użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej)
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #95995 (odpowiedź na #95968) ] wto, 02 kwiecień 2013 10:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
Sadzenie tylu odmian na tak małym kawału to głupota!!!
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96021 (odpowiedź na #357) ] wto, 02 kwiecień 2013 20:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawel25lat jest aktualnie niedostępny pawel25lat
Nowy
a co powiecie o 8-10 odmianach z wyżej wymienionych
Smile
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96030 (odpowiedź na #96021) ] wto, 02 kwiecień 2013 21:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
guriejew jest aktualnie niedostępny guriejew
Nowy
A które chciałbyś posadzić?

Marek
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96036 (odpowiedź na #357) ] wto, 02 kwiecień 2013 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
chanticleer 700szt
earliblue 500szt
kazpliszka 200szt
duke 500szt
spartan 500szt
patriot 500szt
meander 200szt ---- ???????????
bluejay 500szt
toro 500szt
bluecorp 1000szt
brigitta blue 500szt
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96044 (odpowiedź na #96036) ] wto, 02 kwiecień 2013 23:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Chłopie..... po co ci tyle odmian na tak małym areale???????
Po co???? Jest jakiś powód????
2-3 odmiany MAX!!!!!!!!!!!!!!!
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96078 (odpowiedź na #357) ] śro, 03 kwiecień 2013 19:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
ponieważ chcę mięć zbiór przez 2 miesiące
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96136 (odpowiedź na #357) ] czw, 04 kwiecień 2013 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
guriejew jest aktualnie niedostępny guriejew
Nowy
Paweł,
Nie oczekuj odpowiedzi na tak postawione pytanie, bo trzeba by było napisać duże wypracowanie czy artykuł. Wrzucasz do jednego worka z innymi odmiany u nas praktycznie nie sprawdzone na plantacjach towarowych jak np.KazPliszka, Bonus czy Chanticleer. Gdybyś uważnie przestudiował na tym forum temat Borówka, to byś niektórych odmian w ogóle nie brał pod uwagę w swoim zestawieniu. A tak inni na forum maja dużo uciechy czytając twoje posty. Szczerze powiem, że wątpię, żeby ktoś z praktyków chciał Ci podpowiedzieć w twoim temacie. Lepiej poczytaj literaturę dr Smolarza czy dr Pliszki, poczytaj w necie bo to jest kopalnia wiedzy i zalicz kilka spotkań, seminariów poświęconych borówce, a wtedy zrozumiesz, że wybór nie jest taki łatwy.

Życzę powodzenia w uprawie

Marek/ PRAKTYK /
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96140 (odpowiedź na #357) ] czw, 04 kwiecień 2013 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
aktualnie czytam książkę o Borówce właśnie pod redakcją dr. Kazimierza Pliszki no ale to w wolnych chwilach po pracy, wiem że zapewne jest dużo śmiechu z moich postów no ale chcę postawić na borówkę a wiadomo jak ktoś jest żółtodziobem w tej kategorii także szukam odrobiny pomocy dzięki Marku Smile
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96144 (odpowiedź na #357) ] czw, 04 kwiecień 2013 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
a możesz mi coś doradzić albo czy ewentualnie można się z Tobą spisać lub porozmawiać ?
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96145 (odpowiedź na #357) ] czw, 04 kwiecień 2013 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
Pliszka to byl fajny chlop i w pewnym sensie prekursor uprawy tego gatunku w Polsce, niestety pozycja ktora czytasz to na poczatek bo niestety jak juz wielokrotnie podkreslalem na forum zawiera pewne niescislosci, i niestety tez pewne bledy dotyczace prowadzenia plantacji, oczywiscie warto ja przestudiowac ale nie jest to wystarczajace. bedzie niestety skutkowalao bledami w prowadzeniu plantacji, uprawie gleby i niestety tez nawozeniu.

