użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny środków produkcji » rachunki za prąd  (1) 1 Głosów
rachunki za prąd [wiadomość #36451] pią, 26 luty 2010 08:50 Przejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Witam,od dłuższego czasu usiłuje się dowiedzieć czemu mam takie wysokie rachunki za prąd.Srednio płace 18 tys rocznie.Gospodarstwo mam 6 ha,mam kontrole na 300 ton.Byłem w energetyce żeby mi wyjasnili co na tym rahunku jest i jaka jest stawka ze KWH.Oni sami nie wiedzą jak to jest i coś mnie się zdaje że te rachunki są pozawyżane.Pozycji na rachunku jest od groma i weż tu się połap co tam jest.Może ktoś z was bardziej się orientuje w tym wszystkim.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36454 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 09:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
folti jest aktualnie niedostępny folti
Początkujący
Rzeczywiście nie ciekawa sytuacja. Ja radziłbym żebyś sprawdził przyłącze wraz z licznikiem . Prawdopodobnie twój sąsiad podpioł się pod twą linię i płacisz za niego.
Skoro w energetyce nie potrafili wytłumaczyć ci co jest na rachunku i ile kosztuje kilowatogodzina to masz rację , że pracują tam głąby. Twisted Evil
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36456 (odpowiedź na #36454) ] pią, 26 luty 2010 09:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jakbyś płacił tylko za mieszkanie to powidziałbym, że połowa to opłata stała, a połowa to zużycie energii. Ci kanciarze tak naliczają.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36457 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 10:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
prad jako sam jest dosyc tani, patrzac na rachunki, ale okolo polowy rachunku to jest oplata za linie przesylowe, kiedys na polske byla tzw.1 firma od przesylania pradu, teraz jest ich kilka, a prad idac do szarego odbiorcy, kazda firme zalicza, czyli zamiast 1 posrednika jest ich teraz kilku, kazdy biorac swoja dzialke, dodaje jakas kwote na Twoim rachunku. Ponadto prad w skali roku sporo zdrozal(poruwnujac tamten rok do tego, bylo kilka podwyzek pradu w ciagu roku):/
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36458 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 11:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tylko nie wiem czemu dlaczego na rachunku nie może być napisana że zużyłem np 2000kilowató razy stawka i to by było czytelne.Oni sobie naliczają jakieś koszty przesyłu.Walą nas w rogi ile wlezie
www.mojaenergia.pl

[Uaktualnione dnia: pią, 26 luty 2010 11:10] przez Moderatora

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36461 (odpowiedź na #36458) ] pią, 26 luty 2010 12:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
No nie wiem, czy 1500 złotych to dużo w porównaniu z innymi płatnikami. Myśle motylu, że jesteś w błędzie, że ktoś Cię kantuje. To zwykła i pewnie normalna stawka jak na 300 ton. U mnie licznik "spisuje" komputer i ostatnio dostałem wstęge długości 1 m. Laughing Prąd przecież ostatnio podrożał. I tu pies jest pogrzebany, że płacimy "za gotowość", za to, że w każdej chwili pstrykamy i światło jest. Analogicznie jest ze szpitalami...Pacjenta nie ma, łóżko jest puste i czeka, a koszty i zatrudnienie jest 24 godziny na dobe. Cóż... nie szukaj winnego w tej sytuacji, bo ja płace podobnie, a może ciut więcej...
Znam gościa, który mieszka w willi od ponad 30 lat i stale płaci za sam dom rachunki rzędu 500-700 złotych na 2 miesiące. Niby wszystko było OK. Jednak małżonka się wkur**** zamówiła znajomego elektryka z rejonu i cóż się okazało. Otóż oba budynki były stawiane w tym samym czasie i prawdopodobnie poprzedni właściciel nie rozdzieli linii i przez 30 lat sąsiad grzał ile wlezie... Laughing Teraz pacą 150-200 zotych...czyli normalnie..

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36462 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 12:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hunter jest aktualnie niedostępny Hunter
Stały bywalec
czy znacie sie troche na instalacjach elektrycznych? zeby sąsiad ,,kradł" nam prąd musiał by sie podłączyc za licznikiem a nie przed na lini a raczej tego nieda sie niezauwazyc bo gdyby tak było to juz podlega pod program Jaworowicz Laughing

...
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36463 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 13:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Motyl a może ty masz ogrzewanie elektryczne w domu i stąd takie rachunki. Ja mam tez około 300ton w chłodni i place w granicach 8-10tyś rok i w tym nawodnienie a mam więcej niż 6ha. Byc może masz mało oszczędne agregaty chłodnicze Cool
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36464 (odpowiedź na #36463) ] pią, 26 luty 2010 14:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
Xsawery raczej zanizyles troche wartosc tych rachunkow ktore do Ciebie przychodza, moze byc jakas roznica, ale nie sadze ze az taka wielka, rachunki zaleza jeszcze od tzw. taryfy, sa rozne jak w sieciach telefonicznych, ale mysle ze mimo wszystko az takiej roznicy to nie da, agregaty tez moga zrobic jakas roznice, ale nie do przesady, u mnie w tym roku w okresie zimy chodza 4 agregaty (450t jablka), dom, szklarnia i rachunki przychodza 3-4tys, zalezy od miesiaca (co miesiac przychodza rahunki).
rok temu to bylo srednio o 1tysiac mniej, pogoda rownierz robi swoje, czym cieplej to wieksze rachunki.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36469 (odpowiedź na #36464) ] pią, 26 luty 2010 18:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Xsawery...Ale ostro pojechałeś...Płacisz poniżej 800 zł miesięcznie za energie... Shocked Albo walisz koksem, albo chcesz z Nas głupków porobić...! Chłodnia najmniejsza, to poniżej tysiąca nie spadnie. No chyba, że ktoś za chłodnie uważa lodówke. Wówczas ma racje... Rolling Eyes

