użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » hobby » góry  (5) 3 Głosów
góry [wiadomość #1079] śro, 17 styczeń 2007 19:32 Przejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Witam.Jak wam wiadomo nasze góry sa piękne,jestem ciekaw waszych opini ktore miejsce was zachwyciło,jezeli chodzi o mnie to Karpacz mi się podoba i spacer na Snieżke jest super.
Odp: góry [wiadomość #1092 (odpowiedź na #1079) ] śro, 17 styczeń 2007 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja uwielbiam góry, szczególnie nasze Tatry. Chodząc po nich można naprawdę sie zrelaksować i nabrać dystansu do życia codziennego. A miejsce które mnie zachwyciło to Dolina Pięciu Stawów, jest po prostu piękna.
Odp: góry [wiadomość #1122 (odpowiedź na #1092) ] czw, 18 styczeń 2007 19:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Tatry sa piekne,ale mnie przeraża ten tłum który tam zawsze jest na Krupówkach tak jak na Marszałkowskiej w Warszawie w godzinach szczytu.Pozdrawiam Cool
Odp: góry [wiadomość #1149 (odpowiedź na #1122) ] pią, 19 styczeń 2007 18:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dodek200 jest aktualnie niedostępny dodek200
Zaawansowany
w tym roku miałem okazję pojeżdzic po Norwegii
fantastycznie piękny kraj, wart każdych pieniędzy
raj dla tych co kochają góry, jezira małe górskie jak i poteżne zaporowe, wodospady, lodowce i fiordy
i ciszę i odludzie i czystośc i górskie drogi
i brak szlaków, chodzi się gdzie dusza zapragnie i czasami nikogo przez 2 dni się nie spotka
wrócę tam jeszcze.
Odp: góry [wiadomość #1184 (odpowiedź na #1079) ] sob, 20 styczeń 2007 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zimny jest aktualnie niedostępny zimny
Początkujący
ja polskie gory(w innych nie byłem jeszcze;/) uwielbiam szczegolnie w zimie;], bo w tym okresie moge pojezdzic sobie na snowboard-zie;]
Odp: góry [wiadomość #1216 (odpowiedź na #1079) ] pon, 22 styczeń 2007 19:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co to zatłoczonych gór. Nie widzę sensu stać w kilometrowych kolejkach by stanąć na Giewoncie. Ja wybieram szlaki mniej uczęszczane tam można naprawdę odpocząć.
Odp: góry [wiadomość #1223 (odpowiedź na #1079) ] pon, 22 styczeń 2007 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Słusznie; dla tych z kolei, którzy lubią góry nieco dzikie i wyludnione polecam Masyw Śnieżnika i góry bialskie w kotlinie kłodzkiej - jest szansa że przez cały dzień chodzenia nie spotkacie żywej duszy. Za to jaki kontakt z dziką przyrodą... Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: góry [wiadomość #1230 (odpowiedź na #1223) ] pon, 22 styczeń 2007 22:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
YorQa jest aktualnie niedostępny YorQa
Początkujący
ja tymczasem polecam Beskid Żywiecki. Choć to właściwie nie góry tylko górki Razz ale zima - zwłaszcza śnieżną jest świetnie... i tez dzikie tereny, nawet o miejscowych trudno Very Happy (a kupić papierosy to już wogóle graniczy z cudem Razz )
Odp: góry [wiadomość #1472 (odpowiedź na #1230) ] nie, 28 styczeń 2007 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
fakt Beskid Zywiecki to male górki,ale piwo jest tam super w kuflu,tak jak pomolog polecam Śnieżke jest tam super,i oprocz tego Piwniczną. Cool
Odp: góry [wiadomość #1721 (odpowiedź na #1485) ] wto, 06 luty 2007 10:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Góry... oczywiscie, ale latem lub wczesna jesienia gdy nie ma tak duzego tloku na szlakach (piorniki w szkolach) i nie Tatry po Polskiej stronie, a po Słowackiej. Polecam okolice Starego Smokowca. Od kilku lat zatrzymujemy sie w Novey Lesney skad latwo mozna dostac sie na szlaki dzieki Elektricce Smile, a i do Popradu jest blisko - Aqapark. Polecam Rysy od strony Słowackiej i buchty na parze w Chacie pod Rysa, polecam Łomnice przy bezchmurnej pogodzie - oczywiscie kolejka (szczeka opada), polecam narodowa gore Slowakow i Wegrow - Krywań z pieknym widokiem na Slowacje, oraz karkolomny Jagniecy Szczyt. Slowacja charakteryzuje sie nieskazona przyroda, wieksza kultura na szlakach, ktore momo to ze są nieco zniszczone oddaja piekno tatrzanskiej przyrody, oraz schroniskami, ktore bardziej przypominaja hotele i psuja nastroj (co sie nie robi dla nadzianych niemcow). Poza tym klimat - wspomnienie prl... leniwie biegnacy czas, cisza... a i nie ma sadów Razz
2-3 lata temu okolice Wysokich Tatr nawiedzila straszna wichura, ktora przewrocila setki hektarow lasow niestety taka to natura.... Czas zaczyna goic rany i powoli wszystko wraca do normy.
http://minior.sxx.pl/images/galery/wakacje02/tn_018.jpghttp://minior.sxx.pl/images/galery/wakacje02/tn_019.jpghttp://minior.sxx.pl/images/galery/wakacje02/tn_020.jpghttp://minior.sxx.pl/images/galery/wakacje02/tn_007.jpg

