użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Czereśnia - odmiany » Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni
Zapylacze do Burlata. [wiadomość #17040 (odpowiedź na #14829) ] wto, 01 lipiec 2008 10:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Mam 9 letnie drzewa Burlata,które bardzo słabo owocują.Prawdopodobnie jest to wina zapylacza.W książkach podają ,że dobrym zapylaczem do Burlata jest Hedelfińska .Jakoś nie chce mi się w to wierzyć bo mają one różny termin kwitnienia.Co według was jest dobrym zapylaczem dla Burlata i dla Kordii bo ta odmiana również bardzo słabo owocuje.Pierwszy większy plon z tych odmian miałem w 2006 roku miały wtedy 7 lat.Są szczepione na czereśni ptasiej.Czyżby te odmiany tak póżno wchodziły w owocowanie?
Pozdrawiam
Odp: Zapylacze do Burlata. [wiadomość #17063 (odpowiedź na #17040) ] wto, 01 lipiec 2008 20:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Burlat na czereśni ptasiej słabo owocuje . Wiem to z całą pewnością bo mam go w sadzie bardzo dużo .Nasadzenia mają już około 15 lat.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Zapylacze do Burlata. [wiadomość #17071 (odpowiedź na #17040) ] wto, 01 lipiec 2008 21:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Lotka trzebnicka najlepiej się do tego nadaje.Odkąd posadziłem ją
w miejsce rivana który miał zapylać burlata jest widoczna poprawa w plonie.
Odp: Zapylacze do Burlata. [wiadomość #17182 (odpowiedź na #17040) ] czw, 03 lipiec 2008 19:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
A moje Burlaciki są jako dosadki w Rivanie i raczej mam problem z nadmiernym zawiązaniem niż odwrotny.
Hej.
Bittnera Czerwona + Kordia = ? [wiadomość #17469 (odpowiedź na #14829) ] śro, 09 lipiec 2008 20:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
shrykull jest aktualnie niedostępny shrykull
Nowy
Witam,
Czy ma ktoś jakieś doświadczenie odnośnie wzajemnego zapylania się Poznańskiej i Kordii? Zależałoby mi na tych dwóch odmianach, a nie mam pewności czy jest to właściwe zestawienie. Przeczytałem, że Poznańska i Heldefińska jest wporzo, ale upatrzyłem sobie Kordię więc pytam?

Pozdrawiam,
Shrykull
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #17532 (odpowiedź na #1465) ] pią, 11 lipiec 2008 11:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
To może inaczej, czy któraś z tych odmian nadaje się na zapylacza do Kordii: Burlat, Vega, Bittnera Czerwona?
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #17698 (odpowiedź na #1465) ] śro, 16 lipiec 2008 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Widzę że wątek zdechł, w takim razie sam sobie udzielam odpowiedzi co by służyła potomnym...
http://podszarotka.republika.pl/index1.html?http%3A%2F%2Fpod szarotka.republika.pl%2Fzapylacze.html

Shrykull
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #17700 (odpowiedź na #1465) ] śro, 16 lipiec 2008 12:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Nie tyle - jak to określiłeś - "wątek zdechł" Very Happy , co zadałeś bardzo konkretne pytanie - a wymienione przez Ciebie odmiany nie są podawane jako zapylacze dla 'Kordii'. Podany przez Ciebie link zawiera informacje które "czereśniarze" dobrze znają z literatury fachowej, chociażby książek:
Rozpara E. 2005: Intensywny sad czereśniowy. Hortpress Warszawa
Sitarek M. 2004: Uprawa czereśni karłowych. Plantpress Kraków

Warto się z nimi zapoznać również w przypadku uprawy amatorskiej czereśni Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Sylwia [wiadomość #22946 (odpowiedź na #17700) ] śro, 18 luty 2009 18:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Czy któraś z tych odmian nadaje się na zapylacza do Kordii: Burlat, Vega, Bittnera Czerwona?
Według Niemców Burlat nadaje się wg wykazu S-Allele jako zapylacz dla Kordii
Burlat S-Allele: S3 S9
Kordia S-Allele: S3 S6
Kordia natomiast dla Burlata nie. Jest tylko kwestia różnych okresów kwitnienia. Burlat kwitnie średniowcześnie, a Kordia średniopóźno.
Vega, Bittnera Czerwona - nie mam danych.

