użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Czereśnia - odmiany » Nowe odmiany czeresni
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48365 (odpowiedź na #48301) ] czw, 02 grudzień 2010 19:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysztof44 jest aktualnie niedostępny krzysztof44
Stały bywalec
Witam.Co niektórzy zachwycali się SWEETHEARTEM bo jest bardzo póżną odmianą i sadzą to Niemcy.Moim zdaniem jest to niewypał gdyż jest wrażliwa na pękanie,nie jest grubo owocowa i nie jest czereśnią czarną,która ma najlepszy pokup.Na marginesie powiem,że niektórzy też krzyczeli jak sprowadzili z Niemiec węgierką Presentę,jest to też niewypał,podstawowa sprawa...nie odchodzi od pestki.
CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE.
POZDRAWIAM!
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48371 (odpowiedź na #48301) ] czw, 02 grudzień 2010 20:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
do andrzejjerzy
a czy masz w swoim nasadzeniu sweethearta ?
czy sa ta to stwierdzenia gdzies tam uslyszane ?
co do reginy to z moich obserwacji widze ze coraz wiecej osob zaczyna ja likwidowac owszem owoce sa rewelacyjne ale plonowanie fatalne ja osobiscie posiadam ponad poltora hektara reginy i naprawde nie jestem z niej zadowolony takie same opinie slysze od innych sadownikow ja mam regine na podkladce f12 i colcie
chyba ze by posadzic regine na giseli to jeszcze wtedy moze uzyska sie jakis w miare dobry plon

[Uaktualnione dnia: sob, 04 grudzień 2010 11:27] przez Moderatora

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48373 (odpowiedź na #48371) ] czw, 02 grudzień 2010 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
andrzejjerzy jest aktualnie niedostępny andrzejjerzy
Zaawansowany
Sweethearta akurat nie mam ale trochę o czereśniach i odmianach przestudiowałem tu i tam, bo sam wybierałem co mam wsadzić u siebie i wątpię że z nim zaryzukuję. Według mnie jest dobry na działkę a nie do dużych nasadzeń. A czereśnia ptasia czy F12/1 to pomyłka dla Reginy podobno kompletna.

[Uaktualnione dnia: czw, 02 grudzień 2010 21:20]

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48375 (odpowiedź na #48373) ] czw, 02 grudzień 2010 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a co uwazasz za dobra podkladke dla reginy ?

co do odmiany hudson mysle ze jednak nie sprawdzila by sie z powodu wielkosci owocow waga okolo 7 gram jak na nasz rynek to jest to malo i dodatkowo potrafi spekac przy intensywnych opadach
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48376 (odpowiedź na #48375) ] czw, 02 grudzień 2010 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Gisela 5 przyśpiesza zbiór ale drobnieje owoc. I tu właśnie się zastanawiam czy jak zbiór jest wczesniejszy to i kwitnienie będzie wcześniejsze? To akurat dla niej byłoby korzystne, jakby tak było, lepsze zapylanie. Jedna ze szkółek oferuje Reginę tylko na Gisela5 i chyba na wstawce z Gisela5, korzeń Colta. A więc chyba oni sami próbują te podkładki, jakie są dla niej najbardziej korzystne. Ja bym z tymi wstawkami zaryzykował.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48386 (odpowiedź na #48301) ] pią, 03 grudzień 2010 10:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Ja mam Regine na Colcie i jestem bardzo zadowolony, owoce w 99% sa duze lub bardzo duze i dojrzewaja bardzo pozno, w zasadzie sprzedaje je prawie zawsze razem z pierwszymi jablkami letnimi. Pozdrawiam Kaban.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48387 (odpowiedź na #48386) ] pią, 03 grudzień 2010 10:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czyli wychodząc z założenia, że
"Kordia na wstawce Frutana czy colcie owocuje 5-6 dni później niż na giseli 5 oraz Kordia dojrzewa 4-5 dni przed Reginą"
ja posadziłbym Kordię na giseli 5, kordię na colcie lub wstawce oraz Reginę na colcie lub wstawce. I macie dwa tygodnie rwania z głowy. Co o tym sądzicie?

