użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - odmiany » Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32386 (odpowiedź na #20224) ] sob, 24 październik 2009 18:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
bimber20 jest aktualnie niedostępny bimber20
Początkujący
Witam. Tez jestem zainteresowany nabyciem drzewek tej odmiany, Waldus wspominal o panu z Sandomierza, jesli byl by Pan tak uprzejmy,to prosze o podanie. Pozdrawiam
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32389 (odpowiedź na #20224) ] sob, 24 październik 2009 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
To bylo w tamtym roku teraz to nie wiem czy ma
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32395 (odpowiedź na #20224) ] sob, 24 październik 2009 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Bartex jest aktualnie niedostępny Bartex
Początkujący
A gdzie przyjmują reda osobno ?? Ja wiem tyle ze jonagoldowate wszystkie brali po jednej cenie...

Pendzel jesli masz max zwezony ciagnik mozesz posadzic gesciej np. co 3,5 , 3 metry wszystko zależy od rozstawu ciagnika i od prowadzenia ciecia Cool

[Uaktualnione dnia: sob, 24 październik 2009 21:51]

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32423 (odpowiedź na #20224) ] nie, 25 październik 2009 19:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam ja zamowiłem drzewka u Panów Nowakowskich - Zdżary, byłem osobiście w szkółce. Materiał z Holandii, cena 8 zł. Jednoroczny okulant. Jak zamawiałem mieli jeszcze troche, może tam warto popytać.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32696 (odpowiedź na #20224) ] sob, 07 listopad 2009 23:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zbigniew jest aktualnie niedostępny Zbigniew
Początkujący
Jeśli chodzi o mutanty Jonagoldów, to zapewne sadownicy w ciągu ostatnich 20 lat fascynowali się Wilmutą, Jonicą, Jonagoredem, Jonagoredem Supra,Dacostą, Excelem i innymi. Teraz podobno nad tymi w/w górować mutant Jonagolda ,Red Jonaprince. Pytanie czy ktoś w sadzie ma drzewka starsze niż 5-letnie i czy to prawda , że owoce na starszych drzewach są drobne.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32703 (odpowiedź na #20224) ] nie, 08 listopad 2009 11:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
To prawda, że ze znanych na dzień dzisiejszy ponad 200-tu mutantów odmiany ‘Jonagold’ do uprawy w naszym kraju w wymienionym okresie (20 lat) trafiło kilkadziesiąt. Zarówno te o jasnoczerwonym rumieńcu (początkowo bardziej poszukiwane przez sadowników, bo „pewniejsze” jeszcze kilka lat temu, jeżeli chodzi o sprzedaż owoców) jak i o ciemnoczerwonym rumieńcu (mniej zawodne w tej podstawowej kwestii - czyli wybarwieniu owoców). I w ostatnich latach sadownicy wybierają mutacje właśnie z tej drugiej grupy. Dlaczego akurat ‘Red Jonaprince’? Z bardzo prostej przyczyny… jest to najlepiej, we wzorowy sposób wypromowana odmiana na naszym rynku. Stanowi doskonały przykład dla właścicieli innych odmian czy ich przedstawicieli… to jest właśnie krok do tego, żeby odmiana nie tylko zaistniała na rynku, ale zdobyła tak dużą popularność jak ‘Red Jonaprince’.
Odpowiadając na Twoje pytanie - trudno w zasadzie mówić o drobnych owocach w przypadku odmiany z grupy wielkoowocowych… a czynników, wpływających na uzyskiwanie mniejszych owoców jest sporo i sadownicy je znają. Część jest od nich całkowicie niezależna (warunki klimatyczne, glebowe) - kilka wynika z niewłaściwych decyzji i błędów w uprawie (dobór stanowiska, podkładki, rozstawy, zabiegi agrotechniczne). Ja zwrócę uwagę na dwie, bardzo ważne sprawy - szczególnie istotne dla takich mutacji jak ‘Red Jonaprince’. Pierwsza to właściwie przeprowadzony zabieg przerzedzania zawiązków owocowych. Nie sztuka uzyskać z drzew ‘Red Jonaprince’ 80 czy 100kg owoców - to w końcu odmiana plenna… ale i ‘Red Jonaprince’ można na własne życzenie wprowadzić w przemienność, o owocach nie spełniających wymagań pod względem wielkości nie wspominając… druga i najistotniejsza sprawa to pochodzenie materiału rozmnożeniowego. Pamiętajcie cały czas, że odmiany z grupy Jonagoldów mają skłonność do mutacji. A drzewka ‘Red Jonaprince’ z „trzeciej ręki” to zupełne nieporozumienie. Nie wspominając już o stronie prawnej – takie drzewka ze zrazów niewiadomego pochodzenia mogą się okazać całkowicie bezwartościowym materiałem… po 2-3 latach, kiedy pojawią się pierwsze owoce możecie być bardzo rozczarowani. Owoce mogą być nie wyrównane pod względem kształtu i wielkości , nieodpowiednio wybarwione itd. Ale to już problem sadownika – w końcu przy zakupie drzewek zaoszczędził „trochę kasy”…
Jeżeli chodzi o nasze doświadczenia z odmianą ‘Red Jonaprince’… przez 12 lat nie mieliśmy żadnych problemów z wielkością owoców (zawsze były wyrównane, duże, typowe dla odmiany). Plon w sorcie poniżej 7 cm (jeżeli występował, bo były lata kiedy takich niskich wartości w ogóle nie było) nie przekraczał 3% - statystycznie nie różnił się od większości mutacji odmiany ‘Jonagold’ (właśnie wyjątkiem był tu sam standard).
Pozdrawiam serdecznie
Smile

