użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Dopłaty, podatki, kredyty » Restrukturyzacja małych gospodarstw
Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140659] wto, 23 grudzień 2014 14:28 Przejdź do następnej wiadomości
tomek6666 jest aktualnie niedostępny tomek6666
Zaawansowany
Dla zainteresowanych,zapraszam do duskusji!!!

Restrukturyzacja małych gospodarstw
Poddziałanie:
 6.3 - Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw
Opis rodzaju operacji
Pomoc jest przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Przez restrukturyzację rozumie się zasadnicze zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej.
Rodzaj wsparcia
Pomoc ma formę premii.
Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy.
Beneficjenci
Rolnik będący osobą fizyczną ubezpieczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, prowadzącą wyłącznie działalność rolniczą.
Premia może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020 osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona z powodu np. rezygnacji.
W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.
135
Koszty kwalifikowalne
Nie określa się.
Warunki kwalifikowalności
Pomoc może być przyznana wnioskodawcy, który:
 prowadzi na terytorium RP działalność rolniczą w celach zarobkowych,
 jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
 posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
 przedłoży biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa.
Biznesplan powinien przedstawiać koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa, w wyniku której nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa.
Założenia biznesplanu mogą dotyczyć przede wszystkim rozwoju produkcji produktów rolnych, żywnościowych jak i nieżywnościowych, a także przygotowania do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie.
Pomocy nie przyznaje się:
 na inwestycje dotyczące plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli kotów rasowych;
 osobie, która jest beneficjentem jednego z poniższych instrumentów wsparcia:
- „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007-2013,
- „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
Beneficjent zobowiązuje się do realizacji biznesplanu.
Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie najpóźniej w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia jej co najmniej do dnia upływu okresu związania celem.
W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej.
Zasady dotyczące ustalania kryteriów wyboru
Kryteria wyboru mogą w szczególności uwzględniać:
 rodzaj planowanej produkcji (np. produkcja ekologiczna),
 wielkość ekonomiczną gospodarstwa,
 wpływ na realizację celów przekrojowych,
 kompleksowość biznesplanu,
136
 przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
 udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
 kwalifikacje zawodowe rolnika.
Kwoty i stawki wsparcia (mające zastosowanie)
60 000 zł.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140660 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 14:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Darek578 jest aktualnie niedostępny Darek578
Stały bywalec
Jeżeli ktoś potem liczy na MGR to te 60tyś jest odliczane z puli więc na jedno wychodzi:)
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140664 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 15:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
„Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
Czyli jesli ktoś skorzysta najpierw z RMG to moze potem z MGR?
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140665 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 15:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer9994 jest aktualnie niedostępny farmer9994
Stały bywalec
Chyba tak ale wychodzi że nie na odwrót.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140667 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 16:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grhist jest aktualnie niedostępny grhist
Zaawansowany
modernizacja jest od wartości ekonomicznej gospodarstwa 10 tys euro a restrukturyzacja do 10 tys euro
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140673 (odpowiedź na #140664) ] wto, 23 grudzień 2014 17:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
tomek6666 napisał(a) dnia wto, 23 grudzień 2014 03:33

„Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
Czyli jesli ktoś skorzysta najpierw z RMG to moze potem z MGR?

Tak było zawsze, również w poprzednich PROW-ach. Głównym celem RMG jest rozwój gospodarstw niskotowarowych do poziomu żywotności ekonomicznej - tym razem 10 tys. EUR (kiedyś 4 ESU). Logiczne jest, że po przekroczeniu tego pułapu dostępne będą MGR itd., adekwatne do wielkości gospodarstwa.

W przeciwnym kierunku fundusze są blokowane, bo oznacza to tylko jedno, że zmarnowano przydzieloną pomoc.

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140674 (odpowiedź na #140673) ] wto, 23 grudzień 2014 18:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
Witam mam kilka pytań i zarazem proszę o radę:
'Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie najpóźniej w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia jej co najmniej do dnia upływu okresu związania celem."

