użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » analiza gleby - uprawa maliny
analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #91829] pon, 28 styczeń 2013 21:31 Przejdź do następnej wiadomości
Mark77777 jest aktualnie niedostępny Mark77777
Nowy
Witam w zalaczniku dodalem skan mojej analizy gleby bardzo prosze o pomoc w interpretacji i doborze nawozu na wiosne. skan zawiera dwie probki gleby zrobione na glebokosci okolo 20 do 25cm. Sa oznaczone jako A i B. Są to probki z dwoch roznych kawalkow gleby oddalonych od siebie o okolo 250m. tam gdzie byla pobierana probka A rosnie malina polana . Probka B rosnie malina polka. Calosc zajmuje okolo 100 arow. Analiza gleby byla wykonana w miesiacu listopadzie 2012 roku.

Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #91830 (odpowiedź na #91829) ] pon, 28 styczeń 2013 21:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AppleMar jest aktualnie niedostępny AppleMar
Zaawansowany
Ile kosztowała cie analiza?
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #91833 (odpowiedź na #91830) ] pon, 28 styczeń 2013 21:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
po 36zl za probke
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #91835 (odpowiedź na #91829) ] pon, 28 styczeń 2013 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AppleMar jest aktualnie niedostępny AppleMar
Zaawansowany
wielkie dzięki jaki region Polski? Very Happy
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #91836 (odpowiedź na #91829) ] pon, 28 styczeń 2013 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
witoldo88 jest aktualnie niedostępny witoldo88
Początkujący
Biorąc pod uwagę stosunek potasu do magnezu, oraz niską zawartość magnezu w danych próbkach ja zastosował bym wapnowanie wapnem magnezowym, Dawka około 1t/ha. Wymagania maliny co do pH gleby to ok 5,5 do 6,5 gdzie optymalne pH to 6 a więc dawka wapna nie powinna być większa niż ta co napisałem. Stosując wapno magnezowe będziesz mógł poprawić stosunek potasu do magnezu, zwiększyć zawartość magnezu w glebie oraz lekko podnieść pH gleby.
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #91837 (odpowiedź na #91835) ] pon, 28 styczeń 2013 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
woj. mazowieckie
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92175 (odpowiedź na #91829) ] pią, 01 luty 2013 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Koledzy sadownicy nikt nie pomoze???
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92573 (odpowiedź na #91829) ] śro, 06 luty 2013 16:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec
Dla mnie jako analityka ekonomicznego Razz interpretacja jest taka, występują następujące dane zawartość : niska, średnia i wysoka . Niska oznacza że podczas nawożenia musisz zwrócić uwagę na dany składnik i ewentualnie powiększyć np o 1/2 nawożenie tym składnikiem. Średnia czyli wszystko OK. i tylko uzupełniasz nawożenie tym składnikiem. A wysoka zawartość, to pomijasz nawożenie tym składnikiem lub stosujesz obniżoną dawkę . Jeśli chcesz dobrać odpowiednie nawożenie musisz określić dawkę jaką stosuje się pod maliny i dodatkowo pomniejszyć lub powiększyć nawożenie poszczególnymi składnikami Rolling Eyes pH wykazuje że gleba kwaśna więc konieczne jest wapnowanie dawka wapna zależna jakim wapno zastosujesz, na gleby lekkie raczej wapno węglanowe na cięższe tlenkowe ale najlepiej w pomniejszonej dawce obydwa rodzaje wapna .
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92608 (odpowiedź na #92573) ] śro, 06 luty 2013 22:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gp1982 jest aktualnie niedostępny gp1982
Początkujący
Witam w moim badaniu gleby sprawozdanie wyszło tak: PH-w-orna 5.11,w-pod orna 4.99 Fosfor odp 2,9-2,5-średnia Potas odp 6.1-5.0-niska Magnez odp 11.3-12.1 wysoka Stosunek K;Mg odp 0.5-0.4 poprawny A zalecenia-Optymalne PH dla maliny od kwaśnego do lekko kwaśnego o PH 5.5-6.2 A więc wapnowanie potrzebne. Zawartość fosforu średnia więc nie zalecane nawożenie. Zawartość magnezu wysoka więc nawożenie zbędne. Zawartość potasu niska-średnia. A teraz dawki; Wapnowanie w dawce 1500kg CaO/ha-Wapno węglanowe(50%Cao)3000kg/ha Potas w dawce 100kg/ha-Siarczan potasu(50%K2O)200kg/ha Tyle zalecenia; Ja dam jeszcze około60 kg/ha azotu-pewnie jako Saletra wapniowa Nie jestem fachowcem ale mam nadzieję że choć troszkę pomogłem!?
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92736 (odpowiedź na #92608) ] sob, 09 luty 2013 10:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
gp1982 napisał(a) dnia śro, 06 luty 2013 10:22

