użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Konstrukcje wspierające, paliki, tyczki oraz ogrodzenia » Wszystko o rusztowaniach sadowniczych.  (3) 1 Głosów
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68308 (odpowiedź na #68293) ] pon, 02 styczeń 2012 22:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SebSad jest aktualnie niedostępny SebSad
Nowy
Wracając do tematu mam kilka pytań do kolegi Melolonthi.Jak u Ciebie wygląda ten sad w którym slupy stoją co 20-25 m.?Jaka jest wysokośc drzew i jak to się sprawdza?Bo ja myślę nad podobnym systemem tylko słupy chciałbym postawić co 18 m. i mocno zabetonować.Jak to sie sprawdzi?Tą zmiane wprowadzam z tego powodu,że nie chce Mi się kopać tylu dziur pod te słupy bo jednak to sporo pracy Embarassed

[Uaktualnione dnia: nie, 08 styczeń 2012 13:08]

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68314 (odpowiedź na #68154) ] pon, 02 styczeń 2012 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AppleMar jest aktualnie niedostępny AppleMar
Zaawansowany
chytry dwa razy traci,,,,, Razz
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68335 (odpowiedź na #68314) ] wto, 03 styczeń 2012 13:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
W tej sytuacji tak bym nie powiedział. Rolling Eyes Czekam na głos Melolonthy. Cool

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68354 (odpowiedź na #68335) ] wto, 03 styczeń 2012 18:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szczypiorek jest aktualnie niedostępny szczypiorek
Maniak
Ja bym proponował zresztą tak jak inni słupy co 10 m 90 cm w ziemię, drut 3,2 mm maks 150 m długo naciąg spinki albo korbka.Ja nie betonuje słupów pierwsze ustawiam pochylone i obkładam dobrze kamieniami robię odciągi pierwszego słupa drutem 2mm , słupy wstawiam zaraz po posadzeniu drzew a drut i kołki w roku następnym żeby wszystko się ładnie uleżało na każde 10 metrów między słupami daje do jednego drzewka gruby kołek lekko pochylony w stronę z której najczęściej wieje wiatr.Słupy co 20 m to według mnie kiepski pomysł przy karłowej podkładce i obfitym owocowaniu może to wszystko polec co do kopania dziur to chyba ręcznie tego nie robisz a wykopanie kilku dodatkowych dziur to tylko chwila .....
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68370 (odpowiedź na #68354) ] wto, 03 styczeń 2012 20:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Oczywiścię,że robie to ręcznie.A czym mam robić?
Ja słyszałem inne teorie o ZABETONOWNYCH słupach co 20 m.

Czekam dalej na opinie Melolonthy. Rolling Eyes

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68382 (odpowiedź na #68154) ] wto, 03 styczeń 2012 22:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
klucz jest aktualnie niedostępny klucz
Nowy
Może zanim Melolontha wypowie się o 25m odległości ja spróbuję powiedzieć dlaczego NIE. Ale zacznę dlaczego wogóle rusztowanie. W mpojej bliskiej okolicy są różne sposoby prowadzenia sadu, sąsiad posadził 3ha przy palikach bez rusztowania, różne podkładki (M26,M7,P60, A2) różne odmiany. Niektóre kombinacje się sprawdziły ale część drzew po kilku latach wyłamała się w miejscu okulizacji razem z sosnowy kołkiem średnicy ponad 10cm. Zal było patrzeć jak pod moim ogrodzeniem leżało co roku po kilka drzewek z rzęu. Inny przykład: sad kilku letni, pierwsze dobre owocowanie, kilkudniowe obfite opady deszczu połączone z silnym wiatrem, powiedzmy 1/3 drzew Sampiona bodajrze na M7 leżała w przejazdach. Też żal było patrzeć, dlatego rusztowanie bo z obserwacji i doświadczenia najpewniej chroni przed takimi wypadkami, chociaż....ale to w drugim pości.
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68384 (odpowiedź na #68382) ] wto, 03 styczeń 2012 22:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Przykro Mi,że Pan Melolontha nie chce się odezwac na ten temat Crying or Very Sad

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68385 (odpowiedź na #68154) ] wto, 03 styczeń 2012 23:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy

Opisałem się tyle i uciekło. Nie będę pisał jeszcze raz, może jutro.

