Runner.Ale tylko Insegar dawał prawie 100% skuteczności(z moich odmian najtrudniejsze jest trafienie z zabiegiem w Amersie),na szczęście znów jest w sprzedaży.Niestety w tym roku nie zawiele sobie popryskam na owcówkę-u mnie sens ekonomiczny i to mizerny jest tylko na dwu odmianach.
Pozdrowienia,Krzyś.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4615 (odpowiedź na #4387) ] nie, 27 maj 2007 10:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Yarex jest aktualnie niedostępny Yarex
Początkujący
Owocówka jest szczególnym zagrożeniem w tym roku. Między innymi dlatego, że jest mniej owoców na drzewach, a populacja tego szkodnika raczej normalna i zdrowa. Nie było szczególnych zagrożeń dla niej w tym sezonie. W związku z tym więcej owocówek przypada na pozostałe ilości owoców śliwki które pozostały po mrozie . ( Sad )
24.05 na pułapkę złapało się 47szt.
25.05 - złapało sie 27szt. ( bardzo wietrzna noc)
26.05 - złapało się 164szt.
Masowy lot motyla trwa. Sprawdzę jeszcze dzisiaj i w poniedziałek zabieg.
Pozdro!

[Uaktualnione dnia: nie, 27 maj 2007 10:17]

Y@rex
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4757 (odpowiedź na #4387) ] śro, 30 maj 2007 18:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Na stronie sygnalizójącej owocówkę śliwóweczkę dla mojego powiatu: widniały dwa różnie komunikaty:
  • w dniach 25-26.05.2007 było zalecanie opryskiwanie z powodu wyltou motyli

• a teraz widnieje tam zupełnie inny komunikat ktry to zachęca do pryaskanie w daniach 29-31.05.2007 przeciwko owocówce śliwkóweczce w fazie rozwojowej jaj „ czarna główka”

Nietudno dostrzec że te terminy jaki i środki do oprysku się w dużej mnieże ze sobą pokrywają, mam więc pytania:

1) Czy powinieniem wykonać w niedługim okresie czasu dwa opryski: jeden na motyle, a drugi na "czarną główkę"??
oraz
2) W drugim komunikacie przeczytałem iż środniem Karate Zeon 050 CS powino sę pryskać raz w sezonie, to jeśli pryskałem nim miesjąc temu (w fazie opadania płatków) teraz powinienem zastosować inny oprysk??
3) Co sądzicie o jednorazowym zastosowaniu na oba komunikaty (motyle i "czarna główka") środka o nazwie: Mospilan 20 SP
4) Co zrobić jeśli termin oprysków mija a prognozy pogody są deszczowe??

[Uaktualnione dnia: śro, 30 maj 2007 18:15]

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4759 (odpowiedź na #4387) ] śro, 30 maj 2007 18:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć.
Generalnie śliwkóweczkę zwalczamy w danym pokoleniu(teraz jest lot pierwszego pokolenia)raz albo w czasie lotu albo na "czarną główkę",oczywiście np gdy są chłodne noce i lot się wydłuża można(ja myślę,że trzeba )zabieg powtórzyć.Jeżeli nie pryskałeś w czasie lotu teraz zostały Ci środki dla fazy czarna główka i Mospilan jest w tej grupie.Co do pyretroidów to w śliwach wogóle nie ma potrzeby ich stosowania(chyba że trafi się nam jakiś nietypowy szkodnik w czasie chłodnych dni).Co do komunikatów z powiatu to jeżeli chcesz mieć pewną informację musisz mieć własne pułapki(pułapkę) i prowadzić lustrację.Np zastosowanie Insegaru w oparciu o komunikat PIORiN jest nie możliwe.
Podsumowując daj teraz Mospilan,a na drugie pokolenie jeżeli nie zdecydujesz się na(Stewart,Dimilin itp)to w fazie cz.główki dasz Calypso(ta sama grupa co mospilan i wtedy już trz\eci raz nie używaj tych środków)lub basudin=diazol.
Krzyś.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4762 (odpowiedź na #4759) ] śro, 30 maj 2007 19:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Kuracze ale mam mętlik głowie... więc po koleji:

1)na początku maja pryskałem Karate Zeone'em ale to było w trakcje opadania płatków i był to pyretroid więc niewiem czy to coś pomoże... (??)

