użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - odmiany » Szampion i jego sporty - wszystko o odmianach
Szampion reno różnice [wiadomość #74945 (odpowiedź na #4103) ] wto, 10 kwiecień 2012 19:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer9994 jest aktualnie niedostępny farmer9994
Stały bywalec
Witam jakie są różnice pomiędzy szampionem reno a szampionem reno 2 ?
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74952 (odpowiedź na #74945) ] wto, 10 kwiecień 2012 20:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Kolego dla mnie szampion reno i reno 2 to mały nie wypał . Mam w sadzie zwykłego szampiona i lepiej jestem z niego zadowolony .
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74955 (odpowiedź na #74952) ] wto, 10 kwiecień 2012 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Magister jest aktualnie niedostępny Magister
Zaawansowany
decosta napisał(a) dnia wto, 10 kwiecień 2012 08:21

Kolego dla mnie szampion reno i reno 2 to mały nie wypał . Mam w sadzie zwykłego szampiona i lepiej jestem z niego zadowolony .

Możesz rozwinąć temat. dlaczego sądzisz,że to niewypał?
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74960 (odpowiedź na #74945) ] wto, 10 kwiecień 2012 21:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Moim sadzie zwykły szampion ma kolor weselszy , natomiast szampion reno 2 mam na podkładce m 7 i wybarwienie ma jak dobrze wybarwiony red boskop , drzewka kupione były od Pana Nowakowskiego . Według właściciela ma się on o około 10/14 dni szybciej nadawać do zbioru ,natomiast u mnie zrywam go raczej , po zwykłym szampionie . Ogólnie mogę powiedzieć ,że nie którzy szukają na siłę coś nowego a nie zawsze jest to lepsze od odmiany wyjściowej . Dodam jeszcze , że drzewka które kupiłem ,były dwa razy przycinane na knip, może im to zaszkodziło (rok 2002/2003 )Szampion w tamtym czasie był pod psem .
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74961 (odpowiedź na #74945) ] wto, 10 kwiecień 2012 21:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
puzonik83 jest aktualnie niedostępny puzonik83
Zaawansowany
A ja mam go już 6 lat (Reno 2 na M26), w tej chwili to co mogę powiedzieć to, że na pewno nie kupiłbym zwykłego jakbym miał wybór. U mnie lepiej się wybarwia i dużo wcześniej, jest bardziej płaski przez co łapie rozmiar wcześniej, kolor ma wesolutki u mnie. Miałem kupców z Węgier i jak mieli porównanie zwykłego w jednej skrzyni a w drugiej reno2 to woleli zdecydowanie reno (oba z 5 letniego sadu na m26). Dzisiaj wsadziłem następną kwaterę.
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74985 (odpowiedź na #74945) ] śro, 11 kwiecień 2012 08:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
balcer jest aktualnie niedostępny balcer
Początkujący
Tylko czy nie mylimy Szampiona Reno i Reno 2?
Odp: Szampion reno różnice [wiadomość #74988 (odpowiedź na #74985) ] śro, 11 kwiecień 2012 09:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KALI273 jest aktualnie niedostępny KALI273
Zaawansowany
Mam zwykłego szampiona na m 26, co roku plon wysoki, natomiast reno obsypuje się w czerwcu i zostaje garstka jabłek, wielki niewypał
Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #75001 (odpowiedź na #4103) ] śro, 11 kwiecień 2012 19:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Wątki zostały połączone... informacje na temat mutacji odmiany 'Szampion' znajdziecie na poprzednich stronach tego wątku... Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #79209 (odpowiedź na #75001) ] nie, 03 czerwiec 2012 00:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
robert11 jest aktualnie niedostępny robert11
Nowy
koledzy mam takie pytanie czy szampion na m7 na 4 klasie ziemi bez nawadniania bedzie stał beż zadnych podpór, dodam ze wsadzony został płyto tzn szczepienie 20, 25 cm nad ziemie. z góry dziekuje za odpowiedz.
Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #81473 (odpowiedź na #79209) ] sob, 07 lipiec 2012 14:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
damian2 jest aktualnie niedostępny damian2
Zaawansowany
robert11 napisał(a) dnia nie, 03 czerwiec 2012 12:08

koledzy mam takie pytanie czy szampion na m7 na 4 klasie ziemi bez nawadniania bedzie stał beż zadnych podpór, dodam ze wsadzony został płyto tzn szczepienie 20, 25 cm nad ziemie. z góry dziekuje za odpowiedz.