Odmiana Sylvia.
Odmiana Sylvia w Niemczech posiada S-Allele: S1 S4'
a podobno odmiany samopłodne posiadają S-Allele: S4'
Skeena S-Allele: S1 S4'
Sabrina S-Allele: S4'
Sweetheart S-Allele: S3 S4'
Lapins S-Allele: S1 S4'
Wynika z tego, że Sylvia w Niemczech jest przynajmniej częściowo samopłodna. Co o tym sądzicie? Czy w Niemczech jest ta sama Sylvia co w Polsce czy też to są różne odmiany? Czy Sylvia jest zatem przynajmniej częściowo samopłodna i można ją sadzić bez zapylaczy?

[Uaktualnione dnia: czw, 19 luty 2009 09:37] przez Moderatora

Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #23218 (odpowiedź na #1465) ] nie, 22 luty 2009 23:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
Co do różnych klonów odmian pod tą samą nazwą ,to w doświadczeniach tak jest na pewno.Sam trafiłem na niemieckie doświadczenie gdzie było po kilka "klonów"tej samej odmiany iii to znacznie od siebie się różniące.
Jaką Sylvię mamy w Polsce...to można powiedzieć,znając polskie szkółkarstwo troszeczkę od kuchni,z dużym prawdopodobieństwem,że mamy kilka klonów tej odmiany.Ja w swoim sadzie mam ją z trzech źródeł...odległych i odległościowo i "mentalnie" i w obecnym sezonie(o ile Natura pozwoli) ,będę miał owoce z każdej ,z kwater to zobaczymy.Jednak już sam pokrój drzew wskazuje,póki co, na dwa trochę różne typy,zobaczymy później.
Co do jej samopłodności to raczej wątpię,być może w jakims nieistotnym stopniu.Różnica w zawiązaniu ,w zeszłym sezonie między Sylvią a rok młodszym Sweethartem była spora,tak że w jej samopłodność w jakimś dużym stopniu wąpię.Ale zobaczymy po kolejnych latach.
Inna sprawa z Sylvią,to gdy już dosadziliśmy kolejną kwaterę,wyczytałem na stronie największej amerykańskiej szkółki(chyba największej),że oni tego nie mnożą,nie polecają bo....im to zamiera.Taka informacja była u nich trzy lub cztery lata temu.
Tak,że byc może mieli jakiś "felerny"klon,albo nastąpił jakiś inny przypadek.Moja,najstarsza pięcioletnia,dzięki Bogu na razie ma się dobrze.
Hej.
Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #30390 (odpowiedź na #1465) ] nie, 19 lipiec 2009 18:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
goly90 jest aktualnie niedostępny goly90
Nowy
Witam!!!

Mam do was pytanie dotyczące najlepszego zapylacza dla reginy. Ponieważ nie wiem jaki wybrać, w internecie podają szeroki wachlarz ('Schneidera Późna', 'Sam', 'Hedelfińska','Bianca','Lapins'), więc nie wiem jaki wybrać. Mój sad znajduję się między Piłą, a Bydgoszczą, a konkretnie w Wyrzysku, podaje dla przybliżenia klimatu w mojej okolicy. Bardzo proszę o pomoc!!!

[Uaktualnione dnia: nie, 19 lipiec 2009 21:09] przez Moderatora

Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #30401 (odpowiedź na #1465) ] nie, 19 lipiec 2009 21:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Dyskusja na ten temat toczy się na forum od prawie 3 lat... tematy połączyłem - zapraszam kolegę do lektury postów powyżej Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #37338 (odpowiedź na #30401) ] sob, 20 marzec 2010 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mała porada przy problemach z zapyleniem. Gdy mamy kwaterę i okazało się ,że źle dobraliśmy zapylacz itd, można zrobić tak. Uzbrojeni w sekator wybieramy się do sadu gdzie rośnie odmiana ,która będzie dobrym zapylaczem. Ścinamy trochę gałęzi wstawiamy do wiaderek z wodą . Można postawić przed ulem lub po prostu między drzewami. Podobno działa:P.

