użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Nawadnianie » Melioracja pola
Melioracja pola [wiadomość #62379] wto, 02 sierpień 2011 15:20 Przejdź do następnej wiadomości
milimetr jest aktualnie niedostępny milimetr
Zaawansowany
Witam
Zamierzam zmeliorować pole o powierzchni 3, 5h. Mam już zrobiony plan, rowek chcę kopać mini koparką na głębokość 100-120cm. Spód rowka jak i rurę chcę zasypać szlaką, podobno zapobiega wrastaniu korzeni i zapychaniu rury. Główną rurę zbierającą chcę dać 100mm boczne po 80mm. Spadek pola jest około 60cm na 400m pola, czy to wystarczy? Oczywiście mam zgodę sąsiada na przeciągnięcie przez jego działkę zbieracza i podłączenia się do stawu. Moje pytanie brzmi; czy o czymś nie zapomniałem? Może jakieś inne sposoby i sugestie, co do robienia melioracji? Nie chciałbym popełnić błędy, które w późniejszym czasie zemszczą się na mnie. Dziękuje za wszystkie porady. Pozdrawiam Jacek.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62389 (odpowiedź na #62379) ] wto, 02 sierpień 2011 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
To naprawdę trudne zadanie / i kosztowne/, błędy trudno poprawić. Proponowałbym wyszukać dobrego melioranta tym bardziej że spadek mały. A co z sączkami, jaka jest zwięzłość gleby? Przy bardzo zwięzłej glebie na głębokości 1m, bez sączków efekt może być mizerny.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62394 (odpowiedź na #62379) ] wto, 02 sierpień 2011 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Spadek powinien wynosić około 1/2 cm ma 1 m bieżący , myślę że trzeba pole podzielić na mniejsze kwatery i dopiero podłączyć do głównego zbieracza . Średnica rur jest dobra .
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62400 (odpowiedź na #62394) ] wto, 02 sierpień 2011 23:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
milimetr... Ja rozumiem, że chcesz z takimi, którzy już coś podobnego robili porozmawiać, ale nie obraż się za to co Ci napiszę...Uważam, że zmeliorowanie 3,5 ha pola to jednak dość poważna robota i dość poważny wydatek, dlatego / podobnie jak artemida /, radziłbym zawołać na pole doświadczonego melioranta i z nim to wszystko na miejscu omówić... Myślę, że tych parę groszy które trzeba będzie za taką poradę zapłacić, to pikuś w stosunku do kosztów całego przedsięwzięcia i ryzyka popełnienia jakichś błędów... Pozdrawiam !
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62407 (odpowiedź na #62379) ] śro, 03 sierpień 2011 10:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam
Melolontha, dlaczego mam się obrazić, każda sugestia lub podpowiedź jest ważna i daje do myślenia. Nie pomyślałem o zwięzłości gleby-).Byłem w biurze melioracji i próbowałem zdobyć jakieś mapy ze starą melioracją, ale mapy które Pan mi przedstawił to były z dokładnością do 100m /studzienka melioracyjna, która jest na działce u mojego brata na mapie znajduje się 100m dalej u sąsiada/. A najbliższe zbieracze znajdują się na mapie około 80 – 90m od pola. Tak naprawdę to Pan nie umiał mi nic powiedzieć, nie wiem, po co on tam siedzi. I dlatego zdecydowałem przekopać się przez sąsiada działkę i podłączyć do jego stawu, aby unikną sytuacji gdzie pod łącze się do istniejącego zbieracza a on będzie zapchany. Umówiłem się z człowiekiem, który ma niwelator i sprawdzimy dokładnie jak przebiegają spadki. Działkę podzieliłem na dwa sektory, sączek od sączka znajduje się 16m długość sączka do zbieracza to od 100 do 120m. Pozdrawiam i dzięki za porady Jacek
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62412 (odpowiedź na #62407) ] śro, 03 sierpień 2011 11:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Kolego pomyśl na tym stawem czy jest w stanie odebrać wodę z takiej powierzchni ,biorąc pod uwagę pogodę która potrafi zaskoczyć .
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62414 (odpowiedź na #62412) ] śro, 03 sierpień 2011 12:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek0986 jest aktualnie niedostępny darek0986
Zaawansowany
trzeba to ładnie pochować bo sie ktoś z gminy upomni o pozwolenie na wykonanie melioracji i takie coś oficjalnie trzeba nanieść na mapki geodezyjne
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62415 (odpowiedź na #62379) ] śro, 03 sierpień 2011 13:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Staw jest duży i ma odpływ, tak, że nadmiar wody może zrzucić.
Dzięki za informację o gminie.
Niestety muszę to zrobić, bo w tym roku to mogę ryż sadzić.
Pozdrawiam Jacek

