użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców jagodowych » Cena porzeczki czarnej 2014
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132768 (odpowiedź na #132753) ] nie, 13 lipiec 2014 10:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karolkarol jest aktualnie niedostępny karolkarol
Zaawansowany
Kolego nieraz trzeba zmarnować żeby przez następne lata zarabiać a tak to cenę i za rok taką dostaniesz bo jak rwiesz za 40 gr to za rok 10 gr i wtedy zobaczymy. Polski chłop towar trzeba sprzedać za wszelką cenę a np w Francji szambo do urzędu nalali i tam jak ktoś się wyłamie to więcej dzieci nie będzie miał. A u nas duma go rozpiera Fragi wstyd zdrajco polskich rolników Evil or Very Mad
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132772 (odpowiedź na #132768) ] nie, 13 lipiec 2014 10:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcin83 jest aktualnie niedostępny marcin83
Zaawansowany
tak czytając wypowiedzi co niektórych z których wynika że są obcykani w tematach sadowniczych ( wymieniać nie będę bo kto śledzi forum sam dojdzie o kogo mi chodzi) to faktycznie można nic nie skumać:
1. koniec kwietnia - "zbiory rekordowe"
2. koniec maja - "wszytko zmarzło"
3. koniec czerwca - :"nie zbieram bo i tak nie mam co"
4 połowa lipca - "zebrane wszystko już po zbiorach"

o co tu chodzi.....?

A właśnie jeszcze tu jeden koleżka niedawno pisał żeby czekać bo cena pójdzie do góry. No ja czekam cały czas. kolego co z ta ceną? Daj znać. może i ja bym coś zebrał w tym roku. towar ładny już wybarwiony, tylko wisi i prosi aby go zebrac.... Twisted Evil

[Uaktualnione dnia: nie, 13 lipiec 2014 10:45]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132773 (odpowiedź na #121783) ] nie, 13 lipiec 2014 10:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Thomas24 jest aktualnie niedostępny Thomas24
Początkujący
witam drodzy koledzy i koleżanki jak nastroje po sezonie porzeczkowym? niestety cena byla fatalna.... ale wracajac do tematu bawie się w uprawe czarnej porzeczki od okolo 4 lat i w tym roku postanowilem sobie odpuścić sezon i wyjechalem do holandi no i taka ciekawostka odemnie tam gdzie pracuje własciciel ma sklep przydomowy i wczoraj rwalem mu do tego sklepiku porzeczki czerwone recznie:) bo tez posiada kilka krzakow:0 no i pytam za ile ma zamiar to sprzedać odpowiedział 2,5 euro za 500 gram:) wiadomo detal ale sadze ze hurtem byloby chociz 1 euro za kg...Sadze ze nawet jakby holendrzy mieli nadwyzki porzeczek to w jakis sposób udaloby im sie je zagospodarowac i sprzedac po normalnej cenie a nie po 10 centow za kg.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132794 (odpowiedź na #132773) ] nie, 13 lipiec 2014 15:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Podliczyłem koszty zbioru, transportu, amortyzacje kombajnów, dodatkową ochronę w kolejnym roku z powodu uszkodzonych przez kombajn pędów i doszedłem do wniosku że za 0,7 zł nie warto zbierać i 40 ton zostało na krzakach.
Podziwiam wielkie/złote serca sadowników którzy zebrali za symboliczne 0,6 zł i zostawili sobie drobne na weekend nad morzem.

na warzywach sobie odbiję, przy dywersyfikacji dwóch+ rodzajów można uczciwie i stabilnie zarobić.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132846 (odpowiedź na #132749) ] pon, 14 lipiec 2014 07:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SPinacz jest aktualnie niedostępny SPinacz
Zaawansowany
Fragii napisał(a) dnia sob, 12 lipiec 2014 10:26

Ja w ogóle nie kumam tego całego "nie" rwania. Oczywiście, ze 99% będzie oberwane ponieważ nie każdy jest milionerem aby pozwolić sobie aby nie zbierać.
Ja tam wszystko zebrałem, sprzedałem i sezon zakończyłem.
Cena na dziś 40gr.