[Uaktualnione dnia: nie, 08 listopad 2009 11:07]

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32733 (odpowiedź na #32703) ] pon, 09 listopad 2009 16:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Moim zdaniem bardziej wypromowanymi i udanymi sportami w ostatniej ponad dekadzie są jonica, jonagored i jonagold decosta. Ja uważam ponadto że są bardziej udanymi sportami od red jonaprince - lepiej się przechowują i nie wymagają tak bardzo parokrotnego zbioru. Ponadto moim zdaniem wybarwiona decosta czy nawet jonagiored dla mnie są najładniejszymi sportami, oczywiście to jest kwestia gustu co kto woli, i co komu się bardziej podoba. Pozdrawiam.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32755 (odpowiedź na #20224) ] wto, 10 listopad 2009 11:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slgadam jest aktualnie niedostępny slgadam
Stały bywalec
"Ważną zaletą jest też możliwość jednoetapowego zbioru owocu. Jędrność podczas zbioru ok. 8,5 kg/cm². "
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #32759 (odpowiedź na #32755) ] wto, 10 listopad 2009 14:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Fakt jest że odmiana jonaprince jest intensywniej wybarwiona, generalnie rumieniec jest ciemniejszy, kształt jabłek też jest troszkę inny, zauważyłem to już w zeszłym roku jak pierwszy raz zaowocowały na paru sztukach które mam, ale znajomy ma kwaterkę już starszych drzewek i powiedział że trzeba conajmniej 2-3 razy zrywać i szybciej też dojrzewają. Mam co prawda parę tylko jabłonek - znajomy dał mi kilka sztuk do wsadzenia a ja z ciekawości wziąłem jak u mnie będą rosły. Mam co prawda kilka sztuk wsadzonych w rządku z decostą na m-26 i w tym roku zebrałem niecałą skrzynkę, rzeczywiście są bardziej wybarwione ale jakoś decosta mi bardziej podchodzi. Zobaczymy za kilka lat jak drzewka wyrosną - jak narazie to tylko troszkę miałem ale w zeszłym roku jak odłożyłem w przechowalni parenaście sztuk to szybciej zaczęły dojrzewać od decosty czy jonagoreda, co prawda to było kilka jabłuszek i niemam tego w dużej ilości ale to potwierdziło - rzeczywiście z tego co zaobserwowałem też u znajomego to trzeba szybciej z nimi uciekać - oczywiście jabłka nie były u mnie specjalnie w chłodni bo chciałem zobaczyć jak będą się zachowywać w warunkach naturalnych. Pozdrawiam
Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34224 (odpowiedź na #20224) ] sob, 09 styczeń 2010 12:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hektor990 jest aktualnie niedostępny Hektor990
Zaawansowany
Jak przedstawia się przechowywanie Red Princa w zwykłej chłodni leży tak jak inne jonagoldy czy sprzedawać go trzeba wcześniej?
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34234 (odpowiedź na #20224) ] sob, 09 styczeń 2010 17:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Hektor990 - przeniosłem Twój post do tematu o odmianie 'Red Jonaprince', ponieważ w powyższych wypowiedziach kolegów znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Ja także radzę się mocno zastanowić na sadzeniem odmian z grupy Jonagoldów... jeżeli jednak jesteś zdecydowany (i nic nie odwiedzie Cię od tego zamysłu) 'Red Jonaprince' (lub inna mutacja o ciemnoczerwonym rumieńcu) będzie najlepszym wyborem Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34264 (odpowiedź na #20224) ] nie, 10 styczeń 2010 11:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hektor990 jest aktualnie niedostępny Hektor990
Zaawansowany
Pomologu a jeżeli nie sadzić już czerwonych jonagoldów to co sadzić?Myśle że wielu sadowników stoi przed tym pytanie i nie umie sobie na niego odpowiedzieć.Może idared może czampion a może lobo ?Myśle że wszyskich odmian jest już nasadzone w dość dużych ilościach.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34362 (odpowiedź na #20224) ] wto, 12 styczeń 2010 02:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadownik44 jest aktualnie niedostępny sadownik44
Stały bywalec
Białorusini lubią duże i"krasne" ... . Laughing
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34399 (odpowiedź na #34362) ] śro, 13 styczeń 2010 15:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
00pik napisał(a) dnia wto, 12 styczeń 2010 02:56