[Uaktualnione dnia: wto, 06 luty 2007 10:16] przez Moderatora

Odp: góry [wiadomość #1820 (odpowiedź na #1079) ] pią, 09 luty 2007 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
monia76 jest aktualnie niedostępny monia76
Zaawansowany
Tez jestem zdania ze góry tylko wtedy sa piekne kiedy mozemy z nimi obcować sam na sam:) Morskie oko to poprostu pomyłka z tym tłumem ludzi:( Ale nie zgadzam sie ze tylko po słowackiej stronie mozna podglądać dzika przyrode. Jest wiele pieknych zakątkow trzeba tylko chcieć je zobaczyć:)

ps. Ja tez zrobiłam pare fotek w ostatnie wakację. Moze nie tak piekne jak przedmówcy, ale jak ktos chce zobaczyć to odsyłam na moja domowa strone na fotosiku www.monia76.fotosik.pl

pozdrawiam
Odp: góry [wiadomość #1864 (odpowiedź na #1079) ] nie, 11 luty 2007 13:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i myślę,że po za Pomologiem,piszą same "młodziaki".Proszę się nie obrażać ale:
1.Ktoś pomylił Śnieżkę z Masywem ŚNIEŻNIKA-to zupełnie inne bajki.
2.Ktoś napisał,że w Beskidzkiich wsiach trudno kupić papierosy-i bardzo dobrze,po cholerę palić faje w górach?
3.Ktoś napisał ,że Beskidy to górki-każde góry wymagają pokory i w każdych może Ci się coś złego przytrafić jeśli takiej pokory nie masz.W każdych górach osoba otwarta na piękno może się nimi zachwycać.
4.Zgadzam się co do tłoku w Tatrach,pozostaje maj i jesień a te terminy dla sadowników są raczej zamknięte(narciarstwa zjazdowego nie traktuję jako kontakt z górami).Na Słowacji jest trochę luźniej ale co do ich nieskazitelnej przyrody-wybacz mam zupełnie inne zdanie.
5.Jeżeli ktoś umie chodzić po górach,a lubi wysokie skaliste to najbliżej ma wspomnianą(niestety drogą)Norwegię i Dolomity.W Dolomitach do 3000 jest pusto można spotkać 3-4 turystów na tydzień a w niektórych pasmach i to nie.Byliśmy tam wielokrotnie,polecam gorąco.
6.Myśląc o górach nigdy nie wymieniałbym ,że zachwaca mnie jakiś kurort bo to zupełnie inna bajka.
7.Nam najlepiej obcuje się z górami w grupie znajomych i przyjaciół.
8.Które najpiękniejsze...wszystkie(przez kilkanaście lat przeszliśmy 90% polskich,70% słowackich,trochę Alp sporo Dolomitów i wszędzie można odnaleźć cudowne miejsca)
Łaźcie po górach jak najwięcej bo to wspaniała rzecz.Do zobaczenia na szlaku,hej.
Odp: góry [wiadomość #1879 (odpowiedź na #1079) ] nie, 11 luty 2007 23:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Bardzo się cieszę z twojej wypowiedzi Turysto, miło że na forum jest ktoś, kto nie tylko docenia urodę kurortów i znajdujących się tam knajpek piwnych Very Happy ale przede wszystkim same GÓRY. Ja również przemierzyłem może nawet ponad 90% polskich gór( nie udało się tylko odwiedzić najbardziej na wschód wysuniętej części Bieszczad i Gór Świętokrzyskich). W przypadku zagranicy nawet nie próbuję się z Tobą równać (byłem jedynie w Tatrach i czeskich Karkonoszach). No cóż, mieszkając na Dolnym Śląsku daleko nie mam. Niestety od paru lat praca zawodowa zajmuje właściwie całkowicie mój czas, ale wszystkim polecam piesze wycieczki, bo naprawdę warto. Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: góry [wiadomość #1888 (odpowiedź na #1079) ] pon, 12 luty 2007 08:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam ponownie.