chanticleer to nie jest nie sprawdzona odmiana w naszym klimacie, ale cenna wczesna odmiana

z tego zestawienia bym :
duke
patriot wymaga silnego formowania i ciecia
meander ciekawostwa, mam ale nie owocuje
bluejay wyrzucil bym
toro
bluecorp w duzej czesci plantacji , rowniez czesto i u nas prowadzona przy drucie
brigitta blue do rozwazenia niestety w niektorych latach marznie, zdecydowanie smakowe
Odp: Zakładanie plantacji borówki wysokiej (amerykańskiej) [wiadomość #96217 (odpowiedź na #96078) ] pią, 05 kwiecień 2013 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
pawel25lat napisał(a) dnia śro, 03 kwiecień 2013 07:17

ponieważ chcę mięć zbiór przez 2 miesiące

Bluecrop załatwia sprawę!
Założenie plantacji borówki [wiadomość #113568 (odpowiedź na #357) ] sob, 11 styczeń 2014 14:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jarek876 jest aktualnie niedostępny jarek876
Nowy
Witam..
Mam kawałek ziemi o pow. ok 2,5ha na terenie gleb lekkich, blisko siedliska w zacisznym miejscu.
Zastanawiam się nad założeniem plantacji Borówki Amerykańskiej.
Mam ogromną prozbę o dyskusje na temat założenia takiej plantacji z osoba która posiada taka plantacje i chętnie się podzieli doświadczeniami i praktyka w tym temacie. Smile.
Jakie odmiany posadzić, czy glebę z kwaśnym ph trzeba dodatkowo wzbogacać w torf czy można bezpośrednio posadzić krzewy, jak jest ze zbytem owoców, jaki jest koszt założenia nawadniania na taka plantację itp.. Smile
Z góry dziękuje za zainteresowanie się moją wypowiedzią, i zapraszam do dyskusji.. Smile
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113572 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 16:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Moja, chyba praktyczna, rada. Postaraj się znaleźć "dobrą duszę" która Ci udzieli praktycznych informacji ale na ZAŁOŻONEJ, DOBRZE PROWADZONEJ PLANTACJI. Liczenie, że ktoś Cię nauczy co robić, "za frico" na portalu jest, jak sądzę, naiwnością. A może się mylę???
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113577 (odpowiedź na #113572) ] sob, 11 styczeń 2014 17:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Też odnoszę wrażenie że kolega przesadnie uwierzył że ktoś zechce siąść, napisać mu wszystko na temat borówki a na dodatek zdradzi sekrety, również ekonomiczne... Ja radził bym zacząć od przestudiowania tego co jest w internecie na temat uprawy tej rośliny a następnie spróbować się załapać na jakąś " borówkową " imprezę, która najczęściej połączona jest ze zwiedzaniem jakiejś plantacji... A dopiero ewentualnie potem pytać o jakieś szczegóły... Co nie oznacza oczywiście że zniechęcam do zabierania głosu na forum... I sam chętnie poczytam... A sprawa jest dość poważna bo to jednak nie parę krzaczków, tylko 2,5 hektara pola...Pozdrawiam !
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113582 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 19:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
Koszt założenia 1 hek od podstaw to jest sadzonka , ogrodzenie zabezpieczenie przed mrozami, nawodnienie, i torf ok 300 metrów sześciennych pomijając oczywiście sprzęt i chłodnie to koszt od 60 do 80 tys, pierwsze zbory w czwartym roku, a na zarobek trzeba czekać do 8 roku , do tego ogromna wiedza której nie da się wycenić.
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113584 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 19:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawnos jest aktualnie niedostępny pawnos
Nowy
do jarek 876 podaj swoją pocztę lub kontakt to udzielę
wyczerpujących informacji
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113585 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 19:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RENKO1 jest aktualnie niedostępny RENKO1
Zaawansowany
jarek876 Musisz sam dojść do tematu internet ci pomoże
Nie forum .Doradcy jak artemida ,Melolantha i inni
piszą nie po to żeby pomóc ale wypełnić czas antenowy .
Czytając to forum 90% wpisów to bebłota nie nadająca
się do wdrożenia w gospodarstwo .
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113586 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 19:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
może coś więcej na ten temat
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113588 (odpowiedź na #113586) ] sob, 11 styczeń 2014 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
RENKO1... No i jak widzę, również Ty kolego zbyt wielu informacji nie udzieliłeś... A może napisał byś coś choć o przygotowaniu pola... Bo że trzeba je zakwasić / choć też nie w ciemno tylko po uprzednim zbadaniu / , to pewne... A co z próchnicą ?... Bo kolega jarek876 pisze, że gleba lekka... To jak ? ... Podpowiesz coś ?... Pozdrawiam ! P.S. A koledze jarkowi polecam przejrzenie blogu " Szkółka borówki Marka Beltera ", na którym można znależć odpowiedzi na wiele interesujących plantatorów pytań oraz zadać swoje...