Witam w moim badaniu gleby sprawozdanie wyszło tak: PH-w-orna 5.11,w-pod orna 4.99 Fosfor odp 2,9-2,5-średnia Potas odp 6.1-5.0-niska Magnez odp 11.3-12.1 wysoka Stosunek K;Mg odp 0.5-0.4 poprawny A zalecenia-Optymalne PH dla maliny od kwaśnego do lekko kwaśnego o PH 5.5-6.2 A więc wapnowanie potrzebne. Zawartość fosforu średnia więc nie zalecane nawożenie. Zawartość magnezu wysoka więc nawożenie zbędne. Zawartość potasu niska-średnia. A teraz dawki; Wapnowanie w dawce 1500kg CaO/ha-Wapno węglanowe(50%Cao)3000kg/ha Potas w dawce 100kg/ha-Siarczan potasu(50%K2O)200kg/ha Tyle zalecenia; Ja dam jeszcze około60 kg/ha azotu-pewnie jako Saletra wapniowa Nie jestem fachowcem ale mam nadzieję że choć troszkę pomogłem!?

ale przeciez wapno weglanowe bedzie ci podnosilo pH przez kilka lat. W pierwszym roku prawie nie zauwazysz efektow. A jak zacznie dzialac w pelni (po 2 czy 3 latach) to juz nie wiadomo czy tam bedzie ta malina. Podobno kreda jest dobra na posypke i tez podobno szybko podnosi pH a dla ciebie to jest w tym momencie najwazniejsze.

[Uaktualnione dnia: sob, 09 luty 2013 10:25]

Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92862 (odpowiedź na #92736) ] pon, 11 luty 2013 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gp1982 jest aktualnie niedostępny gp1982
Początkujący
Wapno węglanowe napisali mi w zaleceniach,magnezowe-zupełnie odpada ze względu na magnez który w moim regionie występuje w dużych ilościach w glebie[w OSCHR powiedzieli mi że jest uwalniany z pokładów skał w ziemi].A kreda [wapniak] stosuję sukcesywnie u siebie od kilku lat[również na tych polach skąd były pobierane próbki],właśnie wydaje mi się że kreda jak szybko działa tak też szybko przestaje działać.Doszedłem do wniosku iż kredą można szybko poprawić PH ale na dłuższą metę lepsze jest wapno węglanowe.Koszty również mają znaczenie.A z tym PH u mnie to nie jest chyba taka tragedia w ubiegłym sezonie z tej maliny udało się zebrać 12,5t z ha.
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #92882 (odpowiedź na #92862) ] pon, 11 luty 2013 20:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Kreda jest wapnem węglanowym (CaCO3)! A mówimy kreda ze względu na to, że pochodzi z okresu kredowego. Jest to najmłodsze wapno o najlepszej rozpuszczalności. Działa więc szybko, ale ze względu na łatwość rozpuszczania szybko jest wymywana w głąb profilu. Wapno węglanowe z pokładów jurajskich jest twardsze i działa wolniej ze względu na słabszą rozpuszczalność. I tu największe znaczenie w kwestii szybkości działania tego wapna ma stopień zmielenia. Im lepiej zmielone tym efekt odkwaszający w pierwszych latach lepszy.
Zasada jest taka:
1) Im starsze pokłady (jura, trias) wapna, tym wolniejsze działanie odkwaszające
2) Im młodsze wapno (kreda) tym wyższa cena Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 11 luty 2013 20:24]

Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #93141 (odpowiedź na #91829) ] czw, 14 luty 2013 12:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
czyli jak ktos ma niskie pH i chce to zmienic to najlepiej zastosowac krede a np za rok normalne wapno weglanowe. Co o tym myslicie?
Odp: analiza gleby - malina prosba o pomoc w interpretacji [wiadomość #93176 (odpowiedź na #91833) ] pią, 15 luty 2013 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
blizniaki134 jest aktualnie niedostępny blizniaki134
Nowy
we Wrocławiu badanie jednej próbki kosztuje 12 zł a zalecenia konkretnie pod uprawę np maliny dodatkowe 17 zł, ale zlecam badanie i za 41 zł wiem w kg ile jakiego "ulepszacza" zastosować Smile
pozdrawiam
pobieranie probek glebowych. [wiadomość #94155 (odpowiedź na #91829) ] pon, 04 marzec 2013 20:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dawid35123 jest aktualnie niedostępny dawid35123
Początkujący
Mam pytanie odnosnie pobierania probek glebowych na platacji maliny. Probki mam pobierac z rzedow malin czy z roznych miejsc na polu?
Odp: pobieranie probek glebowych. [wiadomość #94158 (odpowiedź na #94155) ] pon, 04 marzec 2013 21:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jak chcesz. zalezy co chcesz zbadac. najbardziej miarodajne jest pobieranie probek z rzedow.
Odp: pobieranie probek glebowych. [wiadomość #94163 (odpowiedź na #94158) ] pon, 04 marzec 2013 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzieki za odpowiedz.
Odp: pobieranie probek glebowych. [wiadomość #94168 (odpowiedź na #94155) ] pon, 04 marzec 2013 22:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
w uprawach rzędowych należy pobierać próbki zarówno z rzędów (lub pasów herbicydowych) jak i międzyrzędzi.
Odp: pobieranie probek glebowych. [wiadomość #94215 (odpowiedź na #94168) ] wto, 05 marzec 2013 18:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
hubertkorki jest aktualnie niedostępny hubertkorki
Zaawansowany
To zależy gdzie sypiesz nawóz, jak sypiesz tylko w rzędy to należy pobrać próbki tylko z rzędów bo pobrane próbki z międzyrzędzi zaniżą wyniki.
ANALIZA GLEBY, proszę o POMOC [wiadomość #95160 (odpowiedź na #91829) ] śro, 20 marzec 2013 15:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Shotgunsky jest aktualnie niedostępny Shotgunsky
Początkujący
Witam! Posiadam młodą plantacje maliny jesiennej odmiana POLKA. Przed malina na tym polu było zboże, trawy i w dawniejszych czasach buraki.. Wszystkie pozostałości po zbiorach czyli słoma, liście itp. po każdym zbiorze były przyorywane.. Wapnowane było tam ostatnio w 97-98 roku.. Zrobiłem analizę gleby która średnio mnie zadowala, a wiec: ph 6.14 (w normie), fosfor 4.0 (ocena średnia), POTAS 6.1 (ocena niska), magnez 7.5 (ocena wysoka).. POTAS powinien być wysoki jeżeli przez tyle lat pozostałości po uprawach zostawały w glebie.. Rozmawiałem z ojcem który twierdzi że zrobił kiedyś dwie analizy z tej samej ziemi i wyszły dwa zupełnie inne wyniki.. Pobierałem ziemię z rzędów, głębokość 10-15cm.. I teraz nie wiem co zrobić, ojciec namawia mnie na wapnowanie, czyli wbrew wynikowi analizy ktora zaleca:

Siarczan potasu 200kg/h wiosną

Saletrzak 150kh/h po ruszeniu wegetacji

Saletra wapniowa 200kg/h pod koniec kwitnienia

Co o tym myślicie?