Białorusini lubią duże i"krasne" ... . Laughing

To jest właśnie odpowiedź Hektor - sadzisz takie odmiany, które sprzedajesz. W każdym niemal dziale na forum znajdziesz temat w stylu: "jakie odmiany sadzić?". I zauważysz, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Decydującym czynnikiem jest źródło zbytu sadownika Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34504 (odpowiedź na #20224) ] nie, 17 styczeń 2010 13:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldemar11 jest aktualnie niedostępny waldemar11
Zaawansowany
Kolorystycznie Red Prince wygląda super,a jak w/g Was wupada smakowo?
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34506 (odpowiedź na #20224) ] nie, 17 styczeń 2010 14:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jak każdy Jonagold... jednemu smakuje, innemu nie Wink Różnic w smaku nie ma Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34579 (odpowiedź na #20224) ] wto, 19 styczeń 2010 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
miszel jest aktualnie niedostępny miszel
Stały bywalec
Jednak niektórzy „ jedzą oczyma”, a smak odczuwają potem.
Dlatego też jabłka o ładnym wybarwieniu, jak i o odpowiednim wymiarze bardziej przyciągają naszą uwagę, ale jaka odmiana się przyj mnie decyduje tylko rynek zbytu, gdzie nieraz się różni.

POZDRAWIAM
MISZEL
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34915 (odpowiedź na #20224) ] pon, 25 styczeń 2010 18:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Ja bym polemizował ze smakiem Red Jonaprinca.Według mnie nie smakuje tak jak każdy Jonagold.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #34927 (odpowiedź na #20224) ] pon, 25 styczeń 2010 19:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Smak to rzecz tak względna i indywidualna, że każda opinia jest słuszna i do przyjęcia. Jak w takim razie oceniasz pod względem tej cechy odmianę 'Red Jonaprince'? I jak to się przedstawia w porównaniu z Jonagoldami (może którymi?)... Jeżeli możesz - proszę rozwiń wypowiedź (opinia lepszy/gorszy byłaby mało konkretna i przekonująca) Pozdrawiam serdecznie Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 25 styczeń 2010 19:54]

