użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Sadzenie malin - tematy połączone
icon12.gif  Sadzenie malin - tematy połączone [wiadomość #22588] wto, 10 luty 2009 19:27 Przejdź do następnej wiadomości
BluBex jest aktualnie niedostępny BluBex
Nowy
Mam zamiar posadzić malinę Polkę lub Joan Squire pod ekeolgię i zbiór mechaniczny. Zamierzam sadzić sztobry 20 cm co 40-50cm na włókninie bezpośrednio na polu. Jaka jest szansa powodzenia mojego pomysłu i czy ktoś wie gdzie w Polsce uprawiają Joan Squire. Napiszcie co o tym sądzicie Pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: wto, 10 luty 2009 19:35]

Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22612 (odpowiedź na #22588) ] śro, 11 luty 2009 07:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Nie wiem czy sadzenie maliny na włokninie to dobry pomysł.Co do rozstawu to ok.
Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22614 (odpowiedź na #22588) ] śro, 11 luty 2009 08:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ewak967 jest aktualnie niedostępny ewak967
Nowy
Uprawiam maliny jesienne od kilku lat.Polka owszem ,piękna malina i nadaje się pod zbiór mechaniczny.Co do włókniny to ciekawy pomysł.Zastanawiam się tylko,czy nie będzie z nią problemu przy koszeniu starych sadzonek.Malinę Joan Squire znam tylko z zagranicznej literatury.Jest piękna ,.gruba i niezwykle apetycznie wyglądająca na folderach.Jestem bardzo ciekawa gdzie można ją zdobyć ,bo chętnie ją bym posadziła.
Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22630 (odpowiedź na #22588) ] śro, 11 luty 2009 20:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
wiem ze Joan Squire jest w Polsce i ma to chyba jeden Pan na licencji Brytyjskiej i to pare ha ale nie wiem skąd on jest, może zamiast palić gałęzie to by mi odstąpił Cool
I jeszcze jedno pytanie czy malina jesienna dobrze się przyjmuje ze sztobrów

[Uaktualnione dnia: śro, 11 luty 2009 20:08]

Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22634 (odpowiedź na #22588) ] śro, 11 luty 2009 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Z tego co ja wiem to plantacja malin Joan Squire jest koło Mszczonowa.
Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22658 (odpowiedź na #22588) ] czw, 12 luty 2009 16:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Koło Mszczonowa hy, nić więcej nie wiesz dokładniej bliżej jakiej miejscowości bo miałbym ochotę się wybrać na tą plantacje.
Odp: Sadzenie maliny [wiadomość #22684 (odpowiedź na #22588) ] czw, 12 luty 2009 21:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Artykuł o tej plantacji był napisany w Haśle Ogrodniczym nr2/2008r.
ps.Ja też chciałbym mieć pare sadzonek tej odmiany ale podobno trzeba wykupić licencję.
Sadzenie malin po kartoflisku [wiadomość #86155 (odpowiedź na #22588) ] pon, 15 październik 2012 15:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dawid35123 jest aktualnie niedostępny dawid35123
Początkujący
Sadzenie malin po kartoflisku to chyba zly pomysl? Co wy o tym sadzicie?

