użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - odmiany » Idared i jego sporty - wszystko o tych odmianach
Najdared na m9 [wiadomość #126976 (odpowiedź na #1504) ] czw, 22 maj 2014 15:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
selak jest aktualnie niedostępny selak
Zaawansowany
Witam jak w temacie , planuje w przyszłym roku wyrwanie 2ha starego zasłużonego , 35 letniego idareda i zastąpienie go najdaredem, jakieś sugestie opinie, co do najdareda? kilku moich znajomych kolegów po fachu się wypowiadała, opinie różne , pozytywne negatywne jak w życiu. Dodam tylko że planuje go sadzić na m9 co 0,8m i 3.20m na ziemie klasy 2/3.
Odp: idared M7 [wiadomość #126988 (odpowiedź na #126965) ] czw, 22 maj 2014 21:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dareks55 jest aktualnie niedostępny dareks55
Stały bywalec
lepiej zrobić rusztowanie,poprostu drzewko lepiej się prowadzi.
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #126991 (odpowiedź na #126976) ] czw, 22 maj 2014 21:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Widzisz selak... Założyłeś temat, mija 5 godzin i cisza... A ja coś napiszę i kto wie... Może pobudzi to kogoś, aby też się wypowiedzieć... Ale może też oczywiście pojawić się ktoś, kto przyjdzie tu tylko po to, żeby zarzucić mi, że piszę aby tylko zaistnieć... Pomimo że nie mam nic do powiedzenia... A ja swoją opinię na temat Najdareda mam, choć go nie uprawiam... Z tego co mi wiadomo, Najdared to bardziej czerwony typ Idareda... A ponieważ nie jest to typ krótkopędowy, to nie widzę żadnego powodu, żeby zachowywał się inaczej niż Idared, również na podkładce M 9... Warto jednak pamiętać, że wszystkie typy czerwone u większości odmian dojrzewają wcześniej i przechowują się ciut krócej... No i niech to będzie wstęp do dyskusji, w której zabiorą głos ci, którzy Najdareda już mają i zdążyli go trochę poznać...Zapraszam i pozdrawiam !... Smile
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #126993 (odpowiedź na #126976) ] czw, 22 maj 2014 21:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AppleJack jest aktualnie niedostępny AppleJack
Początkujący
Witam, dobry temat poruszacie. Zastanawiam się nad sensem sadzenia tej odmiany. Zbiór wypada w przełom wrzesień-październik gdy jest zbiór wielu odmian. Idared zawsze zostaje na koniec i nie koliduje z innymi odmianami(przynajmniej u mnie).Jeśli opóźnimy zbiór to nie będzie miało to złych skutków. Sukces Jonaprince to właśnie m.in termin zbioru z mojego punktu widzenia. W mojej subiektywnej ocenie są lepsze odmiany dojrzewające w czasie najdareda.Pozdrawiam
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #126994 (odpowiedź na #126993) ] czw, 22 maj 2014 21:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rubinstar jest aktualnie niedostępny rubinstar
Nowy
Mam 6-cio letniego Najdareda na M-26 posadzonego na słabej ziemi 4-5 klasa w rozstawie 3,5*1,4. Według mnie trochę za szeroko i zbyt rzadko. Przy Najdaredzie należy pamiętać o terminie zbioru , przetrzymany krócej się przechowuje, skutkuje to tzw. plamistością Jonatana. Rumieniec jak dla mnie zbyt intensywny trochę w późniejszych latach matowy. Posiadam 3 letnie drzewka Idaredesta i to jabłko zdecydowanie bardziej mi się podoba, rumieniec w odcieniu malinowy.
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #126997 (odpowiedź na #126976) ] czw, 22 maj 2014 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
winiek jest aktualnie niedostępny winiek
Nowy
Witam
Mam najdareda na 14, bez konstrukcji w rozstawie 1,8m na 4m.
Dla mnie termin zbioru to początek września. Zerwany lekko zielony ładnie sie przechowuje.
W mojej opinii łatwiejszy od zwykłego idareda w ochronie przed parchem.

p.s.
jest to chyba żelazna odmiana, drzewka w 1 roku zostały poturbowane przez myszy ( korzenie były zjedzone w 70 %) w 2 roku zjadał go rak a w trzecim zalała powódź Very Happy a one stoją bez pala i owocują w wydajności ponad 50 t/ha
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #127044 (odpowiedź na #126976) ] pią, 23 maj 2014 12:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
selak jest aktualnie niedostępny selak
Zaawansowany
Wcześniejszy zbiór, to nie problem, moim zdaniem, idared zwykłego późno się zrywa, a czasem są różne anomalie pogodowe, śnieg, deszcz , kiepskie warunki do zbiorów także , są dwie strony medalu.
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #127129 (odpowiedź na #127044) ] pią, 23 maj 2014 22:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A nie jest też przypadkiem tak, że Idared czym bardziej czerwony / to pewnie i ten Najdared / to tak jakby trochę słodszy ?... Takie często odnoszę wrażenie i gdy tylko mam wybór, to sięgam po...czerwonego... Smile... Pozdrawiam !
Odp: Najdared na m9 [wiadomość #127137 (odpowiedź na #126976) ] pią, 23 maj 2014 23:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dawid1282 jest aktualnie niedostępny dawid1282
Początkujący
Kolego selak. Posadziłem w tamtym roku Naidareta na m9
ziemia 3/4 klasy w rozstawie 3,5x1 m.W tym roku konary dolnego piętra już się zrosły pomimo,że drzewka ucierpiały w tamtym roku z powodu podtopienia. Dodam też, że jedynym nawozem jakie dostały było Bassacote pod korzeń w czasie sadzenia.
Z tego co widzę to 1 m jest minimalną odległością pomiędzy drzewkami przy tej konfiguracji - obstawiałbym jednak 1,1-1,2 m.
Odp: Idared i jego sporty - wszystko o tych odmianach [wiadomość #134915 (odpowiedź na #1504) ] wto, 12 sierpień 2014 10:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
robbert jest aktualnie niedostępny robbert
Zaawansowany
Do wszystkich mających idareda. W związku z embargiem no i co dalej z idaredem czy jonagoldami - wyrywać, sadzić, czy będzie co z tym w tym roku zrobić? Jonagoldy i sporty to może gdzieś gdzie indziej pójdą ale idared? czy tylko na soki i na obieranie? czy może gdzieindziej pójdzie? - bo tej odmiany przecież u nas jest najwięcej.
Odp: Idared i jego sporty - wszystko o tych odmianach [wiadomość #134933 (odpowiedź na #1504) ] wto, 12 sierpień 2014 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gardner jest aktualnie niedostępny gardner
Zaawansowany
będziemy go jedli Laughing Laughing Laughing Laughing
Odp: Idared i jego sporty - wszystko o tych odmianach [wiadomość #134937 (odpowiedź na #134933) ] wto, 12 sierpień 2014 13:59 Przejdź do poprzedniej wiadomości
robbert jest aktualnie niedostępny robbert
Zaawansowany
chyba tak.
Poprzedni wątek:Alwa - wszystko o tej odmianie
Następny wątek:Ligolina - wszystko o tej odmianie jabłoni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]