[Uaktualnione dnia: pią, 03 grudzień 2010 10:35]

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48389 (odpowiedź na #48387) ] pią, 03 grudzień 2010 13:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Jeśli dodać do tego ,że w ramach gospodarstwa dana odmiana na różnych działkach (gleba ,skłon, chemia ) potrafi dojrzewać z różnicą tygodnia , to nawet ponad dwa tygodnie. Ja znam sadownika ,który ma trzy odmiany : Vandę ,Kordię i Reginę . I nie potrzeba mu nowości odmianowych.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48404 (odpowiedź na #48389) ] pią, 03 grudzień 2010 15:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
No. Ale Burlata nie ma czym zastąpić. U mnie na eksport idzie tak jak i poznańska.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48405 (odpowiedź na #48301) ] pią, 03 grudzień 2010 16:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
Sweetheart jest w Polsce do kupienia od co najmniej ośmiu lat.Moje drzewka mają pięc i ta odmiana to.....kompletna porażka.Owoc drobny(w porównaniu z Reginą) ale najgorsze to to że podatny na pękanie.Jedyny plus to doskonałe prowadzenie drzewa,niezwykła łatwośc formowania.....no ale ja mam sad nie park.
Panaro? na Mazowszu raczej nie za bardzo a z resztą po co?
Tamara jak wszystkie czeskie są legalnie mnożone i dostępne.
Wogóle sprawa nowości powinna się rozgrywac między odmianami czeskimi i ukraińskimi bo obydwie te grupy odmian są legalnie dostępne i ich owoce można u dwu szkółkarzy je promujących obejrzeć.
Jedynie Stacatto nie ma odpowiednika w tych odmianach(czy jest dostępna ? kto to wie Smile ).
A Reginka,no cóż trzeba się jej nauczyć aby mieć z niej zadowolenie.Jednak jak kto ma "późniejszy region kraju" to lepsza będzie przetrzymana Kordia lub na giberelinie.Regina na Giseli to raczej porażka,bo właśnie wychodzi za wcześnie i lepiej mieć Kordię na colcie na zbliżony termin.A poza tym to z czeskich nowości są już następcy Kordii.
U nas w normalnym roku mamy przeliczeniowo 10-12t/ha Reginy sprzedanej.Ale kluczem jest formowanie drzew.Kłopoty z zapyleniem?to częściej mit jak rzeczywistość.
I na koniec są tu fantaści zafascynowani gęstym sadzeniem czereśni.....no cóż życzę powodzenia tylko nie liczcie na wysokie plony np wspomnianej Reginy przy takim totalnym zacienieniu.

[Uaktualnione dnia: pią, 03 grudzień 2010 16:08]

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48410 (odpowiedź na #48301) ] pią, 03 grudzień 2010 17:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hektor990 jest aktualnie niedostępny Hektor990
Zaawansowany
Jeśli chodzi o odmianę Stacatto to jest to odmiana bodajże pochodząca z Kanady.Jet to odmiana czereśni klubowa przez co nie jest dostępna w szkółkach.Jej drzewa mają posadzone w instytucie w Skierniewicach .
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48419 (odpowiedź na #48410) ] pią, 03 grudzień 2010 19:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Dlatego lepiej pomyśleć o:
‘Alex’: dojrzewa 45–50 dni po ‘Burlacie’, a 2–5 dni po odmianie ‘Swetheart’, owoce ma duże (24–26 mm, 7–9 g), ciemnoczerwone, o miąższu średnio twardym, owocuje obficie, owoce wcześnie się wybarwiają, jednak należy jeszcze poczekać kilka dni, aż miąższ osiągnie ciemnoczerwony kolor i właściwy dla siebie smak. ‘Alex’ to dobry zapylacz dla odmian ‘Rita’, ‘Vera’, ‘Anita’, Carmen’
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48425 (odpowiedź na #48301) ] pią, 03 grudzień 2010 21:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a co sadzicie o odmianie VERA
ostatnio na konferencji odmianowej w grojcu
wypowiadala sie na temat very pani Elzbieta Rozpara
powiedziala ze ta odmiana jest bardzo dobra i ma szanse na duze nasadzenia i ze bedzie duza konkurencja dla odmiany vanda