My też (z żoną)mamy przerwę w intensywnym chodzeniu po górach-dzieci,przebudowa sadu,przejściowe braki finansowe itp.Ale byliśmy w te ferie(pierwsze ferie starszego syna) w Mikowie k.Komańczy(dla niezaawansowanych pogranicze między Beskidem Niskim a Bieszczadami choć to w zasadzie już Bieszczady).Miejsce cudowne na "końcu świata"-takie lubimy-śniegu full,temperatura przyjazna ...no bajka.Poraz pierwszy od siedmiu lat zrobiłem z kolegami prawdziwą wycieczkę-pół metra do metra śniegu, na nogach -szliśmy 11 godzin i tak się złożyło,że to było w moje urodziny.Zapamiętam je na długo(oczywiście wycieczka miałabyć krótsza,ale się trochę "machnęliśmy" i się wydłużyło).
Wspomniany przez Ciebie Masyw Śnieżnika ja odwiedzałem kilkakrotnie zimą,żona także latem.
Dla zainteresowanych-to idealne miejsce na tygodniowy pobyt (w schronisku na Hali pod Śnieżnikiem,tylko dla tych co nie muszą spać w wielogwiazdkowych hotelach)na nartach śladowych(popularnie zwanych biegowymi).Można zrobić sześć pięknych wycieczek-pętelek po prawie zawsze zaśnieżonych górach.Z atrakcji dodatkowych-Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie(super zjazd od samego schroniska prawie pod wejście do jaskinii).Jest to nasza najpiękniejsza jaskinia i jedna z ładniejszych w naszej części Europy.
Polecam gorąco.Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #8018 (odpowiedź na #1079) ] czw, 30 sierpień 2007 14:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jabluszko jest aktualnie niedostępny Jabluszko
Zaawansowany
Witam miłośników gór!!Też uwielbiam góry,bardziej te polskie(poza granicami Polski byłam tylko w górach niemieckich,na kolonii jako nastolatka jeszcze Very Happy )Nasze polskie góry są bardzo piękne i też robią wrażenie,choć jeszcze w wielu miejscach nie byliśmy.Ogromne wrażenie na mnie robią Tatry,sam widok na nie wywołuje u mnie gęsią skórkę,ta bliskość natury i...Boga.Cudne uczucie :)Wejście na Śnieżkę również wspominam bardzo uroczo i sam Karpacz.Polecam Pieniny i Góry Świętokrzyskie.W Pieninach byliśmy w Czorsztynie(piękna miejscowość i widoki)Tam można połączyć kilka atrakcji na raz,ponieważ oprócz wspaniałych gór,gdzie symbolem są Trzy Korony,jest tam Zalew Czorsztyński i chwilka relaksu dobrze robi przed następnym szlakiem,no i blisko do Nidzicy,poza tym-spływ Dunajcem .Polecam.Jesienią bardzo piękne są Góry Świętokrzyskie i choć mieszkamy "o krok" to dopiero w zeszłym roku trochę więcej je zwiedziliśmy.Oprócz wejścia na Łysą Górę czy Łysicę,można dotrzeć do przepięknej Jaskini Raj.Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce.Polecam i zapraszam-odwiedzajcie nasze polskie góry,bo warto .Pozdrowionka i jak to ktoś już powiedział"do zobaczenia na szlaku" Very Happy

[Uaktualnione dnia: czw, 30 sierpień 2007 15:00]

Odp: góry [wiadomość #8186 (odpowiedź na #1079) ] śro, 05 wrzesień 2007 18:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć.
Dłuuugo trza było czekać na kolejnego sadownika(sadowniczkę)kochającego góry.Góry Świętokrzyskie to najbliższe góry od centrum kraju niestety niewiele osób jest w stanie docenic ich piękno.Generalnie zwłaszcza tych 'mniej wyrobionych turystycznie" ciągnie magia wielkich nazw kurortów i medialnych pasm-Tatry,Bieszczady.A wszystkie nasze góry są piękne i w każdym paśmie uważny turysta jest w stanie odnależć piękno i to bez względu na porę roku.Z wspomnianych Karkonoszy polecam większość szlaków-dostępne dla każdego i przepiekne w większości.Z pasm mniej medialnych npBeskid Niski wciąż puściejszy i dzikszy od Bieszczad,Tatry Zachodnie puściejsze od Wysokich i trochę łatwiejsze a równie malownicze itp itd.Jeżeli ktoś mieszka bliżej gór to niech jedzie i pamięta-"jesienią góry są najszczersze"...
Hej,Krzyś.