[Uaktualnione dnia: wto, 03 styczeń 2012 23:16]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68432 (odpowiedź na #68154) ] śro, 04 styczeń 2012 20:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
makmak jest aktualnie niedostępny makmak
Początkujący
Koledzy,
Mam nadzieję, że wszystkich psów na mnie nie powiesicie. Jak czytam niektóre wywody o konstukcjach sadowniczych to mam złudzenie, że zatanawiacie się czy drzwi do domu są potrzebne skoro można wchodzić oknem. Motorem dzisiejszych czasów jest szybki postęp i albo za nim nadążamy albo dalej siedzimy na drzewach. Polonez też kiedyś był pięknym i komfortowym autem ale teraz już go nie chcemy.
Jeżeli produkujesz jabłka to po cięciu popatrz pod drzewa i będziesz wiedział co tam mogło urosnąć - jabłko czy materiał do kominka.
Pozdrawiam
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68434 (odpowiedź na #68432) ] śro, 04 styczeń 2012 21:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Myślałem, że temat zakończył się na tych kijach leszczynowych, dlatego tu nie zaglądałem... Mój system funkcjonuje bez żadnych niespodzianek, wszystko stoi i ja nawet nie bardzo wiem, co jest tego podstawą...A co tak stoi ? Stoją Szampiony , Gale i Jonagoredy, na M 7, na M 26 i na M 26, szczepionym ok.30 cm nad powierzchnią...Resztę trzeba było by raz jeszcze dokładnie obejrzeć i pomierzyć, a na razie pisał będę z pamięci... Wymieniona konstrukcja , to 2 rzędy o długości 300 m każdy... Na początku i na końcu rzędu, stoi dość gruby słup, podparty słupkiem cieńszym, obydwa zabetonowane... A w rzędzie, co tych ok. 20-25 m, stoją zabetonowane słupki, z 1 otworem na drut w części wierzchołkowej...Słupki te nie są zbyt masywne i trzeba by je oczywiście jeszcze raz zmierzyć, a dziś mogę tylko dodać, że pochodziły z zakupu, w firmie, która takie słupki, z przeznaczeniem dla sadowników, robiła... Drut jest jeden, przełożony przez otwory w górnej części słupka i 2 albo 3 / może 4 .../ razy przerywany i nawijany... Tak więc nie jest to jeden drut, rozciągający się na całej długości rzędu, w jednym kawałku... Na odcinku między dwoma słupami, stoi ok. 15-17 drzew, stąd wniosek, że rosną one w odstępach co ok.1,3-1,4 m... Drzewa po posadzeniu nawiązywane były do kołków bambusowych, które to kołki przyczepiane były do druta, za pomocą sprężynującej, zrobionej z twardego drutu, spinki... Wszystko to / mam na myśli drzewa / prowadzone jest na wysokość ok.2,3-2,5 m, tak że wszystkie jabłka są praktycznie zbierane z ziemi... Drutem o średnicy bodajże ok. 4 mm nigdy nie było potrzeby się zajmować / chodzi o jego ewentualne popuszczanie zimą /, i nigdy nie było potrzeby stawiania jakichś podpór z boku, co widzę choćby u kolegi.... Wydarzyła się tam jednak sprawa nie związana z rusztowaniem, o której gdzieś tam już pisałem... Po kilkunastu latach zagęszczenie Gali na M7 stało się tak krytyczne, że zdecydowaliśmy się co drugie drzewo, wyrzucić... I napiszę jeszcze o jednej sprawie... Ten młodzieniec od kijów bambusowych, który przez wiele lat miał okazję to moje rusztowanie obserwować, skopiował je w swoim Szampionie na M 26 i gruszach na pigwie, ale wprowadził modyfikację... Słupy rozmieścił co prawda tak rzadko jak ja, ale ponieważ są od tych moich ze 2-3 razy bardziej masywne, postanowił tylko wkopać w ziemię na ok. 1 m i nie betonować... Twierdzi, że nie ma takiej potrzeby... Ano, zobaczymy...Pozdrawiam ! Smile P.S. Aż sam się sobie dziwię, ale dokładnej rejestracji plonu w tym moim sadziku , nie prowadziłem... Ale to chyba oczywiste, że przy wysokości drzew takiej jak u mnie, 60 ton z hektara to to nie było... Może nawet nie było corocznie...30. Ale każdy wiek ma swoje prawa , a nawet w tym wieku nieco póżniejszym, człowiekowi jakieś przyjemności się należą... Np. przyjemność rwania, bez udziału drabiny... Very Happy