Odp: ANALIZA GLEBY, proszę o POMOC [wiadomość #95174 (odpowiedź na #95160) ] śro, 20 marzec 2013 19:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Ja bym powtórzył analizę w drugiej stacji chemicznej i dla pewności zrobił bym po dwie próbki tylko inaczej oznakowane .
Odp: ANALIZA GLEBY, proszę o POMOC [wiadomość #95190 (odpowiedź na #95174) ] śro, 20 marzec 2013 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Moim zdaniem próbka pobrana była żle... Kiedyś pobierało się z warstw 0-20 i z warstwy 20-40 cm... Póżniej zmieniono to na warstwę orną / próchniczną / i podorną / na ogół jaśniejsze podglebie/...W praktyce wyglądało to tak, że człowiek szedł z dwoma wiadrami, co 15-20 kroków kopał dołek i pobierał trochę ziemi z jednej i drugiej warstwy, robiąc dwie / dwa wiadra / próby mieszane z obydwu warstw, z każdej warstwy oddzielnie...W ten sposób, po wysuszeniu i wymieszaniu, powstawały dwie próbki, które należało dostarczyć do stacji chemiczno-rolniczej... Co się tyczy tej, podanej analizy, to wskazuje ona w zasadzie tylko na potrzebę nawożenia potasem... Pozdrawiam ! P.S. O azocie nie wspominam, bo jego poziomu w glebie się nie bada a dawkę ustala wg. zaleceń ogólnych...
Odp: ANALIZA GLEBY, proszę o POMOC [wiadomość #95200 (odpowiedź na #95160) ] śro, 20 marzec 2013 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
@Melolontha

mozna zbadac ziemie na zawartosc azotu z tym ze robi sie to wczesna wiosna i jest to problemowe, gdyz ziemia musi byc zamrozona i w takim tez stanie dotrzec do OSCHR.
Sprawozdanie z badań. [wiadomość #95382 (odpowiedź na #91829) ] sob, 23 marzec 2013 21:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Wreszcie przyszly badania gleby na, ktore czekalm 3 tygodnie.
Probki byly pobrane z dwoch pol o powierzchni 0.2 i 0.3 ha gdzie sa posadzone 5 i 3 letnie maliny jesienne (odmiana Polka). PIerwszy raz w zyciu pobieralem probki do badania. Robilem to lopata i mysle zze prawidlowo, dzownilem nawet do pracownika terenowego. Pobralem okolo 6 probek z pola 0.2 ha szpadlem.
Wyniki bardzo mnie zdziwily otoz na obu polach jest duze pH gleby.
Bylem pewny ze jest za male o tu niespodzianka.

Nawozenie jakie dotad stosowalem:

Powierzchnia 0.3 ha : 140kg saletry amonowej, 70-80 kg ogrod lub bontar, co 3 lata wapno magnezowe ok 70kg ( dokladnie to nie wiem jakie bo ojciec sieje ale wiem ze w workach jak nawoz)

Nie wiem czy zle pobralem probki czy za duzo tego wapna. Co o tym sadzicie?

Wyniki : http://imageshack.us/photo/my-images/716/beztytuusvk.png/

[Uaktualnione dnia: sob, 23 marzec 2013 21:51]

Odp: Sprawozdanie z badań. [wiadomość #95389 (odpowiedź na #95382) ] sob, 23 marzec 2013 22:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pisałem o tym niedawno...Próbki pobiera się z warstwy 0-20 cm i 20-40 cm, a jeszcze lepiej z warstwy ornej / ciemnej / i podornej / jasnej /... I bardzo bym się zdziwił, gdybym dowiedział się, że to stare i sprawdzone zalecenie już nie obowiązuje... Wygląda na to, że gleba jest dość zasobna, ale z pewnością wstrzymać się należy z wszelkim wapnowaniem i to na kilka lat...Bo tam, gdzie jest pH 7,67 mamy niedobry , zasadowy już odczyn , a tam gdzie jest 6,38 niedługo też tak będzie...Gleba wymaga raczej zakwaszania, np. przez stosowanie zakwaszających nawozów azotowych / m.in. saletra amonowa /...P.S. Czy to nie okolice Opatowa, gdzie występują chlorozy żelazowe spowodowane skałą wapienną w podłożu ? Pozdrawiam ! marluk1992...Żaden podręcznik z czasów Profesora Pieniążka i twórcy tzw. cyfr granicznych oraz związanych z nimi zaleceń nawozowych Profesora Kłossowskiego, nie zalecał badać i nie podawał cyfr granicznych oraz dawek azotu na podstawie analizy gleby... Dawki azotu ustalało się wyłącznie na podstawie wyglądu roślin i zawartości tego pierwiastka w liściach... Tłumaczono to tym, że w odróżnieniu od innych składników, azot w glebie jest tak zmienny w ciągu sezonu / choćby z powodu wypłukiwania /, że jego badanie jest pozbawione sensu...Ale badać azot oczywiście można i to nie tylko w glebie... Jednak wydaje mi się, że gdyby miało być to badanie ważne, była by to mała rewolucja w chemii rolniczej, gdzieś musiało by to być ogłoszone i wyjaśnione...A o niczym takim nie słyszałem...Ale przecież wiadomo też, że nauka co ileś tam lat, dezaktualizuje się... To w takim razie powiedz, czy są gdzieś tabele / a powinny w takim razie być / , które podają azotowe zalecenia nawozowe w zależności od zawartości tego składnika w glebie... Chętnie się z nimi zapoznam, zgodnie z zasadą, że na naukę nie jest nigdy za póżno...