Jaką formę uproszczonej rachunkowości wybrać?

Jeśli będę chciał kupić ziemię a mam taką możliwość z tym że jeden sprzedający za 0,5 ha chce np. 10000zł, a drugi za 0,70ha krzyczy mi 30000zł bo działka leży w bardziej atrakcyjnym miejscu to czy agencja nie będzie miała wątpliwości co do rozbieżności w cenach?

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140675 (odpowiedź na #140674) ] wto, 23 grudzień 2014 18:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Tyle ze jeśli ktoś skorzysta z RMG to w MGR ma do wykorzystania 60tyś mniej zwrotu.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140676 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 18:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lpjakobczyk jest aktualnie niedostępny lpjakobczyk
Początkujący
kolego tomek6666 gdzie znalazłeś te informacje bo ja szukam na stronie armir i nic nie ma
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140682 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
www.minrol.go...W 2014_2020.pdf

na dole strony jest do pobrania plik z nowym PROW i tam wszystko jak na do tej pory jest napisane
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140700 (odpowiedź na #140659) ] wto, 23 grudzień 2014 23:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Darek578 co z tego, jak ci co załapią się na RMG, nie mają szans z takim SO na MGR, więc dla nich to nie ma żadnego znaczenia
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140703 (odpowiedź na #140700) ] śro, 24 grudzień 2014 08:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
grhist napisał(a) dnia wto, 23 grudzień 2014 11:48

Darek578 co z tego, jak ci co załapią się na RMG, nie mają szans z takim SO na MGR, więc dla nich to nie ma żadnego znaczenia

Niekoniecznie, np. jeżeli ktoś ma SO na poziomie 8-9, to wystarczy hektar jabłoni więcej (niż w roku bazowym) i SO będzie ponad 10. Inny sposób to np. 10 arów szkółki... itd.

Do wszystkich przepisów można się dostosować. Oby tylko nie wpadli na pomysł, aby wzrost dochodów brutto o 10% weryfikować według uproszczonej rachunkowości (w programie MGR piszą o GVA). Wtedy jeden rok klęskowy w terminie weryfikacji może wiele utrudnić.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140704 (odpowiedź na #140659) ] śro, 24 grudzień 2014 09:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Ligol415 jest aktualnie niedostępny Ligol415
Początkujący
a jak jest z gruntami dzierżawionymi? ile lat trzeba je dzierżawic?
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140707 (odpowiedź na #140704) ] śro, 24 grudzień 2014 09:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ligol415 napisał(a) dnia śro, 24 grudzień 2014 09:16

a jak jest z gruntami dzierżawionymi? ile lat trzeba je dzierżawic?

Nie krócej niż 5 lat od dnia rozliczenia inwestycji i nie jestem pewien, ale chyba dzierżawa musi być potwierdzona notarialnie.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140710 (odpowiedź na #140659) ] śro, 24 grudzień 2014 11:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jancyk jest aktualnie niedostępny Jancyk
Stały bywalec
Te maks. 60 tys. może się mało opłacać. Trzeba policzyć ok. 300 zł. na miesiąc dla księgowej,( 18 tys. przez 5 lat) wyższy podatek dochodowy drugie tyle, a jeszcze nie wiadomo czy nie trzeba będzie potem wszystkiego zwrócić z powodu klęski która pochłonie ten wzrost dochodu. Ja w to nie wchodze.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140711 (odpowiedź na #140703) ] śro, 24 grudzień 2014 13:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
SlawekS napisał(a) dnia śro, 24 grudzień 2014 08:37

Niekoniecznie, np. jeżeli ktoś ma SO na poziomie 8-9, to wystarczy hektar jabłoni więcej (niż w roku bazowym) i SO będzie ponad 10. Inny sposób to np. 10 arów szkółki... itd.