Nie masz się z czego cieszyć, bo na drugi rok dostaniesz 30gr Laughing i tak rozumując, milionerem nigdy nie będziesz.Przetwórcom potrzeba silnych i głupich, żeby było na kim zarabiać MILIONY.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132878 (odpowiedź na #121783) ] pon, 14 lipiec 2014 12:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysiu61 jest aktualnie niedostępny krzysiu61
Początkujący
Taki hobbysta zawsze spada na cztery łapy a przyjdzie fajny rok to i melonka też morze zarobić.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132884 (odpowiedź na #121783) ] pon, 14 lipiec 2014 13:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Ale o to chodzi aby za rok była cena 10 gr. Taka cena jest błogosławieństwem dla uprawy. Wtedy sezonowcy pousuwają plantacje i cena wróci do normy, aż przyjdzie taki rok jak 2011 gdzie człowiek sobie odbije. Czy naprawdę ludzie myślicie że przetwórnie dadzą co rok godziwą cenę? Jestem w tym interesie zbyt długo aby porywać się z motyką na słońce, żaden minister, urząd a nawet prezydent nie pomoże. Schemat jest prosty, 3-4 lata cena w groszach, 1-2 cena 5 zł, 3-4 lata cena między 1-2 zł. I ten schemat się powtarza od roku 1981.
Tylko teraz są dwie zasadnicze różnice: odmiany dają zamiast 5 ton z ha, dają 10 ton i ludzie nakupowali kombajnów.

Poza tym po sezonie 2011 ostrzegałem, że już niedługo cena będzie w groszach, więc po co było sadzić?! Nikt, absolutnie nikt nie chciał słuchać. Ja wiedziałem, że tak będzie więc sadząc porzeczki wiedziałem że pewnie przyjdzie rok że będę zmuszony oddać je za darmo i dołożyć do interesu. Bo to pierwszy raz kiedy do porzeczki trzeba dołożyć?! Ale przecież większość to uważa, że z porzeczki to tylko zyski, zyski ogromne zyski.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132887 (odpowiedź na #132878) ] pon, 14 lipiec 2014 14:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
krzysiu61 napisał(a) dnia pon, 14 lipiec 2014 12:53

Taki hobbysta zawsze spada na cztery łapy a przyjdzie fajny rok to i melonka też morze zarobić.

Morze,albo jezioro ,albo sadzawaka...Nie kulawcie ludzie języka ojczystego...Masz chłopie edytor który kontroluje pisownie i podkreśla na "czerwono". Nie róbcie sobie lipy ,bo niby po co...Odnośnie tematu to przymuja jeszcze w ogóle czarną?Po ile teraz płacą ,po 5 groszy czy więcej. Chyba przyjmują bo kombajny chuczą w mojej okolicy.Głupota ludzka nie zna granic...

Życzę udanych zbiorów i wysokich cen...

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 14:12]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132892 (odpowiedź na #132887) ] pon, 14 lipiec 2014 14:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Dołek cenowy był 10 lat temu dlatego fragii i sporo ludzi przepełnionych nadzieją myśli że ten dołek potrwa jeszcze tylko 3-4 sezony(nie dziwie się, trudno pogodzić się z fatalną inwestycją), i dokładnie dlatego będzie to trwało 7-8 lat. Ludzie będą tyrali i oddawali za darmo licząc na cud i nawet jak zdarzy się jakaś normalna cena za 3-4 lata(nieprawdopodobne) to i tak będą w plecy gigantyczne pieniądze.

Ktoś to nieźle wymyślił, dać dobrą cenę na zachętę i mieć za darmo owoc przez wiele lat.

inwestuję na giełdzie od 15 lat, takie zagrywki na rynkach towarowych/finansowych to standard. Uprawdopodobnić jakieś zdarzenie, najlepiej w odwołaniu do przeszłości, i na tym zarobić(ograć przeciwnika, bo na tym to polega, ktoś musi stracić, żeby ktoś zyskał)