[Uaktualnione dnia: sob, 23 marzec 2013 22:26]

Odp: analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #95401 (odpowiedź na #91829) ] nie, 24 marzec 2013 09:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Działki znajdują się w okolicach Krasnika dokladnie (Dzierzkowice).
Czytalem rozne artykuly dotyczace wapnowania malin i tam pisza takie dawki ze mohe maliny nawet by o tym nie pomyslaly.
No nie wiem moze to nawozenie ogrodem i bontarem ktory tam zawiera okolo 5% wapna.

Zalecenia nawozowe tez wziolem do pakietu:

http://imageshack.us/photo/my-images/547/topm.png/
Odp: Sprawozdanie z badań. [wiadomość #95420 (odpowiedź na #95389) ] nie, 24 marzec 2013 13:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Melolontha napisał(a) dnia sob, 23 marzec 2013 10:04

Pisałem o tym niedawno...Próbki pobiera się z warstwy 0-20 cm i 20-40 cm, a jeszcze lepiej z warstwy ornej / ciemnej / i podornej / jasnej /... I bardzo bym się zdziwił, gdybym dowiedział się, że to stare i sprawdzone zalecenie już nie obowiązuje... Wygląda na to, że gleba jest dość zasobna, ale z pewnością wstrzymać się należy z wszelkim wapnowaniem i to na kilka lat...Bo tam, gdzie jest pH 7,67 mamy niedobry , zasadowy już odczyn , a tam gdzie jest 6,38 niedługo też tak będzie...Gleba wymaga raczej zakwaszania, np. przez stosowanie zakwaszających nawozów azotowych / m.in. saletra amonowa /...P.S. Czy to nie okolice Opatowa, gdzie występują chlorozy żelazowe spowodowane skałą wapienną w podłożu ? Pozdrawiam ! marluk1992...Żaden podręcznik z czasów Profesora Pieniążka i twórcy tzw. cyfr granicznych oraz związanych z nimi zaleceń nawozowych Profesora Kłossowskiego, nie zalecał badać i nie podawał cyfr granicznych oraz dawek azotu na podstawie analizy gleby... Dawki azotu ustalało się wyłącznie na podstawie wyglądu roślin i zawartości tego pierwiastka w liściach... Tłumaczono to tym, że w odróżnieniu od innych składników, azot w glebie jest tak zmienny w ciągu sezonu / choćby z powodu wypłukiwania /, że jego badanie jest pozbawione sensu...Ale badać azot oczywiście można i to nie tylko w glebie... Jednak wydaje mi się, że gdyby miało być to badanie ważne, była by to mała rewolucja w chemii rolniczej, gdzieś musiało by to być ogłoszone i wyjaśnione...A o niczym takim nie słyszałem...Ale przecież wiadomo też, że nauka co ileś tam lat, dezaktualizuje się... To w takim razie powiedz, czy są gdzieś tabele / a powinny w takim razie być / , które podają azotowe zalecenia nawozowe w zależności od zawartości tego składnika w glebie... Chętnie się z nimi zapoznam, zgodnie z zasadą, że na naukę nie jest nigdy za póżno...

