użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków.
Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83177] pią, 10 sierpień 2012 22:48 Przejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam.

Proszę o pomoc w identyfikacji.
Z wyglądu wszystko wskazuje na niedobór magnezu, typowa chloroza międzynerwowa widoczna na starszych liściach. Jednak w analizie glebowej wyszedł bardzo duży nadmiar magnezu (jak w całym regionie) i stosunek K:Mg 1:3, a z tego co mi pewna osoba powiedziała powinno być dokładnie odwrotnie - 3:1.

Dodam że kilkudziesięciometrowy odcinek jednego z rzędów potraktowałem dolistną mieszanką makro+mikroelementów. Wykonałem 3 opryski w 4 dniowych odstępach. Wygląda jakby objawy wyhamowały, jednak nie mogę jeszcze tego jeszcze stwierdzić na 100%. Czekam na przyrost młodych pędów.

http://x.garnek.pl/ga7421/908690a7f50d9a22360251a2/22360251.jpg
http://x.garnek.pl/ga5525/56ab1ce86cb72a22360269a2/22360269.jpg
http://x.garnek.pl/ga2863/cbd884dd7b3f0a22360263a2/22360263.jpg
http://x.garnek.pl/ga6255/94799599ec479a22360257a2/22360257.jpg

Bardzo proszę o pomoc.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83213 (odpowiedź na #83177) ] sob, 11 sierpień 2012 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Sprawa trudna, dlatego chyba nikt na razie nie spieszy się z zabraniem głosu... Ja, gdyby wykluczyć jakieś sprawy wirusowe i zaburzenia w przewodzeniu i wzroście spowodowane zimowymi mrozami, spytam o jedno... Jakie tam jest pH , bo podejrzewam chlorozę żelazowo-wapienną a więc coś, co oglądałem kiedyś na wycieczce w okolicach bodajże Sandomierza / może Opatowa ?/, na glebach wytworzonych ze skał wapiennych...Pozdrawiam !
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83216 (odpowiedź na #83213) ] nie, 12 sierpień 2012 00:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Wirusy i przemarznięcia raczej odpadają (objawy występują od początku nasadzenia rok w rok).
Występuje to praktycznie na wszystkich plantacjach z malinami w promieniu kilometra w mniej lub bardziej widocznej formie, z tym że inni się tym nie przejmują.
PH przed analizą w marcu 5,6 , od razu było wapnowane wapnem tlenkowym.
Dodam że spadek plonu jest bardzo duży.

Co do miejscowości to Podkarpacie, powiat Przeworski, Kańczuga, pola na stokach, gleby na plantacji 2/4 klasa.
Wszystkie gleby w okolicy wykazują spory nadmiar magnezu.

Poniżej wyniki analizy:

- pH w H2O 5,6 (przed wapnowaniem)
- zasolenie NaCl 0,08 (g/l)
- N-NO3 3,66 (mg/l)
- P 9,00 (mg/l)
- K 20,00 (mg/l)
- Ca 435 (mg/l)
- Mg 65,0 (mg/l)

[Uaktualnione dnia: nie, 12 sierpień 2012 00:16]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83217 (odpowiedź na #83216) ] nie, 12 sierpień 2012 07:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Może warto zainteresować tym kogoś ze Skierniewic, albo chociażby z Brzeznej ? Confused Pozdrawiam ! P.S. I spytam jeszcze tradycyjnie o podglebie, czyli warstwy głębsze... Co widać w wykopanym dołku na głębokości 1 m i głębiej ? A może jest tam woda i siny ił, które utrudniają normalne funkcjonowanie systemu korzeniowego ?

[Uaktualnione dnia: nie, 12 sierpień 2012 08:04]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83221 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
Ile tego wapna wysiałeś i to było przed sadzeniem czy po sadzeniu malin w trakcie ich wegetacji??
Najlepiej by było żebyś teraz wykonał analizę z zaleceniami nawozowymi. Pamiętaj że nadmiar wapnia również wpływa na pogorszenie zaopatrzenia roślin w magnez i potas więc może ten niedobór magnezu jest z przewapnowania wapniem. Również opcja jest z potasem nadmiar potasu powoduje niedobór magnezu więc sam widzisz ile jest możliwości ale nie wiem bez konkretów nie da się tak na oko określić co jest. Pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: nie, 12 sierpień 2012 11:09]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83234 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
puzonik83 jest aktualnie niedostępny puzonik83
Zaawansowany
5,6 to bardzo dobre pH dla maliny, nie potrzebnie wapnowałeś,
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83235 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Kunegunda napisał(a) dnia nie, 12 sierpień 2012 10:34

