użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone
co to moze byc [wiadomość #97484 (odpowiedź na #4196) ] pon, 29 kwiecień 2013 21:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
co to za robaczek i czy wymaga interwencji, na tym pedzie jest go względnie niewiele, nie zostawia spadzi, pod palcem sie rozciera, rozmiar poniżej 1 mm http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4058/0/

[Uaktualnione dnia: pon, 29 kwiecień 2013 21:51]

Odp: co to moze byc [wiadomość #97500 (odpowiedź na #97484) ] wto, 30 kwiecień 2013 00:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
Wg mnie z tego będzie mszyca

[Uaktualnione dnia: wto, 30 kwiecień 2013 00:46]

Odp: co to moze byc [wiadomość #97543 (odpowiedź na #97484) ] wto, 30 kwiecień 2013 20:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Mam nadzieję, że się nie wygłupię;) , ale trochę wygląda mi to na wciornastki. Jeżeli obok kwitnie mniszek to kwiat powinien być, aż czarny wskutek dużej liczebności tego szkodnika. Zółta barwa jest wabiąca dla wciornastków.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #97545 (odpowiedź na #4196) ] wto, 30 kwiecień 2013 20:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Mniszkow brak. Nie wyglada mi to na mszyce ale mszyc jest przeciez duzo roznych a na pewno nie na forme imago. Natomiast nie spotkalem i nie slyszalem o wciornastku na borowce. Poczekam u zobacze
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #97546 (odpowiedź na #97545) ] wto, 30 kwiecień 2013 21:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Możesz postawić jaskrawo żółtą miskę z wodą przy krzewach jeśli zrobi się czarno od robactwa to jest duże prawdopodobieństwo, że to wciornastek.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #97705 (odpowiedź na #4196) ] pią, 03 maj 2013 12:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
W zoltym naczyniu robakow brak.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98278 (odpowiedź na #97705) ] czw, 09 maj 2013 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
borowka13 jest aktualnie niedostępny borowka13
Początkujący
A co Sadzicie o takiej mieszance topsin+kaptan+nawoz dolistny np. Ekolist+ tytanit w jednym zabiegu?
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98279 (odpowiedź na #4196) ] czw, 09 maj 2013 21:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
na co ta mieszanka ? tak ogolnie ? ogolnie szerokie spektrum, tylko ten tytanit mozesz wyrzucic bo nic nie daje, chyba ze placebo dla sadownika
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98283 (odpowiedź na #98279) ] czw, 09 maj 2013 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Saara pesn, zgorzel, ekolist wiadomo,tytanit nie koszt ale na paki? Kwiatowe
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98321 (odpowiedź na #4196) ] pią, 10 maj 2013 12:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tosia jest aktualnie niedostępny tosia
Początkujący
piszecie często o captanie i topsinie. a ja tylko switcha używam, bo chyba tylko to zarejestrowane. czy może cos się zmieniło, a ja nie wiem?
a co myślicie o teorii, że borówka tak naprawdę dolistnego dożywiania nie przyjmuje.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98379 (odpowiedź na #98321) ] pią, 10 maj 2013 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
baron3 jest aktualnie niedostępny baron3
Zaawansowany
wg mnie bzdura. znam bardzo dużego plantatora który używa tego samego nawozu agroleaf który zresztą ja stosuje i rosnie wszystko jak trzeba i do tego standartowe sypanie siarczanu lub polifoski i git
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98382 (odpowiedź na #4196) ] pią, 10 maj 2013 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Borowka nie przyjmuje tylko dolistego dokarmiania azotem. Tak nadal nie sa zarejestrowane. Switch owszem ale nie w trj fazie.