Do wszystkich przepisów można się dostosować. Oby tylko nie wpadli na pomysł, aby wzrost dochodów brutto o 10% weryfikować według uproszczonej rachunkowości (w programie MGR piszą o GVA). Wtedy jeden rok klęskowy w terminie weryfikacji może wiele utrudnić.

wiem o tym kolego, ale tak się składa, że brałem udział w ostatnim aktualizacyjnym naborze do modernizacji ze starego budżetu i wniosków złożono 2 razy tyle niż jest pieniędzy, do tego wyśrubowana punktacja, więc z SO lekko przekraczającym 10 tys SO to można o modernizacji zapomnieć
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140713 (odpowiedź na #140711) ] śro, 24 grudzień 2014 16:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
grhist napisał(a) dnia śro, 24 grudzień 2014 01:41

SlawekS napisał(a) dnia śro, 24 grudzień 2014 08:37

wiem o tym kolego, ale tak się składa, że brałem udział w ostatnim aktualizacyjnym naborze do modernizacji ze starego budżetu i wniosków złożono 2 razy tyle niż jest pieniędzy, do tego wyśrubowana punktacja, więc z SO lekko przekraczającym 10 tys SO to można o modernizacji zapomnieć

Trzeba było odpowiednio wniosek napisać. Wzrost GVA był lepiej punktowany...
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140717 (odpowiedź na #140659) ] czw, 25 grudzień 2014 10:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
kolego ja dostałem, ale mam spore ESU i wzrost GVA, 70% kwoty na maszyny ekologiczne i TUZ, bez tego mógłbym zapomnieć o dostaniu, dlatego twierdzę, że samo SO lekko powyżej dolnego limitu to jest brak szans na premię, chyba, że wszystkie inne punktowane rzeczy były spełnione na maksa, ale to chyba nie będzie możliwe z sadownictwa, bo mają być premiowane niektóre uprawy rolnicze
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140748 (odpowiedź na #140703) ] pią, 26 grudzień 2014 15:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zibi80 jest aktualnie niedostępny zibi80
Początkujący
[quote title=SlawekS napisał(a) dnia śro, 24 grudzień 2014 08:37]

.

Wzrost wartości produkcji musi wynosić co najmniej 20%.
Nie liczymy ESU, to są jednostki ze starej niskotowarówki. Obecna ocena wielkości produkcji bezie wyrażana w jednostkach SO. Orientacyjną wielkość SO można policzyć kalkulatorem stąd:
http://ksow.pl/news/entry/5010-prow-2014-2020-obliczanie-wie lkosci-ekonomicz.html

Kalkulator da nam orientacyjną wartość dlatego, że jest to kalkulator z poprzedniego prowu, na potrzeby obecnego będzie opracowany nowy (lub zaktualizowany ten)

@CZerwony82
Jaką formę uproszczonej rachunkowości wybrać?

- trwają prace nad określeniem zasad uproszczonej rachunkowości na potrzeby PROW-u

Jak macie pytania to śmiało pisać.

[Uaktualnione dnia: pią, 26 grudzień 2014 21:14]

icon5.gif  Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140768 (odpowiedź na #140748) ] sob, 27 grudzień 2014 11:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
zibi dzięki za odpowiedź. Czy dobrze myślę że jak dokupię ziemi przez co osiągnę 20% wzrost powierzchni to dotacja zostanie mi przyznana?
I jak jest z tymi cenami ziemi? czy nie będzie problemu jak za jedną działkę zapłacę np. 10 tyś a za drugą 30 tyś to czy Agencja nie będzie wnikała dlaczego jest taka różnica w stawkach
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140770 (odpowiedź na #140659) ] sob, 27 grudzień 2014 15:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
kolego zibi80 pisałem o ESU odnośnie ostatniego naboru do modernizacji ze starego PROW

kolego zibi80 ja mam pytanie, tata dostał modernizację ze starego budżetu, którą będę musiał wraz z ziemią i zobowiązaniami z nią związanymi przejąć ( o ile się oczywiście zgodzi prezes ARiMR), tata był wnioskodawcą, wnioski o płatność pewnie już ja będę składał, który z nas w takim wypadku będzie mógł składać wniosek na restrukturyzację?

