użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekonomika » Cięcie sadu z Lawety
Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35763] czw, 11 luty 2010 12:48 Przejdź do następnej wiadomości
xdemy jest aktualnie niedostępny xdemy
Początkujący
Prosze wypowiedzcie sie na temat cięcia z lawety sadowniczej, jakie sa plusy i minusy.A takze czy firmy co tna sady chca z niej pracować, stawki sa takie same co z drabin?
Ile mozna obciac sadu 7-9letniego z platformy sadowniczej przez 8 godz pracy?
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35764 (odpowiedź na #35763) ] czw, 11 luty 2010 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
motokogut jest aktualnie niedostępny motokogut
Zaawansowany

+gospodarz pilnuje fryzjerów cały okres pracy (brak samowolnych przerw
+szybkie cięcie górnych partii drzew
-śnieg w sadzie
-dolnych partii się nie obetnie i dlatego w pierwszej kolejności trzeba obciąć dół bez platformy a następnie górę
-lepiej uważać żeby żeby któryś element nie spadł bo koszta murowane (chociaż w takim śniegu bezpieczeństwo = 90%)
-koszty platformy

generalnie opłaca sie, i jest to napewno leprze wykorzystanie platformy niż do zbioru jabłek. Najlepiej mieć jeszcze wyposażenie pneumatyczne typu sekatory i piłka co najmniej jedna wtedy czas cięcia skracamy o połowę albo i więcej. W tej chwili największym przeciwnikiem platform jest śnieg.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35768 (odpowiedź na #35764) ] czw, 11 luty 2010 15:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
To jest to o co bije się szary sadownik... O to by ktoś Nam pomógł i zmechanizował część pracy... Smile Zgoda i ciesze się z takiej postawy pro-sadowniczej...Jest tylko jedno ale... Nie było platform - sadownictwo istniało, a drzewa sięgały chmur...Dziś drzewa około 2,5 m. Za te wydane pieniądze na platforme wole kupić mercedesa ! Twisted Evil na głowe nie pada, ciepełko, muzyczka, istny raj...I jest jeszcze tylna kanapa, z której to, można korzystać Surprised ... Wystarczy wyjechać za wieś... Same plusy... Po co ma kupić Merca ten co mi to oferuje ?

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35808 (odpowiedź na #35768) ] czw, 11 luty 2010 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Chyba mało osbo ma lawet i używa je do cięcia sadów. Po tych wypowiedziach moge mało stwierdzic to mozna mało stwierdzić. A pJerzy45 to pisze jakos dziwnie nie rozumie pytań.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35818 (odpowiedź na #35763) ] czw, 11 luty 2010 20:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
motokogut jest aktualnie niedostępny motokogut
Zaawansowany
wszystkie działania odciążające budżet od najemników są dobrą inwestycją, tym bardziej że fryzjerzy nie śpią i sobie będą stawki podwyższać, a platformę zrobić i skompletować mały zestaw sekatorów pneumatycznych to koszt rzędu 7000tys... więc lepiej mieć taki zestaw i rodzinnie ciąć niż użerać się co dzień z ludźmi. We 4 osoby można przez 45dni 20h 15letniego sadu obrobić. ja zacznę za 2 tygodnie u siebie to zrobię kilka fot na patenty usprawniające cięcie.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35838 (odpowiedź na #35768) ] czw, 11 luty 2010 22:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piotrekrojewski jest aktualnie niedostępny piotrekrojewski
Zaawansowany
Zgadzam się w 100% z Jerzym45. Jeżeli platforma nie zwróci się po jakiś 4-5 latach to po cholerę w nią inwestować. Jak się wydaje pieniądze to z dwóch powodów.Po pierwsze po to żeby się zwróciły po drugie dla przyjemności np. na mercedesa Razz
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35841 (odpowiedź na #35838) ] czw, 11 luty 2010 22:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Witam. Otóż jerzy45 wyłuszczył istotę sprawy. Nic dodać , nic ująć . A gadanie (na spotkaniu w Wilanowie) panów F. z firmy sprzedającej takie platformy jakoby cięcie sadu z użyciem platformy przebiegało 3-razy szybciej niż tradycyjnie można między bajki włożyć.
Moim skromnym zdaniem platformy to niepotrzebny złom generujący koszty.A podstawowym celem sadownika jest gromadzenie gotówki a nie infrastruktury, nieruchomości itp.