Możesz mieć problemy z pojedyńczymi drzewami.

A ja mam pytanie czy słyszeliście coś o szampionie malinowym?
Może ktoś ma go w swoich nasadzeniach?

Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #81507 (odpowiedź na #4103) ] nie, 08 lipiec 2012 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Szampion Malinowy to taki pierwotny synonim odmiany 'Reno 2' Smile Zapewne więc wielu kolegów ma tą odmianę w swoich sadach Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #81539 (odpowiedź na #81507) ] nie, 08 lipiec 2012 22:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
pomolog napisał(a) dnia nie, 08 lipiec 2012 12:32

Szampion Malinowy to taki pierwotny synonim odmiany 'Reno 2' Smile Zapewne więc wielu kolegów ma tą odmianę w swoich sadach Pozdrawiam serdecznie Smile

Czyli jest to obecnie najlepszy mutant dobrze wybarwiający się tej odmiany?
A jaka najlepsza podkładka dla niego na glebę 4a
z nawodnieniem za parę lat
Ciągnik sadowniczy.
Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #81630 (odpowiedź na #4103) ] wto, 10 lipiec 2012 21:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Niekoniecznie najlepszy... to też dużo zależy od warunków lokalnych, jakości materiału nasadzeniowego itd., itd. Dlatego też mamy wybór kilku mutacji tej odmiany. Jeżeli chodzi o agrotechnikę - odpowiednio jak dla odmiany standardowej Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Szampion i jego sporty [wiadomość #81654 (odpowiedź na #81630) ] śro, 11 lipiec 2012 00:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
pomolog napisał(a) dnia wto, 10 lipiec 2012 09:03

Niekoniecznie najlepszy... to też dużo zależy od warunków lokalnych, jakości materiału nasadzeniowego itd., itd. Dlatego też mamy wybór kilku mutacji tej odmiany. Jeżeli chodzi o agrotechnikę - odpowiednio jak dla odmiany standardowej Pozdrawiam serdecznie Smile

Czyli M9 a może P60?
Pozdrawiam Smile
Odp: Szampion i jego sporty - wszystko o odmianach [wiadomość #83590 (odpowiedź na #4103) ] pon, 20 sierpień 2012 12:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cycek jest aktualnie niedostępny cycek
Stały bywalec
czy do szampiona na m7 4 klasa gleby potrzebne jest rusztowanie czy da rade tylko przy kołkach? a jak sprawa miała by się na p14 i m26?

okolice warki
Odp: Szampion i jego sporty - wszystko o odmianach [wiadomość #83627 (odpowiedź na #4103) ] pon, 20 sierpień 2012 22:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kolooo jest aktualnie niedostępny kolooo
Początkujący
spokojnie da rade przy samym kołku, ja mam na m26 i p14 i były przy samych kołkach, kołki pogniły i teraz mocniejsze drzewa spokojnie stoją same zwłaszcza na p14 (tu większość stoi sama )
jedynie u tych słabszych wymieniam kolki
Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83919 (odpowiedź na #4103) ] nie, 26 sierpień 2012 13:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szynszyl31 jest aktualnie niedostępny szynszyl31
Nowy
Witam Pięcioletnia kwatera szmpiona M 9 1200 drzew około dziesięć drzew ze zmianami choroba się nasila proszę o pomoc dołączam plik ze zdjęciem

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3652/0/

• Załącznik: 002 (2).jpg
    (Rozmiar: 1.46MB, Pobrane 3119 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 26 sierpień 2012 13:55] przez Moderatora

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83926 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 15:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SebSad jest aktualnie niedostępny SebSad
Nowy
Szynszyl31 co ma oznaczać pojęcie,że ,,Szampion zmienia się w Booskopa?'' Very Happy Shocked Skąd taka informacja? Very Happy
Nie chcę wprowadzać Ciebie w błąd ale sądzę,że Twoim problemem jest przenawożenie tych drzew azotem co mogło przyczynić się do słabego wybarwienia się owoców,które widać na zdjęciach. Rolling Eyes Być może jestem w błędzie. Rolling Eyes Zobaczymy co powiedzą inni. Very Happy