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #35018 (odpowiedź na #20224) ] śro, 27 styczeń 2010 17:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Według mnie sporty Jonagolda pod względem smaku oceniłbym następująco :1-Jonagold,2-Jonagold Decosta,3-Jonagored,4-Jonica,5-Rubinstar,6-Red Jonaprince.
Red Jonaprince [wiadomość #61960 (odpowiedź na #20224) ] pią, 22 lipiec 2011 13:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
burgunt jest aktualnie niedostępny burgunt
Zaawansowany
mam takie pytanie do uprawiających tą odmianę. czy to prawda że im starsze drzewa tym owoce mniejsze wyrastaja? taka opinia ostatnio mi się obiła o uszy Rolling Eyes
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #61963 (odpowiedź na #20224) ] pią, 22 lipiec 2011 15:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jak w przypadku każdego "Jonagolda" którego zbyt słabo lub intensywnie przerzedzasz, wchodzi częściowo w przemienność itd. Różnic pomiędzy tą odmianą a innymi mutacjami nie ma. Oczywiście - pamiętając, że zawsze (szczególnie u odmian wielkoowocowych) te pierwsze owoce (po wejściu w okres owocowania - ale jeszcze przed pełnią owocowania) są większe. I to nie cecha odmianowa, ale reguła dotycząca tego i kilku innych gatunków Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #65221 (odpowiedź na #61963) ] wto, 18 październik 2011 20:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Tomekmaster jest aktualnie niedostępny Tomekmaster
Początkujący
a jak znosi przymrozki na niskim terenie
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #65449 (odpowiedź na #20224) ] nie, 23 październik 2011 19:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Kiepsko Smile Jak wszystkie Jonagoldy Pozdrawiam Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #65498 (odpowiedź na #65449) ] pon, 24 październik 2011 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Widziałem dziś w jednym ze sklepów we Wrocławiu Princea w cenie 2,10 zł/kg, czyli takiej samej, jaką miała większość innych odmian... Czyli , co... Już się rynek Princem nasycił ? Pozdrawiam !
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #71067 (odpowiedź na #20224) ] nie, 12 luty 2012 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Jeśli chodzi o tę odmianę, to nie będzie łatwe kupno drzewek od ręki. Z tego co się orientuję, to tylko trzy szkółki w Polsce mają licencję na jej mnożenie. Ja osobiście kupowałem Red Jonaprinca od Nowakowskich w roku 2009 i zamówiłem kolejne w 2011 na rok 2012 /jesień/.
Generalnie wynika to z dużego zainteresowania tą odmianą, a dodatkowo mroźne zimy przetrzebiają szkółki.
Polecam tę szkółkę. Drzewka bez zarzutu.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #71110 (odpowiedź na #20224) ] nie, 12 luty 2012 15:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
siulebule jest aktualnie niedostępny siulebule
Początkujący
ile płaciłeś ze tego Princa?
słyszeliście może a jakimś Jonagoldzie podobnym do princa (podobno lepszy w przechowywaniu, lepszy smakowo choć to względne, a i rumieniec cały czerwony) od Pagacza? w jednym z sadów nowoczesnych był o tym artykuł. Czy ktoś wie coś o tej odmianie?

[Uaktualnione dnia: nie, 12 luty 2012 15:42]