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36471 (odpowiedź na #36463) ] pią, 26 luty 2010 18:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Jerzy jezeli ktos chłodzi od grudnia do stycznia to moze tyle płaci Laughing
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36481 (odpowiedź na #36451) ] pią, 26 luty 2010 20:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Ja wiem ze niektórzy płacą więcej ale jak niektórzy oszczędzają na agregatach to teraz płacą duże rachunki za prąd. Laughing Podam przykład na 100ton owoców mnie agregat kosztował 52tyś a znajomy tez na 100ton zapłacił 35tys i tez nowy. Dużo tez zależy od ustawienia parametrów chłodnicy ale to juz inna historia.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36486 (odpowiedź na #36481) ] pią, 26 luty 2010 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Coś tu nam bajdurzysz Xsawery. Dzieląc te 35 000 złotych nawet na 12 miesięcy, to co i tak nie gra. około 3000 ...! Tyle płace za dwa miesiące w czasie podstawowego wychładzania, gdzie agregat pracuje na 100%. A jak "oszczędzasz" tą energie...? Rolling Eyes daj Nam przykład, jak trzeba postępować... Pewnie silniki w Twoim agregacie są takie, jakie są umieszczone w wibratorach Laughing (Dokładnie ten do sexu...) Takie malutkie...Wówczas masz powody, by wciskać ciemnote miastowym, ale nie Nam. Skoryguj swoje dane i podaj prawdziwe fakty, bo i tak nikt nie uwierzy w ten scenariusz...Aha. Podaj jeszcze, jak "ustawić" agregat, by nie pożerał tyle prądu...Będziemy dozgonnie wdzięczni ... Surprised
Wcisnąłem enter i dopiero oprzytomniałem...Pewnie jeśli ktoś przechowuje owoce tylko miesiąc, dwa, to w skali roku faktycznie tyle może płacić. Embarassed

[Uaktualnione dnia: pią, 26 luty 2010 23:24]

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36494 (odpowiedź na #36486) ] sob, 27 luty 2010 11:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jarkoski jest aktualnie niedostępny Jarkoski
Zaawansowany
Jerzy45 jak zwykle nie rozumie co czyta ,a potem po chamsku komentuje Laughing Xsawery miał rację pisząc że dobrze dobrany sprzęt (nie za mały,więc nie tani)oszczędza duzo energi szczególnie na schładzaniu przy załadunku ale i przez cały sezon.Do tego dobra izolacja na komorach ,licznik dwutaryfowy dostawianie jabłek rano, kiedy tańszy prąd i jego rachunki są normalne Razz
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36495 (odpowiedź na #36451) ] sob, 27 luty 2010 12:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcos84 jest aktualnie niedostępny marcos84
Zaawansowany
Witam Xawery zgodzę się z Tobą mam komorę na 80 ton i w tamtym roku z 3 miesiące(czerwiec, lipiec, sierpień) zapłaciłem za prąd 1,5 tysiąca w porównaniu co do komór o podobnej pojemności co mają znajomi i zapłacili za prąd po 6 tyś Shocked . Ale za urządzenia do komory zapłaciłem blisko 60 tyś. I tu sprawdza się powiedzenie że skąpy płaci 2 razy.Pozdrawiam.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36497 (odpowiedź na #36451) ] sob, 27 luty 2010 13:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeżeli nie ma dobrej izolacji , to rachunki za prąd zawsze będą wysokie , szczególnie gdy jest ciepło na dworze .
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36502 (odpowiedź na #36497) ] sob, 27 luty 2010 19:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uważasz Jarkoski, że ja po po chamsku komentuje...Dziękuje za takie "uznanie". W Twoich ustach jest to pewnie komplement. Pewnie te dobrane urządzenia są takie, że praktycznie się nie włączają i silniki nic prądu nie biorą. Jeśli komory mają 300 ton, to co tu więcej dodawać. Gratuluje takich urządzeń i nosa w ich doborze. Dlaczego nie chcecie się podzielić wiadomościami - jeżeli takowe posiadacie. Słyszałem o różnych rozwiązaniach, ale o takim jeszcze nie... Shocked Jeśli Xsawery płaci około 830 złotych miesięcznie za prąd z nawadnianiem, to moge powiedzieć, że co tu nie gra. Statystycznie prawie połowa w cenie prądu, to opłaty stałe. Czyli około 400-500 to zużyta energia. Confused Czyste szaleństwo Prosiłbym sadowników, o "namierzenie" Xsawerego i podstępem "wykraść" tą rewelacyjną metode przechowywania owoców... Legalnie sam nic nie piśnie, a My głowimy się nad "cudowną" oszczędnością silników, sprężarek, pomp... Prawdopodobnie masz swoją studnie i musisz chyba wówczas wiaderkiem czerpać tę wode, bo w mojej pompie głębinowej jest pompa z silnikiem 7 KW. Chyba, że nawadnianie zasila sieć wodociągowa - fakt, wówczas rachunek za prąd, to 0 (zero) złotych. Godzina pracy samej pompy i sprężarki powietrza, to około 20 złotych... 6 nawadnianych kwater raz dziennie po jednej godzinie, to wydatek około 100 złotych...
Jarkoski Masz racje Surprised ...teoretyczną... Laughing Jeszcze troche, a uwierze... tylko prosze udowodnij, jak to działa...
sadownik41... W tym wypadku koledzy mają prawdopodobnie 100 % izolacje i żadnych strat... W ich komorach, to jabłka nawet "nie oddychają" i nie wydzielają ciepła... Martwica. Ja chciałem wyłączyć agregat w czasie tych dużych mrozów, bo obawiałem się jakiejś niespodzianki ze strony mrozu... Niestety po 1 dniu włączyłem z powrotem, bo temperatura miast spadać rosła... W 100 tonowej komorze o 0,5 stopnia na dobe...
W tym wypadku będe naśladował niewiernego Świętego Tomasza - nie zobacze, nie dotkne, nie uwierzę... Rolling Eyes