2)w ten poniedziałek-wtorek pryskałem z powodu lotu motyli środkiem o nazwię Mospilan 20 SC
(czyli chyba chodziło o zwalczanie II pokolenia??)

3) ... a teraz mam najnowszy komunkat przeciwko zwalczaniu owocówki śliwkóweczki (I pokolenia) w fazie rozwojowej jaj „czarna główka” i mam dylemat co tu by dalej zdobić??

Paryskać ??

A jeli tak to czym?? biorac pod uwagę wczenijsze opryki:

Czy pryskać ponownie śreodiem Mospilan 20 (tyle że SP nie zaś jak wcześnej SC) czy też bardzej zalecany i skuteczny byłby jakiś inny??

[Uaktualnione dnia: śro, 30 maj 2007 20:04]

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4766 (odpowiedź na #4387) ] śro, 30 maj 2007 20:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Te dwa komunikaty dotyczą pierwszego pokolenia kiedyś ukazywał się jeden na ,,czarną główkę,, , / wykluwanie się z jajeczek larw / i to jest moment w którym najłatwiej przerwać cykl rozwojowy tego szkodnika , od niedawna wymyślono komunikat na lot motyla . Ja osobiście wykonuje tylko jeden zabieg na /czarną główkę/ i nigdy się nie zawiodłem . tak naprawdę to nie wiem co ci doradzić ,teoretycznie zabieg na / lot motyla / powinien załatwić sprawę , gdybyś użył preparatu insegar powiedział bym możesz spać spokojnie mospilan trudno powiedzieć . radzę w przyszłości wybierać jednak termin /czarnej główki/ pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4779 (odpowiedź na #4766) ] śro, 30 maj 2007 22:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
W obec tego mam pytanko:

Czy jeśli pryskałem na lot motyla z sugeując się (w dodatku z pewnym dwudniowym opóżnieniem) z komunikatu PIORiN'u można by przeprowadzić jeszcze zabieg za "czarną główkę"?? Czy też nie ma to większego sesnu, a nawet może to być szkodliwe do rośliny??

P.S.

Kiedy ma miejsce drugie pokolenie owocówki śliwóweczki??

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4783 (odpowiedź na #4387) ] śro, 30 maj 2007 22:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeśli komunikat był wystawiony prawidłowo to tak naprawdę wykonałeś zabieg na początku fazy / czarnej główki / i powinno być wszystko ok. . jeśli masz co chronić / bo u mnie w tym roku nie mam / ten rok jest wyjątkowy /. możesz wykonać dodatkowy oprysk pod koniec tygodnia na pewno nie zaszkodzi .drugie pokolenie dopiero może wystąpić choć nie musi /wszystko zależy od warunków pogodowych/ na przełomie lipca i sierpnia .
Cytuj:

1)na początku maja pryskałem Karate Zeone'em ale to było w trakcje opadania płatków i był to pyretroid więc niewiem czy to coś pomoże... (??)

ten termin zarezerwowany jest dla owocnicy jasnej i żółtorogiej

[Uaktualnione dnia: czw, 31 maj 2007 00:04] przez Moderatora

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4805 (odpowiedź na #4783) ] czw, 31 maj 2007 15:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzieki!!

Moze dziś poorpyskam jeszcze jakimś prepartaem zalecanym przerz PIOURiN, ale było by chyba dobrze gdyby nie był to ponownie Mospilan?? Czy to bez znaczenia??
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #4806 (odpowiedź na #4387) ] czw, 31 maj 2007 15:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W ochronie sadów zalecana jest rotacja i jak największa różnorodność środków /substancji czynnych czyli składu chemicznego środka ochrony / jeśli nie masz /diazolu lub innych preparatów zalecanych w komunikacie / w ostateczności nic się nie stanie jeśli ponownie opryskasz mospilanem na przyszłość jednak staraj się je zmieniać ... .pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #15333 (odpowiedź na #4806) ] śro, 21 maj 2008 21:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Drodzy sadownicy czy nie jest za późno na wykonanie jeszcze zabiegu na owocówke,czy jeszcze bedzie skuteczny zabieg jak juz są zawiązki.Pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #15337 (odpowiedź na #15333) ] śro, 21 maj 2008 22:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mario7 na owocówkę to mamy jeszcze troche czasu Very Happy
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #15400 (odpowiedź na #15333) ] czw, 22 maj 2008 19:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mario7 napisał(a) dnia śro, 21 maj 2008 09:58