[Uaktualnione dnia: pią, 10 maj 2013 23:34]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98602 (odpowiedź na #98382) ] nie, 12 maj 2013 22:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
A u mnie posypowo już druga dawka poszła. A na choroby signum,switch+calypso. I spokój Laughing
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98608 (odpowiedź na #98382) ] pon, 13 maj 2013 07:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
maddogh2k napisał(a) dnia pią, 10 maj 2013 11:33

Borowka nie przyjmuje tylko dolistego dokarmiania azotem. Tak nadal nie sa zarejestrowane. Switch owszem ale nie w trj fazie.

a poza azotem to w zasadzie nic jej nie jest potrzebne, czyli moim zdaniem nawożenie dolistne nie ma wpływu na plonowanie. z tym azotem to też nie można przesadzać, bo potem dużo cięcia.....

mam teraz trochę zielonych małych gąsieniczek w pozwijanych liściach - nigdy nie stosowałam środków owadobójczych, nie chciałabym więc teraz niszczyć tej równowagi wypracowanej przez 7 lat - czy te gąsienice (nie identyfikowałam ich jeszcze, jakaś zwójkówka może?)są w stanie jakoś mocno się rozmnożyć w środowisku, gdzie są ptaki i pożyteczne owady? wolałabym stracić te trochę liści niż pryskać.

[Uaktualnione dnia: pon, 13 maj 2013 08:12]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98613 (odpowiedź na #4196) ] pon, 13 maj 2013 08:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
tosia, przykro mi ale jesteś w bledzie, roślinom potrzebny jest nie tylko azot, a nawożenie poza korzeniowe jest bardzo często zasadne w szczególności składnikami innymi niż makroelementy

[Uaktualnione dnia: pon, 13 maj 2013 09:00]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98615 (odpowiedź na #4196) ] pon, 13 maj 2013 09:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
no co do boru mogę się zgodzić, chociaż podobno w stanach dają go doglebowo. cała reszta niedoborów to chyba najczęściej powstaje w wyniku przedawkowania innych składników, czyli najogólniej mówiąc jest efektem zachwiania równowagi "nadgorliwością" w nawożeniu.
doświadczyłam tego na własnej skórze. teraz dbam tylko o uzupełnianie ściółki dobra korą i o odczyn (jakość wody) i problemy się skończyły. no cóż, może akurat warunki naturalne mam sprzyjające. analizy gleby wykazują tylko lekki niedobór magnezu, co na moich piachach jest raczej do przewidzenia. ale magnez to już doglebowo, i to niewiele, bo też toksyczny.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98625 (odpowiedź na #4196) ] pon, 13 maj 2013 12:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
no niestety jednak magnez nie jest toksyczny (w rozsądnych dawkach), ja stosuje nawożenie pozakorzeniowe, fertygacje i nawożenie posypowe i jest to niezbedne. nei wyobrażam sobie żeby na starych plantacjach nei nawozić makroelementami a wyłącznie azotem w szczególności przy slabym kompleksie sorpcyjnym. poza tym w przypadku roślin wrzosowatych podstawowym badaniem jest również analiza lisci, której niestety nie można sobie odpuszczać. na lekkich glebach, kwaśnych i zle nawożonych np. siarczanem amonu w sposób ciagly, niski poziom magnezu jest najczęściej skorelowany ze zbyt niskim odczynem gleby, i wtedy nie należy go podawac w postaci siarczanow ale zastosować umiarkowane wapnowanie (wapnem magnezowym), poza tym nawozy magnezowe chyba lepiej podawac dolistnie

[Uaktualnione dnia: pon, 13 maj 2013 12:38]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98626 (odpowiedź na #4196) ] pon, 13 maj 2013 12:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
wiele doświadczeń jeszcze pewnie przede mną, bo mam borówkę dopiero 7 lat. może to głupio zabrzmi, ale nie wyobrażam sobie dokładania jej nawozów, bo albo owoce leżałyby na ziemi (jak już wcześniej się "przechwalałam", miałam 7 ton handlowych owoców z 35 arów dokładnie), albo straciłyby na trwałości i smaku. Ale z tym magnezem spróbuję czegoś dolistnego poszukać, jak piszesz, bo z biegiem lat może być gorzej. nie przejmuję się borówka specjalnie, bo nie jest moją główna uprawą, ale bardzo mnie interesuje ze względu na wiele sprzecznych teorii krążących na jej temat.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98631 (odpowiedź na #98626) ] pon, 13 maj 2013 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
dolistnie siarczan magnezu
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98793 (odpowiedź na #98631) ] wto, 14 maj 2013 21:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Na zwójke Tosia uważaj, bo jak się rozmnoży to lipa!!!
Potrafi w pąkach się zadomowić i każdy uszkodzić!!!
Kiedyś pojechałem na dłuuugi wekend i po powrocie zobaczyłem zasuszone kwiaty.Byłem przekonany, że był przymrozek. Ale jak zajrzałem w te zasuszone pęki to w każdym siedziała zielona męda-gąsienica!!!!!