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36506 (odpowiedź na #36451) ] sob, 27 luty 2010 21:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
Xsawery jaki sprzęt masz zamontowany? chodzi mi o agregat i chłodnicę jaki typ, model?
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36509 (odpowiedź na #36506) ] sob, 27 luty 2010 23:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Mam w sadzie garaż / 6 x 5 / a w nim żarówkę 60-kę , której bardzo rzadko używam... I jeszcze czasem włączam pompkę " pukawkę ", żeby umyć samochód. Było tak, że prądu zużywałem za 5 zł, a rachunek przekraczał 100 zł miesięcznie... Okazało się, że mam linię, na której mogło by pracować 30 profesjonalnych betoniarek jak w fabryce budowy domów... Interweniowałem, pisałem podanie, wymienili tablice, odcięli tą niepotrzebną mi " siłę " i wreszcie mam spokój... Więc może ta linia jest tam niepotrzebnie tak mocna i płacisz za to, że mógłbyś z niej korzystać, choć nie korzystasz ? Tyle, co mogę w tym temacie... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: nie, 28 luty 2010 12:43]

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36512 (odpowiedź na #36451) ] nie, 28 luty 2010 08:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tu się nie da nic oszukać,jest wyliczona moc silnika do wydajnosci spreżarki i tego sie nie da zanizyć.Mi chłodnie robiłą profesionalna firma z Raszyna koło Warszawy i Pan Marek powiedział że jeżeli załozymy mniejsze sprężarki to opne będą chodziły 100% swojej mocy i sie rozlecą bardzo szybko.Mi założył spręzarki z 20% zapasem mocy i nigdy nie miałem problemu ze schłodzeniem towaru na jesieni.Chłodnia chodzi super i rachunki tez przychodza super Very Happy ale z drugiej strony jak sie bierze za jablka po 150 - 200 tys zł to co to jest 18 tys zł.Chciałem sobie założyc instalacje glikolową ale Pan Marek powiedział że wtedy rachunki bym miał o 15% wyższe a to już by się nie opłaciło.Jak jest dobrze zrobiona chłodnia to instalacja glikolowa to wymysł zbedny
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36522 (odpowiedź na #36512) ] nie, 28 luty 2010 12:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Nie zgadzam się motylu, że 18 tys. zł to jest nic. No chyba, że DZIĘKI temu przechowywaniu bierze się DODATKOWE 150-200 tys, to wtedy, tak... Pozdrawiam !
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36523 (odpowiedź na #36522) ] nie, 28 luty 2010 12:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Upss... W moim poprzednim komentarzu wkradł się błąd.... Embarassed Tak jest, jak liczysz na elektronike, a nie na szare komórki... Otóż u mnie jedna KWh kosztuje około 46 groszy... Czyli nawadnianie kosztuje mnie dziennie coś ponad 25 złotych. Nie wiem skąd wyszło mi 100 zł. Sorry za błędne dane. Embarassed Ale mimo to i tak drogo...
Melolontha... Na tym polega "gotowość" wszelkich dostawców tych dóbr. Za sam licznik płacisz 100 zł. Zrezygnować ? Trzeba kupić świeczke... Po co Ci świeczka, jak przy sobie nie masz zapałek... Shocked Idąc tym śladem, w końcu godzisz się na tą stówe. Niestety, są to koszty, które musimy ponosić i bardzo się dziwie kolegom, że takie słowa tu padają... Bez tego trzeba by było sobie kupić agregat prądotwórczy.
Problem, z każdą "nowoczesnością" polega na tym, że jest ona bardziej energochłonna. Nie wyobrażam sobie urządzeń, które chłodzą te jabłka i działają tylko i wyłącznie w celu utrzymania temperatury w wewnątrz przed działaniem temperatury z zewnątrz. Odnosze wrażenie, że to co się dzieje z samymi jabłkami w chłodni się nie liczy. W tym skupisku milionów jabłek nic się nie dzieje - żadne procesy "życiowe" tego towaru nie dotyczą. Jedynie śmierć przerywa ten proces... jednak i po śmierci ten "owoc" musi być rozłożony na czynniki pierwsze. I jak nie spojrzeć na to, są to procesy energetyczne, gdzie ciepło jest uwalniane do środowiska. Podobnie jak przemiana skrobi w cukry proste... Tu jest ciepło, które urządzenia muszą wyeliminować ! Cała izolacja ścian ma duży wpływ na zużycie energii, ale prosze nie wypisywać, że agregat bierze mniej prądu, jak czajnik elektryczny (baaardzo energochłonny) lub jak zamrażarka 300 l trójfazowa... Nie neguje prawdomówności kogokolwiek, ale tak jak napisał motyl są granice pewnych rozsądnych danych. Łatwo jest przeprowadzić matematyczną symulacje zużycia energii, nawet przyjmując minimalną znajomość tematu, przyjmując minimalne parametry sprzętu... Jednak i tu wyjdą wyniki, które prawdopodobnie będą różniły się diametralnie od tych przedstawionych danych przez kolege i jego obrońce... Confused
PS Moje zużycie energii za okres od 28 grudnia do 18 lutego wynosiło 1250 złotych tj. 2450 KWh. Jest to zużycie na gospodarstwo, a na dom jest inny licznik. Dużo to czy mało ? Dużo, bo przypomne jakie temperatury panowały przez ten okres... W tym nie ma nawadniania i innych prac, jak np. spawanie itp. ze względu na mrozy. To zużycie...sorry - ta opłata tyczy się i również przygotowaniu owoców do sprzedaży...Teraz ze smutkiem Crying or Very Sad musze stwierdzić, że teraz dopiero agregat zacznie pracować znacznie szybciej. Ja w odróżnieniu od innych nie mam 100 % izolacji...