Odp: Melioracja pola [wiadomość #62423 (odpowiedź na #62415) ] śro, 03 sierpień 2011 17:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Istnieje coś takiego jak Pozwolenie Wodno-Prawne, nowych przepisów nie znam ale takiej inwestycji nie ryzykowałbym bez urzędowych uzgodnień.
Drenaż w sadzie [wiadomość #62434 (odpowiedź na #62379) ] śro, 03 sierpień 2011 20:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
YETII jest aktualnie niedostępny YETII
Początkujący
Zakładam nowy wątek z myślą o sobie jak i wielu sadownikach dotkniętych "nadmiarem" wody deszczowej. Confused
Otóż sprawa zalegania wody deszczowej, jest coraz częściej spotykana w naszych sadach. Zatem mam gorącą prośbę abyście koledzy i koleżanki podpowiedzieli czy robiliście drenaż u siebie w sadzie i czy jakie systemy drenażu są najskuteczniejsze:).
U nas na wsi powstał komitet społeczny i mamy zamiar w kilku gospodarzy ułożyć drenaż z rury fi 160mm z filtrem PP( oplot z włókna kokosowego - tak żeby nie trzeba było tego wszystkiego obsypywać grysem, tylko wykopać rów śr 0,70m w głąb, położyć rurę i zasypać ). Oprócz rury drenażowej głównej, zamierzamy w każdym międzyrzędziu zastosować sączki dł. 2m od głównej rury, na złączkach ( najlepiej krzyżowych )tak aby dodatkowo ściągały wodę z przejazdów. Sady są położone obok siebie, a problem zalegania wody występuje w poprzek każdego z sadów gdzie ziemia się schodzi z dwóch stron w dół i tworzy zastoiska. Na końcu drenażu byśmy się podłączyli do rowu przy drodze asfaltowej.
Mile widziane wskazówki, oraz namiary na systemy drenażowe.Smile

Chociaż bym podążał ciemną doliną, zła się nie ulęknę...
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62438 (odpowiedź na #62434) ] śro, 03 sierpień 2011 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mój kolega w miejscu w którym gromadziła się woda, wykopał rów na głębokość / nie pamiętam dokładnie bo to było dawno / 1,5 - 2 m Confused /, na dnie którego położył perforowaną rurę melioracyjną o dość dużej średnicy, a następnie rów zasypał szlaką... Wszystko to doprowadził do głębokiego stawu... I wszystko to, zlokalizowane jest na ciężkiej glinie... Obserwuję, że kiedy jego staw ma zdolność odebrania wody / nie jest jeszcze pełny /, to gromadząca się w sadzie w postaci małego jeziorka, nawet po największej ulewie woda, znika w ciągu 2, najpóżniej 3 dni...Pozdrawiam ! P.S. Opowiadam o dość starych dziejach, dlatego dopiero teraz przypomniało mi się, że rów, o którym napisałem, to rodzaj rowu zbiorczego... A w sadzie, w okresie póżniejszym, wykopane zostały jeszcze inne rowki odwadniające o głębokości ok. 0,5 m i rowki te / również z rurą perforowaną o mniejszym przekroju na dnie / , po zasypaniu szlaką zostały podłączone do rowu , który nazwałem, zbiorczym...