[Uaktualnione dnia: śro, 05 wrzesień 2007 18:30]

Odp: góry [wiadomość #8205 (odpowiedź na #8186) ] czw, 06 wrzesień 2007 11:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Moja galeryjka z tegorocznego wypadu w Vysoke Tatry Slovakia - 28.07/12.08. Zdjecia jakosciowo takie sobie bo robione telefonem. Pozdrawiam
http://www.minior.sxx.pl/images/galery/slowacja2007/thumbs/tn_Slowacja_07.101.jpg
http://www.slowacja07.prv.pl

[Uaktualnione dnia: czw, 06 wrzesień 2007 11:12] przez Moderatora

Odp: góry [wiadomość #8210 (odpowiedź na #1079) ] czw, 06 wrzesień 2007 16:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć.
Taaak Tatry Słowackie są piękne.Tak się niestety historycznie złożyło,że bracia Słowacy mają znacznie większy kawałek Tatr niż my.Choć z drugiej strony-jechać tam mozna bez problemów a infrastruktura w porównaniu do naszej...ech tylko pozazdrościć.W zasadzie jedyna rzecz(pomijając góry jako takie,jedzenie,czy gościnność)którą mamy lepszą w Tatrach niż Słowacy to Szlak Orlej Perci(adidasowcy i szpilkówki nie pchajcie się tam,na Boga)reszta u nas w porównaniu ze Słowacją to badziewie .
Hej.

[Uaktualnione dnia: czw, 06 wrzesień 2007 16:46]

Odp: góry [wiadomość #8218 (odpowiedź na #1079) ] czw, 06 wrzesień 2007 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Na Boga--Turysta--"badziewie"??? ...i chciałoby się rzec:cudze chwalicie-swego nie znacie,a w tym przypadku nie doceniasz Turysto!!! Rolling Eyes ,bo jak widzę troszkę już widziałeś.Ale zaraz "badziewie"???
Odp: góry [wiadomość #8220 (odpowiedź na #1079) ] czw, 06 wrzesień 2007 20:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć.
Droga Jabłuszko,nie przeczytałaś uwagi w nawiasie,moja ocena nie dotyczy samych gór tylko infrastruktury.Wydaje mi się ,że każdy kto był w jednych i drugich Tatrach musi zauważać porażającą różnicę w sposobie udostępnienia gór turystom.Nie należę do osób w ciemno popierających to co obce,czy egzotyczne.
W polskich Tatrach byłem kilka razy po kilka dni,a w słowackich dwa razy po 20 dni.Jeżeli nie byłaś na Słowacji a jesteś ciekawa czym różni się ich infrastruktura od naszej to chętnie podzielę się swoją wiedzą w tym temacie(o górach mogę gadać godzinami).WYDAJE MI SIĘ,że dzięki słowackiemu podejściu udaje im się bardziej rozładować ruch i na szlakach jest o wiele luźniej niż u nas.
Pozdrowienia,Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #8236 (odpowiedź na #1079) ] pią, 07 wrzesień 2007 09:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Hej! Wiesz Krzysiu,fajnie tak poznać i inne góry niż nasze tylko(choć zaznaczam są bardzo piękne-tu u nas też można wspaniale wypocząć)...i nie wątpię w Twoje zapewnienia o infrastrukturze,ale wybacz proszę-to "badziewie" i tak mi nie pasuje Crying or Very Sad,poza tym wszystko ok.Pozdrowionka dla Ciebie Krzysiu Smile
Odp: góry [wiadomość #8635 (odpowiedź na #1079) ] sob, 22 wrzesień 2007 07:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
wybieram się we włoskie Alp[y, co powinienem wiedziec i co szczególnie zobaczyc ??
pozdrawiam
Odp: góry [wiadomość #8642 (odpowiedź na #1079) ] sob, 22 wrzesień 2007 18:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć dodek200.
Tylko sie nie obraź ,ale:co to znaczy Alpy Włoskie?
Alpy we Włoszech(większość to Dolomity)są tak rozległe że trzeba by lat aby je całe obejrzeć,przejść?!
A zatem po pierwsze co chcesz tam robić:
1.Jeden kurort i wypady smochodowe?
2.Jeden kurort i wypady samochodowo piesze?
3.Jeden kurort i wycieczki piesze?
4.Samochodem po całych Alpach?
5.Rowerem po kawłku Alp?
6.Samochodem i rowerem po Alpach?
7.Jedno pasmo górskie i treking?
8.Ferraty?
9.Narty?
To tylko część z wielu możliwości,jak widzisz nie da się na tak postawione pytanie odpowiedzieć.Proszę doprecyzuj o co Ci chodzi to w miarę mozliwosci postaram się odpowiedzieć.
Inne pytania:czy wogóle chcesz chodzic po górach,jeżeli tak to czy masz jakieś doswiadczenie(jakie?),i w jakim terminie chciałbys się tam udać,oraz w jakim składzie,np.czy będą dzieci?
Jeżeli cię nie zniechęciłem to czekam na odpowiedź ,Krzyś.
PS jeżeli narty to możesz nie pisać bo to nie moja bajka.