[Uaktualnione dnia: sob, 11 styczeń 2014 20:37]

Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113596 (odpowiedź na #113568) ] sob, 11 styczeń 2014 22:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Renko1 szanuj kolego swoich starszych doswiadczeniem kolegow bo jezeli nie jestes w stanie na podstawie ich wypowiedzi wnioskowac to nie znaczy ze wszycy tak maja.
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113610 (odpowiedź na #113596) ] nie, 12 styczeń 2014 08:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
RENKO1 jest raczej lingwistą który chce zaistnieć na portalu "sadownictwo" używając słowa którego nie ma w żadnym słowniku. Wiedzą sadowniczą chyba się jeszcze nie popisał...
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113612 (odpowiedź na #113610) ] nie, 12 styczeń 2014 09:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wrócę do tematu, choć nie wiem czy to potrzebne... Bo choć przygotowanie pola pod borówkę to m.in. doprowadzenie do odpowiedniego pH, wzbogacenie gleby w próchnicę i podstawowe składniki mineralne, to jest jeden zabieg, którego nie warto zaniedbać przy żadnej uprawie, ale zwłaszcza PRZED ZAŁOŻENIEM KAŻDEJ / truskawki, maliny, porzeczki / PLANTACJI krzewów jagodowych... To zadbanie o uwolnienie pola od uciążliwych chwastów trwałych takich jak perz, oset, skrzypy i powoje... I w tym celu, poza całym zespołem uprawek, należy przewidzieć co najmniej jeden oprysk Roundupem, na choć trochę wyrośnięte ,chwasty...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: nie, 12 styczeń 2014 09:37]

Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113620 (odpowiedź na #113612) ] nie, 12 styczeń 2014 11:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam..w sumie macie racje nikt takich sekretów swoich nie opowie..
Każdy do tej praktyki dobrej musi sam dojść po próbach wzlotach i upadkach..
Ja jestem młodym rolnikiem i planuje wziąść dotacje "Młody rolnik" która refunduje inwestycje zakupu sadzonek i ogrodzenia.Istnieje profil w tej dotacji na tworzenie, zakładnanie plantacji sadów wieloletnich.
Mój email papkin889@wp.pl
Jeśli ma ktoś ochotę po dyskutować itp. To zapraszam.Smile I dziekuję za udział w dyskusji.
I zapraszam do dalszej dyskusji na której każdy może skorzystać..Pozdrawiam.. Smile. Smile
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113624 (odpowiedź na #113568) ] nie, 12 styczeń 2014 11:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kolego a to juz wiadomo konkretnie jak to bedzie z nowym prowem ?
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113626 (odpowiedź na #113624) ] nie, 12 styczeń 2014 12:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
No coś tam wiadomo składanie wniosków początek 2015 r. z tego co wiem. Na stronie arimr można sobie zajrzyć.
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113636 (odpowiedź na #113626) ] nie, 12 styczeń 2014 13:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nawiążę do tych tajemnic... Wszędzie one są i każdy jakieś tam swoje ma... Ale bez przesady... Bo najważniejsze są podstawy, a te są przecież ogólnodostępne... Życzę powodzenia i pozdrawiam !
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113646 (odpowiedź na #113636) ] nie, 12 styczeń 2014 16:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Może ktoś wie kiedy i gdzie są jakieś spotkania, imprezy związane z borówka na których można się dowiedzieć wielu cennych informacji. Smile
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113663 (odpowiedź na #113646) ] nie, 12 styczeń 2014 19:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jest taka cykliczna impreza która nazywa się " Dzień borówkowy SGGW "... A ostatni taki XXV jubileuszowy dzień odbył się 12 czerwca 2013 roku... Wzięło w nim udział ponad 200 osób...A informację na temat o czym mówiono i co zwiedzano, też można znależć w internecie... Na koniec informacji o tym dniu podany jest kontakt, na którym można uzyskać informacje, ale również materiały, w tym pewnie streszczenia wygłoszonych w jubileuszowym " dniu ", referatów... Szukajcie a znajdziecie... Smile ... Pozdrawiam !
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113673 (odpowiedź na #113663) ] nie, 12 styczeń 2014 21:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Hmmm coś tam zerkałem. Jak będziecie mieli jakieś informacje na temat takich spotkań to informujcie chętnych będzie pewnie sporo..