Ile tego wapna wysiałeś i to było przed sadzeniem czy po sadzeniu malin w trakcie ich wegetacji??
Najlepiej by było żebyś teraz wykonał analizę z zaleceniami nawozowymi. Pamiętaj że nadmiar wapnia również wpływa na pogorszenie zaopatrzenia roślin w magnez i potas więc może ten niedobór magnezu jest z przewapnowania wapniem. Również opcja jest z potasem nadmiar potasu powoduje niedobór magnezu więc sam widzisz ile jest możliwości ale nie wiem bez konkretów nie da się tak na oko określić co jest. Pozdrawiam.

Wapnowane było przed ruszeniem wegetacji, ale objawy występują już trzeci rok z rzędu zarówno przed jak i po wapnowaniu. W promieniu kilkuset metrów od mojego pola wszystkie plantacje mają takie objawy.

Co do potasu to widać w analizie że jest go zdecydowanie za mało.
W analizie wyszły duże braki fosforu, potasu i nadmiar magnezu, a na liściach wyraźnie widać chlorozę magnezową.. Confused

Tak sobie myślę, że może po prostu przez te duże braki P, K oraz stosunek K:Mg maliny fiksuja?

Tak czy inaczej w tym roku już i tak nic temu pewnie nie zaradzę.
Zobaczę jak będzie się zachowywało 20 metrów malin które regularnie pryskam makro+mikro, młode pędy póki co nie mają przebarwień.

Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?

[Uaktualnione dnia: nie, 12 sierpień 2012 12:42]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83238 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 13:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Młode nie mają bo objaw niedoboru magnezu ukazuje się na starym liściu. U mnie na jesiennych zawsze to miałem, chociaż w tym roku pojawiło się wcześniej, dokarmianie dolistne magnezem i żelazem pomaga, pewnie to przez suszę.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83239 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 13:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
malina jest nawadniana
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83250 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 15:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szczenius88 jest aktualnie niedostępny szczenius88
Nowy
brak potasu blokuje pobieranie magnezu dlatego widoczny brak magnezu. Miałem tak na jabłoniach, spróbuj kawałek robić jakimś tanim potasem dolistnym.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83251 (odpowiedź na #83250) ] nie, 12 sierpień 2012 16:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No, ale na temat gleby a raczej podglebia i głębiej, nie odpowiedział... A to ważna sprawa, bo coś tam musi być z tą glebą... Bo nawet jeśli ktoś popełnił jakieś błędy w nawożeniu, to nie mogli tego samego błędu zrobić wszyscy dookoła... Więc co jest na głębokości 100 i więcej cm ? Woda, sina glina lub ił, skała lita ? Confused Pozdrawiam !
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83255 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 18:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
Moja propozycja jest taka zrób ponownie analizę gleby i zobaczysz jakie masz ph. Powiedz nam jeszcze czy na wiosnę młode malin jakie miały kolor mianowicie chodzi mi o niedobór fosforu objawia się on tym że malina ma fioletowe wierzchołki. Jeżeli coś takiego miało miejsce to wychodzi że nadal masz kwaśną glebę i tego wapna za mało było dane. Jeżeli by ph nadal było nieodpowiednie proponuję wapno bez magnezu bo i tak masz go za dużo. Co do zlikwidowania objawów niedoboru magnezu na roślinach opryskaj dolistnie siarczanem magnezu tak 2 - 3 razy.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83256 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 19:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Nie przesadzajcie z tym pH. Z tego co ja całe życie wiem to malina woli lekko kwaśniejszy odczyn. Na moim przykładzie to wygląda tak, dwa lata temu na jesieni zrobiłem analizę gleby i odczyn wynosił 4 pH !!!, ale nic z tym nie zrobiłem, w zeszłym roku bylem wyjątkowo zadowolony z malin na tym polu, połowa nasadzenia Glen, połowa Seedling, średnio plon 15t/ha, ale po tamtym sezonie posiałem wapno magnezowe Wap-Mak, w tym roku też mimo trudnego sezonu byłem zadowolony z plonu. Na jesieni zrobię analizę gleby, ale spodziewam się wyniku około 5 pH, bo myśłę, że więcej to nie podnioslem odczyn. Ale zobaczymy.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83258 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 19:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
puzonik83, dokładnie o tym pisałem, bo wiem jak wyglądają objawy niedoboru magnezu - chloroza międzynerwowa na starszych liściach, z czasem postępująca ku górze. Rok temu nie było u nas suszy, a objawy były identyczne. Mając na myśli młode pędy, piszę o pędach ~1m, na których te oznaki już być powinny.