[Uaktualnione dnia: sob, 22 wrzesień 2007 18:34]

Odp: góry [wiadomość #8689 (odpowiedź na #1079) ] nie, 23 wrzesień 2007 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
więc od początku
na początku 08,2008 wybieramy się w rejon ok 20-30 km na pn od Brescia, jedziemy na 3 tyg. z tego 2 tyg poświęcimy na góry.
Wycieczki 1-dniowe, dojeżdżamy samochodem, może uda się 1-2 razy pojechac na 2 dni
Kondycyjnie jesteśmy nie do zdarcia, potrailiśmy przeleciec od Szrenicy do Snieżki + powrót, choc to było już przegięcie
Wejdziemy wszedzie gdzie się da wejśc, a im trudniej tym lepiej
Jednak odrobinę rozsądku mamy
Ostatnio łaziliśmy po Norwegii - i tu przeżyliśmy pewną porażkę, która właśnie skłoniła mnie do pytania o Alpy we Włoszech. Otóż Norwegia jest prześliczna, a wszczególności jej najwyższy masyw Jutenheim, brak ludzi ,szlaków i dzikośc przyrody i ... i nie byliśmy do tego przygotowani!!!
Wchodzliśmy na przepiękny szczt czy lodowiec i ... okazywało się że za nim jest jeszcze śliczniejszy a noc się zbliża, albo jadąc nad fiordy przeoczyliśmy dolinę wodospadów etc
Wiem że nie da się rozplanowac wszyskiego, trochę trzeba połazic tam gdzie oczy poniosą, ale mimo to chciałbym te najważniejsze rzeczy zobaczyc
Nie wiem też jak wyglądają Alpy od strony organizacyjnej, tzn czy są szlaki, mapy, schroniska, temp.
A tak naprawdę to dopiero dowiedziałem się ,że pojadę i nawet jeszcze dobrze nie poszperałem w internecie na ten temat
ZA wszelkie uwagi będę wdzięczny, szczególnie te praktyczne
pozdrawiam
Odp: góry [wiadomość #8691 (odpowiedź na #1079) ] nie, 23 wrzesień 2007 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć dodek.
Myślałem,żeś "orbisowiec"wtedy odpowiedź byłaby prosta a tu ktoś z zacięciem turystycznym.Tyle czasu ho ho zazdroszczę Ci możliwości czasowych i finansowych.Ale do rzeczy.
Alpy Włoskie są na tyle rozległe,że tłum turystów się rozgęszcza i oczywiscie takie obrazki jak w Tatrach widać tylko w nielicznych miejscach a i to w dużo mniejszym nasileniu.Generalnie my też tłumów nie lubimy i wybieramy w zwiazku z tym pasma do 3000mnpm.Od trzech tysiecy robi sie gęściej.A zapewniam,że te" niższe"dają full wrażeń,a jest tak ,że przez tydzień spotykasz dwoje,troje turystów.Rejon w który jedziesz jest cholernie odległy i nawet nie planowaliśmy aby tam jeździć.Z mapy wynika,że pierwsze pasmo może być trochę mniej atrakcyjne(pierwsze góry od niziny maja zwykle odmienny charakter)ale dalej za przełęczą Domini na pewno będzie pięknie a wyżej masz Adamello Gruppe-cudo ale może być "tłocznie"a dodatkowo to chyba już Adyga a za tą prowincją nie przepadamy-to jakby prawie Niemcy a napewno nie Włochy.Ponieważ w tym rejonie nie byliśmy ale wielokrotnie bytowalismy w wielu innych to moę ci udzielić wskazówek ogólnych.
Oto one:góry fantastycznie przygotowane dla turystów,zwłaszcza tych co mają pewne umiejętności i orientację w terenie-szlaki zwłaszcza te mniej uczęszczane są znakowane mocno symbolicznie i bez umiejetności czytania mapy nie polecam tam iść.Mapy możesz kupić np przez net-Tabacco,albo przez np Sklep Podróżnika(też w necie).W zasięgu dnia marszu masz (wszędzie tam gdzie bylismy)co najmniej dwie chaty-free,open o bardzo różnym standardzie od dech na stryszku plus palenisko na dole do full wypas(niestety w Adydze nie zawsze to sie sprawdza).Na mapie to sie nazywa-Cassiera,Malga,Bivacco(wysoko w górach na 9 osób,na jedną noc)Generalnie wszędzie przyjęte aby nocować raz.Oczywiscie o płatnych Rifiuggiach nie wspominam.Ludzie we wioskach,zwłaszcza tych mniejszych o ile znasz kilka włoskich słów są przemili(konieczne kilka słów po włosku).Samochód zostawiasz w dowolnym nie tarasującym ruchu miejscu w górach(u nas było najdłużej na tydzień).Termin średni bo wtedy u nich sezon.Pogoda typowa jak w górach mieliśmy raz w lipcu z ukwieconych łąk plus 12 na 30cm śniegu w jeden wieczór.Trzeba mieć szczęście i tyle.To na razie tyle,jakby co pytaj o konkrety.
Pozdrowienia ,Krzyś.