[Uaktualnione dnia: czw, 11 luty 2010 22:49] przez Moderatora

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35846 (odpowiedź na #35841) ] czw, 11 luty 2010 23:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Panowie , czy wy nie widzicie różnicy pomiędzy platformą samobieżną a lawetą od której zaczął się wątek? Laweta jest ciągnięta za ciągnikiem i można tanim kosztem zrobić ją samemu.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35848 (odpowiedź na #35841) ] czw, 11 luty 2010 23:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dziękuje Ci mutemute, że myślisz podobnie, jak ja. Smile Ile powinno kosztować jabłko, by taka inwestycja się zwróciła ? czy coś co raptem będzie używane przez miesiąc półtora - dwa, warte jest takich gigantycznych pieniędzy ? Ja mam stać ! sekatory pneumatyczne w garażu ...Powód ? jeśli tnie 4 - 5 ludzi, to i tak nie zrobią więcej, jak normalnymi ręcznymi... By te sekatory były wydajne, to opłacają się, by je używali tylko fachowcy wysokiej klasy i pracowitości. Rozumiem...np. Bankroft na A 2 ... postawisz takiego i tnie te dziki... ma lżej, ale na np. Szampionie, Jonagoredzie na M 9 ... Confused Czy ta ropa i zużycie "materiału" jest adekwatne do wykonanej roboty ? Nie i dlatego od kilkunastu lat stoi i rdzewieje. Zresztą węże pewnie myszy już pogryzły Mad . Wracając do platformy... Kto chce kupić - prosze bardzo. KLto ma pieniądze - prosze bardzo. Taką platforme co najwyżej niech kupią sobie ekipy świadczące usługi.
Innym problemem jest bezpieczeństwo. Czy koledzy wiedzą, że to co unosi się powyżej 30 cm nad ziemie musi być poddane dozorowi technicznemu ? jeśli nie to informuje, że np. winda samochodowa do 1 tony, to koszt około 1300 złotych na dwa lata... Ile taka platforma będzie kosztować ? Strach pomyśleć. Wypadki przy cięciu są i bez takich cudacznych rozwiązań... złamiesz ręke, noge...Z takich platform w razie W można nie wyjść z życiem... Crying or Very Sad Ktoś będzie się upierał i wmawiał, że szybciej... Możliwe. Z sekatorami też tak byo i jest...przestawianie ciągnika, wyłączanie węży, rozplątywanie z gałązek, szukanie załamań węża, ponowne podłączenie. .. Niby ma być szybciej, a nie jest. Wolałbym kupić, co pisałem wyżej Mercedesa. Przecież to auto co Lis wystawił na licytacje WOSP poszło za 80 000 złotych. Ile te pospawane kątowniki kosztują...? Rolling Eyes
Ty xdemy piszesz, że jerzy45 nie rozumie pytań... A czy w takim razie Ty udzieliłeś na nie odpowiedzi ?