[Uaktualnione dnia: pon, 15 październik 2012 21:15] przez Moderatora

Odp: Sadzenie malin [wiadomość #86156 (odpowiedź na #86155) ] pon, 15 październik 2012 16:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
ziemniaki to jeden z najgorszych przedplonow dla maliny. Bedziesz mial problemy z pedrakami i zamieraniem pedow. Najlepiej sadzic maliny po zbozach a najlepiej po owsie.
Odp: Sadzenie malin [wiadomość #86158 (odpowiedź na #86155) ] pon, 15 październik 2012 16:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomasek jest aktualnie niedostępny tomasek
Zaawansowany
Ziemniaki to chyba najgorszy pomysł ja osobiście maliny zawsze sadziłem po gryce nie miałem tak nigdy problemów z pędrakami.
Odp: Sadzenie malin [wiadomość #86159 (odpowiedź na #86155) ] pon, 15 październik 2012 17:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec
najlepszy przedplon to motylkowe tj. wyka, bób, łubin, a jeszcze lepiej przed łubinem zasiać gorczycę a przed gorczycą owies a przed owsem facelia. Smile
Odp: Sadzenie malin [wiadomość #86161 (odpowiedź na #86155) ] pon, 15 październik 2012 18:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dawid35123 jest aktualnie niedostępny dawid35123
Początkujący
z pedrakami jakos by sie poradzilo ale kolega mnie przestraszyl z zamieraniem pedow ehh
Odp: Sadzenie malin [wiadomość #105610 (odpowiedź na #86161) ] pon, 12 sierpień 2013 11:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maliniarz2012 jest aktualnie niedostępny Maliniarz2012
Zaawansowany
Jakie zabiegi przeprowadzić przed sadzeniem malin po pszenicy (jaki środek zastosować na chwasty, w niewielkim stopniu występuje powój, rumiany i ostrożeń). W planach mam sadzić maliny tej jesieni.
Odp: Sadzenie malin po kartoflisku [wiadomość #105612 (odpowiedź na #86155) ] pon, 12 sierpień 2013 11:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
gallup+chwastox potem odczekaj az uschnie i obornik. Potem orka i sadzenie. Chociaz przed obornikiem mozesz pojechac brona ta?erzowa ze dwa razy

[Uaktualnione dnia: pon, 12 sierpień 2013 11:46]

Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117961 (odpowiedź na #22588) ] wto, 04 marzec 2014 13:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piatas jest aktualnie niedostępny piatas
Nowy
Koleżanki i koledzy,
jestem tu nowy, choć czytam od pewnego czasu forum. Zakładam nowy wątek, gdyż nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na pewne pytania. Chcę zasadzić niecałe 3 ha jednorocznej maliny jesiennej. Teraz 1 ha, a na jesieni kolejne 2. Stąd moje pytania:

1. Kiedy najlepiej sadzić malinę wiosną? Chciałbym koło połowy marca, na tę chwilę nie można jeszcze wejść w pole z maszynami. Czy to będzie dobry termin w tym roku?
2. Nie mam jeszcze analizy gleby, czy warto zrobić w ciemno jakieś nawożenie przed posadzeniem? Klasa ziemi 4, była tam zaorana gorczyca jesienią, wcześniej był owies.
3. Czy jedna linia kroplująca na rząd wystarczy? Widziałem, że na borówkach dają dwie, ale chyba malina nie jest aż tak wymagająca co do wilgoci...
4. Czy staw o pojemności 25-30 m3 wystarczy do nawodnienia 3ha maliny? Mogę go napełniać z rzeki co powiedzmy dwa dni, więc i podlewać można by co 2 dni dla przykładu. Stosujecie mierniki do wilgoci gleby?
5. Chciałbym na tej działce postawić część swojej pasieki, jakieś 12 - 15 uli może. Czy to wpływa na poprawę jakości owoców i ilości, czy raczej nieznacznie? Słyszałem, że miodu z tego raczej nie będzie beczki...

Rozumiem, że nieelegancko zaczynać od samych pytań, ale do tej pory uprawiałem wiśnie i o malinie nic nie wiem tak naprawdę. Liczę na wyrozumiałość i pomoc Koleżanek i Kolegów.
Pozdrawiam, Michał
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117965 (odpowiedź na #117961) ] wto, 04 marzec 2014 13:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
piatas napisał(a) dnia wto, 04 marzec 2014 01:24

Koleżanki i koledzy,
jestem tu nowy, choć czytam od pewnego czasu forum. Zakładam nowy wątek, gdyż nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na pewne pytania. Chcę zasadzić niecałe 3 ha jednorocznej maliny jesiennej. Teraz 1 ha, a na jesieni kolejne 2. Stąd moje pytania:

1. Kiedy najlepiej sadzić malinę wiosną? Chciałbym koło połowy marca, na tę chwilę nie można jeszcze wejść w pole z maszynami. Czy to będzie dobry termin w tym roku?
2. Nie mam jeszcze analizy gleby, czy warto zrobić w ciemno jakieś nawożenie przed posadzeniem? Klasa ziemi 4, była tam zaorana gorczyca jesienią, wcześniej był owies.
3. Czy jedna linia kroplująca na rząd wystarczy? Widziałem, że na borówkach dają dwie, ale chyba malina nie jest aż tak wymagająca co do wilgoci...
4. Czy staw o pojemności 25-30 m3 wystarczy do nawodnienia 3ha maliny? Mogę go napełniać z rzeki co powiedzmy dwa dni, więc i podlewać można by co 2 dni dla przykładu. Stosujecie mierniki do wilgoci gleby?
5. Chciałbym na tej działce postawić część swojej pasieki, jakieś 12 - 15 uli może. Czy to wpływa na poprawę jakości owoców i ilości, czy raczej nieznacznie? Słyszałem, że miodu z tego raczej nie będzie beczki...

Rozumiem, że nieelegancko zaczynać od samych pytań, ale do tej pory uprawiałem wiśnie i o malinie nic nie wiem tak naprawdę. Liczę na wyrozumiałość i pomoc Koleżanek i Kolegów.
Pozdrawiam, Michał

Ad.1. Jak będziesz mógł wejść z maszynami to wówczas zasadzisz. Nie sadz gdy gleba będzie miała poniżej 5*C
Ad.2 Po pierwsze analiza. Jak już trochę na tej ziemi gospodarujesz to wiesz czy ma tendencje do zakwaszania. Jeżeli nie było dawno wapnowane to możesz taki jedyny zabieg wykonać w ciemno.
Ad.3. W mojej ocenie wystarcza. Znajdą się tacy co dają dwie.
Ad.4. Woda, staw, rzeka, kropelkowe... moim zdaniem złe połączenie. Raz w rzecze woda jest czysta, raz nie. Zresztą może ktoś się znajdzie kto stosuje takie nawodnienie i się wypowie.
Ad.5. Pszczół nigdy za wiele.
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117967 (odpowiedź na #117965) ] wto, 04 marzec 2014 14:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dziękuję za odpowiedź.

Zaskoczył mnie punkt z wodą - sądziłem że natleniona woda`ze strugi, następnie ogrzana w stawiku będzie super dla krzewów. Ta struga ma w miejscu gdzie będzie sad jakieś 2 km i nikt przy niej nie mieszka, żeby tam coś pompować. Mam nadzieję, że będzie OK, nie chciałbym tam kopać studni jeśli nie będzie to niezbędne.

Czy jest jakaś literatura fachowa godna polecenia? Widziałem jakąś pozycję, ale to dla działkowca co ma 15 krzewów, a nie 15 tysięcy. Chodzi o zabiegi i uprawę w plantacjach towarowych.

Czy warto przejechać się do Skierniewic? Jest tam ktoś z wiedzą w instytucie?

Będę bardzo wdzięczny za kolejne odpowiedzi na poprzednie pytania i te z tego postu również.

Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117968 (odpowiedź na #117965) ] wto, 04 marzec 2014 14:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Profesor Pieniążek / Sadownictwo / takie nawożenie " w ciemno " dla gleb zaniedbanych i mało nawożonych , dla sadów i plantacji jagodowych, podaje... To 150-300 kg K2O / ha, 100-200 kg MgO /ha, 200-300 kg P2O5 /ha i 40-60 t obornika na ha... Poza tym wapna dla gleb kwaśnych od 1500-2500 kg CaO / ha... Tylko że ten, kto porusza się tak całkiem w ciemno, może nabić sobie guza dając np. potas w sytuacji gdy w glebie jest już go nadmiar...Pozdrawiam ! P.S. Największym w Polsce centrum uprawy malin jest Kraśnik... Niestety tegoroczne seminarium na temat m.in. malin już się tam odbyło... Radzę skontaktować się z tamtejszym ODR-em... Może mogli by przesłać materiały / referaty / z tej konferencji...