[Uaktualnione dnia: nie, 23 wrzesień 2007 21:54]

Odp: góry [wiadomość #8702 (odpowiedź na #1079) ] pon, 24 wrzesień 2007 08:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ceść.
Jeszcze trzy ważne mi się przypomniały inf.Po pierwsze w necie jest opisane każde pasmo,każdy szczyt,każde schronisko.Na niektórych stronach są opisy przejść górskich,jest też dla Dolomitów strona ,chyba-Amici dei cassiere-z opisem darmowych chat(prawie wszystkich),masa zdjęć nawet muzyczka czasem.Nie napiszę co myślę o naszych stronach w porównaniu do tamtych bo gdyby Jabłuszko przeczytała to by mi sie oberwało...Kup mapę 1/250000 np Kompass i odczytując z niej nazwy potencjalnych miejsc wszystkie w googlach znajdziesz(niemiecki,włoski,angielski).Druga rzecz to w całych górach a zwłaszcza w wyższych partiach gór są problemy z wodą-nawet w niektórych płatnych(ok 20 euro)schroniskach wysokogórskich nie ma prysznica(czyściochy maja problem).I ostatnia sprawa mapy-powszechnie dostępny u nas w kraju Kompass to mapy czysto orientacyjne-samochodowe ew.rowerowe,nie wiem jak dziś ale kiedyś poziomice były co 100m co je dyskwalifikuje do chodzenia po górach.Dla Austrii są mapy Alpenvereinskarte,a dla Włoch Tabacco.
To by było na razie tyla ,hej.
Odp: góry [wiadomość #8714 (odpowiedź na #1079) ] pon, 24 wrzesień 2007 19:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam! Jabluszko.....przeczytała Embarassed Laughing Super info Turysto. Pozdrowionka Smile
Odp: góry [wiadomość #8751 (odpowiedź na #1079) ] wto, 25 wrzesień 2007 11:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
na razie szykuję się " od tyłu ", czyli szukam lustrzanki, moja padła
po zbiorach w długie jesienne wieczory posiedzę trochę przy komputerze i poszperam i kupię mapy - to podstawa
miło,że są wśród nas pasjonaci i można zasięgnąc języka
dam znac co wymyśliłem, choc boję się że w praktyce jak zobaczymy pierwszą lepszą górę która wyda się piękna, to jej nie odpuścimy i plany będą szybko zmieniane
nie chcę też zawężac wypraw tylko do okolicy, zakładam że drogi są w miarę przyzwoite i podskoczenie nawet 300km choby po to by obejrzec pasmo górskie o innym charakterze, będzie możliwe
pozdrawiam
Odp: góry [wiadomość #8788 (odpowiedź na #1079) ] wto, 25 wrzesień 2007 22:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Te 300km to lekka przesada,toż prawie do Francji byś dojechał...he he.Do Bolzano autostradami będziesz miał rzut beretem a to już Dolomity.Oczywiście w sierpniu przy takich wojażach przydatna jest klima w aucie,ale twe możliwości wskazują na to że ją raczej masz.Jest ogromny kontrast temperaturowy między Niziną a górami za pierwszym pasmem od nizin.Nie polecam takiego podejścia-1000m w górę w 35 stopniowym upale to koszmar.
Trudno mi polecić Ci konkretne miejsca bo z tych w których byliśmy wspomnieniami wraca się do konkretnego wyjazdu i w tym czasie,przy tej pogodzie,z tymi ludźmi właśnie to miejsce odbieramy jako najpiękniejsze.Ponieważ cię nie znam to nie mogę się domyślać co Cię kręci-czy ta trasa będzie dla ciebie ok,czy za łatwa.Wiadomo Dolomity są piękne i wiele miejsc jest słynnych;Cortina-ja osobiście wolę mniejsze wioski,zwłaszcza te na uboczu,szczyty wysokie-Marmolada(tylko wysokość,bo z dołu wygląda średnio),Tre Cime-cudo z każdej strony-ale w sierpniu będzie tam tłoczno,Tofana di Mezzo -dla mnie najpiękniejszy z dołu(na górze nie byłem)i wiele ,wiele,wiele innych.Tam każda przełęcz może Cię zaskoczyć i niekoniecznie trzeba drapać się na trzytysięczniki.Koniecznie poczytaj przewodniki polecam;wydane przez Sklep Podróżnika-Dolomity(dwie części),Darka Tkaczyka;Alpy(nie pamiętam czyje).Jeżeli jesteśćie naprawdę mocni-npOrla Perć jest dla was bezproblemowa i macie 0 lęku wysokości,posiadacie podstawowy sprzęt(lina,karabinki,kompletna uprząż,kask)-to może drogi żelazne-przewodnikExplo,Żelazne Percie Dolomitów.
Jeżelibyście wybrali któreś z pasm gdzie my lub nasi znajomi byli służę wtedy szczegółowymi informacjami.
A mnie podobają się różne miejsca,jak wyżej pisałem związane z konkretnymi sytuacjami np;zimą Śnieżnik(rewelacja),gorącym latem Bieszczady-Łopienka;jesienią na Słowacji np Povażsky Inovec(maleńkie pasemko ok1000mnpm,cudowne buczyny-chyba tam była kręcona jedna ze scen z CKDezerterów),i dziesiątki innych bo z każdym związane są określone wspomnienia.I choć było to lata świetlne temu,to przy slajdach,czy mapie wspomnienia ożywają.
Pozdrowienia,Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #8836 (odpowiedź na #1079) ] czw, 27 wrzesień 2007 08:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
pewnie, że wolę łazic niż jeżdzic
ale kiedyś w tęsknocie i przy okazji innego interesu, popędziliśmy w rejon Babiej G, przeszliśmy Diablak wszeż i wzdłuż ze szczególnym uwzględnieniem "wejścia akadamickiego' i.. i póżnym wieczorem byliśmy w domu
A sentymentalnie uwielbiam Karkonosze, najlepiej listopad- połowa grudnia - spokój
A śleża też nie gardzę, bo blisko /ot taki poobiedni substytut/, bo tam podrywałem żonę, bo tam nabiegałem się w rajdach na orientację
A korci mnie Islandia, ale najpierw Alpy w pigułce i obowiązkowo powrót do Norwegii dokończyc sprawy nie dokończone.
A zbiera się jeszcze odznaki?
Były kiedyś najpierw małe brązowe do złotego, potem duże i piesze, g órskie,kolarskie - to kiedyś nieżle dopingowało młodzież.