[Uaktualnione dnia: sob, 27 grudzień 2014 15:44]

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140775 (odpowiedź na #140770) ] sob, 27 grudzień 2014 16:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
grhist napisał(a) dnia sob, 27 grudzień 2014 03:40

kolego zibi80 ja mam pytanie, tata dostał modernizację ze starego budżetu, którą będę musiał wraz z ziemią i zobowiązaniami z nią związanymi przejąć ( o ile się oczywiście zgodzi prezes ARiMR), tata był wnioskodawcą, wnioski o płatność pewnie już ja będę składał, który z nas w takim wypadku będzie mógł składać wniosek na restrukturyzację?

Żaden z Was, powyżej masz czarno na białym, że z RMG wasze gospodarstwo wypada.

"Pomocy nie przyznaje się:
 osobie, która jest beneficjentem jednego z poniższych instrumentów wsparcia:
- „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007-2013,
- „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
"
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140778 (odpowiedź na #140768) ] sob, 27 grudzień 2014 17:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
@ CZerwony82
Musisz w biznesplanie wykazać, że zakup ziemi (nowe uprawy) spowodują, wzrost SO przynajmniej o 20% (i że przekroczysz 10 tyś E oczywiście)
Co do rozbieżności cen to nie wiem jak agencja zapatruje się na takie rzeczy ale nie powinno być problemów, będą akty notarialne, a tych nie powinien się nikt czepiać.
Ponadto nie wiem czy będzie konieczność rozliczania kwoty dotacji. W poprzednich wersjach prow (projekt ze stycznia) były określone koszty kwalifikowane, był tez zapis, że na zakup ziemi można przeznaczyć max 30% premii, w wersji zatwierdzonej przez UE nic na ten temat nie ma. Jeśli nie było by konieczności rozliczania kasy, nikt by nie patrzył na ceny. Ale to tylko moje gdybanie, trzeba poczekać na przepisy krajowe, w których pewne rzeczy będą jeszcze doprecyzowane.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140779 (odpowiedź na #140659) ] sob, 27 grudzień 2014 18:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
SlawekS ja dobrze znam ten zapis, ale nie możemy być obaj z tatą beneficjentami modernizacji, wydaje mi się, beneficjent to jest osoba która czerpie bezpośrednie zysk z danego programy, czyli osoba która wnioskuję o płatność i na konto której to potem zostają przelane pieniądze, ale nie wiem czy mam rację
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140786 (odpowiedź na #140779) ] sob, 27 grudzień 2014 20:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ciekawe na podstawie czego będą dokonywać kontroli 20% wzrostu i co za tym idzie przekroczenia progu 10 tyś bo jeśli na podstawie faktur za owoce to w przypadku takiego roku jak ten to będzie licho. Ceny słabe to i dochodu ponad 10 tyś nie będzie
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140787 (odpowiedź na #140786) ] sob, 27 grudzień 2014 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Musisz w biznesplanie zaplanować pewne działania żeby ten wzrost wykazać, a później nic innego jak zrealizować biznesplan, czyli wykonać te działania.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140789 (odpowiedź na #140779) ] sob, 27 grudzień 2014 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
grhist napisał(a) dnia sob, 27 grudzień 2014 06:13

SlawekS ja dobrze znam ten zapis, ale nie możemy być obaj z tatą beneficjentami modernizacji, wydaje mi się, beneficjent to jest osoba która czerpie bezpośrednie zysk z danego programy, czyli osoba która wnioskuję o płatność i na konto której to potem zostają przelane pieniądze, ale nie wiem czy mam rację

Mylisz się, najważniejsze - umowa wiąże Twojego ojca przez 5 lat od płatności ostatecznej.