owoce very sa o masie 9-10 gram
w ksiazce pisza ze owoce sa malo podatne na pekanie i gnicie w czasie deszczu
tylko ciekawe czy nie bedzie zbyt miekka i czy bedzie sie nadawala do transportu
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48431 (odpowiedź na #48301) ] sob, 04 grudzień 2010 01:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Dariusz567 jest aktualnie niedostępny Dariusz567
Początkujący
Zdziwiła mnie wypowiedz Kamila85.P.S. czy widziałeś na własne oczy by sadownicy wyrywali Reginę?? Po pierwsze nie sadzi się na takich podkładkach co ty posadziłeś gdyż to oczywiste jest że nie wypali(jeszcze w dołku na ciężkiej ziemi to dubelt).Po drugie Regina ma najwyższą cene w sezonie z czereśni tak więc wypowieć o usuwaniu tej odmiany mnie rozśmieszyła Very Happy
Prawda jest taka że są sadownicy którzy celowo wprowadzają innych w błąd z prostej przyczyny; zmniejszają sobie konkurencję!
Pozdrawiam Darek. Cool
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48432 (odpowiedź na #48301) ] sob, 04 grudzień 2010 01:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
do Dariusz567

nie wiem jakie masz pojecie na temat reginy ? a po drugie nie wypowiadalem sie jaka podkladke posiadam regine
a wiec
jesli chodzi o regine mam ponad 1500 co stanowi najwiekszy procent mojego sadu czeresniowego jezli chodzi o odmiany wiekszosc na colcie i troche na f 12
a co do sadownikow znam ich wielu i wielu z nich zaczyna myslec nad likwidacja reginy a 2 juz to zrobilo
obserwuje wiele sadow w ktorych jest regina i kazdy strasznie narzeka i nie sa to laicy ktorzy maja sady od 2 lat tylko sadownicy z 30 letnim starzem
jezeli ciebie zadowala plon okolo 5 kg z drzewa to zycze powodzenia w uprawie tej odmiany bo taki jest sredni plon tej odmiany na podkladkach silnie rosnacych jedyna mozliwa rozsadna podkladka jest gisela5 na ktorej owocuje w miare dobrze i to moge powiedzien z osberwacji sadow a nie doswiadczen tych co maja 2 drzewka ja w tym roku uzyskalem 10 kg z drzewa co od 4 lat bylo najwyzsze rok wczesniej bylo 6 a dwa lata temu 4
chyba ze ty nalezysz do tych ktorzy "MAJA 20t/h to nic wiecej jak pogratulowac

