użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Porzeczki - agrotechnika » Zabiegi po zbiorach.
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133456 (odpowiedź na #133389) ] nie, 20 lipiec 2014 20:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
endriu1 jest aktualnie niedostępny endriu1
Nowy
GrandDuo napisał(a) dnia sob, 19 lipiec 2014 09:36

dwa lata temu miałem problemy jakiś czas po sprzedaniu porzeczki, bo wykryto u mnie pozostałości. Na szczęście okazało się że była to substancja którą stosuję się tylko na zboża, i śladowe ilości.
sąsiad nieuważnie pryskał za miedzą.

gdyby było to coś co jest przydatne w porzeczce to musiałbym płacić za utylizację.

teraz laboratoria z dużą dokładnością mogą stwierdzić jaką substancją było pryskane, kiedy i w jakiej dawce.

Czytając to forum można znaleźć wypowiedzi sadowników, którzy pryskają środkami, których nie ma w programie ochrony. I co nigdy nie mieli problemów? Więc jak to jest z tą wykrywalnością? Bo osobiście trudno mi uwierzyć, że jeśli po zbiorach zastosuję jakiś oprysk spoza programu, to za rok będą jakieś pozostałości. W zeszłym roku pryskałem Dithane, jak jeszcze był w programie i co w tym roku będą pozostałości?
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133480 (odpowiedź na #129681) ] nie, 20 lipiec 2014 23:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Teraz mogą nawet określić kiedy i w jakieś dawce dawany był herbicyd... Każdy oprysk nawet po zbiorach da się wykryć. Problem polega na tym, że ten towar jakoś schodzi ponieważ utylizacja jest kosztowna i przynosi ogromne straty. Chodzi o to że przetwórnie nie potrafią też określić od kogo dany towar zakupiły i stąd niektórzy nie mają problemu...
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133491 (odpowiedź na #129681) ] pon, 21 lipiec 2014 11:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Klepka jest aktualnie niedostępny Klepka
Zaawansowany
Bo to zależy czy ktoś towar odstawia bezpośrednio na chłodnię czy do skupczyków.
W tym roku oddając czerwoną porzeczkę pobrano bezpośrednio przy mnie próbkę na badania z mojej dostawy.
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133517 (odpowiedź na #129681) ] pon, 21 lipiec 2014 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gp1982 jest aktualnie niedostępny gp1982
Początkujący
A ja powiem tak,najpierw kombinują sadownicy ze środkami ochrony roślin nie zarejestrowanymi w uprawach sadowniczych a za kilka miesięcy w portalu pojawi się informacja o zakazie eksportu do np.Rosji z powodu przekroczonych norm lub substancjach niedozwolonych a wtedy ci sami sadownicy będą wieszać psy na ,,ruskich'' i wszystko zwalać na politykę.Czy te wasze zamienniki to naprawdę taka oszczędność....czy nie lepiej pomyśleć o zdrowiu konsumenta którymi jesteśmy także my,nasze dzieci,wnuki.Dla jasności ja trzymam się tylko środków zarejestrowanych w danej uprawie może i mam większe koszty ale jakoś na tym wychodzę.
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133528 (odpowiedź na #133517) ] wto, 22 lipiec 2014 00:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
endriu1 jest aktualnie niedostępny endriu1
Nowy
gp1982 napisał(a) dnia pon, 21 lipiec 2014 09:47

A ja powiem tak,najpierw kombinują sadownicy ze środkami ochrony roślin nie zarejestrowanymi w uprawach sadowniczych a za kilka miesięcy w portalu pojawi się informacja o zakazie eksportu do np.Rosji z powodu przekroczonych norm lub substancjach niedozwolonych a wtedy ci sami sadownicy będą wieszać psy na ,,ruskich'' i wszystko zwalać na politykę.Czy te wasze zamienniki to naprawdę taka oszczędność....czy nie lepiej pomyśleć o zdrowiu konsumenta którymi jesteśmy także my,nasze dzieci,wnuki.Dla jasności ja trzymam się tylko środków zarejestrowanych w danej uprawie może i mam większe koszty ale jakoś na tym wychodzę.

W tym roku też jakoś wyszedłeś? Czy np. mancozeb w zeszłym roku nie szkodził, a w tym szkodzi, a w przyszłym znowu nie będzie szkodził? Czy np. mancozeb w Dithane nie szkodził, a np. w Pencozebie szkodził. Czy to nie polityka, że firma musi zapłacić grubą kasę Ministerstwu Rolnictwa, żeby zarejestrować jakiś preparat w danej uprawie. Czy w programie ochrony nie powinna być podana substancja czynna, a nie nazwa określonego preparatu?
Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133540 (odpowiedź na #133528) ] wto, 22 lipiec 2014 09:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Szymoneski jest aktualnie niedostępny Szymoneski
Początkujący
jak się odstawia mniej niż tonę w sezonie to można się prześlizgiwać przez dłuższy czas, ale większe ilości to spore ryzyko.

testy na pozostałości są drogie, robią to zewnętrzne laboratoria, dlatego nie każda dostawa jest sprawdzana, ale po ostatnich sporych problemach z pozostałościami (o czym było głośno) te kontrole się nasilą. Szczególnie przy tak dramatycznych cenach skupu.

[Uaktualnione dnia: wto, 22 lipiec 2014 09:37]

Odp: Zabiegi po zbiorach. [wiadomość #133573 (odpowiedź na #129681) ] wto, 22 lipiec 2014 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Panowie nalezy zrozumieć, że rejestracja nie ma nic wspólnego ze szkodliwością dla zdrowia ludzi.
Tak samo z ciągnikami np R1, Agrokid czy Same Solaris, jedna fabryka, różne ciągniki różna cena.
Przykład: jedna firma robi środek dla porzeczek i dla zboża. W zbożu stosują 2 razy większą dawkę niż bym stosował w porzeczece i co, niby to w zbożu dla zdrowia nie szkodzi a w porzeczce też?
Zresztą są środki gdzie różnią się tylko etykietą i ceną, a mimo wszystko jedno jest dozwolone a drugie zabronione.
To jest polityka, firmy chcą odrobić to co wydały na rejestrację. Można stsować tylko środki z programu i mogą być pozostałości. Wszystko zależy od tego co i kiedy jest stosowany środek.
Poprzedni wątek:Kosiarka
Następny wątek:Karczowanie porzeczki 2014
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]