Albo czekacie 5 lat i wtedy masz czystą kartę, możesz brać udział w RMG.

Albo przejmujesz gospodarstwo wcześniej wraz ze wszystkimi zobowiązaniami ojca.

Albo przejmujesz gospodarstwo bez zobowiązań a ojciec oddaje kasę do ARiMR. Razz

Gdyby Twoja wersja była prawdziwa, to część gospodarstw zmieniła by właściciela kilkukrotnie, aby ojciec, matka, syna córka skorzystała z pełnej puli dotacji.

Na dodatek piszesz, że przejmiesz w czasie realizacji, jeszcze przed płatnością...

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140791 (odpowiedź na #140768) ] nie, 28 grudzień 2014 08:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
CZerwony82 napisał(a) dnia sob, 27 grudzień 2014 11:21

I jak jest z tymi cenami ziemi? czy nie będzie problemu jak za jedną działkę zapłacę np. 10 tyś a za drugą 30 tyś to czy Agencja nie będzie wnikała dlaczego jest taka różnica w stawkach

Z reguły ARiMR dofinansowuje zakup do średniej ceny gruntów w województwie. Różnica powyżej może być traktowana jedynie jako wkład własny.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140795 (odpowiedź na #140791) ] nie, 28 grudzień 2014 09:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
strzeslaw jest aktualnie niedostępny strzeslaw
Początkujący
Witam panowie,tak piszecie o "Restrukturyzacja małych gospodarstw" to znaczy,że są wnioski do wypełnienia i można je składać w ARIMR ?
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140796 (odpowiedź na #140659) ] nie, 28 grudzień 2014 10:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
SławekS można zmienić właściciela nawet przed upływem 5 lat oraz jeszcze przed wnioskiem o płatność, tylko musi się zgodzić na to agencja, no i przejmujesz ziemie wraz ze zobowiązaniami wynikającymi z modernizacji, nie można bez tych zobowiązań, napisałeś kolego w 3 swoim akapicie to co zamierzam zrobić, więc w czym problem? nie można przekazywać gospodarstwa jak się chce, matce córce itp bo agencja na to nie wyrazi zgody bez zwrotu dotacji, ale w przypadku gdy ojciec blisko emerytury przekazuje synowi to raczej agencja się zgadza

strzeslaw nie ma wniosków i nie wiadomo kiedy będą

[Uaktualnione dnia: nie, 28 grudzień 2014 10:22]

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140798 (odpowiedź na #140659) ] nie, 28 grudzień 2014 10:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
grhist, problemem jest, że nie rozumiesz iż przejmując zobowiązania ojca wynikające z modernizacji staniesz się de facto beneficjentem. Po prostu wskoczysz w miejsce Twojego ojca i zapewnisz ciągłość gospodarstwa.

Radzę potwierdzić to w ARiMR przed składaniem jakichkolwiek wniosków na RMG, bo jeszcze nie wyłapią Twojej historii "na czas"(w tym burdelu wszystko możliwe) i będzie Ci grozić rozprawa "za próbę obejścia przepisów".