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 15:01]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132935 (odpowiedź na #121783) ] pon, 14 lipiec 2014 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec
a u mnie w okolicy na razie ludzie nie karczują porzeczek, mówią że jeszcze 2-3 lata zaczekają może zdrożeje, Laughing i znam kilku co dopiero będą zaczynać z porzeczką, przygotowują się (pielęgnują sadzonki)do sadzenia czarnego złota jesienią Laughing okolice Radomia 0,32zł/kg
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132937 (odpowiedź na #121783) ] pon, 14 lipiec 2014 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Klepka jest aktualnie niedostępny Klepka
Zaawansowany
Niech sadzą zobaczymy jak długo wytrzymają Very Happy każdy myśli że to taka prosta sprawa. Sam znam takich plantatorów co posadzili i myślą że będą uprawiać jak zboże. Po roku okazuje się że to już takie proste nie jest, a po 3 latach plony mizerne. Sam mam sąsiada co tak myślał i jak zobaczyłem w tym roku jego tibena to aż płakać sie chciało bo praktycznie wcale nie miał liści tak zjadła go opadzina i rdza. A potem był zdziwiony że jego plon to 2tony z ha. Powodzenia i wytrwałości życzę nowym plantatorom Smile bo jak bedzię taka cena jak w tym roku to do każdego hektara mimo zbioru trzeba sporo dołożyć. U mnie same straty w tym roku (liczone w tysiącach).

[Uaktualnione dnia: pon, 14 lipiec 2014 22:30]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132947 (odpowiedź na #132937) ] pon, 14 lipiec 2014 22:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Czeresniaki jest aktualnie niedostępny Czeresniaki
Nowy
no właśnie.. będą dokładać licząc że za 3 sezony będzie jakaś cena, bo kiedyś tak się stało. Śmiech na sali, myślicie że do czego to doprowadzi? bo moim zdaniem do bankructw wielu naiwnych i nie 3 ale 6 lat symbolicznych stawek za porzeczkę.

brawo inwestorzy, wasze rodziny są, a na pewno będą dumne Smile

ten tonący okręt opuścił w tym roku kapitan.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132990 (odpowiedź na #132935) ] wto, 15 lipiec 2014 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
TOMIK1 napisał(a) dnia pon, 14 lipiec 2014 09:40

a u mnie w okolicy na razie ludzie nie karczują porzeczek, mówią że jeszcze 2-3 lata zaczekają może zdrożeje, Laughing i znam kilku co dopiero będą zaczynać z porzeczką, przygotowują się (pielęgnują sadzonki)do sadzenia czarnego złota jesienią Laughing okolice Radomia 0,32zł/kg

mozecie sie smiac ale ja sadze na jesien. Ale wy likwidujcie. Bedzie mniej porzeczki bedzie drozsza.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132993 (odpowiedź na #132990) ] wto, 15 lipiec 2014 11:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
Dużo osób myśli tak jak Ty i dlatego będzie teraz kiepścizna. Smile A, ja się zastanawiam, czy się nie przestawić na inny profil. Cool

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 11:20]

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132996 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 12:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
no ja z tego co tu czytam to mam inne wrazenie. Sporo ludzi likwiduje. I bardzo fobrze. Ja tam dosadzam. Na co sie przerzucasz michal?
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #132999 (odpowiedź na #132996) ] wto, 15 lipiec 2014 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Właśnie to największy myk. Na tu się przerzucić jak się prawie skończyło kompletować sprzęt do jagodowych? Crying or Very Sad

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133000 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wika123 jest aktualnie niedostępny wika123
Początkujący
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek uprzejmie informuje wszystkich producentów, że niektóre z przetwórni proponują i pewnie będą proponowały podpisanie kilkuletnich kontraktów z ceną 1 zł/kg porzeczki. Jak widać „akcja” wdrożenia w tym sezonie niespotykanych dotychczas, tak rażąco niskich cen miała swój cel i przygotowana była już dawno, być może nawet zimą.

Już w kwietniu, przed kwitnieniem porzeczki prowadzono socjotechniczną akcję o bardzo dobrym przezimowaniu roślin, a w związku z czym, o spodziewanych rekordowo wysokich plonach, co będzie skutkować niskimi cenami na owoce porzeczki czarnej. Informacje o tym pojawiły się w tym czasie na portalach branżowych w Europie Zachodniej. Gdy w okresie 4-6 maja przymrozki poczyniły spustoszenie na wielu plantacjach w wielu rejonach Polski rozpoczęto kolejną akcję informacyjną o rekordowych zapasach koncentratu i mrożonek. Przytaczano również niezmiennie zresztą od wielu lat argument efektu masowych nasadzeń plantacji po 2011 roku.