[Uaktualnione dnia: nie, 28 luty 2010 13:06]

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36524 (odpowiedź na #36502) ] nie, 28 luty 2010 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
jerzy45 napisał(a) dnia sob, 27 luty 2010 07:20

Prawdopodobnie masz swoją studnie i musisz chyba wówczas wiaderkiem czerpać tę wode, bo w mojej pompie głębinowej jest pompa z silnikiem 7 KW. Chyba, że nawadnianie zasila sieć wodociągowa - fakt, wówczas rachunek za prąd, to 0 (zero) złotych. Godzina pracy samej pompy i sprężarki powietrza, to około 20 złotych... 6 nawadnianych kwater raz dziennie po jednej godzinie, to wydatek około 100 złotych...
[b Rolling Eyes

Coś mi tu nie pasuje bo w taryfie domowej 1KWh kosztuje 0.39zl
W przemyslowej chyba nie przekracza 0.50zl
A wiec 7kW silnik nie zje wiecej niz 3,50 na 1 h pracy no chyba ze wlaczany jest co 2 s i wyłaczany

A różnice w rachunakach za prad to moim zdaniem tylko iwyłacznie rożnica w izolacji komór.
Wiekszosc osób daje 5cm steropianu na posadzke a to uwazam duzy bład zwlaszcza gdy jest cieplo na dworze
Gdzies kiedys przeczytalem ze posadzka i strop to straty cieplne ponad 80%
Inna sprawa sa oplaty stale zalezne od mocy w tarych przemyslowych , nie zalezne od mocy w taryfie domowej ( jedno krotna oplata za przydzial mocy)
W teori na taryfie domowej mozna smialo pojechac do 32A i sie nie beda czepiac( oplata stala to 5zl miesiac +0,39 za 1KWH) jednak gdy potrzebujecie wiecej mocy pozostaje teylko przemyslowka co wiaze sie z oplata do gotowosci w granicach 50 zl za 40 A im wiecej tym drożej
Wiec jesli ktos pisze ze ma 100zl opat stalych to pewnie zamówil sobie moc potzebna dla młyna
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36527 (odpowiedź na #36524) ] nie, 28 luty 2010 13:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Sprostowałem waldusiu , Twoje spostrzeżenie ... Nie ująłem sprężarki, która natlenia wode... dołożyłem tak "na oko". Pompe mam tak dobraną, by pracowała w ruch ciągłym. Nic tak pompie nie daje po "zaworach", jak ciągłe włączanie i wyłączanie...może i sama pompa wytrzyma, ale w konsekwencji te cykle grożą jej urwaniem i dopiero robi się później bajzel. Uważam w tym wypadku, że pompa powinna się "przepalić" choć raz na 4-5 lat. Nic tak nie "niszczy" studni, jak zniszczony jej filtr...
Ja nie pisze, ani o taryfie nocnej, ani dziennej... Te 46 groszy jest to podzielenie kwoty do zapłaty przez zużycie KWh... Co jest opłatą stałą, zmienną czy inną mnie nie interesuje, bo i tak musze za to zapłacić... Te 100 złotych, jest to opłata, za posiadanie licznika... nie musisz z niego korzystać, ale płacić już tak... Smile
Można go zdjąć, ale powtórne zamontowanie, może okazać się baaaardzo bolesne finansowo...