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98841 (odpowiedź na #98793) ] śro, 15 maj 2013 11:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzięki Heavy, właśnie uważam, ale na razie to uważanie polega na patrzeniu. wydaje się, że jest jej mniej niż w ubiegłym roku. szkoda mi pryskać, bo tyle biedronek, trzmieli i innych nieboraków zginęłoby, a tej zwójki wiele nie ma. tez kiedyś myślałam, że te uschnięte pączki to od mrozu, ale one są po prostu wyjedzone.
czy są jakieś selektywne środki na to?
pąków jest tak wiele, że może jeden na 1000 jest uszkodzony, więc może na razie oprysk przyniósłby więcej szkody niż pożytku. tak myślę, że brak chemii pozwala zachować równowagę i inne pożyteczne owady i ptaki ograniczają populacje tych szkodliwych. a może to tylko pobożne życzenie. jak na razie od 7 lat owadów nigdy nie zwalczałam.
Maddogh - dzięki za ten siarczan magnezu, w przyszłym sezonie spróbuję chyba. zobaczymy, co z analizy wyjdzie.

oprócz chorób i szkodników są tez miłe akcenty - kwitnie!

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4154/0/

• Załącznik: 100_2116.JPG
    (Rozmiar: 199.48KB, Pobrane 889 razy)

[Uaktualnione dnia: śro, 15 maj 2013 11:52]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98853 (odpowiedź na #98841) ] śro, 15 maj 2013 14:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Z tym pryskaniem to oczywiście, że należy przestrzegać wszelkich zasad. Naturalnych zapylaczy typu trzmiel nic nie zastąpi.
A on potrafi jeszcze po 19-ej latać i pracować.
Dlatego jak już muszę prysnąć to robię to praktycznie po ciemku!!

A preparat to Calypso.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98894 (odpowiedź na #4196) ] czw, 16 maj 2013 07:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
no Calypso jedyny zarejestrowany, i to tylko na mszyce. a mszyc jakoś nie ma, tfu tfu odpukać.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98966 (odpowiedź na #4196) ] czw, 16 maj 2013 22:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Spokojnie!!!
Na mszyce zarejestrowany, ale zwalcza wszelkie dziadostwo Laughing
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #98976 (odpowiedź na #98966) ] czw, 16 maj 2013 22:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
lacznie z pszczolami i trzmielami dlatego moratorium komisji europejskiej w zakresie stosowania tej grupy substancji
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #99009 (odpowiedź na #98976) ] pią, 17 maj 2013 11:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
np. karate w odpowiedniej dawce i po wieczornym oblocie podobno nie szkodzi pszczołom. ale czy to prawda?

co to znaczy, że środek ma na etykiecie informację: karencja dla pszczół - nie dotyczy. czy to znaczy, że nie stosuje się go w czasie kwitnienia, dlatego nie dotyczy, czy że w ogóle nieszkodliwy? ściągnęłam z sieci etykietę calypso i nie ma tam informacji o zakazie stosowania w czasie kwitnienia i o szkodliwości dla pszczół, za to jest informacja "nie dotyczy".