[Uaktualnione dnia: wto, 04 marzec 2014 14:26]

Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117970 (odpowiedź na #117968) ] wto, 04 marzec 2014 14:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wiedza wiedzą, a kaczka nie nauczy się pływać jak się nie zmoczy. W Skierniewicach w Instytucie to coś tam wiedzą ale z odpowiedzią na zadawane pytania bywa różnie. Dr Krawiec z UP myślę będzie właściwszą osobą do pozyskiwania wiedzy. Literatura to też program ochrony roślin którego musisz się trzymać i mimo wszystko źródło wiedzy to także ODR. Na początek tam bym się udał.
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #117981 (odpowiedź na #117970) ] wto, 04 marzec 2014 17:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazioo jest aktualnie niedostępny Kazioo
Nowy
Ja bym na Twoim miejscu pobrał próby glebowe teraz i dać do analizy. Tydzień się czeka max 2 tyg i przed sadzeniem bedziesz pewny. Dużo to nie kosztuje. Wejdź na strone (jeżeli jesteś z lubelskiego) http://www.oschr.pl/index.php/kontakt/specjalici-terenowi.ht ml i tam skontaktuj sie z kolesiem i przyjedzie do Ciebie do domu, a jeśli chcesz szybciej to możesz zawieść.
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #118042 (odpowiedź na #117961) ] wto, 04 marzec 2014 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Tak - na próbę glebową jestem umówiony na piątek. Ma być pobrane kilka próbek w jedną większą i potem uśrednione w wiaderku. Próba za ok. 70 zł - pełna analiza z zaleceniami pisemnymi. Tylko podobno są bardzo zajęci i trochę dłużej to ma potrwać, a wiosna jest zdecydowanie wcześniejsza w tym roku. Może tylko dam wapno? Na pewno wszystkie nawozy byłoby lepiej dać przed posadzeniem sadzonek - łatwiej wymieszać z ziemią. Jestem z łódzkiego, daleko do Lublina, choć zdaje się, że tam zagłębie macie malinowe Smile

A co do nawodnienia i innych kwestii które poruszałem w pierwszym poście to także będę wdzięczny za ewentualne podpowiedzi i komentarze.

Napisałem do pana Pawła, pracownika UP. Na razie cisza, mam nadzieję, że też coś podpowie.
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #118061 (odpowiedź na #118042) ] śro, 05 marzec 2014 12:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazioo jest aktualnie niedostępny Kazioo
Nowy
o to zalecenia pełne wziąłeś. Jesli chcesz szybko podnieść Ph ja stosowałem wapno budowlane i znajomi moi stosuja i jest ok( pod sad) i mieszałem agregatem z uprawką nie zaszkodzi. Ja tak robiłem przed sadzeniem sadu jesienią obornik wiosna wapno i sadzenie. Smile
Odp: Sadzenie maliny jesiennej wiosną [wiadomość #118419 (odpowiedź na #118061) ] sob, 08 marzec 2014 20:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dziękuję za rady i wskazówki.
Kupię w okolicach Łodzi lub Warszawy 4000 sadzonek Polki. Chciałbym to zrobić w ciągu najbliższego tygodnia najpóźniej 2 tygodni jak sądzę. Na jesieni kolejne 6500. Zależy mi na sadzonce dobrej jakości. Transport do uzgodnienia, nie mam busa. Mieszkam między Rawą Mazowiecką a Tomaszowem Mazowieckim. Wcześniej zamieściłem ogłoszenie o 15000 sadzonkach na jesieni, jednak po namyśle posadzę pół hektara mniej i pierwsze 90 arów chciałbym już teraz - ktoś chce mi pożyczyć sadzarkę do roślin jagodowych i ta część działki jest już przygotowana właściwie.
Jeśli ktoś chce mi pomóc i przygotować te sadzonki, to proszę o kontakt.
Odp: Sadzenie malin - tematy połączone [wiadomość #118597 (odpowiedź na #22588) ] pon, 10 marzec 2014 19:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marcin96 jest aktualnie niedostępny Marcin96
Początkujący
witam czy teraz można sadzić malinę ?
Odp: Sadzenie malin - tematy połączone [wiadomość #118616 (odpowiedź na #118597) ] pon, 10 marzec 2014 22:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Można.
icon4.gif  Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118692 (odpowiedź na #22588) ] śro, 12 marzec 2014 00:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
NeoniXX jest aktualnie niedostępny NeoniXX
Nowy
Witam Serdecznie:) Kilka dni temu wziąłem w dzierżawę pole ponad 0,5 ha i mam zamiar wsadzić tam maliny jesienne. Przez dwa lata pole nie było uprawiane. Tydzień temu zostało za orane , dziś zostało rozbite kultywatorem. Gleba czarna , klasa III proszę o informację czy jest sens sadzenia maliny na takiej ziemi? Wokół wszyscy odradzają żeby tam nie sadzić. Pole bez żadnego cienia ,słońce w pełni pada na pole. Wokół jest ok 100ha pola i wszędzie jest zboże. 2 km dalej ludzie sadzą maliny ale tam jest już margiel, zdecydowanie gorsza ziemia i jakoś maliny się trzymają bez nawodnienia , jedynie na nawozach