drogi kolego Melelontha, zamieszczam pewien ciekawy dokument:
http://piorin.gov.pl/cms/upload/IP%20Maliny%20ed%202.pdf
zeby nie szukac strony 10-11. Oczywiscie sie z toba zgadzam ze analiza w glebie azotu jest malo sensowna i sam jej nie robie aczkolwiek jest to mozliwe. Bardziej sensowna i mocno precyzyjna jest analiza lisci jednak to troszke drozej kosztuje. dlatego najlepszy efekt daje robienie analizy gleby lacznie z analiza lisci - wtedy mozemy zastosowac bardzo precyzyjne nawozenie ale jest to oplacalne na plantacjach duzych bo przy 0,3ha to takie srednio oplacalne moim zdaniem. Pozdrawiam kolego
P.S. zgadzam sie w zupelnosci z toba ze cale zycie czlowiek sie czegos uczy (miedzy innymi dletego korzystam z tego forum) Smile
Odp: analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #95449 (odpowiedź na #91829) ] nie, 24 marzec 2013 19:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Jak pisałem jestem z okolic Krasnika (Lubelskie) dokladnie gmina Dzierzowice. Moze cos podpowiecie w sprawie tego ph co opisywalem powyzej?

Zrobie niedlugo moze drugi raz zobaczymy jakie wyniki wyjdą.
Odp: analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #95469 (odpowiedź na #95449) ] nie, 24 marzec 2013 21:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
marluk 1992... Przykro mi, ale wyświetla mi się tylko jakieś " Status 503 Service Unavailable "... A już miałem nadzieję że coś się dowiem... Tak ! Analiza gleby i liści... Ale w przypadku azotu, tylko liści... Tak ustalili to przed laty " ojcowie " polskiego sadownictwa i ja tak to przyjąłem... Jednak sprawa tych analiz gleby na azot od czasu do czasu powraca, choć jak sam przyznajesz , jest to mało sensowne... I chyba mamy tu jakieś zakłócenie spowodowane tym, że bodajże w szklarniach a zwłaszcza w uprawach hydroponicznych, takie badanie podłoża m.in. na azot się robi i to nawet dość często...Ale mogę się mylić...Dlatego apeluję...Może ktoś zadał by pytanie o te sprawy / o ten azot glebowy / któremuś z wielkich agrotechników, który przecież ciągle jeszcze żyją i stosowne wykłady o nawożeniu roślin sadowniczych, głoszą... Smile Pozdrawiam !
Odp: analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #95472 (odpowiedź na #95449) ] nie, 24 marzec 2013 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
dawid35123...No, ale piszą Ci to samo co i ja... Wapnowanie w obydwu przypadkach - zbędne...
Odp: analiza gleby - uprawa maliny [wiadomość #95494 (odpowiedź na #95469) ] pon, 25 marzec 2013 08:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Melolontha napisał(a) dnia nie, 24 marzec 2013 09:57

marluk 1992... Przykro mi, ale wyświetla mi się tylko jakieś " Status 503 Service Unavailable "

dziwne w sumie. ale sprobuj inaczej. wpisz w google haslo "piorin malina" i kliknij pierwszy odnosnik, powinno byc to samo. pozdrawiam Smile
Wyniki analiz gleby [wiadomość #110175 (odpowiedź na #91829) ] sob, 09 listopad 2013 20:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stalker jest aktualnie niedostępny Stalker
Nowy
Wreszcie przyszly oczekiwane przeze mnie wyniki analiz gleby. Napisze co o tym mysle w oparciu o wyniki oraz stan malin. Probki pobierane z glebokosci okolo 20cm.

1. Spodziewalem sie takiego wyniku jesli chodzi o niski poziom potasu i magnezu poniewaz maliny byly niezbyt wysokie, rzadkie. Mimo wsyokiego poziomu fosoforu wystapil niedobor tego pierwiastka, mlode listki czerwonawea potem objelo to wszystkie liscie, wykluczalbym suszę. Ph-chyba taki rodzaj gleby poniewaz wapnowanie jesli bylo to bardzo dawno i w niewielkiej ilosci. Zastanawiam sie na rozsianiem sirczanu potasu i magnezu.

2. Tu mimo pobrania na wiosne probek dla pewnosci wziolem i teraz tylko z miejsca gdzie maliny sa slabsze (male, rzadkie lub ich brak). Wyniki moim zdaniem poprawne ale dlaczego tam maliny sa w takim stanie?? Od nasadzenia malin co roku wystepuja chloroza starszych lisci i jak pokazuja ksiazki czy internet jest to niedobor magnezu, ktorego zartosc w glebie jest wysoka oraz stosunek K:Mg jest poprawny. Nic z tego nie rozumie. Moze to jakies niedobory mikroelementow?