[Uaktualnione dnia: śro, 03 sierpień 2011 22:09]

Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62443 (odpowiedź na #62438) ] czw, 04 sierpień 2011 08:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W sprawach melioracji to bazować na fachowcach i kompleksowych rozwiązaniach. Nie można ryzykować podbagnień sąsiednich działek, dróg a czasem przesuszenia terenu. Złe i na własna rękę wykonane prace to duże ryzyko, czasem z sądem w tle.
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62494 (odpowiedź na #62434) ] pią, 05 sierpień 2011 12:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Muzyka jest aktualnie niedostępny Muzyka
Nowy
Z pewnością rura musi być zasypana materiałem łatwoprzesiąkliwym np. żwirem, najlepiej aż pod samą powierzchnię ziemi. Spotkałem się z opinia, że w sadach dobrze jest użyć właśnie szlakę, bo nie przerastają przez nią korzenie, dzięki czemu nie zapcha się rura. No i z pewnością szlaka jest tańsza niż żwir.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62525 (odpowiedź na #62423) ] sob, 06 sierpień 2011 00:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grzegorzsadola jest aktualnie niedostępny grzegorzsadola
Początkujący
poszkuje kontaktu do osoby zajmujacej sie melioracja grojec
Odp: Melioracja pola [wiadomość #62531 (odpowiedź na #62525) ] sob, 06 sierpień 2011 07:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pytać w Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Oni po to są aby umożliwić takie kontakty.
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62566 (odpowiedź na #62494) ] sob, 06 sierpień 2011 21:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Podobno jednak jest problem ze szlaką, która w ciągu kilku / kilkunastu ? / lat, podlega...lasowaniu... A żwir, nie...Pozdrawiam !
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62673 (odpowiedź na #62434) ] pon, 08 sierpień 2011 23:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Rura drenażowa wymieniona w moim poprzednim poście jest grubości fi 160mm i oplot dany z materiału który powoduje niezapychanie tej rury. Według informacji na stronach fachowych takiego materiału nie trzeba zasypywać piaskiem tylko wystarczy ziemią wykopaną wcześniej z rowu. Sama rura jest bardzo droga do tego dochodzi koszt koparki jeszcze, a gospodarstwa biorące udział w tym wydarzeniu nie są bardzo zasobne. A tej melioracji wypadnie dobre 400 metrów długości ( jak nie więcej ), zasypanie tego szlaką by nas pogrążyło dodatkowo. Oprócz tego szlakę już ciężko dostać jak wiemy kwiaciarzy zdrowo wykosiło i nie ma od kogo brać szlaki. Pytanie więc mam, może jakiś inny pomysł ktoś ma Cool
Odpada kopanie rowu melioracyjnego samego, gdyż przebiegał by on w poprzek sadów i utrudniał przejazdy w międzyrzędziach... Rolling Eyes

Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62704 (odpowiedź na #62673) ] wto, 09 sierpień 2011 18:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Można brać pod uwagę faszynę i piasek ale o tym można decydować w konkretnych warunkach. Zależy to głównie od składu mechanicznego gleby.
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62756 (odpowiedź na #62434) ] śro, 10 sierpień 2011 10:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Kolego u nas jest ziemia pszenno-buraczana he he, a tak na poważnie klasa ziemi to: III-IV, skład ziemi to: żyzna gleba na dwa sztychy a pod spodem glina.
Okolice między Grójcem a Tarczynem, woj. mazowieckie.

[Uaktualnione dnia: śro, 10 sierpień 2011 10:04]

Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62769 (odpowiedź na #62756) ] śro, 10 sierpień 2011 18:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Rozumiem - ziemia pszenno-buraczana, ale co to "he, he"?
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62824 (odpowiedź na #62769) ] pią, 12 sierpień 2011 01:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Boję się, że jeżeli ta Wasza ziemia jest żyzna a pod spodem glina i jeżeli tym zasypiecie tą rurę, to ta woda będzie przesiąkać bardzo powoli... A przecież chodzi chyba o to, żeby woda wsiąkała szybko... Nie wiem, czy myślimy o tym samym, ale mój syn, taką rurę perforowaną, owijał jeszcze starą zużytą włókniną... A potem ta szlaka ... Nie wiem dlaczego szlaka... Może dlatego że była tania i jest łatwa / lekka / przy sypaniu... Confused Ale jeżeli nie ma szlaki, to przecież mógłby ją chyba zastąpić jakiś grys czy nawet zwykły / niekoniecznie rzeczny / piasek... Confused Pozdrawiam !
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #62833 (odpowiedź na #62824) ] pią, 12 sierpień 2011 07:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Widzę, że wespół z Chrabąszczem udzielamy lekcji na temat drenażu /pola a nie kieszeni/ tylko to jest tak jakby korespondencyjnie uczyć pływać.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #81854 (odpowiedź na #62525) ] sob, 14 lipiec 2012 18:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szybki74 jest aktualnie niedostępny szybki74
Początkujący
ja znam kogoś od melioracji moge podac numer.
Razz
Odp: Drenaż w sadzie. [wiadomość #81855 (odpowiedź na #62833) ] sob, 14 lipiec 2012 18:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
umnie robili melioracje moge podac numer
drenaż w sadzie 2012 [wiadomość #82441 (odpowiedź na #62434) ] śro, 25 lipiec 2012 19:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
ktoś robił w tym roku drenaz .z ciekawości
Odp: drenaż w sadzie 2012 [wiadomość #82442 (odpowiedź na #82441) ] śro, 25 lipiec 2012 20:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tak moja żona moich kieszeni, niestety nie z ciekawości ale liczy, że coś tam znajdzie....
Odp: drenaż w sadzie 2012 [wiadomość #82506 (odpowiedź na #82441) ] pią, 27 lipiec 2012 14:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mokasyn jest aktualnie niedostępny Mokasyn
Początkujący
taaa ja robiłem w 2010 roku Very Happy
Odp: Melioracja pola [wiadomość #83382 (odpowiedź na #62379) ] śro, 15 sierpień 2012 15:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kodek jest aktualnie niedostępny kodek
Zaawansowany
Witam
Ja też planuję zmeliorować działkę o szerokości 16m i długoścu około 200m. Na końcu jest rowek z wodą. Działka ma spadek w kierunku rowka i dlatego w latach kiedy robiono meliorację tutaj nie zrobiono.Problem polega na tym, że ma na tym kawałku mam sad wiśniowy i na połowie pola tej bliższej rowka jest ok a na drugiej dosadzam wiśnie i wszystko wypada. Problem polega na tym, że ziemia jest stosunkowo gliniasta i na górze wysoki jest poziom wody gruntowej. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale planuję przez środek pola wkopać rurę melioracyjną wzdłuż całego pola czyli około 200m na głębokości około metra o fi 100m i zakzyć ją w rowku. Z każdej strony rury będzie po 8m pola. Czy to może być skuteczne rozwiązanie? Proszę o wskazówki
Odp: Melioracja pola [wiadomość #83414 (odpowiedź na #83382) ] czw, 16 sierpień 2012 08:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
jak masz górke w sadzie to lepiej wynajmij melioranta.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #84805 (odpowiedź na #62379) ] śro, 12 wrzesień 2012 18:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamil007 jest aktualnie niedostępny kamil007
Nowy
Witam.
Zajmuje się takimi rzeczami, posiadam koparkę łańcuchową małych gabarytów. Zakopywać na głebokości 100cm to zły pomysł, zrobić płycej. Ważne aby spadki były porobione w odpowiednim kierunku.