[Uaktualnione dnia: śro, 04 styczeń 2012 21:17]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68436 (odpowiedź na #68434) ] śro, 04 styczeń 2012 21:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
No a ja chce od Ciebie skopiowac ten pomysł tylko słupy chcę postwić o 16 m.Tylko drzewa u mnie będą znacznie wyżej formowane niż u Ciebie bo do 3,2 m.Nie wiem czy da rade ten pomysł i czy Mi niepowywal rządków.Powiedz co o tym sądzisz Melolontha.

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68439 (odpowiedź na #68436) ] śro, 04 styczeń 2012 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To by chyba trzeba było pójść dokądś i obejrzeć taki powalony sad... Myślę, że o ile te słupki będą zabetonowane, a drut przerywany i ponownie nawijany, co 3-4 takie " przęsła ", to to chyba powinno stać... I takie dzielenie drutu ma też jedną zaletę... Gdy Ci pęknie, to na ziemię " pada " tylko fragment rzędu... Gdy drut jest jeden na całość, to w razie czego, pochyla się lub pada cały rząd... Kolego ! Nie ma takiej możliwości, żeby gdzieś w Twojej okolicy nie było jakiegoś takiego poglądowego sadu... A jeśli nie ma, to trzeba raz w życiu wydać tych kilkadziesiąt złotych / może kilkaset / i pojechać na jakąś imprezę sadowniczą... Lublin, Grójec, Sącz... A tam zawsze po prelekcjach i wykładach, chodzi się po sadach... Po wzorowych sadach... Pozdrawiam ! Smile

[Uaktualnione dnia: śro, 04 styczeń 2012 21:33]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68440 (odpowiedź na #68439) ] śro, 04 styczeń 2012 21:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Jestes Melolontho pewny,ze to bedzie stać?A co powiedza inni koledzy?

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68441 (odpowiedź na #68440) ] śro, 04 styczeń 2012 22:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
olkolek, klucz... To wszyscy wiedzą... Nieuchronność postępu, upodabnianie się sadownictwa do nowoczesnej działalności przemysłowej, której jedną z cech jest potężna koncentracja kapitału na początku itd... Tylko że nad tym wszystkim, niczym miecz Damoklesa, wisi ekonomia... I ona może spowodować, że tak jak to widziałem u kowbojów, przy uzysku na 1 litrze mleka 1 centa, rację bytu miały tylko te farmy, które produkowały tego mleka w milionach litrów... I być może kiedyś dojdzie do tego i u nas, gdzie przy uzysku 1 grosza na kilogramie jabłek, na placu boju pozostaną tylko 3 gospodarstwa... Każde z produkcją ok. miliona ton jabłek rocznie... A ja myślę, że na razie, takie dywagacje o sadach bez rusztowań i o bardziej ekstensywnej produkcji, to tylko nasze lęki... I myślę że my, ostatecznie jeszcze na konie potrafilibyśmy się przesiąść... Ale są takie kraje, których obywatele co prawda kochają konie, ale gdyby miało im zabraknąć ropy, to gotowe są nawet do wojny... Ale kończę już i przepraszam, bo widzę, że za daleko odlatuję... Smile

[Uaktualnione dnia: śro, 04 styczeń 2012 22:22]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68442 (odpowiedź na #68154) ] śro, 04 styczeń 2012 22:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ja takie słupy daję na początku, na końcu i w środku 360m rzędów. Ciekawa uwaga Melolonthy odnośnie krótszych odcinków druta. Myślę że te słupy wytrzymają jeżeli ich odpowiednio głęboko zakopiesz. Cementowanie cementowych słupów uważam za zbyteczne. Obawiam się że na odcinku 16m drut będzie się pod wpływem wiatrów i ciężarem odchylał od osi rzę dó, ale to kwestia naciągu no i polecam drut 4mm, niewiele drożej wyjdzie a pewny.
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68444 (odpowiedź na #68154) ] śro, 04 styczeń 2012 22:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Jeszcze jedno. Moje słupy mają po 3m długości (9m podzielony na 3 szt.) i nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile waży taki zwłaszcza ten z dołu bez dziur, nie łatwo go wrzucić do dołu i ustawić.
Z jakiego regionu jesteś sebsad?