Pozdrawiam! Smile

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83931 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 16:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
I dodatkowo sparzyles jablka jakims srodkiem lub nawozem wlasnie, jesli mnie wzrok nie myli. Pozdrawiam Kaban.
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83932 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 17:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ogrodnik6411 jest aktualnie niedostępny ogrodnik6411
Zaawansowany
no te ordzawienie popatrz może jaku Ciebie sytuacja z przędziorkiemi pordzewiaczem
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83933 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 17:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sasha jest aktualnie niedostępny sasha
Zaawansowany
wg. mnie to mutacja, też kiedyś taka miałem ale na połowie drzewa. Od Pewnej wysokości jabłka co roku robiły się takie 'bure'. Jak sytuacja się powtórzy na tych samych drzewkach to będziesz musiał je usunąć.

ps. chyba że rozpowszechnisz ten sport szampiona ale nie wydaje mi się żeby zrobił taką karierę jak np. reno Wink
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83935 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 17:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Moim zdaniem to nie przedziorek, ktory zostawia pojedyncze slady, tylko jakis oprysk tak Ci zalatwil plon. Czasami pojedyncze srodki nie daja takich objawow, ale zmieszane w zbiorniku moga dac taki efekt. Liczy sie tez pogoda w czasie oprysku. Przejrzyj co i kiedy pryskales, porownaj z poprzenimi latami, kiedy nie bylo poparzen i powinienes bez trudu dojsc do tego co tak ordzawilo jablka. Nauczka niestety dosc droga. Pozdrawiam i powodzenia - Kaban.
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83937 (odpowiedź na #83926) ] nie, 26 sierpień 2012 18:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szynszyl31 jest aktualnie niedostępny szynszyl31
Nowy
boskop Razz pierwsze co mi przyszło na mysl w drugim roku po posadzeniu Wtedy usunąłem kilka drzew W tym roku jest to samo Drzewa nie rosną koło siebie!! Azot ok Przedziorek i podrdzewiacz też Dolistnie Magnez Jeden raz potasowy wiosną Przed kwitnieniem, bor,cynk Gib.. CA ostrożnie (teraz podaje do korzenia)smak szampiona

• Załącznik: 003 (2).jpg
    (Rozmiar: 1.24MB, Pobrane 428 razy)

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83946 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 20:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
simsy2 jest aktualnie niedostępny simsy2
Początkujący
A może to elstar, on jest bardziej podatny na ordzawienia, a poza tym stosowałeś może ventop
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83948 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
simsy2 jest aktualnie niedostępny simsy2
Początkujący
albo stara poczciwa koksa, matka sampiona
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83958 (odpowiedź na #83919) ] nie, 26 sierpień 2012 22:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prezes jest aktualnie niedostępny prezes
Nowy
Pozwolisz, że zapytam. A jak u ciebie z siarką?? Ile poszło zabiegów??
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83960 (odpowiedź na #83958) ] nie, 26 sierpień 2012 22:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Jeżeli w kwaterze TYLKO 10 drzew tak się zachowuje, na dodatek co roku, to może to być mutacja nazywana bodajże wsteczną... Bo Szampion to ciągle odmiana dość młoda i mało stabilna genetycznie...Dlatego mogą pojawiać się na niej nie tylko typy Reno i Arno, ale również typy paskowane, bure, mocno zielone i takie " boskopowate " właśnie...Gdyby przyczyną był jakiś oprysk, to zjawisko powinno by było wystąpić w całej kwaterze, a tak nie jest...Aby udowodnić, że to trwała mutacja, trzeba by pobrać z tego zrazy , przeszczepić i obserwować, czy cecha powtórzy się...
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83964 (odpowiedź na #83960) ] nie, 26 sierpień 2012 23:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Zaraz,zaraz..... Shocked Coś podobnego zauważyłem u siebie w sadzie,po dzisiejszej dokładnej lustracji. Shocked Jabłka wyglądają podobnie jak na zdjęciu.I występuje to na Szampionie w całej kwaterze.Raczje nie możliwe aby była to mutacja więc chyba zostaje w moim przypadku poparzenie jakimś specyfikiem.Żadnych wybuchowych mieszanek nie stosowałem ale chyba popełniłem błąd w jednym miejscu.Otuż pamiętam,że pod koniec kwitnienia wystąpiła znaczna infekcja parcha więc cały czas zastanawiałem się czym uderzyć interwencyjnie...Od pewnego sadownika zasłyszałem,że zastosowanie Ventopu w dawce interwencyjnej pod koniec kwitnienia nie spowoduje,żadnych ordzawień ani poparzeń na jabłkach,więc zastosowałem się do tego zalecenia.I co? Teraz mam pięknie pordzawionego Szampiona, który wygląda jak niedojrzały Boskoop...I nie tylko ordzawione jabłka występują na Szampionie.Mocno ordzawił mi się miejscami Topaz,Sawa oraz Gloster. Czy swoimi domyśleniami trafiłem w ,,punkt'' czy raczej mam w sadzie jakąś nieznaną mutację Szampiona? Crying or Very Sad Rolling Eyes Proszę o porady. Smile