„Żelazny argument” o masowych nowych nasadzeniach obaliliśmy w opublikowanym artykule „ Jak to z masowymi nasadzeniami porzeczki czarnej w Polsce bywało” . Nie podano do publicznej wiadomości stanów zapasów koncentratu na 30 czerwca z ostatnich 4 lat o co się zwracało KSPCP w piśmie do Krajowej Unii Producentów Soków w piśmie z dnia 1 lipca br.

Uważamy, że przytaczane przez przedstawicieli przemysłu przetwórczego argumenty nie są w stanie wytłumaczyć powodów obecnej sytuacji ponieważ ma to podłoże wyłącznie ekonomiczne. Otóż naszym zdaniem właściciele zakładów przetwórczych ( prawie w całości kapitał zagraniczny) wymyślili system, który w dużym skrócie można by określić metodą „ kroplówki” . Raz na kilka lat podłączają „ kroplówkę” do producentów za każdym razem innego rodzaju owocu w postaci wyższych cen po to, by producenci ci nie bankrutowali gremialnie, by zostawić im światełko nadziei, by móc żerować na nich i ich rodzinach przez następne kilka lat. W tym sezonie taką „ kroplówkę” podłączono do producentów malin. W przyszłym roku być może wypadnie na producentów truskawki, może wiśni, a może też porzeczki.

Za dużo żeby umrzeć, za mało żeby żyć. W roku 2013 przedstawiciele przemysłu zrzucili winę za niskie już wówczas ceny na nas, czyli KSPCP. Kogo wybiorą na ofiarę w tym roku? Może Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który widząc rozmiar bezprawia skierował zapytanie do UOKiK czy sytuacja na rynku porzeczki czarnej nie jest zmową cenową przetwórców.

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Producenci Porzeczki i innych gatunków owoców apelujemy do Was, nie dajcie wciągnąć się w niecne gry przemysłu, nie dajcie zamknąć się w zastawionych pułapkach w postaci wieloletnich kontraktów z ceną urągającą naszej pracy. Brońmy godności swojej i naszych rodzin. Nie dajmy jej podeptać. Konsolidujmy się, bo jest to jedyny sposób na przetrwanie trudnych chwil i szansa na wywalczenie lepszej przyszłości.

Zarząd Krajowego Stowaryszenia Producentów Czarnych Porzeczek

10.07.2014

Zarząd KSPCP
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133002 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 13:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hereford jest aktualnie niedostępny Hereford
Zaawansowany
Proponuje przerzucić się na zboża Twisted Evil i rzepak . Jak niektórzy mówią "można co roku zmienić uprawę" .
Dopiero zobaczylibyście jak sprzedacie żyto po 450 zł i zbierzecie 6 ton jaki to zysk Very Happy szybko zatęsknilibyście za porzeczką !

1 zł to mało? no ja bym chciał za pszenice 1 zł za kg dostać nigdy bym nie szukał innego źródła i dywersyfikacji produkcji

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 13:05]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133014 (odpowiedź na #133002) ] wto, 15 lipiec 2014 14:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Paulx jest aktualnie niedostępny Paulx
Początkujący
Najlepiej wejsc w warzywa. Zborze jest dobee jak ma sie wiecej ha lub brak czasu

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133021 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 15:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Zboże jest dobre jak ma sie 1000 ha ...
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133022 (odpowiedź na #133021) ] wto, 15 lipiec 2014 15:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Hereford napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 03:42

Zboże jest dobre jak ma sie 1000 ha ...

Albo jak aoe chce prowadzic schematyczna uprawe, lub jezdzic w garniturze.

Co ty z tym zborzem? W kolko to samu jak jakis malruk czy fragii
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133026 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 16:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
praca w garniturze w gospodarstwie? nie ta branza Smile racja ze zboze jest dla duzych powierzchni bo z ha zboza jesli sa zyski to bardzo male. z warzyw czy owocow ze wzgledu na to ze wiecej pracy to i wieksze zyski, normalne.