[Uaktualnione dnia: sob, 04 grudzień 2010 02:09] przez Moderatora

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48433 (odpowiedź na #48301) ] sob, 04 grudzień 2010 04:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Drogi kolego,
ręce mi opadają co ty wypisujesz. Widać z pamięcią "krucho" i z oczami również. Jest wyraźnie napisane (15 pozycji wyżej od twojej ostatniej-może tak ci będzie prościej znaleźć)w poście jak wół, cytuję kamil85 "... ja mam regine na podkladce ptasiej i colcie" a więc dalej twierdzisz że kłamie??
Reginę uprawiam od przeszło 10 lat i już wtedy wiedziałem że ta odmiana uda się tylko i wyłącznie na wstawkach(czereśnia ptasia+gisela5+Regina)! Dlaczego? Szybciej wejdzie w okres owocowania,średni wzrost a co za tym idzie efektywniejsze rwanie oraz ciecie o doświetlaniu nie wspomnę.Tak więc jak ty mi piszesz o swoich podkładkach i tylko podkładkach to nie rozumiem dlaczego narzekasz?? Jeszcze dodajesz jakiś sadowników z 30 letnim starzem którzy nie potrafią dobrać podkładki do odmiany.Sory kolego ale dla mnie to nie sadownicy! Już w tamtym okresie(13 lat wstecz, gdyż wyprodukowanie drzewek na wstawkach zajmuje min 2 lata ale z reguły trwa to trzy) wiedziałem na czym Regina wyda konkretny plon. Doszliśmy do połowy sukcesu. Druga połową jest stanowisko i co najważniejsze wyselekcjonowany zapylacz! Powtarzam panie Kamilu zapylacz!Plusem jest też w miarę żyzna i przepuszczalna gleba.W taki sposób... i w takich warunkach... drzewa są oblepione owocami że aż miło spojrzeć...Cool
Reasumując konwersację zadam pytanie: czym się kierowałeś przy doborze podkładki??Czytasz fachową literaturę? Jeździsz na spotkania sadownicze?Rozmawiasz z fachowcami którzy jeżdżą tu i tam w celu wymiany doświadczeń?Sugeruje że nie bo byś takich problemow nie miał.Moim zdanie twoje niepowodzenie nie wynika tylko ze złego doboru podkładki.W grę wchodzi pewnie też zapylacz i stanowisko(mały plon).Co do Reginy dodam iż na obecne czasy są odmiany które przewyższają Reginę o klasę wyżej zarówno pod względem wielkości, wytrzymałości na mróz jak i chorób.Niestety topografia terenu mojego gospodarstwa ogranicz nasadzenia czereśni (3ha). Osobiście do zakładania plantacji czereśni zdanie mam takie; lepiej nasadzić mniej w miejscu gdzie czereśnia będzie dobrze rosła niż sadzić "oporowo" i narzekać potem że nic z tego nie wyszło.
Co do tegorocznych zbiorów czereśni nie było chyba sadu by było dobrze.W moim nawet "murarka" nie pomogła z powodu niskich temperatur.
Pozdrawiam panie Kamilu. Darek. Cool
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48464 (odpowiedź na #48301) ] nie, 05 grudzień 2010 14:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
widze ze uwazasz sie za profesjonaliste Laughing
tylko po co ci te wstawki Laughing
prosciej kupic drzewo na giseli5 Shocked
co do wstawek ciezki temat dla szkolkarzy
jezeli uwazasz ze ta wstawka jest taka rewelacyjna to wszyscy szkolkarze od 10 lat juz by produkowali tylko takie rozwiazanie
ale niestety tak nie jest Cool wiec chyba ten twoj pomysl nie wyglada najlepiej zreszta na zachodzie tego nigdy nie widzialem
przedewszystkim szkolkarze niechetnie chca robic takie kombinacje ze wzgledu ze bardzo czesto oczka przemarzaja w szkolkach
Sad
a co do obrazania innych doswiadczonych sadownikow to moze nie na forum Mad
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48465 (odpowiedź na #48301) ] nie, 05 grudzień 2010 14:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojus83 jest aktualnie niedostępny wojus83
Stały bywalec
Witam
Darku czy mógłbyś napisać jaki zapylacz masz dla reginy? Bo ta kwestia jest poruszana na tym forum od dawna i jednoznacznej odpowiedzi nie ma jaki zapylacz się sprawdza w praktyce - nie teorii..
pozdrawiam

Marek
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48496 (odpowiedź na #48301) ] pon, 06 grudzień 2010 19:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czy na wstawce z Giseli Regina da większe owoce niż na wstawce Frutana?
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48497 (odpowiedź na #48301) ] pon, 06 grudzień 2010 19:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Powiem szczerze że na innej nie robię niż Gisela5. Ale z tego co wiem lepszych efektów od podanej żadna inna nie będzie miała.
Pozdrawiam.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48527 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 00:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Skasowali moją wypowiedz Shocked przecież tam nie było przekleństw....Tyle przydatnych wiadomości Confused drugi raz temu dupkowi nie będę odpisywać. Niech wprowadza innych w błąd a inni niech dostają po kieszeniach.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48532 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 09:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Dariusz567 swą odpowiedź Kamilowi napisałeś wyjątkowo mało przyjaźnie i tyle.Nie odnosiłeś się głównie merytorycznie do jego wypowiedzi tylko atakowałeś personalnie uzywając epitetów.A Ty od razu posiadłeś całą wiedze sadowniczą i nie popełniałeś błędów???Takiś genialny się urodził.
A ja Ci odpowiem tak.Moja Regina ma 18 lat;miałeś już wtedy sad na wstawkach???Moja Regina jest na F12 iii daje plon przeliczeniowy jak podałem wyżej czy to dużo czy mało?Uważam ,że jak na owoce wysokiej jakości to wystarczająco.
Kluczem do dobrego owocowania Reginy na podkładce silnie rosnącej jest odpowiednie cięcie...znacznie różniące się od innych odmian i rozstawa.A zapylacz?Tak ,też ulegałem tym mitom,aż przyszły lata konkretnego owocowania i nie było żadnej różnicy między rzędami w których jest zapylacz 1/10 drzew a tym w którym jest 1/30 drzew,a wokół...Rivan.Oczywiście,że musi zapylacz kwitnąć w terminie zbliżonym i żadną tajmnicą jest że najczęściej polecany jest Sam,mam go u siebie.Ale zapyla ją też z odmian wartościowych np Sylvia.
Napisałeś też z pewnością typową dla reszty wypowiedzi,że ~~w tym roku chyba nie było sadu by było dobrze....A u mnie Regina i owszem miała słaby plon ale Sylvia miała 100% plonu dobrej jakości,że o Wandzie nie wsponę iii bez murarki.