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36530 (odpowiedź na #36451) ] nie, 28 luty 2010 14:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Napisał ktoś na forum że połowa pieniedzy z rachunku to koszty przesyłu a druga połowa to zużyty prąd.No tak jak prezes zeorku zarabia 30 tys miesięcznie to komuś muszą zabrać te pieniadze.Pozabierać tak wysokie pensje i zwolnić połowe tych darmozjadów siedzących w tych biurach.Od arzu byśmy płacili mniejsze rachunki a nie wszystko na tego szarego zjadacza chleba.Jaka tu sprawiedliwosc? Zadna!!!!!!!
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36532 (odpowiedź na #36530) ] nie, 28 luty 2010 16:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tylko, jak ich powyganiasz na bruk i pozamykasz biura, to będzie trzeba płacić im zasiłki i kuroniówki... Biuro, to też miejsce pracy. Nie zapominajcie o tym i nie takim tonem brońcie swoich racji, bo to tylko wzmaga agresje z drugiej strony. Można się od nich uniezależnić, ale to wymaga inwestycji... Prywatyzacja jest sposobem na redukcje ciepłych posadek, tylko nikt nie zagwarantuje, że prąd będzie tańszy... Cała zresztą energetyka, to kolos na glinianych nogach, co pokazała obecna zima... Tu od dawna nikt w nic nie inwestuje...Przepraszam... wprowadziłbym w błąd... Inwestują i owszem w człowieka - w swoje pensje...

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36534 (odpowiedź na #36451) ] nie, 28 luty 2010 21:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
Jeszcze przez długie lata nie będzie tańszej alternatywy niż prąd z elektrowni (spalinowej czy atomowej). Wiatraki czy fotoogniwa to narazie drogi szpan. Taki wiatrak zwraca się ponad 10 lat, ogniwa jeszcze dłużej. Nie wiem czy kiedykolwiek będzie opłacalne zastosowanie tego w użytku indywidualnym.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36544 (odpowiedź na #36534) ] pon, 01 marzec 2010 13:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
SlawekS... Ten wariant (tania energia) jest już nie do spełnienia. Zauważ, że kupujemy coraz nowocześniejsze urządzenia na prąd i rachunki zamiast maleć - rosną Rolling Eyes To o czym piszesz jest opłacalne pod warunkiem tzw. farm wiatrowych. Pojedyncze gospodarstwo nigdy nie będzie mogło się unioezależnić od sieci. Powód. Wieje, gdy nie musi, a nie wieje jak ma... Surprised Ot przyczyna nie do przeskoczenia. Fotoogniwa... owszem, ale dla hobbystów i do ogrzewania wody, ale w zanadrzu musisz posiadać alternatywne źródło energii.
Wracając do meritum sprawy - pada pytanie, powstaje sprzeczność - a na końcu wychodzi jak zawsze... Nie ma komu odpowiedzieć ile faktycznie zużywają energii "najoszczędniejsze" z oszczędnych agregatów...Jakie ma parametry i z czego jest "zrobione". Jeśli tak ma wyglądać merytoryczna dyskusja, to dla tych co opisują te cuda techniki, a nic nie mają do powiedzenia, to po co zabierają głos... Confused Ja też moge napisać, że moje gospodarstwo, moje urządzenia prawie nic prądu nie biorą i płace 50 zł. O to chodzi ?

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36546 (odpowiedź na #36451) ] pon, 01 marzec 2010 14:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Moim zdaniem nic nie zrobimy w tym kierunku.Urzadzenie musi pobrać daną porcje mocy żeby zrobić robote i tego sie nie da oszukać.Każda dioda w telewizorze,ladowarka do telefonu i ostatnio popularne telewizory plazmowe które pobierają nawet do 800wat i wydziela tyle prądu że ogrzewanie w pokoju nie potrzebne.Technika tyle kosztuje a że teraz za jabłka bierzemy psie pieniądze to zaczyna nas to drażnić.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36549 (odpowiedź na #36546) ] pon, 01 marzec 2010 17:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A ja się pofatygowałem motylu i policzyłem wszystkie diody w telewizorach, DvD, kontaktach...itp. ... i obliczyłem, że te niby nie pozorne punkciki kosztuję mnie w ciągu roku około 500 złotych... Shocked Noooo Panie i Panowie - za taką kwote można już zaszaleć i nieźle się zabawić... Surprised oczywiście znajdą się zaraz malkontenci, co podważać będą, czy za 5 stów można szaleć... Wszystko zależy od wymagań... Smile Teraz może zajme się liczeniem kapiących kropel ... Ciekawe ile tu można uzbierać...

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36576 (odpowiedź na #36549) ] wto, 02 marzec 2010 17:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
jerzy45 napisał(a) dnia pon, 01 marzec 2010 05:24

A ja się pofatygowałem motylu i policzyłem wszystkie diody w telewizorach, DvD, kontaktach...itp. ... i obliczyłem, że te niby nie pozorne punkciki kosztuję mnie w ciągu roku około 500 złotych... Shocked Noooo Panie i Panowie - za taką kwote można już zaszaleć i nieźle się zabawić... Surprised oczywiście znajdą się zaraz malkontenci, co podważać będą, czy za 5 stów można szaleć... Wszystko zależy od wymagań... Smile Teraz może zajme się liczeniem kapiących kropel ... Ciekawe ile tu można uzbierać...