___pozdrawiam_____

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35849 (odpowiedź na #35848) ] pią, 12 luty 2010 00:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ależ jerzy, xdemy rozpoczął właśnie ten wątek od pytania. A co do UDT to w porządnym gospodarstwie np przy wózkach widłowych to chyba normalka? Do platform samobieżnych dozór techniczny ma tyle co do stojaków i sanek sadowniczych, czyli nic. Co do lawet , których używam, uważam że są dużo bezpieczniejsze od stojaków i sanek, oczywiście w odpowiedzialnych rękach.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35851 (odpowiedź na #35763) ] pią, 12 luty 2010 07:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
arkadia jest aktualnie niedostępny arkadia
Nowy
Odnośnie cięcia uwagi tego który "przeciął" parę tys. ha. Zastosowanie sekatorów pneumatycznych Campagnola" przy 8 osobowej obsłudze z 1 ciągnika podwajało wydajność, koszty spadały o 20-30%. Przy obsłudze 4 - osobowej było to nieopłacalne. Wzrastała też wypadkowość.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35855 (odpowiedź na #35851) ] pią, 12 luty 2010 08:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Tak udziele odpowiedzi laweta w sadzie nie jest wykorzystywana tylko do ciecia, ale tazke do zboru jabłek i przywiazywania drzewek.Koszt srednio takiej lawety wynosi ok 15tys zł. Zbiór i ciecie jest duzo szybsze niż z drabin.Ja nie widzę zadnego nie bezpieczenswa na takiej lawecie. Chyba nikt nie tnie z lawet sadu.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35861 (odpowiedź na #35855) ] pią, 12 luty 2010 09:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
W związku z kolorową wkładką / mutemute 11.02 /, chciałem opowiedzieć, pewną historyjkę... Otóż swego czasu, kiedy lekarz stwierdził, że babci pozostało już tylko 3 dni życia, rodzina zdecydowała się, posłać, po księdza... Ksiądz przyjechał, ostatniego namaszczenia udzielił, ale i wyraził zdziwienie, słowami : A skąd lekarz może wiedzieć, ile babcia jeszcze, pożyje... Babcia żyła jeszcze... dwa lata. Ale ponieważ mutemute jest / jak wynika z postu / również przeciw platformie / sadowniczej oczywiście / to ja wyciągam wniosek, że mutemute, jest / jako sadownik i rolnik oczywiście / za PSL-em, bo Lepper jak wiadomo, idzie siedzieć... Laughing Laughing Laughing Pozdrawiam z uśmiechem ! P.S. Problem platformy sadowniczej, jest dość skomplikowany... Były już takie głosy na forum, że podobną nieco rolę, może z powodzeniem spełniać nawet zwyczajna, trochę jakoś tam dostosowana, zaczepiona za traktorem przyczepa. Znam takiego, który najwyżej położone i niedostepne z drabiny jabłka, zrywał stojąc na ... masce ciągnika... Confused I to chyba tyle, w tym temacie... Twisted Evil

[Uaktualnione dnia: pią, 12 luty 2010 09:57]

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35894 (odpowiedź na #35861) ] pią, 12 luty 2010 14:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ups...Ale wpadka... Embarassed Dobrze icusiu69, że mnie wyprostowałeś, bo jeszcze dałbym się w "bardziej szczegółową" dyskusje z xdemy... Sorry... Wydawało mi się, że to nie xdemy był autorem wątku....
Melolontha I Ty też pewnie nie zrozumiałeś o co chodzi. Z tego wynika, że nie chodzi o platforme sadowniczą, tylko o lawetwe i to pewnie samochodową ???, bo innej nie znam (jest jeszcze od armaty) Takie nie zrozumienie pisma pisanego Very Happy Mówimy o całkiem innym urządzeniu... Co do tych sekatorów jeszcze arkadio.... Wydajność jest względna, zależna od tego kto i co tnie...nie wchodząc w szczegóły, moge napisać, że przestawianie ciągnika i tych czynności z tym związanych, niech trwało ok. 3 min. 3 minuty x 4 pracowników x 10 przestawień daje nam "tylko" 120 minut... Confused A niech ten czas trwa 5-6 minut, a przy okazji papierosek..., a mówią, że czas to pieniądz...i mają racje... Twisted Evil
pytanie jeszcze do kolegi icusia69 Z tego co napisałeś odnosze wrażenie, że masz UDT do swojego wózka ? Jeśli tak, to i masz porządne gospodarstwo. Gratuluje...W takim wypadku idąc Twoim rozumowaniem, ja mam dzidowskie gospodarstwo, bo na wózek nie mam UDT... Sad ... Evil or Very Mad

[Uaktualnione dnia: pią, 12 luty 2010 14:46]

