użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Czereśnia » Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28566 (odpowiedź na #28559) ] nie, 14 czerwiec 2009 15:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadownik58 jest aktualnie niedostępny sadownik58
Zaawansowany
Prosiłbym o więcej szczegółow - jaka to była dawka , czy był okres na polimeryzację oraz czy zostawiłesz kontrolę. Jaka jest róznica?
Co do terminu zabiegu im póżniej wykona się zabieg tym lepiej, ale przed deszczami. Im dłuższy ma być okres ochronny tym większe stężenie. Jeśli wykona się tydzień przed zbiorem to być może wystarczyłaby dawka znacznie niższa np. 3-4 l/ha. Chodzi o to żeby wystarczyło "gumy" na wzrost owocu. Pozdrawiam
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28577 (odpowiedź na #28566) ] nie, 14 czerwiec 2009 22:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Rallyfan jest aktualnie niedostępny Rallyfan
Zaawansowany
sadownik58 napisał(a) dnia nie, 14 czerwiec 2009 03:46

Prosiłbym o więcej szczegółow - jaka to była dawka , czy był okres na polimeryzację oraz czy zostawiłesz kontrolę. Jaka jest róznica?
Co do terminu zabiegu im póżniej wykona się zabieg tym lepiej, ale przed deszczami. Im dłuższy ma być okres ochronny tym większe stężenie. Jeśli wykona się tydzień przed zbiorem to być może wystarczyłaby dawka znacznie niższa np. 3-4 l/ha. Chodzi o to żeby wystarczyło "gumy" na wzrost owocu. Pozdrawiam

Z uwagi na swiadomosc szkod jakie moze wyrzadzic notorycznie padajacy deszcz zastosowalem dawke 3l/400l wody w sloneczny dzien, takze nie powinno byc problemu z polimeryzacja. Nie zostawilem kontroli. Obserwujac z dnia na dzien zachowanie owocow po oprysku, wydaje mi sie ze wciaz nasycaly sie one woda po kolejnych opadach. Otoz zwyczajnie zaczynaja gnic na jasnobrazowo pojedyncze owoce, ale nie w taki sposob jak byloby to w przypadku brunatnej zgnilizny. Co do vana to popekaly pojedyncze "pospiechy". Jesli warunki pogodowe na okres dojrzewania tej odmiany beda rowniez niekorzystne to... "torba i kij" Laughing
Pozdrawiam.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28584 (odpowiedź na #28577) ] pon, 15 czerwiec 2009 09:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Te 400 l to na jaką powierzchnię?
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28613 (odpowiedź na #28584) ] pon, 15 czerwiec 2009 22:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
sadownik58 napisał(a) dnia pon, 15 czerwiec 2009 09:30

Te 400 l to na jaką powierzchnię?

Na 40ar.
Spękana/pognita czereśnia na drzewach - co z tym zrobić [wiadomość #28936 (odpowiedź na #17993) ] nie, 21 czerwiec 2009 15:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojus83 jest aktualnie niedostępny wojus83
Stały bywalec
Witam
nie chciałem tworzyć nowych wątków więc pytam w tym - jak traktujecie drzewa na których zostało tyle spękanego/pognitego towaru w tym roku. Nigdy nie miałem takiej sytuacji i nie wiem co zrobić, na burlacie już tworzą się "mumie" - jest jakiś sposób (oprysk) żeby drzewo zrzuciło owoc? Co radzicie
pozdrawiam

Marek
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28942 (odpowiedź na #17993) ] nie, 21 czerwiec 2009 16:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Cześć Marku.
Nie wiem jak to na karłowych,ale na moich wiekowych drzewach-Rivan i Buttnera,wielokrotnie zostawało sporo owoców.Na Buttnerze po jednym roku została tego masa,zgniły sobie,zostały mumie iii w kolejnym roku:plon podobny,ochrona przeciw moniliozie standardowa(dwa zabiegi) i żadnych różnic.
Pozdrawiam.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #28952 (odpowiedź na #17993) ] nie, 21 czerwiec 2009 19:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
U mnie też chodzi o stare drzewa (karłowych niewiele mam tak naprawde - w młodych nasadzeniach dominuje colt) głownie chodzi o 20 letniego burlata i rivana na ptasiej. Niech sobie wisi takim razie - zobaczę co z tym bedzie Smile nieco mnie uspokoiłeś
pozdrawiam