W razie pytań pisać.
Odp: Drenaż w sadzie [wiadomość #84806 (odpowiedź na #62434) ] śro, 12 wrzesień 2012 18:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamil007 jest aktualnie niedostępny kamil007
Nowy
Zdziwili byście się jeszcze ile ludzi robiło w tym roku drenaż sadu. Wiem coś na ten temat bo zajmuję się tym i to własnie przedewszystkim w sadach. Tak wogóle to chyba każdy wie że drenaż jak się kładzie i chce żeby dobrze działał musi być sucho, nie mokro.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #101052 (odpowiedź na #84805) ] czw, 06 czerwiec 2013 10:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mutemute jest aktualnie niedostępny mutemute
Początkujący
Witam . Poszukuję kontaktu do osoby wykonującej usługi koparką łańcuchową bądź minikoparką. Chodzi mi o wykonanie wykopu pod meliorację działki rolnej. Jestem z okolic Białej Rawskiej .
Z góry dziękuję .
Melioracja pola [wiadomość #102195 (odpowiedź na #62379) ] sob, 22 czerwiec 2013 00:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JanKowalski123 jest aktualnie niedostępny JanKowalski123
Nowy
Witam,
Chciałbym zmeliorować ok. 3 ha sadu.
Nie mam kompletnie pojęcia jak to zrobić, firmy zajmujące się tym fachem, " psują " mi głowe, każda mówi co innego.
Moje zapytanie do was brzmi tak :
1. Jaka najlepsza jest głębokość do zakopania " sączka " na ziemi gliniastej ?
2.Czym rura ma być owinięta ?
3.Czym rura ma być najlepiej obsypana? Żwir, tłuczeń, słoma czy zwykła ziemia wykopana pod rurę ?
To tyle, liczę na szybkie odpowiedzi i pozdrawiam Wink
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102196 (odpowiedź na #102195) ] sob, 22 czerwiec 2013 05:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie wiem czy było to fachowe, ale pozbyłem się wody w sadzie , w kilku miejscach tak : 1. rów - głębokość ok. 70 cm 2. rura perforowana , owinięta starą włókniną 3. zasypywałem grubym żużlem 4. wodę odprowadzałem w miejsca, o których wiedziałem że są piaszczyste i mocno przepuszczalne... Na razie działa...Pozdrawiam !
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102197 (odpowiedź na #102196) ] sob, 22 czerwiec 2013 06:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Luuuuudzie, 3 ha melioracji bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat!!! Za kilkaset zł znajdzie się fachowiec który rozpracuje temat z gwarancją że się nie straci 10x tyle lub nie zrobi jeszcze większych szkód niż przed "robotą". Wątków w tym temacie jest wiele; kierunki spadku, istniejąca sieć odpływów, rzędy drzew w sadzie, rodzaj gleby, gatunek uprawiany lub w zamyśle uprawy ...i jeszcze parę które wynikają z usytuowania w terenie np. sąsiedzi.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102206 (odpowiedź na #102195) ] sob, 22 czerwiec 2013 11:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kuba32 jest aktualnie niedostępny kuba32
Początkujący
Rura powinna być owinieta wloknina, bo jezeli bedzie bez to po pewnym czasie korzenie dostana sie w glab i zablokują. Ja w tym roku jak robilem melioracje, to zasypywalem ja czarna ziemia, zeby sie zbytnio nie zamulila bo podloze gliniaste.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102210 (odpowiedź na #102195) ] sob, 22 czerwiec 2013 15:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Kolego ja robiłem melioracje też na podłożu gliniastym i wyglądało to tak :
głębokość 1 m ,rura 80 mm w rzędach długość sączka 250m ,na zbieraczu 100 mm długość zbieracza 120 m ,rury niczym nie owijałem natomiast na rury najpierw rozkładaliśmy słomę a później obsypywaliśmy czarną ziemią z góry a dopiero na to reszta ziemi z wykopu .

Fachowiec nie zawsze będzie chciał zrobić dobrze ,ale wiem jedno ,że będzie chciał zarobić jak najwięcej ,wiec warto dobrze rozejrzeć się i zobaczyć jak jest u innych .
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102212 (odpowiedź na #102195) ] sob, 22 czerwiec 2013 16:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadxxx jest aktualnie niedostępny sadxxx
Początkujący
Ja miałem sytuacje że pod metrową warstwą gliny piaszczystej miałem warstwę przepuszczalną piaszczystą był lekki spadek na kwaterze i wszystko zbierało się na dole. Najpierw miałem możliwość wykopania zagłębienia za kwaterą i tak zrobiłem ale po większych deszczach trzeba było pompować masę wody z tego dołu, trochę upierdliwe wiec każdym rzędem co 10m przewiercone przez glinę do piachu i zasypane żwirem piachem gruzem na samym dnie i się sprawdziło.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102216 (odpowiedź na #102195) ] sob, 22 czerwiec 2013 17:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
merlin249 jest aktualnie niedostępny merlin249
Początkujący
Metr to zbyt głęboko jaki rów odprowadzający wodę musiałby być głęboki.Maksymalnie 60-70cm .A rurę kupujesz gotową owiniętą fabrycznie geowłukniną,można kupić gołą i samemu owinąć jak ktoś chce taniej.Na rurę najlepiej jest położyć słomę a następnie ją zasypać ziemią z wykopu wtedy woda po pewnym czasie wyżłobi sobie w niej kanaliki.Chyba że jest konkretna glina to można spróbować obsypać ją otoczakiem ale drożej wyjdzie.
Odp: Melioracja pola [wiadomość #102233 (odpowiedź na #102216) ] nie, 23 czerwiec 2013 07:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Jak widać z wypowiedzi każdy opisuje co ZROBIŁ w SWOICH WARUNKACH glebowych i gospodarczych.
Poprzedni wątek:Środek do czyszczenia zbiornika na wodę
Następny wątek:Nawadnianie w sadach
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]