___pozdrawiam_____

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35896 (odpowiedź na #35894) ] pią, 12 luty 2010 15:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Człowiek to nie ROBOT /p.jerzy/ wytchnienia też potrzebuje... a ja wiem co piszę.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35898 (odpowiedź na #35896) ] pią, 12 luty 2010 16:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
p Jerzy45 pan tylko nie moze zrozumiec ze chodzi o platforme sadownicza . Przepraszam ze zle nazwałem ale kazdy błędy popełnia. Tylko pan chyba jest ideałem. Ale na temat zdjęć sadów nie wypowiedział sie nic.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35899 (odpowiedź na #35763) ] pią, 12 luty 2010 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysztof44 jest aktualnie niedostępny krzysztof44
Stały bywalec
Witam!
Czytając wypowiedzi kolegów, uważam,że wszyscy mają po trochu rację. Platforma bardzo dobrze zdaje egzamin w sadach na rusztowaniu, nie musi być to platforma samojezdna. Moim zdaniem z platformy najpierw powinno ciąć się góry, a póżniej doły, unikniemy przez to problemu z przebitymi kołami. Ciągnik do platformy z napędem 4x4 dobrze sobie radzi w tym śniegu. Możemy dyskutować po co taki ciagnik drogi, jak za tą cenę mamy 4 ruskie i też by ślęze pociągnął. Uważam, że w sadach na rusztowaniu porównanie cięcie z platformy, a z drabin to jest jak orke ciągnikiem, a koniem:) Co do sekatorów pneumatycznych sądze,że nie nadają się do cięcia gór dlatego, że sekator ręczny ma dłuższy zasięg i takie drzewo robimy jednym przejazdem. Według mnie nieważne jest czy ktoś pracuje sekatorem ręcznym czy elektrycznym. Szybkość cięcia zależy od myślenia, jest takie przysłowie : ,, Dobry fachowiec szybciej tnie, niż myśli''.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35902 (odpowiedź na #35899) ] pią, 12 luty 2010 18:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
...czyli jednak z platformy ... Ja nie czepiam się, ale jak laweta, to laweta...Jak platforma, to platforma... Dziękuje, za sowa uznania w moim kierunku, jednakże wbraw panującej opini na tym forum, tak nie jest Rolling Eyes Mam sporo wad i to dużych. Jestem grzesznikiem i nie wiem czy dostąpie zaszczytu zasiadania po Prawicy... Wątpliwe. Confused
Czytałem i oglądałem tan wątek ... Sady jak sady. Nie wypowiadam się na temat prowadzenia sadu, bo to już jest indywidualna sprawa sadownika. Tu sądze, że nie można kogoś ganić czy chwalić. Każdy ma swój punkt widzenia i co najwyżej moge stwierdzić, że tu będą takie duże jabłka, a tu będą i duże i małe i szkolne. Nic więcej. Co do mojego sadu, to miałem kilka zdjęć, które chciałem wstawić np. do wątku - sadzenie pasowo-rzędowe, ale były "za ciemne" i nie kwalifikowały się... ja nie mam platformy i z wiadomych względów nie dam się skubać, ale może sam wykombinuje, bo takowe zdolności posiadam... Surprised Umie się to czy owo zrobić. Tylko czy warto ? Ja myśle raczej o zredukowaniu liczby hektarów niż o kolejnych inwestycjach. Gdyby taka platforma miała służyć wyłącznie dla mnie, to prawdopodobnie miałbym ją. Jednak jeśli dostaną ją najemni pracownicy, to i tak tego nie docenią - zawsze będzie mieli za mało - oczywiście na godzine... Bez jaj kolego tak dobrze jeszcze w Polsce nie ma. Ja się tylko wypowiedziałem na ten temat, ale Ciebie nie odstraszam od takich rozwiązań. Jest to na pewno duże udogodnienie.
krzysztof44 To ostatnie zdanie jak najbardziej prawidłowo skonstruowane... Dodam tylko, że jak tnie, to jeszcze potrafi gwizdać, śpiewać i rozmawiać, nawet kłócić się, a przy tym nie przestawać ciąć... Smile
xdemy ja nie jestem p Jerzy...postarzasz mnie Confused Ja jestem jerzy45...

[Uaktualnione dnia: pią, 12 luty 2010 18:30]