[Uaktualnione dnia: pią, 17 maj 2013 12:03]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #99019 (odpowiedź na #4196) ] pią, 17 maj 2013 13:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
To, że należy pryskać po oblocie to chyba oczywiste!!!!!
Toż to elementarz!!!!
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #99022 (odpowiedź na #99019) ] pią, 17 maj 2013 14:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dlatego się zastanawiam, dlaczego Maddogh pisze, że Calypso niszczy również pszczoły i trzmiele. bo jest oczywiste, że po oblocie, a karencji nie ma, więc dlaczego uważa, że niszczy pszczoły? pytam dla pewności, bo pewnie w końcu będę musiała użyć jakiejś chemii...a nie chciałabym zaszkodzić moim ulubionym trzmielom....fruwają u mnie co najmniej trzy gatunki - z rudym tyłkiem, z białym tyłkiem i grubasy:)pszczół akurat nie ma w mojej okolicy.

[Uaktualnione dnia: pią, 17 maj 2013 14:32]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #99440 (odpowiedź na #4196) ] wto, 21 maj 2013 20:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam,
Na trzeciej stronie tego watku pankracy umiescil zdjecia interesuje mnie zdjefie bodajrze 3 ,opisane w zalaczniku tego zdjecia zalacznik 9, jest toczdjecie roskrzewinej galazki z nienaturalnie roainietymi liscmi wlasnie takie liscie w coraz wiekszej ilosci pojawiaja sie na moich borowkach,troche znieksztalcone troche pofaldowane, co to moze byc ?????,pryskalemcjuz topsin kaptan,liscie te sa troche podwiniete jak po glifosadzie ale nie rabkowane brzegi,jak by mugl ktos podpowiedziec i zerknac na strone 3 tego watku gdzie jako 3 zdjecie umiescil kolega pankracy, pozdrawiam i beee wzdzieczny za szybkie odpowiedsi,przypussczenia itp,przepraszam za pisownie ale pisze na tablecie ,komp padl
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #101975 (odpowiedź na #99440) ] wto, 18 czerwiec 2013 22:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ghelari jest aktualnie niedostępny ghelari
Nowy
Witam. Czy ktoś może wie co to jest?! Niedawno pojawiły się na niektórych krzaczkach takie dziurkowane liscie:/http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4399/0/

• Załącznik: c.jpg
    (Rozmiar: 190.93KB, Pobrane 450 razy)

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102230 (odpowiedź na #101975) ] sob, 22 czerwiec 2013 23:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
klesnis1 jest aktualnie niedostępny klesnis1
Nowy
Witam
Kilka dni temu na części krzewów pojawiły się takie plamy na liściach. Proszę o pomoc.

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4412/0/

• Załącznik: 123.JPG
    (Rozmiar: 85.19KB, Pobrane 403 razy)

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102242 (odpowiedź na #4196) ] nie, 23 czerwiec 2013 10:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Pierwsze zdeljecie poszukaj tego robaczka chrabaszcza co ci tak poszkieletowal. Chociaz teraz juz go pewnie nie zobaczysz. Drugie szara plesn
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102253 (odpowiedź na #4196) ] nie, 23 czerwiec 2013 11:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
klesnis1 jest aktualnie niedostępny klesnis1
Nowy
Dziękuje za szybka odpowiedz na temat zdjęcia 2
Tylko proszę o jakieś sugestie co dalej. Signum i Switch juz był
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102657 (odpowiedź na #4196) ] pią, 28 czerwiec 2013 20:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mortai jest aktualnie niedostępny Mortai
Nowy
Witam
na najmłodszych liściach pojawiły się małe plamki, czy jest to może efekt uboczny tego zaczerwienienia lisci? Jedną dawkę azotu wczesną wiosną dawałem, w tym tyg. będę sypał drugi raz więc mam nadzieję że to zaczerwienienie i te kropki sygnalizują spadek azotu. wierzchołki widoczne na zdj występują w dosłownie kazdym krzaku, tylko na tych bardzo jasnych zielonych przyrostach. starsze, duże liście są ok.