Witam.Drodzy sadownicy czy nie jest za późno na wykonanie jeszcze zabiegu na owocówke,czy jeszcze bedzie skuteczny zabieg jak juz są zawiązki.Pozdrawiam

mario7 podajesz że na muszkę jest za wcześnie a ja już mam zainfekowane owoce... jak tu się ich pozbyć??? czy wszyskie owoce opadną....???
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #16053 (odpowiedź na #4387) ] śro, 04 czerwiec 2008 21:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lesmod jest aktualnie niedostępny lesmod
Początkujący
kolego chyba owocowke z owocnica pomyliles\
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #16224 (odpowiedź na #4387) ] pon, 09 czerwiec 2008 10:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący

W niektórych komunikatach PIORIN zalecana jest powtórka zabiegu po około 10-14 dniach.

Czy ktoś może mi powiedzieć co ów taka powtórka daje?? Czy jest skuteczna i na ile przydatna??

Czy w sytuacji jeśli komunikat PIORIN był opóźniony (a słyszałem że po tych komunkatach nie wiele można się spodziewać), powtórzony zabieg jest w stanie wyłapać "niedobitki", czy raczej powtórka tyczy się raczej drugiego pokolenia czy coś w tym rodzaju??
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #16225 (odpowiedź na #4387) ] pon, 09 czerwiec 2008 11:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
powtórkę należy robić np. gdy loty się przedłużają, czasem bywa tak, że po pierwszym maksimum lotów występuje też drugie,

co do komunikatów piorin, w tym roku nie wieszałem pułapek na pierwsze pokolenie, rok i dwa lata temu pomiędzy ich sygnalizacją a moimi pułapkami był tylko dzień-dwa różnicy, dlatego w tym roku zdałem się na nich, bo kontrola pułapek dużo czasu pochłania i czesto nie mogłem z robotą nadążyć

pułapki bedę wieszał na drugie pokolenie śliwkóweczki, bo tego nie sygnalizują, a robi duże szkody

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #16227 (odpowiedź na #4387) ] pon, 09 czerwiec 2008 13:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Moim zdaniem pierwsze pokolenie owocowki nie robi duzo szkod ale
niezwalczana powoduje rozwoj drugiego pokolenia ktore moze wyrzadzic olbrzymie szkody.Warunek dobrego zejscia sliwek w detalu to nie robaczywe owoce.Podniesienie konsumpcji sliwek
morzna tylko przez poprawe jakosci.Zabieg na owocowke dzien
wczesniej lub pozniej nierobi roznicy,bylebyl wykonany starannie,dobrym srodkiem .
Czesc.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #26855 (odpowiedź na #4387) ] wto, 19 maj 2009 20:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uwaga na owocówkę,dzisiejszej nocy na pułapkę odłowiło się aż 60 szt Bądzcie czujni. Zapomniałam dodać, że łapanka była w sandomierskim.

[Uaktualnione dnia: wto, 19 maj 2009 22:27] przez Moderatora

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #26875 (odpowiedź na #4387) ] wto, 19 maj 2009 22:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
W naszym rejonie (okolice Wrocławia) silny nalot odnotowaliśmy już w ubiegłym tygodniu... Przy okazji - jakie są Wasze doświadczenia z preparatem Steward 30 WG w tym temacie? Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #26952 (odpowiedź na #4387) ] śro, 20 maj 2009 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Stosowałem Steward kilka lat temu przez dwa sezony.Jego skuteczność jest taka jak innych preparatów z tej grupy czyli (u mnie były też)Dimilin,Nomolt i Rimon.Można powiedzieć ,że zadowalająca,jednak ,jak dla mnie Insegar jest nie do przebicia-zero robaczywych przy dwu zabiegach.
Przy każdej innej kombinacji ,zawsze na Amersie się trafiają,pojedyncze z robalem.
Szkoda,że sadownicy nie poznali się na Insegarze i jego producent wciąż "buja się " z jego rejestracją.
Pozdrawiam.
PS.:W zeszłym roku kupowałem trzmiele i na ulotce informacyjnej było napisane,że indoksakarb(Steward)jest silnie toksyczny dla trzmieli,dlatego nie będę go już stosował.