Marek
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29009 (odpowiedź na #28952) ] pon, 22 czerwiec 2009 11:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Ja czasami kazałem strząsać.Na rivana akurat byłby czas bo już ledwie się trzyma. Wolę ,żeby mumii było jak najmniej.Był też rok ,że został i mumie strącałem zimą.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29015 (odpowiedź na #17993) ] pon, 22 czerwiec 2009 12:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
No tak, czyli jedyna metoda żeby się tego efektywnie pozbyć jest dosyć pracochłonna... pewnie raczej zostanie, bo czasu nie ma za bardzo.
pozdrawiam

Marek
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29129 (odpowiedź na #17993) ] śro, 24 czerwiec 2009 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
partyzant
Początkujący
I jak tam skuteczność Vapor gard?
U mnie test już był, Techlovan popękał na zielono, od niedzieli jakieś 30% owoców.

[img=http://img196.imageshack.us/img196/1695/p1010718l.jpg]

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29140 (odpowiedź na #17993) ] śro, 24 czerwiec 2009 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jakub36a jest aktualnie niedostępny Jakub36a
Początkujący
Zastosowałem Vapor gard w niedzielę 21.06. Po poniedziałkowym deszczu zauważyłem, że Poznańska popękała. Na razie tylko większe i wybarwione pojedyńcze owoce od strony południowej. Sprawdzę jeszcze kwaterkę bez zastosowania tego "złotego środka" i w najbliższych dniach podzielę sie uwa Sad gami. Sad
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29148 (odpowiedź na #17993) ] śro, 24 czerwiec 2009 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
adriaann jest aktualnie niedostępny adriaann
Początkujący
Vapor gard działa ale dopiero 2-3 tygodnie po zastosowaniu. U mnie na sumicie jest znaczna poprawa mimo , ze bez przerwy leje. Ale najgorsze, że to co wcześniej popękało gnije.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29151 (odpowiedź na #29148) ] śro, 24 czerwiec 2009 22:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
partyzant
Początkujący
adriaann napisał(a) dnia śro, 24 czerwiec 2009 09:45

Vapor gard działa ale dopiero 2-3 tygodnie po zastosowaniu.

Pierwszy raz słyszę że działa dopiero 2-3 tygodnie po zastosowaniu. Czyli co np. tydzień po opryskaniu ochrony nie ma?
Ciężko przewidzieć pogodę na 2-3 tygodnie do przodu, więc wypadałoby pryskać wszystko co się rusza, ciekawe jakby przez te 3 tygodnie nic nie padało, jakby te owoce wyglądały?
Summit mniej pęka bo jest zbyt jędrny.
Zasady w pekaniu są proste owoce twarde i grube bardziej pękają.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29154 (odpowiedź na #29151) ] śro, 24 czerwiec 2009 23:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Raczej chodzi oto, że różnice będą bardziej widoczne po 2-3 tygodniach po zastosowaniu. A działa odrazu po polimeryzacji.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29156 (odpowiedź na #29154) ] śro, 24 czerwiec 2009 23:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
partyzant
Początkujący
sadownik58 napisał(a) dnia śro, 24 czerwiec 2009 11:14

Raczej chodzi oto, że różnice będą bardziej widoczne po 2-3 tygodniach po zastosowaniu. A działa odrazu po polimeryzacji.

Ciekawe...
Na etykiecie nic o tym nie ma, jest tylko napisane że środek działa ok.3 tygodni, a o tym że różnice po jakimś czasie będą bardziej widoczne nic nie znalazłem.
Może dystrybutor środka wyjaśni nam te niejasności.
Ciekawy też jestem jak czereśnia opryskana na 2-3 tygodnie przed zbiorem zachowa się jeżeli nie pada, nie ma długotrwałego zwilżenia, jest susza i w sadzie nie ma nawodnienia lub jest tylko nawodnienie kropelkowe?
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29170 (odpowiedź na #29156) ] czw, 25 czerwiec 2009 14:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mi się wydaje ,że w tym sezonie to nie ma znaczenia czy zastosujemy vapor gard czy nie. Mam też ciekawą obserwację .Popękał jak diabli Sam (bardzo dorodny w tym roku), natomiast w Vanie na razie nie ma większych strat...