___pozdrawiam_____

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35909 (odpowiedź na #35902) ] pią, 12 luty 2010 20:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nawet bym kolego jerzy nie śmiał pomyśleć w ten sposób o Twoim gospodarstwie a co dopiero pisać. Co do UDT to je mam bo mieć muszę póki co. Ale skoro upominałeś nas że UDT musi mieć każde urządzenie które unosi się nad ziemię wyżej niż 30 cm to odpisałem Ci, abyś kolego nie myślał że tylko Ty wiesz co to jest to UDT.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35917 (odpowiedź na #35909) ] pią, 12 luty 2010 21:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uwaga, uwaga, nadchodzi... Nadchodzi Melolontha i proponuje... burzę mózgów ! Przepraszam... A na co Wam Panowie, te takie wysokie korony ? Wiem, wiem... Plon z hektara... Najlepiej 60 albo i 80 ton... Tylko po co ? Bo mój syn, który praktykował trochę w takim sadzie, pierwsze co zrobił po przejęciu gospodarstwa, zarządził podniesienie koron o ok. 2 m w górę i nawet musiałem mu w tym pomóc, choć zniechęcałem i tłumaczyłem : 1. jak chcesz durniu na tą wysokość / 3 / moje / + 2 / dostawione / m, tą " Ślężą ", dopryskać ? 2. Jak chcesz tam te zawiązki przerzedzić ? 3. Kto ci to będzie zbierał i ile to ma kosztować ? 4. Kto, za ile i jak to będzie ciął ? Weż zadbaj o to, co rodzi ci się do wysokości 3 m, zbierz i sprzedaj... Bo liczy się nie tylko plon, ale również / a może przede wszystkim / to, żeby praca przebiegała łatwo, sprawnie i wydajnie, a taka może być tylko praca wykonywana z ziemi, tymbardziej że i ludzi sprawnych do roboty, jest coraz mniej... Uparł się , no i zaczęliśmy zakładać i rozbudowywać te, podnoszące wysokość drzew, " sztyce "... I one nawet urosły , rozrosły się i pokryły ładnymi jabłkami, tyle tylko, że pod ich ciężarem, przy pierwszym owocowaniu, w większości się... połamały... Wróciliśmy do wysokości ... 3 m. I " chwała Bogu, że Bogu dzięki, bo jakby tak nie daj Boże, to niech to Pan Bóg , broni... " I taka byłaby ta moja " burza mózgów " . A teraz ja, na wszelki wypadek, idę się gdzieś przed tą " burzą ", skryć , bo jak wiadomo w czasie burzy to i piorun może człowieka trafić i jakaś gałąż na łeb, spaść... Twisted Evil Pozdrawiam ! ................A Profesor Pieniążek, na temat sadów w których do zbioru jabłek używane musiały być drabiny / i działo się to w czasach socjalizmu /, powiedział tak : KIEDY SADOWNIK WCHODZI PO JABŁKA PO DRABINIE, TO MIĘDZY SZCZEBLAMI, UCIEKAJĄ MU PIENIĄDZE... Myślę, że w kapitaliżmie, te pieniądze, uciekają miedzy szczeblami, jeszcze szybciej...

[Uaktualnione dnia: pią, 12 luty 2010 22:18]

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35919 (odpowiedź na #35909) ] pią, 12 luty 2010 21:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
zrobilem sobie taka platforme sadowniczą przed zbiorami 2009. jest zaczepiana do ciągnika i muszę wam powiedziec ze w czasie zbiorów zaoszczędziłem ok 4tys zł na wydajności zbioru górnych partii drzew. Platforma ta ma wys 1,5m i podnosi sie na wys 2,6m. szerokość 155cm i kazdy balkon wys. sie do 100cm. podczas rwania wyglądało to super Smile zrobilem tez regulowaną szerokość osi. jestem pewny ze równie sprawnie(duzo szybciej) bedzie przebiegal etap cięcia drzew. W tej chwili jest sporo sniegu więc jeszcze jej nie sprawdziłem przy cięciu ale chętnie podziele sie spostrzeżeniami po przetestowaniu:)
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35930 (odpowiedź na #35763) ] pią, 12 luty 2010 23:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam Melolontha
Ja też uważam, że sad nie może być wyższy niż 3 metry. Po wyżej 3 metrów sad narażony jest na wywrócenie, po kilku latach kołki wyłamują się przy drucie; jest większy problem w pryskaniu przy wietrznej pogodzie i w takim sadzie najczęściej kupujemy jabłko z czubków. Bywa tak,że tam jest 2 albo korek. Co do cięcia z platformy 4 bystrych chłopaków przez 8 godzin robi 3 hektary sadu 9letniego.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35935 (odpowiedź na #35763) ] sob, 13 luty 2010 09:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Skoro z kimś brudzia nie piłem to PAN. Mógłbym uchybić dobremu obyczajowi i usłyszałbym o Kodeksie Boziewicza. A Jerzy kojarzy mi się bardziej z tym co zabił smoka niż jeżem więc z dużej litery...
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35936 (odpowiedź na #35935) ] sob, 13 luty 2010 09:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wsparcie, którego udzielił mi krzysztof czterdziesty czwarty, ośmiela mnie raz jeszcze do powrotu do tematu i tych lawet i tej wysokości drzew i wogóle do tego, jak ten sad ma wyglądać choćby z punktu widzenia tego pracownika, który zechce przyjść do roboty, przy zbiorze... Mnie kiedyś mocno w " tym temacie ", przeszkoliła pewna, pracująca przy rwaniu na akord wiśni, Wanda. To ona pokazała mi, jak wysokie mają być drzewa i jak / chodzi o dostępność owoców dla ludzkiej ręki /, ma być uformowana ściana szpaleru... I powiedziała mi dlaczego, te owoce na czubkach i te w dżungli i plątaninie gałązek wewnątrz korony, będę musiał zebrać sobie sam... Może powiedzieć ktoś, że g...o obchodzi go to, czy pracownik przy zbiorze się męczy i czy lubi czy nie lubi ciągać za sobą jakąś taczkodrabinę, bo dla niego, najważniejszy jest, plon. To oczywiście jego sprawa, ale to on , za tą mało efektywną pracę , musi tej Wandzie zapłacić... A plon ? A po cholerę komu taki plon, którego połowa / np. przy wiśnich /, coraz częściej, zostaje na drzewie ? Embarassed Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 13 luty 2010 09:40]