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 16:19]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133035 (odpowiedź na #132990) ] wto, 15 lipiec 2014 17:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 10:34

mozecie sie smiac ale ja sadze na jesien. Ale wy likwidujcie. Bedzie mniej porzeczki bedzie drozsza.
Myślisz żę jesteś tak przebiegły i tylko ty tak chytrze sobie to wymyśliłeś ? Laughing
Mylisz się .Ceny 5 złotych już NIE BĘDZIE NIGDY.Jest olbrzymia liczba ludzi co zakupili kombajny i sa niemal "zmuszeni" do prowadzenia tego typu produkcji.Oni będa zrywac nawet za te 40 groszy bo nie będą mieli innego wyjścia. Przetwórnie widzac że spływa niemal darmowy towar , nie będą podnosic ceny ,bo i po co ?Błędne koło się zamyka...Ty zaś ,mając te 2 ha porzeczki i brak wlasnego kombajnu, jesteś z góry skazany na przegraną.Tobie ,najmując kombajn, nic praktycznie nie zostaje.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133040 (odpowiedź na #133035) ] wto, 15 lipiec 2014 18:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Cena będzie powyżej kosztów, ale dopiero wtedy, kiedy spadnie produkcja, dlatego jeżeli zobaczycie, że przynajmniej 30%-40% upraw porzeczki znika z waszej okolicy(i Polski w ogóle) to można myśleć o tkwieniu w tym interesie(dzisiejsze odmiany są bardziej plenne).
Niestety, rozmawiałem z sąsiadami i oni czekają do następnego sezonu z ewentualną likwidacją(znajomi z innych województw podobnie), również na forum widzę, że ludzie chcą przeczekać do przyszłego roku.
Wygląda na to, że menadżerzy z zarządów chłodni dobrze to zaplanowali. Rzucili przynętę, która ich mało kosztowała i teraz będą mieli owoc za frajer - ktoś tam powinien dostać, i pewnie dostał solidną premię.
Komuś, kto sadzi/ł w 2010-2014 trudno będzie zrezygnować z uprawy, bo zainwestował pieniądze, z których oczekuje zysku(generalnie trudno pogodzić się ze złą inwestycją), dlatego pieniądze zarobione w 2 zawodzie zamiast odkładać na wakacje, będzie dokładał do nieopłacalnej porzeczki, i tym samym oddawał za darmo owoce, powodując dołowanie ceny przez 7+ sezonów (w zależności od sentymentów rynku).
Celem prezesów byli naiwni i szukający szybkiego zysku ludzie, którzy nie analizują sytuacji dogłębnie, tylko szukają subiektywnych argumentów, wg. których sytuacja ma wyglądać lepiej niż jest w rzeczywistości. Dobrym przykładem jest dołek sprzed 10 lat, i przewidywanie, że teraz też będzie on trwał jeszcze 3 sezony, na co naiwni i mniej inteligentni liczą, a niestety tych jest większość, dlatego produkcja będzie spadała bardzo wolno.
Dobrym przykładem takiego prostolinijnego myślenia jest malruk i fragii, którzy bezkrytycznie łykają to, co w zamyśle tych, którzy zaplanowali tą sytuację powinni łykać.
My chcemy drogo sprzedać, oni chcą tanio kupić. Niestety sromotnie przegrywany tę rywalizację, a to, dlatego że nasze ruchy są łatwe do przewidzenia, a inwestycję opieramy na faktach, które są nam wygodne, a to jest zachowawcze. Dowodem jest cena w tym roku.
Tegoroczna aura pogodowa była niesprzyjająca produkcji, a zobaczcie, jaka była cena, co będzie, jeżeli będzie urodzaj? Wtedy nawet masowe likwidacje nie pomogą.
W lepszej sytuacji są osoby, które mają 5ha i mniej porzeczki, wtedy łatwo się przestawić, ci więksi, wyspecjalizowani w końcu padną, i nawet dywersyfikacja w czerwoną im nie pomoże, bo teraz cena to 1.7zł (przy nieurodzaju) i zaobserwowałem naganianie na jej sadzenie, dlatego za kilka sezonów będzie to samo, co z czarną.
W tym interesie najlepiej być w mniejszości, dlatego widząc, że ludzi patrzących z optymizmem w niedaleką przyszłość nie brakuję, ja będę się ewakuował, być może wrócę jak realnie zniknie 30%-40% nasadzeń, a to potrwa moim zdaniem minimum 7 lat, bo nadzieja umiera ostatnia.
Jak ktoś jest zainteresowany tematem, niech zadzwoni do Weremczuka i spyta ile kombajnów sprzedali w 2013… podpowiem, że więcej niż w sumie przez 5 poprzednich lat. Nie wyrabiali się z produkcją – to o czymś świadczy.

jedyny pozytyw to ten że koszty wynajęcia kombajny spadną o minimum 50%, tylko z czego ludzie będą je spłacali?