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29178 (odpowiedź na #29170) ] czw, 25 czerwiec 2009 16:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Sigmund napisał(a) dnia czw, 25 czerwiec 2009 02:21

Popękał jak diabli Sam (bardzo dorodny w tym roku), natomiast w Vanie na razie nie ma większych strat...

Ogólnie wydaje się , że dorodne owoce są bardziej podatne na pękanie, u mnie na młodych burlatach (3 latki na giseli) porosły prawdziwe bomby i strasznie popękały, natowmiast na starych drzewach gdzie towar był nieciekawy w tym roku straty mniejsze (co nie znaczy małe). Van był w miarę ok ale dziś w nocy strasznie lało - nie chce mi się iść oglądać efektów Twisted Evil może napiszę później jak się przejdę... co do skuteczności tych środków jestem zdecydowanie sceptyczny - myślę, że o wiele więcej można osiągnąć nie przesadzając z zagęszczeniem rzędów oraz dobrze prześwietlając drzewa, dzięki temu szybciej przeschną, a czas zwilżenia owocu jest kluczem do wszystkiego
pozdrawiam

Marek
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29181 (odpowiedź na #29178) ] czw, 25 czerwiec 2009 17:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Sigmund napisał(a) dnia czw, 25 czerwiec 2009 02:21

Mi się wydaje ,że w tym sezonie to nie ma znaczenia czy zastosujemy vapor gard czy nie. Mam też ciekawą obserwację .Popękał jak diabli Sam (bardzo dorodny w tym roku), natomiast w Vanie na razie nie ma większych strat...

wojus83 napisał(a) dnia czw, 25 czerwiec 2009 04:55

Ogólnie wydaje się , że dorodne owoce są bardziej podatne na pękanie...