3. Jesli chodzi o Ph to sie takiego wyniku spodziewalem ale zawartoscia tych trzech pierwiastkow w glebie jestem mile zaskoczony. Ph 4.47 Nie wiem jakie wapno w tym przypadku byloby najlepsze w jakiej dawce??

Myslę, ze wasze odpowiedzi nie tylko pomoga mi ale tez innym uzytkownikom forum. Pozdrawiam.

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4609/0/

• Załącznik: wyniki..bmp
    (Rozmiar: 101.97KB, Pobrane 1432 razy)

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 20:02]

Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110180 (odpowiedź na #110175) ] sob, 09 listopad 2013 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Widzę, że mamy tu 3 próbki różniące się kwasowością i to krytycznie... Więc spytam : Z ilu dołków były pobrane te próbki ? I jakie duże jest to pole ? Bo to coś nieprawdopodobnego, żeby na tym samym polu, w jednym miejscu było pH zasadowe /prawie 8 /, a w innym - kwas / 4,47 /... Confused Chyba że jest tak, że próbka 1 pochodzi z miejsca położonego na szczycie jakiegoś wzgórza, gdzie tuż pod powierzchnią jest skała wapienna, a próbka nr 2 pobrana została z jakiegoś nisko położonego fragmentu, gdzie woda, sitowie i mchy... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 20:40]

Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110187 (odpowiedź na #110175) ] sob, 09 listopad 2013 21:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Sa to trzy rozne dzialki. 1-0.4ha, 2-0.3ha 3-0.5ha. Na probke skladaly sie jakies 5-10 probek pojedynczych wymieszanych ze soba.

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 21:33]

Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110190 (odpowiedź na #110187) ] sob, 09 listopad 2013 21:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To trochę wyjaśnia sprawę, ale czekam na odpowiedż na pytanie o liczbę wykopanych dołków przy pobieraniu próbek... Na działce 1, 2 i 3... I już podaję też, jaki był błąd... Próbki powinny być pobrane osobno z warstwy ornej / czarnej / ale i podornej / tej głębszej, jaśniejszej /...
Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110191 (odpowiedź na #110175) ] sob, 09 listopad 2013 21:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Moim zdaniem jesli chodzi o maliny to glebokosc korzeni nie siega raczej do warstwy podornej dlatego nie wziolem z niej probek.

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 21:38]

Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110195 (odpowiedź na #110191) ] sob, 09 listopad 2013 23:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No dobra, spytam... Jak chodzi o próbkę 1, to był to 1 dołek ? A jeśli tak, to błąd... Próbka powinna być mieszana i znajdować się w niej powinna gleba pobrana z wielu dołków a dołki kopie się co 15-20 kroków idąc np. w poprzek pola... Bo jeden dołek i pobrana z niego ziemia, to może być czysty przypadek... Bo a nóż -widelec, ktoś, kiedyś składował w tym miejscu wapno ?
Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110197 (odpowiedź na #110175) ] nie, 10 listopad 2013 00:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Tak jedna probka to jakies 10 dolkow na obszarze 0.3 ha i wiekszy obszar tym bralem wiecej.
Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110201 (odpowiedź na #110175) ] nie, 10 listopad 2013 08:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zbig50 jest aktualnie niedostępny Zbig50
Nowy
Dołączam się do pytania, bo na dniach mam zamiar pobrać próbkę gleby do zbadania. Czy w przypadku wspomnianych malin wystarczy próbka z ziemi ornej, czy jednak trzeba ją zmieszać z warstwą podorną? Czy oprócz wykonania wielu dołków, trzeba jeszcze na coś zwrócić uwagę, aby analiza okazała się dokładna? Nieraz diabeł tkwi w szczegółach.
Odp: Wyniki analiz gleby [wiadomość #110209 (odpowiedź na #110201) ] nie, 10 listopad 2013 10:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
w przypadku malin wystarczy z warstwy do 20 cm pobrać próby. Oczywiście próby pobieramy z rzędów malin ale zalecam badanie gleby z międzyrzędzi.
Poprzedni wątek:Polka czy Polana
Następny wątek:Czy to rdza maliny
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]