I odpowiedź do Andrzejjerzy,bo przy swej ogromnej wiedzy....zbyłeś go raczej swą odpowiedzią.Mam drzewa na wstawkach i z Frutaną i z Giselą.Różnica we wzroście kolosalna,w plonowaniu duża w wielkości,jakości i terminie dojrzewania też istotna.Ogólnie odmian mocno zawiązaujących nie polecam na Frutanę.Natomiast na Giseli jakość dużo lepsza,owoce większe i ciutek później.Jednak przy glebie już IVa a nawet IVb jak z wodą nie masz problemów to wstawki z giseli nie potrzebne można sadzić wprost na Giseli.

[Uaktualnione dnia: wto, 07 grudzień 2010 11:01]

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48535 (odpowiedź na #48532) ] wto, 07 grudzień 2010 10:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czyli na wstawce z giseli5 mniejsze drzewa rosną?
Na wstawce Frutana mam Burlata i Kordię, a Reginę dopiero chcę wsadzić. Co polecacie dla Reginy? Wstawkę z Giseli5 czy Frutanę? A zapylacz? Podobno czas kwitnienia jest ważny oraz s-allele? Które z tych odmian kwitną późno, razem z Reginą?
Kiedy kwitnie Krupnoplodnaja czy Carmen i inne z tych odmian?
Group S1S3: Regina
Group S4S5: Carmen
Group S2S4: Namada, Sam
Group S6S12: Aida, Flamentiner
Group S5S13: Ferbolus
Group O (Universal donors): Krupnoplodnaja S5S9, Rita S5S22

[Uaktualnione dnia: wto, 07 grudzień 2010 11:35]

Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48536 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 11:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Pytanie 1 - tak, ale s-allele mają większe znaczenie niż termin. Z wymienionych (i innych) - zbliżony termin (pasujący) do Reginy zanotowaliśmy dla odmian: 'Sam', 'Summit' i 'Badacsonyi' (termin początku i pełni kwitnienia, bo 'Regina' corocznie kończy kwitnienie jako ostatnia). Takie jak 'Namada', 'Naremi' czy 'Noire de Merched' moim zdaniem kwitną minimalnie za wcześnie, jak dla 'Reginy'. W tej kwestii po prostu potrzebne są kompleksowe badania - w przeciwnym razie to taka "zgadywanka-gdybanka" Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48537 (odpowiedź na #48536) ] wto, 07 grudzień 2010 11:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
A jak to jest z tym częściowym zapylaniem, kiedy np. Summit ma S1S2, a Regina S1S3. One się po prostu gorzej zapylają?
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48541 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 12:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Jeżeli tylko jeden fragment genu S jest identyczny, mówimy o częściowej sterylności. I taki układ jest idealny w przypadku odmian o bardzo dużej produktywności (żeby ograniczyć wielkość plonowania). I wszystko byłoby proste, gdyby nie ten drugi czynnik - czyli termin kwitnienia (dokładniej zdolności do zapłodnienia). Dopiero przy spełnieniu tego warunku możemy mówić o częściowym, wzajemnym zapyleniu. W przypadku odmian 'Summit' i 'Regina' termin jest optymalny, mamy do czynienia z częściową sterylnością - więc 'Summit' uznawany jest za odpowiedni zapylacz dla 'Reginy'. Jeszcze lepsze mogą wydawać się odmiany 'Belge' i 'Duroni 3' - które są względem Reginy zróżnicowane genetycznie (mają zupełnie inne pary alleli) - ale termin kwitnienia w niektóre lata "pokrywa" się dobrze, w niektóre... no powiedzmy średnio Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48569 (odpowiedź na #48535) ] wto, 07 grudzień 2010 22:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Odpowiedz do wypowiedzi "Turysta"
Skoro wiedziałeś że Kamil85 pisze nonsensy to dlaczego tego nie skorygowałeś, tylko teraz swoje 5 gr wciskasz?? Mi nie chodzi by udowodnić komuś że jestem naj.. w tej dziedzinie bo i tak nikt tu się nie zna a przynajmniej mnie, więc to by było bezsensu. Ja kiedyś też nie miałem doświadczenia, ale nie zachowywałem się jak pan Kamil sugerując i upierając się przy czymś co tak naprawdę nie ma o tym pojęcia tylko słuchałem wykładowców, rozmawiałem z ludźmi co mieli to wszystko i dopiero na swoich doświadczeniach zacząłem swoje zdanie w tych kwestiach wypowiadać.I tu jest właśnie różnica Turysto między nami.A na pytanie czy 18 lat temu miałem już na wstawkach odpowiem ci tak: w tych latach to ja jeszcze studiować nie zacząłem tak wiec...
Skoro czytałeś moją skasowaną wypowiedz to czy na temat czereśni napisałem coś nieprawdziwego i niepraktycznego?? Można by cała dobę pisać i tak wszystkiego się nie "uchwyci".