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 18:19]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133044 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 18:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ja myślę że prawdziwe załamanie rynku porzeczek to dopiero nas czeka w przyszłym roku, tak rozmawiam ze znajomymi i liczyłem że jesienią znajomi zasadzą około 50 hektarów porzeczek i to wszyscy ludzie którzy zaczynają z porzeczkę.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133049 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 19:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mariush jest aktualnie niedostępny Mariush
Początkujący
tak tak wg mnie kryzys to dopiero idzie, sadźta sadźta odechce się Wam porzeczek do końca życia, nawet soku w sklepie nie kupita bo będzie wstręt po udanej inwestycji:-)
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133051 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 19:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Tylko na cos sie przestawić na hodowlę ślimakow?
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133052 (odpowiedź na #133051) ] wto, 15 lipiec 2014 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Hereford napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 07:18

Tylko na cos sie przestawić na hodowlę ślimakow?

Warzywa, produkcja ktora jest bardziej odporna na mody. Zapewnia stabilny i dobry zarobek przy malej dywersyfikacji

Szczegolnie korzystne dla malych arealow

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 19:35]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133064 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 22:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
compact jest aktualnie niedostępny compact
Nowy
Warzywa? np co? Kapusta głowiasta? raz 70 gr a drugi rok 10 gr. Pomidor do przetwórstwa? od ponad 20 lat taka podobna lub niższa cena ale 20 lat temu wszystkie środki do produkcji były przecież tańsze. Ogórek? albo biorą i dobrze płacą a na drugi rok nie chcą wcale lub za bez cen i wymagania ogromne. Uprawiałem to trochę znam temat.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133068 (odpowiedź na #121783) ] wto, 15 lipiec 2014 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Klepka jest aktualnie niedostępny Klepka
Zaawansowany
Prawda jest taka że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Po patrzcie tylko co się dzieje z ceną wiśni lub już zaczyna dziać z maliną....
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133072 (odpowiedź na #133035) ] wto, 15 lipiec 2014 23:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Daron napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 05:49

marluk napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 10:34

Myślisz żę jesteś tak przebiegły i tylko ty tak chytrze sobie to wymyśliłeś ? Laughing
Mylisz się .Ceny 5 złotych już NIE BĘDZIE NIGDY.Jest olbrzymia liczba ludzi co zakupili kombajny i sa niemal "zmuszeni" do prowadzenia tego typu produkcji.Oni będa zrywac nawet za te 40 groszy bo nie będą mieli innego wyjścia. Przetwórnie widzac że spływa niemal darmowy towar , nie będą podnosic ceny ,bo i po co ?Błędne koło się zamyka...Ty zaś ,mając te 2 ha porzeczki i brak wlasnego kombajnu, jesteś z góry skazany na przegraną.Tobie ,najmując kombajn, nic praktycznie nie zostaje.

mylisz sie, zobaczysz juz niedlugo, ja mam czas Smile jak nie 5 zl to 4 zl mi wystarczy. Juz za 1,5zl spokojnie jestem na plusie i to niemalo takze beda takie lata, przekonasz sie. najslabsi sie wykruszaja i o to wlasnie chodzi, idealny moment na sadzenie. po tym i przyszlym roku masa porzeczki pojdzie pod noz, masa rozumiesz? to nie beda hektary tylko dziesiatki hektarow a przez to ilosc porzeczki w kraju ktory jest swiatowym potentatem spadnie drastycznie. nie mow ze nie, sam poczytaj ilu ludzi na forum juz likwiduje albo rozwaza to...

Czeresniaki napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 06:13

Cena będzie powyżej kosztów, ale dopiero wtedy, kiedy spadnie produkcja,

otoz to, dokladnie o to chodzi.