chętnie bym się wybrał na takie spotkanie Smile
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #113681 (odpowiedź na #113673) ] nie, 12 styczeń 2014 22:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No przecież masz tam podany kontakt / e - mail /... To czy to tak trudno zapytać tam kiedy kolejny borówkowy, połączony ze zwiedzaniem plantacji dzień na SGGW ?...Przecież przymierzasz się do poważnej inwestycji, to ten jeden dzień i pieniądze na taki wyjazd powinny się znależć ... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: nie, 12 styczeń 2014 22:07]

Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #113984 (odpowiedź na #113568) ] czw, 16 styczeń 2014 15:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Część forumowiczów sprowokowała mnie do napisania
troszkę na temat uprawy borówki.Już kiedyś miałem zamiar
ale może post był za duży ,że nie przyjmowało.
Dlatego dołączam jako plik

Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #113987 (odpowiedź na #113984) ] czw, 16 styczeń 2014 16:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Na jak wielkiej plantacji pracujesz???
Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #113988 (odpowiedź na #113987) ] czw, 16 styczeń 2014 16:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
sam posiadam 2ha .Mógłbym powiększać plantację ale sam
siebie ograniczam.Wyznaję zasadę ,że powinienem mieć
tyle aby samemu nad pracami zapanować. Natomiast namówiłem
znajomych i przy mojej pomocy powstały 3 kawałki po 1,5ha.
W razie jakiś ruchów ze strony państwa możemy z dnia na
dzień założyć grupę producencką.Na chwilę obecną nie jest to
potrzebne.Razem ze znajomymi możemy już negocjować z dużymi
odbiorcami ale na razie nie ma takiej potrzeby.Każdy pracuje
na swoim.Moja plantacja to zajęcie dodatkowe.Traktuję ją
jako swoją emeryturę.
Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #113993 (odpowiedź na #113988) ] czw, 16 styczeń 2014 18:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maniek36 jest aktualnie niedostępny maniek36
Zaawansowany
pawnos zapoznałem się z całkiem fajnie napisanem eleboratem dotyczącym produkcji. I faktycznie tak jes że nie pryskasz nić na grzyba/szarą czy też robaka/mszyce itp.? A zdradzisz ile np w tym roku średnia za kg Ci wyszła?
Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #113996 (odpowiedź na #113984) ] czw, 16 styczeń 2014 18:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
napster2354 jest aktualnie niedostępny napster2354
Początkujący
Witam.
Wyliczenia co do kosztów juz znamy dość dokładnie.Mam kilka pytań a mianowicie
1. Ile czasu zajmuje pocięcie 1 ha borówki jednej osobie ?
2. Jak długo trwają zbiory odmiany bluecropp ?
3. Jak dużo można z 1 ha uzyskać owocu który nadaję sie do spżedarzy?
4. Co do rwaczy to czy odrazu rwią tylko dojrzałe owoce do pojemniczków i można je sprzedać czy trzeba je jeszcze jakoś przebrać, jakoś przyszykować ?
Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #114002 (odpowiedź na #113996) ] czw, 16 styczeń 2014 18:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
maniek 36

Pytanie o cenę to ryzyko ale....
Średnia cena netto po odliczeniu wszystkich kosztów 13,oo

napsrer 2354

1ha przyjmując 3500 krzaków tnę ok 10 dni po 8godz

w zależności od pogody bluecrop u siebie zaczynam zbierać
ok 4-6 lipiec do 15-20 sierpień

w warunkach polskich określa się zbiór pomiędzy 6 a 12 ton
dla własnej kalkulacji bezpiecznie jest przyjąc 8 ton
jako dobry wynik

ponieważ zbieram dla odbiorców hurtowych nie bawię się w
kalibrowanie ani paletkowanie.Zbieram do kobiałek jak na
truskawki.W kobiałkę wchodzi 2,5kg .