Tak koledzy, macie całkowicie rację... po pierwsze szczególnie silnie uszkodzone są duże owoce, po drugie - bardzo istotny był czas "wchłaniania" wody... ja dzisiaj w końcu miałem sposobność do przeprowadzenia obserwacji stopnia wrażliwości owoców poszczególnych odmian czereśni na pękanie. Po niemal tygodniu opadów (w tym 2 dni bardzo silnego i ciągłego deszczu) mogliśmy wejść do kolekcji i obejrzeć owoce. Zgodnie z „kalendarzem czereśniowym” jesteśmy teoretycznie w połowie szóstego tygodnia dojrzewania. Teoretycznie - ponieważ stosunkowo niskie temperatury i brak właściwego nasłonecznienia zweryfikował nieco ten harmonogram.
Straty w plonie (procent spękanych owoców) przedstawiają się następująco:
‘Lapins’ - 10%;
‘Badacsonyi’ - 20%;
‘Belge’ - 20%;
‘Van’ - 20%;
‘Garnet’ - 30%;
‘Vanda’ - 30%;
‘Grosse Braune’ - 40%;
‘Octavia’ - 40%;
‘Sylvia’ - 40%;
‘Ulster’ - 40%;
‘Viola’ - 40%;
‘Hedelfińska’ - 50%;
‘Schneidera Późna’ - 50%;
‘Sunburst’ - 60%;
‘Noire de Merched’ - 70%;
‘Czarna Późna’ - 75%;
‘Hardy Giant’ - 80%;
‘Prinzenkirsche’ - 80%;
‘Duroni 3’ -90%
na drzewach odmiany ‘Dönnissena Żółta’ oraz dwóch, popularnych odmian produkcyjnych - ‘Summit’ oraz ‘Techlovan’ odnotowaliśmy 100% uszkodzeń. Biorąc pod uwagę ustalone terminy dojrzewania owoców poszczególnych odmian, uzyskane wyniki obserwacji w większości są zgodne z podawaną w literaturze wrażliwością owoców na pękanie. Wyjątkiem jest mniejsza niż podawana podatność odmiany ‘Van’ oraz wyraźnie większa - odmian ‘Summit’ i ‘Techlovan’ (choć ta ostatnia została na drzewach już po terminie zbioru). Najpóźniej dojrzewające odmiany czereśni również zostały ocenione, ale wyniki mogą być jedynie orientacyjne:
‘Regina’ - 10%;
‘Kordia’ - 20%;
‘Nektarnaja’ - 60%;
i bez niespodzianki na czele stawki ‘Büttnera Czerwona’ - 90%.
Z ciekawostek - bardzo dobrze „spisały się” niemieckie odmiany z Dresden-Pillnitz. W przypadku ‘Namare’ i ‘Namada’ uszkodzonych było ok. 10 -15% owoców, natomiast ‘Naremi’ to jedyna odmiana kolekcyjna, gdzie nie odnotowaliśmy w ogóle popękanych owoców. Na „przeciwnym biegunie” znalazła się perspektywiczna odmiana węgierska ‘Linda’ - popękało 100% owoców (identycznie jak u ‘Techlovan’).
Dodam, że drzewa nie są osłonięte siatką oraz chronione chemicznie
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29184 (odpowiedź na #29181) ] czw, 25 czerwiec 2009 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Bardzo ciekawe.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29187 (odpowiedź na #29181) ] czw, 25 czerwiec 2009 18:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Coś tam czytałem, że macie chyba jeszcze Krupnopłodnaja. Jak z jej wrażliwością na pękanie.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29190 (odpowiedź na #17993) ] czw, 25 czerwiec 2009 20:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Niestety, tak jak w przypadku odmiany 'Sam' (o której wspomina kolega) drzewa jeszcze nie owocują... podałem w zestawieniu tylko te odmiany, które znajdują się już w pełni okresu owocowania (drzewa 5-letnie i starsze). Przyznam, że " okazja do tak kompleksowej oceny" tej cechy trafiła się po raz pierwszy (i mam nadzieję, że zbyt często się nie będzie powtarzać). Teraz (ponieważ zdrowotność drzew u nas jest ważniejszym niż w sadach produkcyjnych priorytetem) "stajemy na głowie" żeby to wszystko "przeczyścić". Najbardziej nam żal tego 'Techlovana' - gdyby nie zaczęło padać w ubiegły poniedziałek... Sad Pozdrawiam serdecznie Smile

[Uaktualnione dnia: czw, 25 czerwiec 2009 23:44]

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29250 (odpowiedź na #17993) ] pią, 26 czerwiec 2009 21:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.
Pom ,takiego zestawienia tom nie widział jeszcze,brawo!Ja bym jednak dodał jedną uwagę.Z moich obserwacji wynika(to żadne odkrycie),że podatnośc na pękanie jest różna w różnej fazie wzrostu.W moim rejonie nie mieliśmy takiego długiego zwilżenia non-stop,bywa że i przez dobę jest sucho.Vanda nie popękała,Vega 50%,Techlo 50%(Vega i Techlo baaardzo mała próba ,jakiś kg),Sam wogóle,Buttnera pojedyncze,Regina -pojedyncze,Summit-25%!!! a niestety Sylvia,która do tej pory była ok-50%.

Co do VG,ludzie czytajcie ulotki ze zrozumieniem....Jednak wątpię w jego skuteczność,choć wypowiem się po sprawdzeniu na małej próbie.

Pozdrawiam.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #29282 (odpowiedź na #17993) ] sob, 27 czerwiec 2009 12:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Mieszkam w opolskim pęka wszystko co czerwone .Konczę zrywac kordie w połowie dojrzałą spekania około 30%.Zostanie jeszcze regina na której już są pojdyncze owoce popękane.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #31602 (odpowiedź na #29282) ] sob, 12 wrzesień 2009 07:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A ja dalej twierdzę, że Protek był bardzo skuteczny. Stworzył u mnie na poznańskiej warstwę ochronną, którą nawet po tygodniu było czuć w zębach i ochroniła owoc przed paroma ulewami. Jeśli chodzi o Vapor Gard to nie uzykałem po oprysku na owocu tej warstwy ochronnej jak przy Protku. Ale słońce było po oprysku tylko 2 godziny, potem spadł deszczyk. Dopiero w następnym tygodniu po oprysku pojawiło się słońce ale już nie poprawiałem drugi raz, więc nie wiem ile godzin i jakie temperatury są potrzebne do utrwalenia Vapor Gard. Więc dopiero w następnym roku będę robił kolejne opryski czy dają dobre efekty jak dał u mnie Protek. Możliwe, że te środki działają tylko w wysokich temperaturach powietrza i na ulewy, a w niskiej temperaturze powietrza są mniej skuteczne.