jest to 1 rok po posadzeniu, sciółkowane, miesiac wczesniej ostro walczyłem z jakimś grzybem ale topsin zahamował rozwój (kilkanaście krzaków całkowicie mi padło)

Wspomóżcie Waszym doswiadczeniem, powtarzac oprysk kaptanem czy moze nie martwic sie tym zbytnio i azot zalatwi sprawę?
Dziękuję

http://img197.imageshack.us/img197/315/x50o.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102918 (odpowiedź na #4196) ] wto, 02 lipiec 2013 00:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gumis52 jest aktualnie niedostępny gumis52
Nowy
Witam posiadam ok 150 krzaków borówki i mam poważny problem. Krzaki osychają , borówka rośnie od roku i dopiero teraz zaczęło to występować. borówka jest obsypana trotami na grubości ok 10 cm troty były ok 2-3 miesięczne. Ziemia dana pod borówkę była kwaśna wymieszana z ta w ogrodzie w proporcji 4:1 kwaśniej a 1 z ogrodu. jakieś 2 tygodnie temu podsypałem nawóz pod krzaczki mącznik plus lubofos w stosunku 60:40 okolo 1-1,5 garści pod krzak. Pedy czarniej od dołu w tych trotach i obumierają schną owoce i liście. Pryskałem 2 razy switch 62,5wg razem przy kwitnieniu i ok tyg. temu.
bardzo proszę o pomoc.

/48446776680867354229.jpg[/IMG][/URL]
http://e-fotek.pl/images/98700555197304199097.jpg
http://e-fotek.pl/images/30450218912669571455.jpg
http://e-fotek.pl/images/24646488483797480033.jpg
http://e-fotek.pl/images/85586834743569989520.jpg
http://e-fotek.pl/images/66594661297995653624.jpg
http://e-fotek.pl/images/99798198682407761335.jpg
http://e-fotek.pl/images/34567173066986752309.jpg
http://e-fotek.pl/images/07743961655002358679.jpg
http://e-fotek.pl/images/28838253724544425124.jpg
http://e-fotek.pl/images/98549841821307066445.jpg
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102940 (odpowiedź na #102918) ] wto, 02 lipiec 2013 10:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
mocznik i lubofos - dlaczego nie wybrałeś zwykłego siarczanu amonu?
te trociny drobne dwumiesięczne gruba warstwą....pomijając inne sprawy te trociny wyglądają jak zaparzone.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102941 (odpowiedź na #4196) ] wto, 02 lipiec 2013 10:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Co do trocin to były 2-3 miesięczne ale dawane rok temu na wakacje jak były sadzone.
Co do nawozów to dawałem po pol garści na wiosnę siarczanu amonu i odrobina nawozu do borówki specjalnego bo taki mi został. i 2 tyg temu dałem albo mocznik albo saletra amonowa już nie pamiętam plus lubofos wymieszany garść pod krzak.Wszystko było pięknie rosły jak na drożdżach i właśnie mnie to zastanawia gdyby trociny były przyczyna to efekt byłby wolniejszy i zauważalny wcześniej a tu nagle od ok 2 tyg to się dzieje. Skłaniam się ku temu nawozowi ost ale czy aby na pewno? znajomy dawał i nic się mu nie dzieje. Jeśli to wina nawozu to jak teraz ratować moje krzaczki? Bardzo proszę o szybka i fachowa pomoc bo coś murze zrobić bo nie będzie co hodować niedługo jak się to rozwinie wszystko. Jak widać na zdjęciach poodgartalem trociny zrobiłem dostęp powietrza i co dalej?zalewać woda sam nie wiem możne jakiś roztwór jest. pryskałem same łodygi i ziemie switchem wczoraj. brak mi pomysłów.