Pozdrawiam! Smile

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83976 (odpowiedź na #83964) ] pon, 27 sierpień 2012 09:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chyba w " punkt "... Bo jeżeli " coś " dotyczy 99,9 procent populacji, to najprawdopodobniej zadziałał czynnik fizyczny / temperatura, kwaśny deszcz, wspomniany oprysk, zimna zażelaziona woda.../, a nie przyrodniczy / mutacja, szkodnik, choroba /...Pozdrawiam !
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83977 (odpowiedź na #83919) ] pon, 27 sierpień 2012 09:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
zgadzam się z opinią Melolontha. pytanie z skąd brałeś drzewka? 10szt to nie problem jeśli co rok powtarza się o rdzawienie na tych samych drzewach to najlepiej wyrwać i wsadzić nowe drzewka.
miałem podobny przypadek na Goldenie Rangersie na 4drzewkach co rok owoce były sparzone mniej lub więcej - ale były - wyrwałem i nasadziłem nowe.
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #83980 (odpowiedź na #83977) ] pon, 27 sierpień 2012 09:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Warto chyba o takim fakcie jak u szynszyla31, poinformować szkółkarza, aby dobrze przyjrzał się drzewom, z których bierze zrazy, bo może narobić sobie kłopotu... Najlepszym sposobem na znalezienie, oznakowanie i likwidację podejrzanych drzewek zrażnikowych, jest dopuszczenie ich do owocowania, choć niby w zrażnikach owocowania być nie powinno...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 27 sierpień 2012 09:27]

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84009 (odpowiedź na #83919) ] pon, 27 sierpień 2012 18:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Miałem ten problem dopóki zacząłem pryskać na pordzewiacza zaraz po kwitnieniu,i przestałem używać delan ventop po kwitnieniu .Zabiegi zawsze na noc wykonuje.Siarka nie ma tu nic do rzeczy bardziej poparzy jak ordzawi.Mogły być warunki pogodowe sprzyjające ordzawieniu pomyśl o giberelynie na następny sezon.To nie jest żadna mutacja,miałem na goldenie tu i tam takie objawy ustały gdy zacząłem pryskać jak pisałem .Jest jeszcze mączniak ordzawia zaraz po kwitnieniu ale nie tak.Może kilka czynników zebrało się na raz i tak wyszło.

[Uaktualnione dnia: pon, 27 sierpień 2012 18:38]

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84154 (odpowiedź na #84009) ] śro, 29 sierpień 2012 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Warto te 10 drzew pomazać farbą i przyjrzeć się im w przyszłym roku... Wysiłek to niewielki a można się będzie coś dowiedzieć...P.S. Czynnikiem ordzawiającym mogą być też niskie temperatury nocą , po kwitnieniu...A dlaczego ordzawieniu uległy owoce na kilku tylko drzewach ? Być może dlatego że, choć wydaje się nam, że wszystkie drzewa / tej samej odmiany, na tej samej podkładce, w tej samej kwaterze itd. / zakwitają jednocześnie, to z różnych powodów, tak nie jest...I póżniej, te pojedyncze drzewa które zakwitły np. troszkę wcześniej, mogą mieć zawiązki bardziej zaawansowane, a w związku z tym bardziej wrażliwe na poparzenia chemiczne, lub temperaturowe... Wiem, że to co piszę to trochę spekulacja, ale inaczej / gdy odrzucimy wersję z mutacją / takiego punktowego ordzawienia drzew nie potrafię sobie wytłumaczyć...