[Uaktualnione dnia: sob, 12 wrzesień 2009 07:59] przez Moderatora

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #34150 (odpowiedź na #17993) ] czw, 07 styczeń 2010 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.

Walka o pękające czereśnie trwa...no raczej o naszą kasę na środki zapobiegające temu zjawisku Razz .Na OKS Agrosimex 2010 kilku wystawców wychwalało swe nawozy i inne środki przeciwdziałające temu zjawisku.Produktów jest kilka.
O ile po tej zimie(podobno mają przyjść prawdziwe mrozy Sad )coś będzie wisiało na drzewach,można będzie założyć spooore doświadczenie.

Aby do wiosny.

[Uaktualnione dnia: czw, 07 styczeń 2010 20:11]

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #34528 (odpowiedź na #34150) ] nie, 17 styczeń 2010 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Straty w plonie (procent spękanych owoców) przedstawiają się następująco:
Burlat - 28%
jacinta - 36%
horka - 54%
sandra - 34,6%
kordia - 29,3%
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #39229 (odpowiedź na #17993) ] śro, 05 maj 2010 15:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dochtur jest aktualnie niedostępny dochtur
Nowy
Pojawił sie już na naszym rynku nowy preparat o nazwie Platina. Ten nawóz z dodatkiem aminokwasów, ma być m.in. dla uprawy czereśni, aby ograniczyć pekanie. Czy ktoś z Was sie już orientował jaka jest jego cena?. Dawka na 1 ha wynosi 1-1,5litra...
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #40707 (odpowiedź na #39229) ] sob, 29 maj 2010 09:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
andrzejjerzy jest aktualnie niedostępny andrzejjerzy
Zaawansowany
Platina działa chyba od środka, a Vapor Gard z zewnątrz. Co myślicie o takim oprysku najpierw Platina jak owoc bęzie zmieniał kolor, a za trzy dni Vapor Gard?
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #40724 (odpowiedź na #40707) ] sob, 29 maj 2010 18:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
andrzejjerzy napisał(a) dnia sob, 29 maj 2010 09:39

Platina działa chyba od środka, a Vapor Gard z zewnątrz. Co myślicie o takim oprysku najpierw Platina jak owoc bęzie zmieniał kolor, a za trzy dni Vapor Gard?

Ciekawe kolego masz pomysły, chociaż nie mówię że taka kombinacja okaże się porażką...
Ale masze szanse żeby Ci ktoś napisał ponieważ u Nas Platina dopiero weszła na rynek, a Ja u Nas w Sandomierzu pytałem w jednej hurtowni o nią i nawet nie słyszeli Shocked .
Ja właśnie dzisiaj pryskałem Burlata Vapo-Gardem i Rivana na tego drugiego trochę za późno bo zbiór za kilka dni...ale lepiej późno niż wcale... ja pisałem w innym poście prognozują 3-4 dni deszczu........znowu Sad
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #40802 (odpowiedź na #17993) ] nie, 30 maj 2010 20:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/1696/0/
Niestety Rivan zaczyna pękać, na razie uszkodzenia rzędu 5-7%, Burlat zawiązek koloru słomkowatego-pękanie 2-3%, ale znowu "idzie" deszcz...

• Załącznik: IMG_1369.JPG
    (Rozmiar: 54.52KB, Pobrane 1754 razy)

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #40803 (odpowiedź na #17993) ] nie, 30 maj 2010 20:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Kolejne zdjęcie-Burlat oprócz owoców zielonych z pęknięciami, tu owoc lekko różowy...uszkodzony od nadmiaru wody...