Co do mojej odpowiedzi do pana Andrzejjerzy to odpowiedziałem krótko i na temat.Robię tylko na Giseli5 gdyż żadna inna wstawka nie daje lepszych rezultatów.I co tu więcej pisać? Więc nie rozumiem o co Turysto ci chodzi skoro nawet w swojej wypowiedzi polecasz mu Gisele??? Cool Co do tegorocznych zbiorów czereśni to i owszem były sady co zbiór był obfity. Są odmiany przecież mniej i bardziej podatne na temperatury przy zapylaniu. W tym roku topografia terenu odegrała znaczącą rolę.
Zakończmy ten głupi spór bo to i tak nikomu korzyści nie daje.
Pozdrawiam Darek.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48573 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Nie czytałem Twej skasowanej wypowiedzi.
Wielokrotnie Tu wypowiadający się piszą rzeczy niestworzone,ale odnosząc się do tego nie ma potrzeb ich gnoić...i tu Darku jest między nami różnica.
A co do błądzenia ogólnie,lepiej pytać pisząc błędnie niż w milczeniu dalej brnąć w ślepą uliczkę.
A szczególnych głupot w wypowiedzi Kamila (nie znam gościa żeby nie było)nie zauważyłem.Ma mały plon,pewnie ma,są tacy co wycinają Reginę-pewnie są.A jakieś niekonsekwencje,przejęzyczenia zdarzają się każdemu.
Chyba nie ma obowiązku zabierania głosu w każdej sprawie jak to czyni parę osób na Głównej.A Ty pisz,odpowiadaj,jak odpowiesz merytorycznie na tyle pytań na ile ja odpowiedziałem,to może Ci się trochę wygładzi styl,czego wszystkim życzę.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48575 (odpowiedź na #48301) ] wto, 07 grudzień 2010 23:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
W sumie masz rację, jak by tak zacząć wszystkich poprawiać...
Możesz umieścić fotki swojego ciecia czereśni? Zaciekawiła mnie wypowiedz na temat ciecia adekwatne do owocowania.
Pozdrawiam.
Odp: Nowe odmiany czeresni [wiadomość #48706 (odpowiedź na #48405) ] sob, 11 grudzień 2010 19:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Turysta napisał(a) dnia pią, 03 grudzień 2010 04:01

Witam.
Sweetheart jest w Polsce do kupienia od co najmniej ośmiu lat.Moje drzewka mają pięc i ta odmiana to.....kompletna porażka.Owoc drobny(w porównaniu z Reginą) ale najgorsze to to że podatny na pękanie.Jedyny plus to doskonałe prowadzenie drzewa,niezwykła łatwośc formowania.....no ale ja mam sad nie park.

Turysto jesteś pewien ,że to nie wina wirusa ? Ja wprawdzie Sweethearta nie mam ,ale ..

http://www.goodfruit.com/Good-Fruit-Grower/Web-2010/Little-c herry-disease-seems-widespread/

Tutaj piszą o epidemicznym wystąpieniu wirusa drobnienia czereśni. Na Sweethearcie i Bingu nie ma oczywistych symptomów w normalnych warunkach. Do stwierdzenia wirusa potrzebne są testy.

[Uaktualnione dnia: sob, 11 grudzień 2010 19:51]

Odp: Węgierskie odmiany czereśni [wiadomość #49270 (odpowiedź na #47643) ] czw, 23 grudzień 2010 09:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czy Carmen pęka czy nie w polskich warunkach?
Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110497 (odpowiedź na #12761) ] śro, 13 listopad 2013 19:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomest jest aktualnie niedostępny tomest
Początkujący
Ma ktoś te odmiany już owocujące? Kiedy dojrzewają, jak z pękaniem, wielkością, plonem, twardością? A może ktoś ma: Helena, Judyta?