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35939 (odpowiedź na #35763) ] sob, 13 luty 2010 09:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
VincentVega jest aktualnie niedostępny VincentVega
Zaawansowany
Ciekawa dyskusja więc i ja spróbuję dodać swoje trzy grosze. Są przedmioty luksusowe i przedmioty codziennego użytku. Przedmioty luksusowe to takie, bez których można się obejść. Oczywiście jak są to poprawia się standard pracy albo samopoczucie posiadacza. Cena przedmiotów luksusowych zazwyczaj niewiele ma wspólnego z kosztami ich wyprodukowania stąd są one dość drogie - w końcu za luksus trzeba płacić. Do takich przedmiotów zaliczył bym platformę (także tą wszechwiedzącą i wszechpotężną). Podzieklam też opinię Jerzego, że gdyby taka platforma służyła głównie swojej osobie to już dawno by była - wszak praca ma być nie tylko harówką ale głównie przyjemnością. Ten, któ ją zakupił doceni to zaś pracownicy i tak powiedzą, że za mało dostają pieniędzy skoro dzięki platformie tak wzrosła wydajność. Podsumowując platforma napewno podnosi komfort pracy i wydajność. Czy gra warta świeczki? Dla jednych tak a dla innych nie.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35940 (odpowiedź na #35763) ] sob, 13 luty 2010 11:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Bardzo konkretna wypowiedź, Vincent Smile I mam nieco inne zdanie na ten temat. Platforma jeszcze kilka lat temu była, jak to określiłeś, przedmiotem luksusowym. Dziś z tego luksusu została jedynie... cena. Kiedy popatrzymy na sady - platformy nie są jakimś wyjątkiem, ciekawostką - są widoczne, coraz częściej kupowane przez producentów. Moim zdaniem, zbyt rzadko oni jednak zadają sobie przed zakupem podstawowe pytanie: czy platforma jest mi potrzebna?. Widziałem nie dalej jak wczoraj bardzo ładny, wzorowo prowadzony i utrzymany sad jabłoniowy. Podkładki karłowe, drzewka wysokości max. 2,2-2,5 m... a na placu... platforma. Czy w tym sadzie będzie właściwie wykorzystana i zmniejszy pracochłonność - wątpię. Najważniejsze jednak, że było na co wydać dotacje... Moim zdaniem, platforma ma rację bytu jedynie w sadach, gdzie wysokość drzew przekracza 3 m... szczególnie przydatna w takim gatunku jak czereśnia. I w sadzie dużym - przy 2 ha to też raczej zbędny (i luksusowy) wydatek Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35972 (odpowiedź na #35940) ] sob, 13 luty 2010 21:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dziekuję Kolegom i spieszę się, żeby powiedzieć, jak bardzo się cieszę, gdy mogę się z kimś, zgodzić. Bo ja również mam tu trochę zasług, w upowszechnianiu tej prawdy, która mówi : Nie rób / nie kupuj ! / czegoś tylko dlatego, że robi to np. twój sasiad. Rób / i kupuj / tylko to, co po długim namyśle, uznałeś za słuszne u siebie, dla siebie, w Twoim przypadku. Nie kupuj rozdrabniacza na swoją 0,5 ha plantację porzeczek, bo te gałęzie możesz wynieść w rekach, albo odrzucić, widłami. Ale, jeśli chcesz sobie sprawić przyjemność / jak o tym pisze Vincent /, to wtedy jest to już całkiem inna bajka... Bo nawet moja żona to rozumie, gdy daję czasem żebrakowi, 2 zł... Very Happy Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 13 luty 2010 22:08]