lęków nie mamy, ale lin nie nosimy, brak czasu zmusił nas do wyspecjalizowania się w expres- górach, czyli djechac, zdobyc, zejśc i do łożeczka do domu
Niestety Alpy też tak wyglądac będą, może uda się zrobi jedną trasę dwudniową
pozdrawiam
Odp: góry [wiadomość #8837 (odpowiedź na #1079) ] czw, 27 wrzesień 2007 08:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tak, rajdy na orientację po Masywie Ślężańskim to było to Smile Do dziś mam unikatową (jak na owe czasy) topograficzną mapę rejonu w skali 1:5 000 (z zaznaczonymi wiekszymi głazami)... ale wspomnienia zostają - jak pamiętam zajęliśmy wtedy przedostatnie miejsce Laughing (uparliśmy się, że znajdziemy jeden punkt, którego nam brakowało i tak krążylismy hehe - a szkoda bo mogliśmy być pierwsi na mecie i ostatecznie zajać drugie miejsce...) Ale frajda niesamowita, szczególnie dla 12-latków Smile A sama Ślęża to do dziś ulubiona "weekendowa" góra - wszak jedyna jaką mamy "na wyciągnięcie dłoni"... Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: góry [wiadomość #8893 (odpowiedź na #1079) ] pią, 28 wrzesień 2007 19:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Wiele twa ostatnia wypowiedź dodek wyjaśnia.My wprawdzie nie jesteśmy zwolennkiami amerykańsko-japońskiego modelu zwiedzania-czy to zabytków(np przez tydzień w Rzymie zwiedziliśmy tyle co przeciętna wycieczka maks w dwa dni)czy gór(nic nie zastąpi,po całodniowym przejściu,rozpalenia ogniska,czy paleniska w casierze i rozpamiętywania danego przejścia,czy rozmów ma inne tematy).Ale wiem mniej więcej co lubisz.W związku z tym zdecydowanie polecam Ci Ferraty.Jest ich masa o różnym stopniu trudności(konieczny przewodnik,np wcześniej wymieniony)i o różnej długości-od kilku godzin do całego dnia.Masz wtedy full wrażeń "w pigułce".Do wielu da się dojechać samochodem i po krótszym lub dłuższym dojściu do początku drogi żelaznej-wchodzisz w inny świat,niektóre prowadzą na szczyty(też te najwyższe),turystów mniej niż na zwykłych trasach(choć na pewno będą i konieczne jest wchodzenie zgodne z wytyczonym kierunkiem)a adrenalina w wielu miejscach będzie w dużych ilościach.
Myślę,że..." ferraty to by było to co dodki lubią najbardziej".
Hej,Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #8894 (odpowiedź na #1079) ] pią, 28 wrzesień 2007 19:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam 2.
A co do przejść na czas,czy na odznaki itp,to zazdroszczę wam żeście tak wcześnie w to się bawili,ja niestety dzieciństwo i młodość licealną miałem zupełnie nieturystyczną.
Jedyna tego typu rywalizacja spotkała mnie dopiero na kursie OT(organizator turystyki)i były to manewry nocne=w określonym czasie odnalezienie określonej liczby punktów kontrolnych.Bardzo mile to wspominam,i teraz kiedy małe dorosły chyba się kiedyś na to znowu gdzieś musimy załapać.
Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #10199 (odpowiedź na #1079) ] sob, 24 listopad 2007 08:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JERNAP jest aktualnie niedostępny JERNAP
Nowy
Brak treści wiadomości
Odp: góry [wiadomość #10200 (odpowiedź na #1079) ] sob, 24 listopad 2007 08:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Kolega pisze że lubi Tatry ale na Krupówkach jest tłoczno jak na Marszałkowskiej.Krupówki to nie Tatry chyba że dla warszawiaka.Jeżeli unikasz tłoku i kochasz piękno gór polecam Tatry Zachodnie przechodząc rano Dolinę Chochołowską przez Wołowiec na słowackie Rohacze.Lub z Wołowca w kierunku Jażąbczy ,Starorobociański do Doliny Kościeliskiej.Pozdrawiam.
Odp: góry [wiadomość #10860 (odpowiedź na #1079) ] czw, 10 styczeń 2008 09:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Mnie zachwycają Tatry szczególnie ORLA PERĆ.Jej groza,widoki z OP na Doline Pięciu Stawów i Hale Gąsienicową a także spojżenie na Rysy.Powoli rodzi się pomysł na Mont Blanck może jest ktoś chętny.
Odp: góry [wiadomość #11141 (odpowiedź na #1079) ] pon, 21 styczeń 2008 10:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeśli będziecie w Tatrach po stronie Słowackiej polecam wjechac na Łomnice.. piękne hiperprzestrzenne widoki.... oto co udało mi się zarejestrowac
http://www.lomnica2008.prv.pl