[Uaktualnione dnia: wto, 15 lipiec 2014 23:10]

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133075 (odpowiedź na #133072) ] śro, 16 lipiec 2014 00:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
marluk napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 11:10

Czeresniaki napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 06:13

Cena będzie powyżej kosztów, ale dopiero wtedy, kiedy spadnie produkcja,

otoz to, dokladnie o to chodzi.

dokładnie, i jesteś najlepszym przykładem tego że stanie się to za wiele, WIELE sezonów. Ludzie nie nakupowali w 2013 roku armii kombajnów żeby stały w stodołach.

marluk napisał(a) dnia wto, 15 lipiec 2014 11:10

to nie beda hektary tylko dziesiatki hektarow a przez to ilosc porzeczki w kraju ktory jest swiatowym potentatem spadnie drastycznie.

Jesteś oderwany od rzeczywistości. Nie dziesiątki, tylko tysiące hektarów musi zniknąć żeby wróciły ceny na poziomie opłacalności.

pasujesz jak ulał do modelu zachowania, który założyli twórcy tego wyzysku.

najlepiej obserwować okolicę, czy znika 30%-40% upraw.(lub przypomnieć stan sprzed 6 lat, i czekać na jego powrót)
To się nie stanie szybko bo za dużo jest teraz ludzi naiwnych, o schematycznym myśleniu jak malruk - to inna sytuacja niż ta 10 lat temu.
Teraz będą dokładać i się modlić, tyle tylko że żeby zaspokoić taką podaż na ziemi musiałoby przybyć w kilka sezonów ok miliarda ludzi, a na to się nie zanosi.

trochę więcej pragmatyzmu
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133086 (odpowiedź na #121783) ] śro, 16 lipiec 2014 08:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
To nie tylko musi zniknąć 40% porzeczek ale jeszcze trzeba zezłomować 40% kombajnów aby cena wróciła do 2-3zł.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133087 (odpowiedź na #121783) ] śro, 16 lipiec 2014 08:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magii jest aktualnie niedostępny magii
Zaawansowany
Jak będzie porzeczek mniej to i kombajny pójdą w odstawkę albo sprzedaż na wschód właścicielą zostanie.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133088 (odpowiedź na #133086) ] śro, 16 lipiec 2014 08:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A, ja bym na to spojrzał z innej strony.
To jest problem szerszy i bardziej makroekonomiczny niż nasze nasadzenia (w skali kraju) i dotyczy większości owoców. Mamy mniej nasadzeń, ale bardziej wydajne czyli zbiory prawie się bilansują. Mamy światowy kryzys, każdy "Kowalski" liczy każdą złotówkę i nie możemy oczekiwać, że naszą porzeczkę będzie kupować. Jak polepszy się koniunktura na światowych rynkach to i wzrosną ceny owoców.

Cena 40 groszy była ceną poniżej pasa i to na pewno odbije się źle w latach koniunktury na przetwórniach. Dlaczego? Przetwórnia i rolnik to partnerzy biznesowi, którzy powinni ze sobą współpracować i rozmawiać. Jeżeli mamy słaby rok, to cena na poziomie minimum (np. 1,5-2zł) powinna być płacona, po to aby w latach dużego zapotrzebowania przetwórnia miała towar i nie musiała płacić za niego dużych kwot i zastanawiała się skąd go pozyskać (import) i za jaką kasę.

Lata lepsze i gorsze.
Wiadomo, że czasami są lata urodzaju, a czasami zmrozi prawie wszystko. W opisanym prze zemnie modelu też nie ma problemu, bo przetwórnia skupuje w danym roku więcej a w innym mniej i ma stałą ilość towaru w ofercie, a cena nie szaleje.

Inna strona. Gdzie teraz przetwórnie znalazły nowe rynki zbytu towaru po zwiększeniu wymagań przez Federację? łatwo powiedzieć, że nie ma zbytu, trudniej go poszukać.

A, na koniec mam pytanie, może będzie znał ktoś odpowiedź. Dlaczego przetwórnie kupowały towar skoro od wiosny krzyczały, że im go nie potrzeba??? Confused Confused Confused

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133093 (odpowiedź na #133075) ] śro, 16 lipiec 2014 09:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Czeresniaki napisał(a) dnia śro, 16 lipiec 2014 12:05

Jesteś oderwany od rzeczywistości. Nie dziesiątki, tylko tysiące hektarów musi zniknąć żeby wróciły ceny na poziomie opłacalności.

pasujesz jak ulał do modelu zachowania, który założyli twórcy tego wyzysku.