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140801 (odpowiedź na #140659) ] nie, 28 grudzień 2014 11:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ja nie chce obchodzić żadnych przepisów, po prostu rodzicie przy przekazywaniu gospodarstwa chcą sobie zostawić jedną działkę(chcą coś zawsze mieć dla siebie) która nie była objęta w modernizacji i zastanawiam się czy w takim wypadku tata będzie mógł skorzystać z restrukturyzacji
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140807 (odpowiedź na #140801) ] nie, 28 grudzień 2014 12:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
W tej sytuacji nasuwa się pytanie czy arimr nie odczyta tego jako "stworzenie sztucznych warunków w celu uzyskania pomocy"?
Po drugie, czy Twój ojciec z jedną działką da radę sprostać wymogowi uzyskania 10tysE?
Jeżeli zaś chodzi o Twoje wcześniejsze pytanie czy Ty sam mógłbyś być beneficjentem tego programu to raczej skłaniam się ku rozumowaniu SlawkaS, ale jest jeszcze jedna sprawa która może Cię dyskwalifikować. Chodzi o ubezpieczenie KRUS. Nie wiem jaką masz sytuację ale skoro piszesz, że będziesz dopiero przejmował ziemię podejrzewam, że nie jesteś obecnie na KRUSIE. Tymczasem ubezpieczenie takie jest wymogiem koniecznym, mało tego prawdopodobne jest, że będzie wymagany jakiś okres ubezpieczenia poprzedzający moment złożenia wniosku. Czy na pewno i jaki to będzie okres puki co nie wiadomo.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140834 (odpowiedź na #140807) ] nie, 28 grudzień 2014 21:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Tak czy inaczej to wydaje mi się że te 10tyś będzie ciężko osiągnąć dla kogoś kto ma małe gospodarstwo....
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140843 (odpowiedź na #140659) ] nie, 28 grudzień 2014 23:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
dużo zależy od uprawy, jak ktoś się zamierza rozwijać, kupować nową ziemię to nie będzie to dla niego problemem
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140850 (odpowiedź na #140843) ] pon, 29 grudzień 2014 09:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Przy takich cenach owoców i warzyw to problem może być:)
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140855 (odpowiedź na #140850) ] pon, 29 grudzień 2014 11:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Zgadza się wszystko będą determinować ceny bo co z tego że ja kupie ziemię założę plantację np. porzeczki jak cena będzie marna i przychodu nie będzie po mimo że zwiększyłem powierzchnię gospodarstwa
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140859 (odpowiedź na #140855) ] pon, 29 grudzień 2014 12:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
A co maja do tego ceny? bedzie brany pod uwage współczynnik SO- wielkosc ekonomiczna gospodarstwa.
Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140862 (odpowiedź na #140859) ] pon, 29 grudzień 2014 14:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
W nowym PROW-ie wielkość gospodarcza liczona będzie wg współczynnika GVA czyli wartości dodanej brutto. Nie jest to nic innego jak wartość produkcji w gospodarstwie rolnym minus koszty produkcji. Nowego kalkulatora jeszcze nie ma. Instytut Ekonomiki ma go opracować. Cena sprzedaży owoców odgrywać będzie tutaj istotną rolę. Poczekajmy na rozporządzenia krajowe a to dopiero za jakiś czas. Dopiero po zakończeniu obecnego PROW-u, po podpisaniu ostatniej umowy o przyznanie pomocy nastąpi uruchomienie nowych środków. Sądzę, że będzie to jesień 2015/wiosna 2016. Oczywiście kto będzie beneficjentem środków zobowiązany będzie prowadzić rachunkowość rolniczą. Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 29 grudzień 2014 14:18]

Odp: Restrukturyzacja małych gospodarstw [wiadomość #140865 (odpowiedź na #140659) ] pon, 29 grudzień 2014 14:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Początkujący
Wielkość ekonomiczna gospodarstwa to jego całkowita roczna standardowa produkcja (Standard Output - SO), może i będzie liczona wg metodologii jak piszesz ale dla zwykłego zjadacza chleba nie wiele to znaczy. Do obliczenia tego będzie kalkulator. Do orientacyjnego obliczenia można użyć starego kalkulatora. Ceny będą o tyle istotne, że będą one uwzględnione w mechanizmie działania samego kalkulatora, dla realizacji biznesplanu nie będzie istotne jaka będzie cena za 3 czy 5 lat, ważne będzie wywiązanie się ze zobowiązań inwestycyjnych.

[Uaktualnione dnia: pon, 29 grudzień 2014 14:53]

Poprzedni wątek:Odzyskiwanie należności
Następny wątek:Coś z unii dla małego gospodarstwa
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]