[Uaktualnione dnia: śro, 13 listopad 2013 19:37]

icon5.gif  Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110602 (odpowiedź na #110497) ] czw, 14 listopad 2013 18:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Dziwne: w jeden dzień ponad 500 odsłon i żadnej odpowiedzi Shocked
Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110663 (odpowiedź na #110602) ] pią, 15 listopad 2013 17:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
barrybond jest aktualnie niedostępny barrybond
Zaawansowany
A moze nikt nie chce eksperymentowac we własnym sadzie z nieprzetestowanymi nowosciami z Czech i nie wiadomo skad jeszcze. Tak w ogole pierwszy raz słysze o odmianie Judyta, moze masz troche wiecej informacji na temat odmian wymienionych przez Ciebie.
Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110675 (odpowiedź na #110663) ] pią, 15 listopad 2013 18:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Niestety nie za dużo, sporo szukałem w internecie, o Korviku, Tamarze i Justynie trochę jest, o Helenie prawie nic, prócz tego, że gruba, 4/5 tydzień, słaby wzrost, o Judycie nic, prócz że gruba i późna (od szkółkarza, który nic więcej nie wiedział).
Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110726 (odpowiedź na #110663) ] sob, 16 listopad 2013 10:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
barrybond napisał(a) dnia pią, 15 listopad 2013 05:34

A moze nikt nie chce eksperymentowac we własnym sadzie z nieprzetestowanymi nowosciami z Czech i nie wiadomo skad jeszcze. Tak w ogole pierwszy raz słysze o odmianie Judyta, moze masz troche wiecej informacji na temat odmian wymienionych przez Ciebie.

Dokładnie. Po co komu nowe ,niesprawdzone odmiany (aczkolwiek nie wszystkie wymienione odmiany to super nowości ) . A już kupowanie nowości nielegalnie rozmnażanych (byle być pierwszym) to zapraszanie do sadu wirusów nie mówiąc o braku pewności co się kupuje. Jest kilka sprawdzonych odmian polecanych do produkcji ,wystarczy je dobrze produkować.
W zeszłym roku chciałem dosadzić niewielką ilość Vandy ( nie zamawialem wcześniej ) i dzwoniąc po szkółkach nie raz słyszałem coś takiego :
Vanda ? Tego nikt nie sadzi,teraz są lepsze odmiany i tu padały nazwy odmian o ,których była jedna wzmianka w gazecie ( o ile była).

Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110734 (odpowiedź na #110726) ] sob, 16 listopad 2013 14:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Jakby obecnie uprawiane odmiany nie miały wad, nikt by nie szukał nowych: większych, odporniejszych, smaczniejszych itp. Co do polecanych odmian, to polecali Reginę i Summita, a teraz się wycofują.
icon7.gif  Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #110735 (odpowiedź na #110734) ] sob, 16 listopad 2013 15:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
HANAT jest aktualnie niedostępny HANAT
Zaawansowany
Idealnej odmiany to raczej nie ma, ale tak to już jest że wszystko ma swoje plusy i minusy.Korvic, oczekiwania są spore ale to wszystko zweryfikuje czas. U mnie w tym sezonie bez rewelacji zwłaszcza że "Królowa" wśród czereśni Kordia nie zawiodła. Jeżeli zbiory tych dwóch odmian się za bardzo zbliżą to raczej na pewno wygra Kordia. Cóż pożyjemy zobaczymy, ale zawsze warto szukać Cool

pozdrawiam Smile hanat.
http://www.hanat.pl/
Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #115793 (odpowiedź na #110735) ] wto, 04 luty 2014 09:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
A czy Korvik jak powisi dłużej, to staje się matowy i czarny jak Kordia?
Odp: Korvik, Tamara, Justyna [wiadomość #116333 (odpowiedź na #110497) ] nie, 09 luty 2014 18:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
MANIUTEK jest aktualnie niedostępny MANIUTEK
Nowy
WITAM.W jakim terminie dojrzewa TAMARA?cz mogę ją wsadzić w sumita żeby pasowały opryski na nasionnice.
Poprzedni wątek:Najpóźniejsze odmiany czereśni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]