Jeżeli nawet mial byś tych diód 60 to musialy by swiecic 71 lat zeby złuzyly za 500zł pradu.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36577 (odpowiedź na #36576) ] wto, 02 marzec 2010 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Walduś , pewnie nie masz racji bo Pan Jurek żyje w innym wymiarze czasowym Laughing Albo według innego kalendarza Very Happy
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36580 (odpowiedź na #36577) ] wto, 02 marzec 2010 18:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Nie chcę wchodzić między wódkę i zakąskę, ale zainspirowany waszą dyskusją pokusiłem się o trochę wyliczeń i faktycznie te diody nas sporo kosztują. Ponoć jedna dioda odpowiada jednej żarówce 15 wat. 5 diod to 75W/h = 1,8kW na dobę razy 365 dni = 657 kW na rok razy 40-50 groszy daje 262,8 - 328,5 zł/rok. Jeśli się nie pomyliłem to trzeba przyznać, że są to nie małe koszta. Jerzy45, muszę przyznać, że Twoje wyliczenia otworzyły mi oczy. Teraz pozostaje zmienić przyzwyczajenia i "zgasić zbędną żarówkę (diodę)".
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36584 (odpowiedź na #36451) ] wto, 02 marzec 2010 18:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Trochę przesadzacie, albo macie sprzęt nie z tej epoki Smile
Kilkanaście wat w ciągu godziny w stanie Stand-by pobierały telewizory, ale wyprodukowane w latach 90-tych.
Średnio wyjdzie pewnie nie więcej niż 5W na każdy sprzęt w domu.

Producenci zeszli podobno nawet do 0.1W.

Mój monitor zgodnie ze specyfikacją to maks. 1W.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36588 (odpowiedź na #36451) ] wto, 02 marzec 2010 19:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
co do monitorów SlawekS to coś ci sie pomylił Laughing to poco podłanczać do prondu weś baterie tesz pujdzie Very Happy
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36591 (odpowiedź na #36451) ] wto, 02 marzec 2010 19:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie wyrywaj z kontekstu, 1W to oczywiście pobór w trybie Stand-by.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36592 (odpowiedź na #36588) ] wto, 02 marzec 2010 19:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
SlawekS napisał "Stand-by", czyli w stanie gotowości do włączenia.Znaczy to,że ta dioda i układ podtrzymujący pobierają ten 1W.Starsze typy brały więcej prądu, i to właśnie nie sama dioda tylko układ odpowiedzialny za włączanie czy to pilotem czy innym impulsem inicjującym.
Kamczat - dioda nie pobiera 15W a ułamek wata jeśli chodzi o samą diodę.Nowe źródła światła zastępujące żarówkę złożone z 18-20 diod pobierają 1,5W a dają światła tyle co tradycyjna żarówka o mocy 20W.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36593 (odpowiedź na #36451) ] wto, 02 marzec 2010 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek74 jest aktualnie niedostępny tomek74
Zaawansowany
Witam!
Tak czerwona dioda z TV pobiera około 0,05W, czyli 1 kWh w ciągu prawie trzech miesięcy. Współczesne telewizory pobierają nawet 10W, czyli kWh co 4 dni, gdyż włączony jest tam jeszcze np. odbiornik zdalnego sterowania i kilka innych rzeczy. Jeżeli mam w domu kilka odbiorników elektrycznych w funkcji "czuwania" to przez rok napewno nazbiera się kilka złotych. Jest i druga strona medalu. Włączniki we współczesnych TV nie są przystosowane do ciągłego wł/wył, a naprawa też kosztuje.
Pozdrawiam

Tomek
http://sp8uft.bloog.pl/
Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36609 (odpowiedź na #36593) ] wto, 02 marzec 2010 22:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie wiem, skąd czerpiecie takie dane, ale ja zasłyszałem to w "naukowych programach" Confused Zasugerowano, że pobierają około 4W. A gdzie diody w kontaktach ?, mikrofalach, lodówkach, zamrażarkach, przeróżne zegary w tym sprzęcie, komp... Stąd taki, a nie inny wynik. Jeśli tak mało pobierają prądu, to po cholere Szymon Majewski propaguje wyłączanie "guzikiem" ? Może mam złe dane, ale coś mi się wydaje, że Nasza Ojczyzna Polska, to nie jest najoszczędniejszym krajem, a i technologicznie dużo nam braknie...
Musze poszperać w necie... Oby się nie okazało, jak z tymi cudownie oszczędzającymi energie agregatami... Znikomy ułamek...
Problem jest duży, bo tak na prawde dopiero jak sobie policzysz wszystkie diody, to włosy (jeśli masz) stają dęba... Very Happy Może inni potwierdzą te zużycia tych diod, nie tylko w TV. To może "zamgławiać" cały inny sprzęt, który niestety nie jest oszczędny.
Gdyby sadzie24 patrzeć tylko na Ciebie i Twój rytm życiowy, to prawdopodobnie mielibyśmy już XXIII wiek i już byłoby po końcu Świata... Może Ci się wydawać, że jesteś do przodu, ale tak wcale być nie musi. Razz