Pozdrawiam
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102948 (odpowiedź na #102941) ] wto, 02 lipiec 2013 12:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
nie jestem fachowcem niestety, ale wydaje mi się, ze twoja borówka jest osłabiona niewłaściwym przygotowaniem podłoża, bardzo niewłaściwym nawożeniem i do tego gruba warstwa świezych trocin, nie wiem jak z wodą, nie wiem co to była "kwaśna ziemia", w którą ja posadziłeś. jak na drugi rok uprawy jest mała i słaba. może mieć wszystko - np.fytoftorozę. pryskanie borówki nic nie daje jeśli ma trudne warunki do życia; w takich warunkach borówka "łapie" wszystko, a kolejne porcje chemii tylko ja dobijają.
co ja zrobiłabym - jedynie lałabym wodę ewentualnie zakwaszoną, glebę do analizy, podejrzane krzewy spaliłabym i tyle.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102962 (odpowiedź na #102948) ] wto, 02 lipiec 2013 14:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
tosia moim skromnym zdaniem żadna z twoich hipotez nie jest niestety prawdziwa. przygotowanie podloza wlasciwe, nawożenie wlasciwe chyba ze zastosowales jakikolwiek saletrę doglebowo (to blad który może prowadzic do uszkozdenia roslin), stosowanie wyłącznie saletry amonowej na większości lekkich kompleksow to blad, sciolkowanie ok, jak na drugi rok po posadzdeniu krzewy w eleganckiej kondycji, nic nie wskazuje na fytoftoroze, nie wskazuje na to wygląd lisci, popatrz lepiej czy te twoje zamierające pedy nie sa przypadkiem obgryzione bo ja bym na to stawial. druga sprawa na zdjęciach nie widać, jaka to odmiana czy u podstawy pedu nie widać małych okrągłych zarodnikw / przetrwalnikow grzybowych tzw. piknidiow to to jest glowna przyczyna zamierania pedow niektórych bardziej wrażliwych odmian. jeżeli objawy sa konsekwencja bytowania szkodnikw, opuchlaków, pedrakow, można zastosować preparaty na bazie chlorpiryfosu 1 ml na 10 litrow wody i podlewac takie krzewy lub ktorys z neonikotynidow, 600 g na ha i 10 mm wody. ale przekroczenia najwyższych dopuszczalnych pozostalosci sa w tym momencie raczej pewne. a może myszy lub inne nornice ?

[Uaktualnione dnia: wto, 02 lipiec 2013 14:43]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników borówki - tematy połączone [wiadomość #102976 (odpowiedź na #4196) ] wto, 02 lipiec 2013 18:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Nowy
To tak odmiany są mieszane gdyż takie dostałem były to starsze krzewy i niektóre dopiero się regenerują. Kopalem dołki ok 40 cm głębokie i50 szerokie dawałem kwaśny torf mieszany z ziemia w proporcji 70:40.Myszy ani nornic nie widać dziur ani żadnych robaków zdjęcia korzeni podesłałem wiec nie widać by były zjedzone. Ta saletra lub mocznik był wymieszany z lubofosem i dodany po garści pod krzach starałem się dać do okola tak aby nie dotykały łodyg. Z woda podlewałem w czasie suszy raz w tyg ale woda z kranu, a tak ostatnio to nie gdyż pada co drugi dzień. Dzis poodgarniałem trociny zruszyłem ziemie i zalałem woda ok 5-7litrów na krzak. Ziemia u mnie jest raczej gliniasta klasy słabszej ale nawet gdyby korzenie po roku czasu poprzerastały poza dołki to wszystko działo by się wolniej.

Dzis byłem u znajomego sadził takie same krzaczki jak jak starsze już z owocami i bryła korzeniowa nie dawał żadnej kwaśnej ziemi wykopał dołek wsadził i rośnie. Dziś zobaczyłem to samo co u mnie 2 krzaki mu schną, nie dawał trocin ma goła ziemie, zauważyłem przy dwóch krzakach mrowiska były to mrówki czerwone(u mnie sporadycznie się trafiały)czy może one sa przyczyna? zdjęcia podeślę wieczorem. Pozdrawiam

Poprzedni wątek:nawadnianie w uprawie borówki
Następny wątek:cena borowki,kwitnienie 2014
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]