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #71117 (odpowiedź na #20224) ] nie, 12 luty 2012 16:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja na razie niewiele o niej mogę powiedzieć... nazwa tymczasowa to 'Pagacz', odmiana znajduje się w badaniach rejestracyjnych od wiosny 2010 roku i jest oceniana pod kątem odrębności (od innych odmian - przede wszystkim znanych mutacji Jonagolda), wyrównania i trwałości. W oddzielnym doświadczeniu określona zostanie również plenność i pozostałe cechy gospodarcze. Liczymy, że w rozpoczynającym sezonie będą już pierwsze owoce Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #71212 (odpowiedź na #20224) ] pon, 13 luty 2012 07:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Ja płaciłem w w 2009r. 8 zeta, a w tym chyba będa po 9 - 10 zł.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #71806 (odpowiedź na #20224) ] pon, 20 luty 2012 21:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Sto razy lepiej wole elise od redjonaprince. Po co mi kolejny jonagold do kolekcji. Powinien być ze 2 sporty wyselekcjonowane a nie na żywioł puszczone . Ja osobiście odchodze od jonagolda. poczekajmy 4 lata wyjdze to wam bokiem.
red jonaprince [wiadomość #75146 (odpowiedź na #20224) ] nie, 15 kwiecień 2012 10:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Ligol415 jest aktualnie niedostępny Ligol415
Początkujący
mam zamiar sadzic ta odmiane na m9 na klasnie ziemi 3a i 3b w jakich rozstawach byscie mi proponowali to zrobic?
Odp: red jonaprince [wiadomość #75149 (odpowiedź na #75146) ] nie, 15 kwiecień 2012 10:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pawel1 jest aktualnie niedostępny Pawel1
Zaawansowany
120 X 350-360?
Odp: red jonaprince [wiadomość #75161 (odpowiedź na #75146) ] nie, 15 kwiecień 2012 12:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
a3artur jest aktualnie niedostępny a3artur
Początkujący
Ja wczoraj sadziłem prince'a w rozstawie 1,2 x 3,7m ale zamierzam w razie potrzeby wjeżdżać tam też Ursusem 3512, bo pod sam sadowniczy ciągnik to spokojnie 3,5.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #76198 (odpowiedź na #20224) ] nie, 29 kwiecień 2012 06:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
Mam drzewka Red Jonaprince na M9 2gi.rok będzie na jesieni i muszę przyznać że po TEJ ZIMIE JUZ NA PEWNO 15-20% WYPADNIE....a w tej samej kwaterze jest idared na tej samej podkładce i tam uszkodzenia mrozowe są dużo dużo mniejsze....dlaczego skoro to ta sama podkładka....?
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #80504 (odpowiedź na #76198) ] nie, 24 czerwiec 2012 13:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
damian2 jest aktualnie niedostępny damian2
Zaawansowany
Witam
czym różni się zwykły Red Jonaprince od Red Jonaprince Wilton’sŸ?
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #80573 (odpowiedź na #20224) ] pon, 25 czerwiec 2012 12:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Nie niczym się nie różni. Te nazwy to synonimy.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #80871 (odpowiedź na #20224) ] pią, 29 czerwiec 2012 14:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
damian2 jest aktualnie niedostępny damian2
Zaawansowany
Na jakiej podkładce najlepiej go posadzić?
Ziemia IVa bez nawodnienia narazie prez 5 lat.
Jaki rozstaw?
Ciągnik mam sadownika.
Odp: Red Jonaprince - wszystko o tej odmianie [wiadomość #80910 (odpowiedź na #20224) ] sob, 30 czerwiec 2012 08:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Proponuję podkładkę M-9
czy prince na m9 bez nawodnienia IV klasie gleby [wiadomość #83243 (odpowiedź na #20224) ] nie, 12 sierpień 2012 13:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lpjakobczyk jest aktualnie niedostępny lpjakobczyk
Początkujący
mam zamiar wsadzić 1ha princa na m9 ale nie mam nawodnienia klasa ziemi IV gliniasta torfowa nawet podmokła czy m9 da radę bez nawadniania przy prince roztaw 1.2x3,8
Odp: czy prince na m9 bez nawodnienia IV klasie gleby [wiadomość #83252 (odpowiedź na #83243) ] nie, 12 sierpień 2012 16:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Podkładki karłowe tolerują wyższy poziom wody gruntowej niż generatywne, ale przecież nie mogą to być gleby podmokłe... A dół / 150-180 cm / trzeba wykopać obowiązkowo i sprawdzić co się tam znajduje... Jeśli głębiej nie występuje stale zalegająca woda i nie ma oglejenia a gleba jest przepuszczalna, to M 9 może tam przetrwać bez nawadniania...W przeciwnym razie grozi, że po kilku nawet latach dobrego wzrostu, może rozpocząć się gnicie korzeni i powolna agonia sadu...Ale skoro teren torfowy i podmokły, to czy nie ma tam też przypadkiem zastoiska mrozowego ? Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: nie, 12 sierpień 2012 16:19]

Poprzedni wątek:Rubinola - wszystko o odmianie
Następny wątek:Camspur/Red Cap ocena ogólna
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]