Zbieracze mają obowiązek rwać tylko wybarwione odpowiednio
owoce bez szypułek,liści bezpośrednio do koszyków.

Wcześniej wykładam koszyki ręcznikiem kuchennym aby nie
powstawały dziury w koszyku.Taki zbiór jest praktyczniejszy
niż paletowanie w pojemniki.To zadanie dla hurtownika,ale
nie mojego ponieważ on również sprzedaje dalej w kobiałkach.

Ja mu gwarantuję owoc o godz 17 dnia dzisiejszego a on ma go
o 20 sprzedany np. we Wrocławiu ,Katowicach ,Czechosłowacji
Odp: Praktyczne porady przy zakładaniu plantacji [wiadomość #114059 (odpowiedź na #114002) ] czw, 16 styczeń 2014 23:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
baron3 jest aktualnie niedostępny baron3
Zaawansowany
kolego pawnos mam duże zastrzeżenie do twojego sformułowania że założysz z dnia na dzień grupę producencką. wynikają one z tego jestem w takiej grupie i widze że pojęcia nie masz o zakładaniu takiej firmy. potrzeba bardzo dużych pieniędzy, wypełnionych setek stron papierów dla arimr, urzędu wojewódzkiego, skarbowego , dobrą kancelarię prawną do obsługi niemal 24godziny na dobę naszej działalności.
także nie myślałbym na twoim miejscu na stworzeniu formalnej grupy producenkiej tylko nieformalnym, koleżeńskim zrzeszeniu się z kolegami. na prawdziwą grupę prod. trzeba mieć min. 50ha dobrze owocującej plantacji.
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #114073 (odpowiedź na #113568) ] pią, 17 styczeń 2014 09:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
w grupie w której ja jestem ha borowki jest wielokrotnie więcej a o istotnym negocjowaniu cen z sieciami raczej nie ma co myslec, także kolego z 6,5 ha nie poszalejesz,
poza tym w swoim rachunku zapomniales o istotnych i wręcz obligaroryjnych elementach, maszyny, ciągniki, opryskiwacze, kosiarki, rozrzutniki, rozdrabniacze no i przede wszystkim chlodnia,

ps mysle ze większość saodwnikow chciałbym bardzo prowadzic eksport do czechoslowacji ale niestety czasy te minely bezpowrotnie Smile

[Uaktualnione dnia: pią, 17 styczeń 2014 09:22]

Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #114079 (odpowiedź na #113568) ] pią, 17 styczeń 2014 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Ogólnie to co kolega Pawnos napisał jest OK.
Nie zgodził bym się jedynie z kwestią chłodni.
Dobrze wyizolować w jakimś pomieszczeniu gospodarczym 20-30m2 i zamontować agregat to nie jest wielki koszt a przydaje się bardzo.
Korzystniej jest przetrzymać 1-2 dni w odpowiednim czasie zerwaną borówkę, niż ma dalej wisieć na krzaku i przejrzeć!!!
A druga sprawa to ślepo stawianie na odmianę bluecrop.
Minus jest taki, że wszyscy ją mają i w tym samym czasie!!!
Odp: Założenie plantacji borówki [wiadomość #114106 (odpowiedź na #113568) ] pią, 17 styczeń 2014 18:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
tosia jest aktualnie niedostępny tosia
Początkujący
w moim regionie zakładaja juz nawet plantacje na glebach 2 klasy o naturalnym pH 7-8. na razie maja po dwa-trzy lata i rosną. znam właściela firmy dostarczającej korę - mówi, że ma dzięki nowym plantacjom borówki wciąż mnóśtwo pracy. czyli ludzie nie patrza na warunki naturalne, zakładają wszędzie.
a co do informacji - jest w sieci łatwa do znalezienia "Integrowana produkcja borówki amerykańskiej", tam wszystko jest.

Pawnos - 13 zł netto po odliczeniu wszytskich kosztów? jakie koszty masz na myśli? zbierania również? bo u nas to było 12 zł brutto przed odliczeniem jakichkolwiek kosztów, ale to może dlatego, że tu co wieś to kilka plantacji.
Poprzedni wątek:cięcie borówki wysokiej 2013/2014
Następny wątek:ściółkowanie borówki trocinami z drzew
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]