• Załącznik: IMG_1381.JPG
    (Rozmiar: 49.99KB, Pobrane 241 razy)

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #40810 (odpowiedź na #40803) ] nie, 30 maj 2010 20:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
andrzejjerzy jest aktualnie niedostępny andrzejjerzy
Zaawansowany
Wg mnie Vapor gard tak jak i poprzednik protek potrzebuje słońca i wysokich temperatur do utrwalenia się na owocu. W poprzednim roku mi się nie utwalił, a rok wcześniej Protek u mnie się utrwalił co czułem nawet jedząc te czereśnie w zębach. Warto sprawdzić czy utworzył jakąś otoczkę na owocu. Możliwe, że na takie niskie temperatury lepsza będzie Platina, a Vapor gard tylko na słońce jak w południowej Europie.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #41067 (odpowiedź na #17993) ] czw, 03 czerwiec 2010 19:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Zapowiada się u mnie na podobne pękanie Rivana jak w 2006 roku- Pamiętacie sadownicy w okolic Sandomierza? Wtedy początek czerwca kilka dni deszczu- efekt 90% owoców popękanych........a potem 2 miesiące suszy.
Z Burlatem też źle, zbiór ok. 15-20 czerwiec, a już losowo 3 na 10 owoców też do wyrzucenia...A jeszcze przed nami przynajmniej najbliższa doba sporych opadów...cyrki z tą pogodą...co roku inna anomalia pogodowa...
Do sadowników:
Kiedy dawaliście Vapo-Gard??? Ja aplikowałem 29 maj może za późno... Confused
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #41564 (odpowiedź na #17993) ] pon, 14 czerwiec 2010 14:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
witam, stosował ktos z Was tę nowość przeciwko pekaniu, PLATINE? Z jakim skutkiem?
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #41625 (odpowiedź na #17993) ] wto, 15 czerwiec 2010 21:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ja nigdzie nie zdążyłem kupić Platina...na 5-letnich Burlatach nie stosowałem Vapo-Gard, tylko na 12-letnich...
Jaki efekt porównawczo? Na tych starszych drzewach-30% popękanych owoców, a w młodszej kwaterze 5-10%. Te młodsze drzewa miały rzadsze owoce...i kurcze mniej uszkodzeń...czasami nie rozumiem tej "matki natury"... Shocked
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #42018 (odpowiedź na #17993) ] pią, 25 czerwiec 2010 12:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mcher jest aktualnie niedostępny mcher
Początkujący
Jak tam czereśnia u was bo w mojej okolicy pęka bardzo mocno i van prawie cały spękał.Pada drugi dzień i końca nie widać Sad
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #42019 (odpowiedź na #42018) ] pią, 25 czerwiec 2010 12:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
U mnie w Wielkopolsce na razie zero strat na burlacie (już zerwany)i innych. Jedynie rivan zniszczyło.

Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #42039 (odpowiedź na #17993) ] pią, 25 czerwiec 2010 23:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
U mnie VAN prawie nie pęka, a SAM-teoretycznie troszkę późniejszy zaczyna pękać...są drzewa, że jest popękany co 3 owoc...
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #42051 (odpowiedź na #17993) ] sob, 26 czerwiec 2010 08:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.

Tak,Zygmuncie..."bogatemu to i byk się ocieli" Smile .
W wielu sadach na Mazowszu straty spore.
Czy ktokolwiek tu na Forum pryskał Vapor ZOSTAWIAJĄC CZĘŚĆ NIE OPRYSKANYCH Z TEJ SAMEJ KWATERY!!!i czy widzi istotne różnice?Bo ja mam opinie tylko negatywne.
Odp: Sposoby zabezpieczenia czereśni przed pękaniem [wiadomość #42067 (odpowiedź na #42051) ] sob, 26 czerwiec 2010 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Gość
Możesz sobie nim pryskać do woli żeby Ci tylko kasy starczyło bo na efekty nie masz co liczyć. Razz
Poprzedni wątek:Jak powstrzymać obsypywanie się czereśni???
Następny wątek:zawiazanie czeresni - 2014r
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]