[Uaktualnione dnia: wto, 02 marzec 2010 22:23]

___pozdrawiam_____

Odp: rachunki za prąd [wiadomość #36613 (odpowiedź na #36451) ] śro, 03 marzec 2010 08:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Posiedziałem w necie i znalazlem bardzo ciekawe wyliczenia oto i one.
Odkurzacz

Używamy standardowego odkurzacza. Jego pobór mocy wynosi 1500W. Odkurzamy dom przez 20 minut co pięć dni. Rocznie odkurzanie zajmie nam zatem 24,3 godziny (h).

zużycie prądu: 1500W = 1,5 kW, czyli 24,3 h x 1,5 kW = 608,3 kWh
koszt: 608,3 kWh x 0,39 PLN = 237,25 PLN

2. Lodówka

Współczesne, energooszczędne lodówki (klasa A) pobierają 270-320 kWh. Starsze lub gorsze modele zużywają rocznie aż do 500 kWh. Policzmy zatem koszt zużycia prądu dla dobrej klasy lodówki i jej gorszego odpowiednika.

koszt (1): 300 kWh x 0,39 PLN = 117 PLN
koszt (2): 500 kWh x 0,39 PLN = 195 PLN

wskazówki:

przy zakupie lodówki warto wziąć pod uwagę jej energooszczędność;
lodówkę najlepiej ustawić z dala od źródeł ciepła (miejsce nasłonecznione, kaloryfer, kuchenka), ponieważ ogrzewane urządzenie musi zużyć więcej prądu, aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę wewnętrzną.
pamiętajmy, że lodówka najmniej prądu zużywa przy zaprogramowanej temperaturze 4-7 stopni C, a w przypadku zamrażarki minus 18 stopni C. Obniżanie temperatury o kolejne stopnie nie zwiększa trwałości produktów, powoduje natomiast znaczny wzrost zużycia energii;
pamiętajmy o regularnym likwidowaniu oblodzenia lodówki. Kilkumilimetrowa warstwa szronu powoduje nawet dwukrotny wzrost zużycia energii elektrycznej.

3. Czajnik elektryczny

Codziennie trzy razy gotujemy wodę w czajniku elektrycznym. Przeciętnie moc tego urządzenia to 1900-2100W a gotowanie wody trwa 3 minuty.

zużycie prądu: 2000W = 2kW; dziennie 9 minut, a rocznie 365 x 9 = 3285 minut = 54,75 godzin; 54,75 x 2kW = 105,5kWh
koszt: 105,5kWh x 0,39 PLN = 42,70

4. Oświetlenie mieszkania

Do oświetlenia przykładowego mieszkania potrzebujemy osiem tradycyjnych żarówek 100 watowych i dwie 60 watowe. Dajmy na to, że przeciętnie korzystamy z oświetlenia 4 godziny dziennie.

zużycie prądu: 8 x 100W + 2 x 60W = 920W = 0,92 kWh; 4 godziny x 0,92 kWh = 3,68 kWh (dziennie); 3,68 kWh x 365 = 1343 kWh
koszt: 1343 kWh x 0,39 PLN = 524 PLN

Jak widać oświetlenie mieszkania jest drogie. Gdy zależy nam na oszczędzaniu warto skorzystać z żarówek energooszczędnych, które zużywają 80% mniej energii niż zwykłe żarówki. Oznacza to, że, biorąc pod uwagę powyższy przykład, zapłacimy tylko 105 PLN. Więcej na temat żarówek energooszczędnych (świetlówek) można przeczytać w ciekawniku pt. Żarówki energooszczędne - za i przeciw.

5. Ogrzewanie elektryczne

W mieszkaniu mamy 5 grzejników. Z grubsza każdy z nich pobiera około 1200W. Korzystamy z nich w okresie grzewczym (około 120 dni), a dziennie włączamy je na trzy godziny.

zużycie prądu: 5 x 1200W = 6 kW, czyli 6kW x 3h x 120 dni = 2160kWh
koszt: 2160kWh x 0,39 PLN = 842,4 PLN

6. Odbiornik TV satelitarnej n-box

Wiele urządzeń RTV zużywa prąd mimo tego, że z nich w danej chwili nie korzystamy. Jest to tryb tzw. czuwania. Tryb czuwania występuje w większości urządzeń, które można sterować za pomocą pilota. Tak jest między innym z telewizorem, odtwarzaczem DVD, kinem domowym, wieżą HI-FI, etc. Sam n-box w trybie czuwania zużywa 29W w ciągu godziny!

zużycie prądu: 28W = 0,028 x 24 x 365 = 245,28kWh (tryb czuwania)

Niestety, wiele odbiorników TV satelitarnej i cyfrowej ma tą samą wadę. Najlepiej jest je zatem wyłączać całkowicie. Gdy nie ma odpowiedniego przycisku na obudowie należy je wyłączyć z zasilania. Jest to duże nieudogodnienie, ale i równie duże oszczędności. Niektóre osoby ratują się tzw. gniazdem sieciowym sterowanym pilotem. Do niego wpinają wszystkie swoje urządzenia RTV i idąc spać wyłączają je pilotem. Należy jednak pamiętać, że gniazdo sieciowe sterowane pilotem również pobiera prąd - wystarczy aby było podłączone do gniazdka. W trybie czuwania zużywa prąd od 3 do 6 wat na godzinę.