W zał. podsyłam zdjęcie danego pola, , przez słońce wydaje się jakaś ruda;) Spadku wielkiego nie ma.

Obok sąsiad ma pola i chciał właśnie ten kawałek wziąć w dzierżawę i złączyć sobie całe pola które ma z lewej i prawej skrajnej.Kilka lat walczy o ten kawałek lecz do tej pory mu się nie udało

Czekam na jakieś porady czy jest sens sadzenia malin. Sadzonki ogolnie są juz zamówione , odmiana POLANA

Skiby które są widoczne na zdjęciu zostały już rozbite:)

Tak myślałem że może specjalnie tak się zmówili właściciele pola po to aby sobie odpuścić i oni wtedy ten kawałek pola by odkupili

Z góry dziękuję za wszelkie rady

[Uaktualnione dnia: śro, 12 marzec 2014 00:51]

Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118694 (odpowiedź na #118692) ] śro, 12 marzec 2014 07:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
witam Smile jeśli pole przez dwa lata nie było uprawiane to możesz mieć problem z chwastami oraz pędrakami.
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118703 (odpowiedź na #118692) ] śro, 12 marzec 2014 11:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Chwastami się będziemy zajmować. Proszę napisać czy ogólnie ziemia będzie się nadawać pod uprawę i będą plony czy raczej kiepski zbiór będzie ?
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118707 (odpowiedź na #118692) ] śro, 12 marzec 2014 12:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
tu sporo zalezy od ciebie. jesli bedzie woda i bedzie odpowiednio dbal to bedzie plon. klasa 3 to dobra ziemia.
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118714 (odpowiedź na #118692) ] śro, 12 marzec 2014 13:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Nawodnienia nie będzie ale ziemia ma dobrą próchnice i jest wilgotna. Mam tylko ten jeden kawałek i będę o niego dbał, ponieważ nic innego do roboty nie mam;) Będę nawoził pole

Jak myślicie będzie coś z tego pola?Smile

Dziś byłem u właściciela ziemi i powiedział że robiła klasyfikacje ziemi i to jest miedzy II a III klasą , jest to ziemia zmiemniaczano-buraczana. Zbytnio się nie znam

Jak uważacie na tej ziemi utrzyma się malinkę:)??

Proszę jeszcze o rade. Kupiłem wapno granulowane. Jak najlepej je rozsypać , przed deszczem, pod deszczu czy wogóle nie ma rżnicy ?

[Uaktualnione dnia: śro, 12 marzec 2014 13:43]

Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118730 (odpowiedź na #118714) ] śro, 12 marzec 2014 19:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Warto grzebnąć trochę głębiej szpadlem żeby sprawdzić jak głęboko jest woda gruntowa, choć malina, jako krzew jagodowy będzie ją tolerować nawet gdyby była stosunkowo płytko czyli nawet na 70-100 cm...Koniecznie trzeba zrobić analizy gleby i koniecznie sprawdzić kwasowość czyli pH... Bez tego nie powinno się wapnować bo skąd wiadomo czy tego wapna już i tak nie ma tam za dużo ?... Kolor gleby nie ma żadnego znaczenia a jeżeli jest tam dużo słońca co widać, Smile to tym lepiej... Przy malinie jesiennej problem ewentualnego zastoiska mrozowego praktycznie nie istnieje bo kwitnienie odbywa się latem a nie w okresie wiosennych przymrozków...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: śro, 12 marzec 2014 19:19]

Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118893 (odpowiedź na #118692) ] pią, 14 marzec 2014 20:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
aga00 jest aktualnie niedostępny aga00
Nowy
Witam tyle tu nazw tych oprysków i nawozów. Proszę o pomoc jak mm zadbać o malinę teraz, jest to plantacja jesienna i ma około 2 lat. Czym podsypać czy opryskać, bo coś zaczyna się miejscowo pokazywać. Razz chodzi o chwasty no i malinki puszczają.

[Uaktualnione dnia: pią, 14 marzec 2014 20:04]

Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118901 (odpowiedź na #118692) ] pią, 14 marzec 2014 20:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
oj kolezanko, za malo informacji troche. jak byly dbane, jakie chwasty itp. teraz mozna saletra posypac a z pryskaniem od chwastu to juz trzeba ostroznie bo latwo przedobrzyc Smile
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118912 (odpowiedź na #118692) ] pią, 14 marzec 2014 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Zabieram się za zakup maliny. Doradzono mi żeby sadzić co 30 cm wtedy pozbędę się chwastów między krzakami. Prosze o informację czy jeżeli posadzę maliny gęściej niż 50 cm czyli 30 cm od sibei to owoce będą mniejsze bo może utworzyć się tzw "żywopłot"
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118913 (odpowiedź na #118692) ] pią, 14 marzec 2014 22:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
moim zdaniem nie jest to dobry pomysl, ale to zalezy od wielu rzeczy. sadz co 40 i bedzie ok. w pierwszych latach i tak beda spore problemy z chwastami czy bedzie 30 czy 50 Razz
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #118919 (odpowiedź na #118692) ] pią, 14 marzec 2014 22:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

tak się właśnie zastanawiam żeby nie popełnić błędu:)

Osoba która będzie sprzedawać sadzonki namawia mnie żbey sadzić co 30cm ale może to wynika z tego że prawie 1000 sadzonek wyjdzie wtedy więcej a co za tym idzie zaorbi 350 zł więcej:D
Odp: Sadzenie malin - tematy połączone [wiadomość #119120 (odpowiedź na #22588) ] nie, 16 marzec 2014 13:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Posadziłem wczoraj niecały hektar maliny jesiennej - około 4,5 tysiąca sztuk. Na większości sadzonek były już kiełki, więc nie wiem czy nie za późno. Gleba była wynawożona i wapnowana, co powinno być kolejnym krokiem?
Odp: Sadzenie malin - tematy połączone [wiadomość #119124 (odpowiedź na #22588) ] nie, 16 marzec 2014 14:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
teraz mozesz chwile odetchnac ale za kilka tygodni bedziesz mial niezly zap.....ol przy pieleniu tej maliny Very Happy
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #119272 (odpowiedź na #118692) ] pon, 17 marzec 2014 19:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam ponownie !

Po przeprowadzeniu analizy gleby wyszły następujące wyniki:

Ph H2O - 7,7
Ph KCL - 7,2
Odczyn obojętny

Proszę o informację czy jak dam siarczan amonu do obniżenia Ph nie zniszczy mi młodych sadzonek który mam zamiar za sadzić za kilka dni?

Dodatkowe pytanie jeżeli nic się nie stanie z malinami to czy siarczan rozsypać przed posadzeniem, po czy nie ma różnicy ?
Odp: Uprawa malin jesiennych - PROSZĘ O POMOC ! [wiadomość #119285 (odpowiedź na #118692) ] pon, 17 marzec 2014 20:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
nie syp siarczanu, po prostu nie syp w ogole wapna i dawaj nawozy zakwaszajace czyli mocznik i saletre i odczyn sam ci spadnie ponizej 7 a wtedy bedzie idealny tak naprawde. przynajmniej ja bym tak zrobil.
Poprzedni wątek:żółknięcie letnich malin
Następny wątek:Opryskiwacz do malin
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]