[Uaktualnione dnia: śro, 20 maj 2009 22:57]

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #26974 (odpowiedź na #26952) ] czw, 21 maj 2009 11:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Dziękuję, Krzyś Smile Pytałem dlatego, że u nas w tym roku po raz pierwszy wykonaliśmy zabiegi tym preparatem. I kto wie, czy nie po raz ostatni...:

Turysta napisał(a) dnia śro, 20 maj 2009 10:55

...W zeszłym roku kupowałem trzmiele i na ulotce informacyjnej było napisane,że indoksakarb(Steward)jest silnie toksyczny dla trzmieli,dlatego nie będę go już stosował...

- ponieważ mówiąc szczerze zdecydowaliśmy się na ten środek z dwóch powodów: dość szerokiego spektrum działania (jaja, larwy) oraz przede wszystkim informacji zamieszczonej zarówno na opakowaniu, w ulotce preparatu i powielonej w programach ochrony: ze względu na selektywność dla owadów pożytecznych środek jest przydatny w integrowanych programach ochrony... ale z drugiej strony okazuje się, że środek jest niebezpieczny dla środowiska, toksyczny dla organizmów wodnych, bardzo toksyczny dla pszczół... to ja dziękuję za taką "selektywność" Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27122 (odpowiedź na #4387) ] sob, 23 maj 2009 13:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hubercik jest aktualnie niedostępny Hubercik
Początkujący
Witam i proszę o pomoc fachowców
Na zawiązkach węgierki widać czarne kropki, czyli śliwkóweczka już się wgryzła. Czy pryskanie w takim stadium może jeszcze uratować chociaż część owoców, czy już za późno? Jeśli nie za późno, to czym najlepiej popryskać?

Pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27296 (odpowiedź na #27122) ] pon, 25 maj 2009 22:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gigant jest aktualnie niedostępny gigant
Nowy
Hubercik napisał(a) dnia sob, 23 maj 2009 01:32

Witam i proszę o pomoc fachowców
Na zawiązkach węgierki widać czarne kropki, czyli śliwkóweczka już się wgryzła. Czy pryskanie w takim stadium może jeszcze uratować chociaż część owoców, czy już za późno? Jeśli nie za późno, to czym najlepiej popryskać?

Pozdrawiam

i ja czekam na jakąś odpowiedź
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27304 (odpowiedź na #4387) ] pon, 25 maj 2009 23:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Hmm powiadasz czarne kropki.

Po pierwsze, to na pewno nie śliwkóweczka, aktualnie są dopiero loty i składanie jaj, zabieg jak najbardziej wskazany. Może być Calypso, Steward lub jakiś inny środek.