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35974 (odpowiedź na #35763) ] sob, 13 luty 2010 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam.Widzę,że zdania na temat platformy sa bardzo podzielone.Czytając portal "cięcie z platform" a czytając na portalu mechanizacji bardzo się różnią wypowiedzi.Pomolog ja uważam,że platforma nie służy do podwyższenia sadu tylko do usprawnienia pracy i do zmniejszenia kosztów.Piszesz o sadach karłowych-nie wszystkie odmiany nadają się do karłowych podkładek.
Dam przykład:spójżcie na zdjęcia z galerii z pokazu Holendra.Dlaczego nie zrobił drzewa 2.5m tylko wyciągnął go poza palik?Miał do tego sanki i długi sekator.
Trzeba założyć,że rwacz będzie rwał jabłko z tych samych sanek.
A rwacz nie ma przecież przedłużki.Ma kijem strącić to jabłko?
Platformy maja regulowane wysokości i nie mówimy tu o platformach samojezdnych tylko o zaczepianych do ciągnika lub samoróbkach.Pozdrawiam.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35977 (odpowiedź na #35763) ] sob, 13 luty 2010 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
111111 jest aktualnie niedostępny 111111
Początkujący
u mnie tniemy z platformy zaczepianej do ciągnika , kwaterę którą rok temu ciąłem 10 dni teraz obcieliśmy w 7. Wydajność wzrosła wg mnie znacząco, i uważam że warto zainwestować w taki sprzęt zwłaszcza jak wcześniej wypowiadał się ktoś , że usprawnia zbiór i podwiązywanie drzewek. Przy zbiorze zatrudniłem jedną osobę mniej i zerwałem szybciej niż tradycyjnymi metodami. Moi pracownicy też doceniają konfort pracy. Dla niektórych może to nieistotne, ale ma znaczenie, bo mniej zmęczony pracownik jest wydajniejszy w długim okresie czasu.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35981 (odpowiedź na #35977) ] sob, 13 luty 2010 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To nie polityka, więc każdy po części ma słuszną racje Cool Ujmując jednym słowem ten wątek moge powiedzieć tak...Platforma - i owszem, ale w tym wypadku niech ona służy i do cięcia i zbioru owoców...Przy tym drugim temacie zrywanie bezpośrednio do skrzyniopalety - skrzynek na palecie umieszczonej na platformie. Tutaj jednak proste rozwiązania nie wchodzą w gre, bo i problem bardziej złożony... Tutaj w gre wejdą znaczne koszty. Confused Mam pytanie...jakie wówczas macie wysokie sady ? Ja mam 2,5 m i uważam, że niekiedy są za wysokie. Tu rodzą się problemy, gdy np. drzewa są już powyżej 2,5 m. Ciężar jabłek + liście + masa drewna + silny wiatr = nieszczęście... Czy nawet najmocniejszy drut jest w stanie wytrzymać napór wiatru i tych ton... Evil or Very Mad po co pchać się na siłe w coś, jak większość sadowników się chwali, że ma sady karłowe ? Zgadza się - nie musisz wchodzić na drabine...Ale czy takie rozwiązania np. w sadzie karłowym na M9 i słabszych mają ekonomiczne uzasadnienie...a właśnie ono jest stymulatorem pozytywnych lub negatywnych zmian w gospodarstwach...W tym wypadku jak zawsze trzeba kierować się ekonomią, a nie modą lub tym, że sąsiad już ma...Niech ma...a my kierujmy się rozumem...
icusiu69... Ja wiem, że Ty wiesz i ja wiem, że i inni wiedzą co to jest. Jeżeli jednak wchodzimy w maszyny i urządzenia, które podlegają dozorowi, to musimy się liczyć się z tym, że jeśli jej nie masz i coś się stanie nie pożądanego (tfu...tfu), to pierwsze pytanie jakie właściciel usłyszy od organów - prosze o dokumenty z UDT...

___pozdrawiam_____

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35983 (odpowiedź na #35930) ] nie, 14 luty 2010 10:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
krzysztof44 napisał(a) dnia pią, 12 luty 2010 11:02

Co do cięcia z platformy 4 bystrych chłopaków przez 8 godzin robi 3 hektary sadu 9letniego.