[Uaktualnione dnia: pon, 21 styczeń 2008 10:19] przez Moderatora

Odp: góry [wiadomość #11175 (odpowiedź na #1079) ] pon, 21 styczeń 2008 22:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cześć.
Oj Tobo na zejście śniegu w Tatrach to jeszcze trochę trza bedzie poczekać.Równie,a nawet bardziej mniej ludny od Bieszczad jest Beskid Niski.Jak lubisz Bieszcady to czy wybierasz sie tam teraz?Może się w lutym spotkamy gdzieś na szlaku?
Hej,Krzyś.
Odp: góry [wiadomość #11368 (odpowiedź na #11200) ] wto, 29 styczeń 2008 15:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Hej, również 'nie nawidzę zimy" Confused . Uwielbiam góry ale wlaśnie
latem Very Happy z koleżankami i znajomymi mozemy chodzić tam bez końca. A Zakopane nie zawsze wygląda jak Marszałkowska
Pozdrawiam wszystkich pasjonatów górskich wędrówek, a w shwili wolnego czasu postaram sie o fotke krajobrazu oczywiscie Laughing

ADA
Odp: góry [wiadomość #12053 (odpowiedź na #1079) ] czw, 21 luty 2008 08:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
szukam dachu nad głową w rejonie jez. Gardy lub Iseo / Lombardia- Włochy/, znalezienie hotelu, campingu jest w pierwszej połowie sierpnia niemożliwe, okres wakacyjny dla makaroniarzy ! Very Happy
a gdybym ruszył w ciemno, i poszukał na miejscu jakiejś "kwatery prywatnej", czy mam szansę znależc ??
Poprzedni wątek:Nurkowanie
Następny wątek:Odp: Była Jugosławia
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]