Kropki(dziurki) mogą być pozostałościami po owocnicy. Najlepiej rozłup zawiązki i zobacz co głąbiej siedzi.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27307 (odpowiedź na #4387) ] wto, 26 maj 2009 07:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hubercik jest aktualnie niedostępny Hubercik
Początkujący
Ok, może jest to owocnica. Po rozłupaniu zawiązku w środku znalazłem małą białą larwę. Czy to znaczy, że już za późno na cokolwiek? Na niektórych zawiązkach widać tylko małe czarne kropeczki, na innych te czarne dziury są bardzo duże, więc pewnie pasożyt zrobił tam duże spustoszenie. Mnie chodzi głównie o te małe dziurki, może przynajmniej te owoce da się uratować.
Pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27313 (odpowiedź na #27307) ] wto, 26 maj 2009 10:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pewnie te larwy mają czarne główki, czyli owocnica jak nic. Tych co siedzą w zawiązkach nie ubijesz. Zabieg na śliwkóweczkę powinien ograniczyć owocnicę, której jedna larwa potrafi uszkodzić kilka zawiązek.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27602 (odpowiedź na #4387) ] pią, 29 maj 2009 23:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Widzę, że wielu kolegów myli owocnicę z owocówką. Owocnica, z moich doświadczeń, atakuje pierwsza (już w fazie kwiatu). W tym sezonie zastosowałem najpierw Calypso (pod koniec kwitnienia), a po dwóch tygodniach (po obserwacji lotów drugiego chyba pokolenia) Mospilan (wg instrukcji) - obydwa środki działające systemicznie i podobno nieszkodliwe dla pszczół. Efekty już widać: zatrzęsienie zdrowych zalążków, a u sąsiada, przeciwnika chemii - masowe spadanie "dziurawych" zawiązków.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #27964 (odpowiedź na #4387) ] czw, 04 czerwiec 2009 10:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
I jak to kórna praskać... jak nie ma dnia bez deszcza?? pewnym pocieszeniem może jest komunikat http://piorin.gov.pl/sygn/php/rpowiat.php?kod=LOTM ... ale czy brak sygnalizacji oznacza brak problemu??
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #40298 (odpowiedź na #4387) ] sob, 22 maj 2010 19:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pablo jest aktualnie niedostępny Pablo
Początkujący
Sezon 2010.
Ku mojemu zaskoczeniu na wywieszonej wczoraj pułapce dziś zdjąłem około 50 sztuk owocówki. A więc za kilka dni zabieg na masowy lot się szykuje.
Jak to się przedstawia w innych rejonach niż mazowieckie?
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #40316 (odpowiedź na #4387) ] sob, 22 maj 2010 23:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Wylot jest taki duży bo ,przynajmniej u nas,to była chyba druga noc z odpowiednią dla niej temperaturą .U mnie też się złowiło kilkadziesiąt w dwie noce.
A termin zabiegu zależy od środka jaki zastosujemy i od dalszego przebiegu pogody.
Mazowsze Pn.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #41039 (odpowiedź na #4387) ] czw, 03 czerwiec 2010 12:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
27-30V ~200sztuk, pogoda pod psem, jutro będzie już tydzień oczekiwania na stabilne warunki, mam nadzieje, że zdąże przed czarną główką.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #43100 (odpowiedź na #4387) ] sob, 17 lipiec 2010 21:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Guzik jest aktualnie niedostępny Guzik
Początkujący
Witam.
Co z drugim pokoleniem owocówki?? Ma ktoś jakieś obserwacje czy aktualne dane??

Pozdrawiam
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #43123 (odpowiedź na #4387) ] nie, 18 lipiec 2010 12:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.

U mnie-Mazowsze Pn -w zeszłym tygodniu po sporych odłowach,poszedł Insegar.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #59206 (odpowiedź na #4387) ] sob, 04 czerwiec 2011 09:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jarek1863 jest aktualnie niedostępny jarek1863
Nowy
Witam, czy ktoś ma założone pułapki w okolicach Opola Lubelskiego?
caps - popr.

[Uaktualnione dnia: sob, 04 czerwiec 2011 10:07] przez Moderatora

Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #61576 (odpowiedź na #59206) ] czw, 14 lipiec 2011 22:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zrembu jest aktualnie niedostępny zrembu
Początkujący
Witam czy pryskał ktoś może na drugie pokolenie , w piorinie cisza a u mnie w sadzie zaobserwowałem już parę sztuk, w tym roku jest wszystko wcześniej, jak tam u was ?
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #61602 (odpowiedź na #4387) ] pią, 15 lipiec 2011 08:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcos84 jest aktualnie niedostępny marcos84
Zaawansowany
Agrosimex wydał w środę komunikat.
Odp: Owocówka śliwkóweczka [wiadomość #61649 (odpowiedź na #61602) ] pią, 15 lipiec 2011 20:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
zrembu jest aktualnie niedostępny zrembu
Początkujący
Dziękuje za informację.
Poprzedni wątek:Regalis w śliwach
Następny wątek:Cacanska rana
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]