Krzysztof44 co to ma być:żart,prowokacja,a może.....
Odpowiedz co masz na myśli bo przeciwnie staniesz się największym
mitomanem na tym portalu.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35987 (odpowiedź na #35983) ] nie, 14 luty 2010 11:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Biorąc tak na "chłopski rozum", 8 godzin to 2880sekund. Przy założeniu, że na 3 ha jest 7500 drzew, nie odpoczywając jest 3,84 sekundy na obcięcie jednego. Jeśli jest 4 pracowników, na obcięcie jednego drzewa mają średnio 15,36 sekundy bez odpoczynku w ciągu ośmiu godzin. Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce jeśli to zrobili trzeba przyznać uczciwie, że zawstydzili turbodymomena.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35989 (odpowiedź na #35763) ] nie, 14 luty 2010 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
skryba91 jest aktualnie niedostępny skryba91
Stały bywalec
Jeżeli chodzi tu o cięcie z platformy to być może to są 3 hektary ale samych czubków.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35991 (odpowiedź na #35763) ] nie, 14 luty 2010 11:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadownik58 jest aktualnie niedostępny sadownik58
Zaawansowany
Dla drzew prowadzonych intensywnie i wysokości ponad 2,5 m nie wystarczą słupy postawione co 12-15 m. Wraz z wysokością prowadzenia koron trzeba zmienić rozstaw słupów betonowych w rzędzie na 6-8 m w rzędzie. I wtedy jest wszystko ok. Konstrukcja musi być dopasowana do obciążen.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #35992 (odpowiedź na #35763) ] nie, 14 luty 2010 11:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam.Miałem na myśli same czuby.Czy to jest dużo to zależy jak jest sad prowadzony,ale tych czterech musi zarobić na dniówkę kierowcy plus koszty ciągnika.Pozdrawiam.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #36000 (odpowiedź na #35992) ] nie, 14 luty 2010 13:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ale to jest możliwe... Smile Znam starszego sadownika, który przez pół dnia sam hektar "robi" . Mi przy nim też jest wstyd, co do moich umiejętności. Ja samym chodzeniem po 1 hekterze jestem zmęczony. A on biega jeszcze z sekatorem... Laughing Ale koledzy sad sadowi nie jest równy. 9-cio letnie drzewa, to wcale nie jest żadna rewelacja. Kolega nic nie pisał o stanie takiego sadu... jeśli w siódmym i ósmym roku drzewa były odpowiednio formowane, to na niektórych odmianach nie ma co za dużo szczypać... Co można ciąć np. na Goldenie na podkładkach słabszych niż M 9 ? A na Jonagoredzie ? Oczywiście w tym wszystkim musi być najważniejszy czynnik - odpowiedni doping... czyli motywacja finansowa, bo przy stawkach godzinowych chłopaki by sobie rękawów nie powyrywali...
Icusiu69... Według Twoich obliczeń 15 sekund, to jest jedna Wenta... a to jest na prawde dużo czasu... Surprised

___pozdrawiam_____

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #36004 (odpowiedź na #35763) ] nie, 14 luty 2010 14:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Markus16 jest aktualnie niedostępny Markus16
Początkujący
Z tym turbodymomenem dobre hehe... Laughing pozder icus...
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #36006 (odpowiedź na #35763) ] nie, 14 luty 2010 14:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam.Jerzy zgadzam się z Tobą,że szybkość cięcia zależy od odmiany i prowadzenia drzewa.
Przykładowo opiszę system pierwszego drzewa w galerii.Takie drzewo obciąłbym dwoma ruchami sekatora.
Jednym strzałem na wysokości wiązania szmaty wyrzuciłbym wszystkie grube gałęzie i drugi tj.grubsza gałąż przy tym młodym przewodniku.
Na drugi rok po takim cięciu można zrobić czubek tego drzewa choć będzie o rok starsze ręcznym sekatorem.Zostawiając te grube gałęzie doprowadzilibyśmy do tego,że zrobi się czapa.Osłabimy gałązki pod nimi i grozi to przechyleniem drzew.Pozdrawiam.
Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #36053 (odpowiedź na #35763) ] pon, 15 luty 2010 19:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/1491/0/http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/1491/0/

Odp: Cięcie sadu z Lawety [wiadomość #36054 (odpowiedź na #35763) ] pon, 15 luty 2010 19:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Stały bywalec
Brak treści wiadomości

Poprzedni wątek:UOKiK
Następny wątek:Bankructwo Sadownicze ??
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]