[Uaktualnione dnia: śro, 29 sierpień 2012 22:03]

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84171 (odpowiedź na #83919) ] czw, 30 sierpień 2012 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jeśli to 10 drzewek po kolei to może wina leży w podłożu Confused(oglejenie,zasolenie) ,że kwitną później itd.ordzewiają się,lub taka wiązka drzewek się trafiła.
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84207 (odpowiedź na #84171) ] pią, 31 sierpień 2012 14:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
yanodark napisał(a) dnia czw, 30 sierpień 2012 01:37

Jeśli to 10 drzewek po kolei to może wina leży w podłożu Confused(oglejenie,zasolenie) ,że kwitną później itd.ordzewiają się,lub taka wiązka drzewek się trafiła.

kolego jeśli masz ,,wiedze" lub jakiś pomysł i chcesz odpowiedzieć na temat to czytaj wcześniejsze posty, a nie strzelaj ,,na pałę".
kolega szynszyl31 pisze wyraźnie: ,,Drzewa nie rosną koło siebie!!"
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84226 (odpowiedź na #84207) ] pią, 31 sierpień 2012 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Wybacz Tomaszk123 moja wina nie doczytałem dokładnie Sad .Tak czy siak problem u mnie był podobny,ale tych czynników tego ordzawienia mogło być dużo u mnie mogło być coś innego ,na razie tego nie mam przeszło pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: pią, 31 sierpień 2012 22:04]

Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84274 (odpowiedź na #84226) ] sob, 01 wrzesień 2012 22:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Sprawdziłem w ostatnim czasie jak wyglądają jabłka Szampiona w najbliższej okolicy,w dwóch różnych sadach...Wyglądają podobnie jak u mnie więc myślę,że podana opcja przez Melolonthę tj. kwaśny deszcz wystąpił w moim regionie, w tym roku na pewno... Bo nawet w sadach niepryskanych,gdzie w 100% odpada możliwość poparzenia jakimkolwiek ,,specyfikiem''jabłka odmiany Papierówka,Antonówek,Koszteli,Lobo są także mocno ordzawione Confused Confused Confused

Pozdrawiam! Smile

Serdecznie Pozdrawiam!
SebSad&Apple
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84316 (odpowiedź na #83919) ] nie, 02 wrzesień 2012 21:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
yanodark spoko nie mam czego ,,wybaczać", poprostu niepotrzebne zaśmiecanie forum Smile

Sebsad kolega Melolontha nie dopisał że przy kwaśnych deszczach efektem ubocznym są ,,spadające" wraz z deszczem żaby lub inne małe płazy/gady, zjawisko dość ciekawe ale nie do końca zbadane. Dość sporo jest artykułów w fachowej zachodniej i naszej prasie sadowniczej. Nie wiem czy u Ciebie to zjawisko wystąpiło - ale jeśli tak to na pewno padał kwaśny deszcz.
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84319 (odpowiedź na #83919) ] nie, 02 wrzesień 2012 22:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magikp1 jest aktualnie niedostępny magikp1
Stały bywalec
Ja to bym się z teorią kwaśnego deszczu nie rozpędzał bo jeśli by taki wystąpił to raczej cała kwatera tak by wyglądała a nie kilka drzew, po za tym w okolicy musiała by być jakaś fabryka która zatruwała by powietrze związkami siarki i po taki deszczu to raczej na drzewach nic by nie zostało nawet liście. Jeszcze parę lat temu takie zjawisko regularnie występowało w okolicach "Azotów" w Puławach i na tym terenie nic nie rosło
Odp: Szampion (zmienia się w boskopa) [wiadomość #84346 (odpowiedź na #83919) ] pon, 03 wrzesień 2012 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Stały bywalec
Kwaśne deszcze to problem dwie dekady temu Confused teraz emisja związków siarki jest sporo niższa w Europie,że nawet do nawozów jej więcej dają bo to główny budulec wraz z azotem do syntezy białek. Rolling Eyes .Jeśli to pojedyncze sztuki to stawiam na pordzewiacza tak jak inne patogeny np.mszyce występuje w sadzie na początku punktowo a potem się rozprzestrzenia.Mógł wystąpić na tych drzewach zaraz po kwitnieniu w skrajnie dużej ilości,oczywiście inne czynniki też sa ale niska temperatura uszkodziła by całą kwaterę.Ewentualnie te drzewa są tak uszkodzone przez mróz w zimę bo mogły być osłabione przez inna chorobę np.srebrzystość, gumowatość że ,ledwo żyją i dają takie owoce najlepiej sprawdzić jak wygląda taka ucięta gałąź w przekroju pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: pon, 03 wrzesień 2012 19:18]

Poprzedni wątek:Ligol na P-14
Następny wątek:agrostym na wybarwienie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]