7. TV i monitor

Zużycie prądu w przypadku telewizorów i monitorów zależy w dużym stopniu od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii. Poniżej kilka przykładów:

TV projekcyjny JVC HD-56G887 (56") - 193W [stan czuwania: 1W]
LCD TV Samsung LN-R3228W (32") - 117W [stan czuwania: 2W]
LCD TV Sharp LC-65D90U (65") - 584W [stan czuwania: 76W]
LCD TV Panasonic TH-50PV7P (50" i rozdzielczość 1366x768) - 246W [stan czuwania: 1W]
LCD TV Panasonic TH-50PY700 (50" i rozdzielczość 1920x1080) - 561W [stan czuwania: 1W]
CRT TV Sony KD-34XBR960 (34") - 193W [stan czuwania: 3W]
Plazma TV Panasonic TH-42PX60U (42") - 245W [stan czuwania: 1W]
Plazma TV Philips 42PF9631D (42") - 311W [stan czuwania: 1W]
monitor Samsung SynMaster 172T (17") - 40W [stan czuwania: 1W]

Według redakcji CNET przeciętne zużycie prądu na 1 cal2 dla telewizorów wynosi:

TV projekcyjny - 0,14W na cal2
LCD - 0,29W na cal2
Plazma - 0,34W na cal2
CRT - 0,34W na cal2

Biorąc pod uwagę stosunek rozmiaru do zużycia prądu, najlepiej wypadają telewizory projekcyjne a następnie LCD. Warto przed zakupem telewizora sprawdzić, ile energii pobiera, również w stanie czuwania.

Wyliczenia przeprowadźmy na TV LCD 32" Samsung LN-R3228W. Załóżmy przy tym, że dziennie jest on włączony przez 4 godziny, a przez pozostały czas znajduje się w trybie czuwania.

zużycie prądu: 117W = 0,117kW, czyli 0,117kW x 4h x 365 dni = 245,28kWh (TV włączony); 2W = 0,002kW, czyli 0,002kW x 20h x 365 dni = 14,6kW (tryb czuwania); 14,6kW + 245,28kW = 260kW
koszt: 260kW x 0,39 PLN = 101 PLN

8. Pralka

Załóżmy, że korzystamy z pralki 2 razy w tygodniu (zatem w przeciągu roku wykonamy 104 prania). Przeciętna pralka klasy energetycznej A zużywa 0,95kWh na pranie.

zużycie prądu: 0,95kWh x 104 = 99kWh
koszt: 99kWh x 0,39 PLN = 38 PLN

Aby prać energooszczędnie, pranie warto wykonywać w możliwe niskich temperaturach, stosując odpowiednie do tego proszki i zapełniając bęben pralki w całości. Jak podają eksperci z PTPiREE, dwa prania z niepełnym ładunkiem powodują wzrost zużycia energii aż o 35%. Warto też skorzystać z zaprogramowanych trybów prania, takich jak np. ekologiczny lub ekonomiczny. Ponadto warto zastanowić się nad zmianą taryfy, o której szerzej w uwagach końcowych.

9. Inne urządzenia:

PlayStation 3 - 197W
Xbox360 - 187W
Przeciętny komputer PC - 78W
Router WiFi - 7W
Laptop - 35W

Uwagi końcowe:

Koszt zużywanej energii można zmniejszyć poprzez zmianę taryfy energii ze standardowej płaskiej opłaty na taryfę, która uwzględnia dwie strefy czasowe (między 13:30 - 15:30, a także 22:00 - 6:00). Polega to na zastosowaniu dwóch progów zużycia energii elektrycznej w strefie droższej ("dzień") i w strefie tańszej ("noc"). Przekroczenie progu w strefie tańszej powoduje obniżenie ceny energii elektrycznej w tej strefie. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy z włączeniem różnych elektrycznych urządzeń (np. pralki, zmywarki do naczyń) możemy poczekać aż do danej strefy czasowej. Cena jednego 1 kWh w strefie dziennej wynosi około 0,42 PLN, a w strefie nocnej połowę mniej czyli 0,21 PLN. Warto się zatem zastanowić nad zmianą taryfy.

Ciekawi, chcący dokonać dokładnych pomiarów zużycia energii elektrycznej przez urządzenia gospodarstwa domowego, mogą zaopatrzyć w bardzo proste urządzenie - watomierz - znany również pod nazwą: miernik poboru energii elektrycznej. Koszt miernika domowego waha się między 80 a 170 PLN. Patrz zdjęcie po lewej stronie.

Podsumowując, świadomość ilości pobieranego prądu przez urządzenia elektryczne oraz umiejętne ich używanie pozwoli na obniżenie naszych rachunków za prąd nawet o 30%. W przypadku, gdy płacimy 1500 PLN za prąd możemy zaoszczędzić do 500 PLN rocznie. Ponadto nasze działania korzystnie wpłyną na środowisko naturalne, dzięki czemu ulegnie zmniejszeniu emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Poprzedni wątek:Tanie paliwo
Następny wątek:cena cementu (dobry i tani)
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]