[Uaktualnione dnia: śro, 04 styczeń 2012 22:29]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68445 (odpowiedź na #68442) ] śro, 04 styczeń 2012 22:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
klucz... Z tego co widzę u siebie, 4 mm drut naciągnięty jak struna, na odcinku duuuuużo dłuższym niż 16 m, odchyla się może w swej części środkowej na jakieś 10, może 20, co najwyżej 30 cm...
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68446 (odpowiedź na #68154) ] śro, 04 styczeń 2012 22:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dlatego też polecam 4mm, bo nie ma z tym problemu. U mnie też. Tak mi przed oczami stanął obrazek sadu "za płotem" gdzie słupy z rury stalowej średnicy jakieś 15cm zacementowane i drut nie wie jakiej grubości bo i skąd, i 15 szt. jonagolda między słupami niech bedzie co 1m i na tym odcinku od jakichś 8 lat podpieranie żerdziami z pobliskiego lasu. Chociąż całość stoi juz ze 12 lat i służy właścicielowi. Słupy stoją pionowo ale między nimi robią się "fale".

[Uaktualnione dnia: śro, 04 styczeń 2012 22:38]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68450 (odpowiedź na #68446) ] śro, 04 styczeń 2012 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
klucz... Chyba docieramy do sedna sprawy... Drut 4 mm... Bo jak ten drut jest cieniutki jak nitka, to tego się przecież na dłuższym odcinku nie da porządnie / np. traktorem / naciągnąć, bo się rwie... A wyobrażasz sobie, że ja, jako stażysta, sadziłem dziesiątki hektarów sadów przy takim, znakowanym, 100 metrowym, 4 mm drucie ? I dawało się to naciągnąć ... Kołki na końcach ustawiane były przed wbiciem w ziemię w pozycji " górą do siebie ", a potem walone młotami lub buławami... I w miarę jak kołki zagłębiały się, drut się naprężał...O, właśnie tak > / ....... \..
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68464 (odpowiedź na #68450) ] czw, 05 styczeń 2012 14:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Klucz....ja nie będe używać drutu 4 mm tylko linke stalowa 6 mm lub nawet 8 mm.Powiedz prosze jak z tym będzie?

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68475 (odpowiedź na #68464) ] czw, 05 styczeń 2012 16:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cowboy jest aktualnie niedostępny cowboy
Stały bywalec
Sebsad napisał(a) dnia czw, 05 styczeń 2012 02:00

Klucz....ja nie będe używać drutu 4 mm tylko linke stalowa 6 mm lub nawet 8 mm.Powiedz prosze jak z tym będzie?

Możesz wstawić zdjęcia tej linki stalowej i słupa?
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68479 (odpowiedź na #68475) ] czw, 05 styczeń 2012 16:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
A czemu te zdjęcia maja służyć?Linki i słupa energetycznego nigdy nie widziałeś?

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68489 (odpowiedź na #68479) ] czw, 05 styczeń 2012 18:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cowboy jest aktualnie niedostępny cowboy
Stały bywalec
Sebsad napisał(a) dnia czw, 05 styczeń 2012 04:49

A czemu te zdjęcia maja służyć?Linki i słupa energetycznego nigdy nie widziałeś?