najlepiej obserwować okolicę, czy znika 30%-40% upraw.(lub przypomnieć stan sprzed 6 lat, i czekać na jego powrót)
To się nie stanie szybko bo za dużo jest teraz ludzi naiwnych, o schematycznym myśleniu jak malruk - to inna sytuacja niż ta 10 lat temu.
Teraz będą dokładać i się modlić, tyle tylko że żeby zaspokoić taką podaż na ziemi musiałoby przybyć w kilka sezonów ok miliarda ludzi, a na to się nie zanosi.

trochę więcej pragmatyzmu

przesadzasz, zobaczysz ile ludzi zlikwiduje plantacje albo zaniedba, poczekaj dwa lata a porzeczki bedzie znacznie znacznie mniej. przekonasz sie. a poza tym skoro twierdzisz ze teraz przez dlugi czas nie bedzie cen na porzeczke to po co ja trzymasz? czyzbys myslal tak samo jak ja? Smile

michal009 napisał(a) dnia śro, 16 lipiec 2014 08:52

A, na koniec mam pytanie, może będzie znał ktoś odpowiedź. Dlaczego przetwórnie kupowały towar skoro od wiosny krzyczały, że im go nie potrzeba??? Confused Confused Confused

pomysl nie przez pryzmat siebie tylko globalnie jakby z boku. jakby ktos ci zaproponowal kupno pola po 3 tys/ha to co bys zrobil? nie masz kasy nie masz za bardzo sprzetu do jego uprawiania ale zapozyczylbys sie rekami i nogami zeby to kupic. albo samochod. nowy za 10 tys zl. to samo... oni zapewne mysla tak samo. tu chodzi o logike i oplacalnosc. a moze to byla taka gierka slowna zeby zbic ceny? moze i tak ale przeciez nie jest to zabronione tak? to jest biznes zrozum to. jesli ktorejs stronie sie to nie oplaca to sie wycofuje z tego, proste.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133095 (odpowiedź na #133093) ] śro, 16 lipiec 2014 09:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia śro, 16 lipiec 2014 09:23

pomysl nie przez pryzmat siebie tylko globalnie jakby z boku. jakby ktos ci zaproponowal kupno pola po 3 tys/ha to co bys zrobil? nie masz kasy nie masz za bardzo sprzetu do jego uprawiania ale zapozyczylbys sie rekami i nogami zeby to kupic. albo samochod. nowy za 10 tys zl. to samo... oni zapewne mysla tak samo. tu chodzi o logike i oplacalnosc. a moze to byla taka gierka slowna zeby zbic ceny? moze i tak ale przeciez nie jest to zabronione tak? to jest biznes zrozum to. jesli ktorejs stronie sie to nie oplaca to sie wycofuje z tego, proste.

Szczerze, to tej twojej wypowiedzi nie zrozumiałem. Ale może odpuść i nie próbuj mi tego tłumaczyć. Very Happy

Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133098 (odpowiedź na #121783) ] śro, 16 lipiec 2014 09:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
w jednym zdaniu chodzi o to ze przetworcy maja w tym sezonie niesamowita okazje kupic tanio i robia wszystko zeby to wykorzystac. Ty robisz w zyciu tak samo. Jak spotykaja cie korzystne okazje i oferty to z nich korzystasz.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133099 (odpowiedź na #121783) ] śro, 16 lipiec 2014 09:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
polskie przetwórnie i chłodnie to takie biedaki europejskie bez kapitału, a jak mają to wszystko "przeżrą" w ciągu roku. Tak naprawdę to wszystko zależy od Niemca. Jak on płaci dobrze to i cena za owoce jest wysoka.
Odp: Cena porzeczki czarnej 2014 [wiadomość #133100 (odpowiedź na #121783) ] śro, 16 lipiec 2014 09:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
magii jest aktualnie niedostępny magii
Zaawansowany
Głupotą byłoby ze strony chłodni nie kupować towaru po 20-30gr jak potrzymają go trochę i sprzedadzą nawet po 60gr to mają 100% zarobku a może trafi się ktoś co da po 2-3zł i wtedy jest strzał życia 1000% zarobku.
Straty nie ponoszą żadnej bo po takiej cenie jakiej kupili to zawsze sprzedać mogą w każdej chwili.
Poprzedni wątek:Ceny agrestu 2014r
Następny wątek:Cena jeżyny 2014
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]