Proszę obejrzeć filmik nr 2.
http://www.jealousfruits.com/slideshow/video.html

Ps. filmik nr 1 też ciekawy, o cięciu.

[Uaktualnione dnia: sob, 20 marzec 2010 20:30]

Zapylacz do Summita... [wiadomość #43730 (odpowiedź na #37338) ] nie, 01 sierpień 2010 13:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
skolly jest aktualnie niedostępny skolly
Nowy
Witam, jestem początkującym sadownikiem i mam zamiar posadzić ok.0,5 ha czereśni summit. Czy mógłbym prosić o radę jakiego zapylacza najlepiej stosować do wyżej wymienionej odmiany? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #55764 (odpowiedź na #1465) ] pon, 18 kwiecień 2011 16:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marszym jest aktualnie niedostępny marszym
Zaawansowany
Brak treści wiadomości

[Uaktualnione dnia: wto, 03 maj 2011 18:06]

Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #98413 (odpowiedź na #1465) ] sob, 11 maj 2013 18:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
barrybond jest aktualnie niedostępny barrybond
Zaawansowany
Witam, ma ktoś może tabele z przypisanymi grupami allele czeresni, tak aby sobie dobrać zapylacze. Chodzi mi o odmiany Karina, Sylvia i Regina. Bo gdzies na innych forach sa jakies szczatkowe dane, a w ksiazkach ktore posiadam sa tylko podane zapylacze ktore dobierano w praktyce.
Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #108943 (odpowiedź na #1465) ] nie, 20 październik 2013 20:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Arek12081995 jest aktualnie niedostępny Arek12081995
Nowy
Witam,
ja chciałbym was prosić o poradę jakie odmiany wsadzić żeby się wzajemnie zapylały napewno chcę summita mam miejsce na około 100szt. drzewa jakie odmiany jeszcze kupić ? możecie coś polecić ?
Odp: Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #108960 (odpowiedź na #108943) ] nie, 20 październik 2013 22:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Pan Alfred Krupiński - szkółkarz, jako zapylacze dla Summita wymienia : Van, Lapins, Bing, Hedelfińska, Lambert... Pozdrawiam !
Odp: Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #108967 (odpowiedź na #108960) ] pon, 21 październik 2013 09:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja natomiast radzę poczytać o Summicie na portalu. I przede wszystkim przemyśleć czy czereśnia będzie u kolegi owocować .

Odp: Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #109028 (odpowiedź na #108967) ] wto, 22 październik 2013 18:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Arek12081995 jest aktualnie niedostępny Arek12081995
Nowy
A mozecie mi coś wiecej powiedziec na ten temat ogólnie bo to moja taka pierwsza inwestycja Smile
Odp: Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #109047 (odpowiedź na #109028) ] wto, 22 październik 2013 20:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Najpierw zorientuj się czy czereśnia owocuje w Twojej okolicy. Potem zastanów czy masz dobre stanowisko. Potem obejrzyj fil i zastosuj się do rad Dr. Sitarka.
http://www.youtube.com/watch?v=U0XhycRfpCY

[Uaktualnione dnia: wto, 22 październik 2013 20:27]

Odp: Czereśnie jakie odmiany posadzić żeby siebie zapylały [wiadomość #109237 (odpowiedź na #108943) ] pią, 25 październik 2013 07:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Omeen jest aktualnie niedostępny Omeen
Zaawansowany
Summita u mnie nic nie zapyla Mad
i to chyba norma u niego

[Uaktualnione dnia: pią, 25 październik 2013 07:48]

http://www.youtube.com/watch?v=N2tLu0FaT0M
Odp: Dobór zapylaczy dla poszczególnych odmian czereśni [wiadomość #110456 (odpowiedź na #98413) ] śro, 13 listopad 2013 11:23 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Czy różnica w terminie kwitnienia między F/12 Coltem a giselą 5 ? ma znaczenie praktyczne jeśli chodzi o zapylanie ? Jak myślicie ?

Poprzedni wątek:indetyfikacja odmian czeresni
Następny wątek:Najpóźniejsze odmiany czereśni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]