nie widziałem Very Happy
najbardziej interesuje mnie ta Twoja linka 6mm-8mm
Próbowałeś ją wogóle naciągnąć??
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68513 (odpowiedź na #68489) ] czw, 05 styczeń 2012 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Sebsad... I moje ostatnie słowo do Ciebie w tym temacie... Jeśli nie chcesz jechać na tą wycieczkę, to obejrzyj chociaż na forum ..." Zdjęcia waszych sadów ". Bo z tego co ja tam widzę, to wszystkie one prowadzone są na jednym drucie, ale jest tam też sad-kuriozum, nie do naśladowania... To sad, w którym są 4 drzewka i słup betonowy, na przemian... O ile pamiętam jeszcze, chcesz stawiać te słupy co 16 m... A to w stosunku do moich 20-tu, naprawdę niewielka różnica... Pozdrawiam ...
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68531 (odpowiedź na #68513) ] pią, 06 styczeń 2012 10:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Melolontho to te słupy masz w końcu postawione co 20 m. czy co 25 m.?Zaczynam się gubić z tym wszystkim. Rolling Eyes

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68557 (odpowiedź na #68531) ] pią, 06 styczeń 2012 16:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Sebsad... W najbliższym czasie , sprawdzę... Ale przecież pisałem, że wszystko piszę z pamięci i w przybliżeniu, a ponieważ te słupy stawiane były już dość dawno temu, to i ich odległość mogła ulecieć z pamięci... Przecież to nie jest tak, że przez kilkanaście lat, człowiek zasypia i budzi się z myślą, co ile metrów postawił słupy... Laughing ... Zresztą, jaka to różnica, 20 czy 25 metrów... Confused ... No a Ty, jak ? Te zdjęcia, o których Ci pisałem, obejrzałeś ? ...Pozdrawiam !
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68561 (odpowiedź na #68557) ] pią, 06 styczeń 2012 17:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
No racja,racja Melolontho samym sadem się nie żyje Smile

Zdjęć obejrzałem już dawno.Teraz jeszcze jedno pytanko:czy ta moja linka przy słupach postawionych co 16 m. nie będzie się za mocno odchylała?Nie chciałbym,żeby do tego doszło.

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68572 (odpowiedź na #68561) ] pią, 06 styczeń 2012 20:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argos jest aktualnie niedostępny Argos
Początkujący
nie wiem dlaczego drut tylko 4 mm ?
ja mam drut około 3 mm ,(chyba 3,2) długości rzędów około 300 m , naciągane korba w jednym odcinku ,drzewa w rozstawie od 0,75 do 1,5 m ,słupy co 12 m - a wiec na jednym odcinku jest 8- 16 drzewek
i wszystko stoi juz kilkanaście lat . Nie wiem jak by sie naciągało drut 4 mm ale wg mnie jest za ciezki a wiec trudniej go dobrze naciągnąć
Ja dawałem jeden odcinek drutu kotwiczony na koncach , nie widze potrzeby zeby dzielic go na kilka odcinków bo przy zerwaniu jednego z nich sąsiedni slup pewnie by nie wytrzymał bez wypory zwiększonego obciazenia

[Uaktualnione dnia: pią, 06 styczeń 2012 21:04]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68573 (odpowiedź na #68572) ] pią, 06 styczeń 2012 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie rozumiem Argosie, chociaż właściwie rozumiem... Gdy drut jest w jednym, 300 metrowym kawałku, to w razie jego zerwania na jednym z dwóch słupów zewnętrznych, ten słup, drugi w kolejności, na pewno nie wytrzyma obciążenia i też runie na ziemię a wraz z nim, cały rząd...Czy tak ? Bo gdy drut jest dzielony, to w razie czego / w razie zerwania / mamy kataklizm, ale tylko na części rzędu... ...Sebsad... Ja swój drut naciągałem traktorem i nie widzę powodu żeby również tej Twojej linki nie dało się naciągnąć tak, żeby nie zwisała... Pozdrawiam !
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68576 (odpowiedź na #68573) ] pią, 06 styczeń 2012 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argos jest aktualnie niedostępny Argos
Początkujący
właśnie tak z tymi słupami jak napisałeś
a co do naciagania ciagnikiem to macie chyba pancerne te slupy ,ja bym ciągnikiem to wyjechał na drugie pole razem z rusztowaniem Laughing
Jak blokujesz drut po naciąganiu traktorem ,bo ja mam na korbie i podkręca sie o jednen - kilka obrotów i korbe przywiązuje do słupa i w kazdym momencie mozna podciagnac troche ,ze zluzowaniem to gorzej bo kilka takich operacji i drut peknie ale z 1-2 razy to pewnie by wytrzymał

[Uaktualnione dnia: pią, 06 styczeń 2012 21:46]

Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68593 (odpowiedź na #68576) ] sob, 07 styczeń 2012 16:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pisałem o tym blokowaniu już gdzieś, ale spróbuję raz jeszcze choć jest to bardzo proste, ale opisanie - trudne...Traktorzysta z traktorem naciąga najpierw drut na maxa, a potem lekko zwalnia... I w tym czasie, stojący obok słupa człowiek, stara się ten lekko zwalniający drut, załamać na kancie słupa... I wystarczy go lekko załamać a następnie docisnąć i drut już się nie cofnie... A potem drut się już od traktora odpina i owija dookoła słupa kilka razy... I tyle...Pozdrawiam !
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68594 (odpowiedź na #68593) ] sob, 07 styczeń 2012 16:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Melolontho no to co ile m. masz postawione te słupy?Bo ja myślę jak to będzie z tą moją linka jak postawię słupy co 16 m.Czy ona przypadkiem nie będzie się strasznie wychylać? Rolling Eyes

[Uaktualnione dnia: sob, 07 styczeń 2012 21:30]

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68624 (odpowiedź na #68154) ] sob, 07 styczeń 2012 19:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Jak dobrze naciągniesz to nic Ci się nie będzie wychylać, łatwo można też naciągnąć wielokrążkiem
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68638 (odpowiedź na #68624) ] sob, 07 styczeń 2012 21:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
A słyszałeś o naciąganiu drutu rurką stalową grubości ok. 1/2 cala?Jak to się sprawdza?

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68657 (odpowiedź na #68154) ] nie, 08 styczeń 2012 12:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
widziałem w tym roku u jednego sadownika takie coś, ale tylko przez siatkę więc nie wiem nawet jak był naciągnięty drut,
było to w gruszkach i wszytko ładnie stało fakt że rzędy nie były za długie,
sam jestem ciekaw czy to się sprawdza bo w tym roku też będę zakładał, a wydaje się dość prosty i precyzyjny sposób
więc może ktoś inny się wypowie co takie coś stosował
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #68660 (odpowiedź na #68657) ] nie, 08 styczeń 2012 13:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Kolego Melolontho zmierzyłeś juz co ile m. stoja te słupy?Bo jestem ciekawy.

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #75264 (odpowiedź na #68660) ] pon, 16 kwiecień 2012 13:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Posiada ktoś może z obecnych na portlu sadowników rusztowanie składające się ze słupów o długości 3 m.,wkopanych na 30-50 cm a następnie zabetonowanych?Jestem ciekawy jak się sprawdza system z tak płytko zakopanymi słupami. Rolling Eyes

Pozdrawiam! Smile

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #75622 (odpowiedź na #68154) ] sob, 21 kwiecień 2012 17:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
hubert81 jest aktualnie niedostępny hubert81
Zaawansowany
Chyba nietrafiony pomysł...
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #76986 (odpowiedź na #68154) ] pon, 07 maj 2012 22:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam, planuje zrobić rusztowanie w gruszach na pigwie S1, drzewka co 1,5m proszę o rady i sugestie bo nie mam za bardzo doświadczenia w rusztowaniach tym bardziej z podkładką S1
Planuje słupy 2,8-3m wysokości co 8-10 drzewek słupek, jeden drut na wysokości około 2m i do tego bambus ewentualnie cienki palik
Jakie grube powinny być słupy szczytowe a jakie te w środku ? i na jaką min. głębokość trzeba je wkopać ?
Drut wystarczy zwykły ocynk (3-4mm ) ? czy może lepiej zainwestować w typowo sadowniczy typu CARPAL no i myślałem o kotwach mocujących na końcu ale co do nich jestem zielony
Odp: Wszystko o rusztowaniach sadowniczych. [wiadomość #82383 (odpowiedź na #68154) ] pon, 23 lipiec 2012 23:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
szew137 jest aktualnie niedostępny szew137
Początkujący
Witam. Ja mam trochę inne pytanie czy ktoś stosował bambusy w rusztowaniu na trzech drutach tylko np. metr nad ziemią je mocować ?
Poprzedni wątek:szpalery lepiej zakopać czy zabetonować
Następny wątek:Grubość bambusa
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]