Melolontha, nie odpowiedziałem bo nie jestem pewien, jutro postaram się sprawdzić tę sprawę, ale to raczej nie to (woda i skała lita na 100% odpadają). Błędem w nawożeniu wszystkich dookoła jest brak nawożenia, analizy i jakiegokolwiek zainteresowania tymi objawami... Jedynie narzekają na słabe plony i niskie ceny.

Kunegunda, pH wynosiło 5,6 czyli wręcz idealne. Nawet ktoś napisał że niepotrzebnie wapnowałem. Pisałem że było dane wapno tlenkowe, bez Mg.

szczenius88 dokładnie o tym samym myślałem i to jest chyba to - ogromne dysproporcje w P, K, Mg. ale o tym pewnie przekonam się dopiero za rok po jesiennym nawożeniu.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83262 (odpowiedź na #83258) ] nie, 12 sierpień 2012 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
jeżeli plantacja jest nawadniana zastosuj w dolistnie jakiś siarczan ja u siebie mam to samo co rok po zastosowaniu ostatnio dolistnie siarczanem magnezu objawy po kilku dniach w 50% jest poprawa po prostu w większości kraju woda jest twarda a malina tego nie znosi i potrzebuje zmiękczacza jakim jest stosowanie siarczanów
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83265 (odpowiedź na #83262) ] nie, 12 sierpień 2012 21:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeszcze raz przejrzałem dziś wszystkie wypowiedzi i jeśli się nie mylę, nikt nie zaproponował analizy liści... Dlaczego ? Przecież chyba jakieś tabele porównawcze są i może dopiero to pomogło by ustalić dlaczego te liście są takie... A objaw jest wręcz drastyczny, więc chyba te analizy coś by wykazały... Bo przecież gdy ustalamy nawożenie, to konieczne są wyniki tych dwóch analiz / gleby i liści /...Bo to żadna sensacja, że czasem składnik w glebie jest, a z jakichś powodów do liścia nie dociera... Bo jeden pierwiastek czasem blokuje drugi, czasem powodem jest pH itd...Pozdrawiam !
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83269 (odpowiedź na #83177) ] nie, 12 sierpień 2012 22:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dzimbo jaka jest u Ciebie gleba? chodzi mi tylko o to czy ciężka czy lekka?
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83280 (odpowiedź na #83269) ] pon, 13 sierpień 2012 12:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
kolego czy wapnowanie wykonałeś wiosną?????????
jeżeli tak to wszystko jasne. Wapń blokuje skuteczne działanie innych nawozów, do tego suche lato i wszystko jasne, jedyne działanie to dokarmianie dolistne jak sam zauważyłeś
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83287 (odpowiedź na #83177) ] pon, 13 sierpień 2012 14:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomasek jest aktualnie niedostępny tomasek
Zaawansowany
ja nie wapnowałem wiosną i mam to samo,ale tylko na polce polana jest ok
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83296 (odpowiedź na #83280) ] pon, 13 sierpień 2012 18:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
farmer4 napisał(a) dnia pon, 13 sierpień 2012 12:14

kolego czy wapnowanie wykonałeś wiosną?????????
jeżeli tak to wszystko jasne. Wapń blokuje skuteczne działanie innych nawozów, do tego suche lato i wszystko jasne, jedyne działanie to dokarmianie dolistne jak sam zauważyłeś

Pisze już po raz trzeci że objawy występują od kilku lat, przed wapnowaniem i po. Wapnowanie nie ma tu raczej nic do rzeczy.
Plantacja nie jest nawadniana.

szczenius88 Gleby średnie, na szczycie lekkie, ale żadnych piasków, itd.

tomasek u mnie też jest Polka

Też myślałem nad analizą liści. Trzeba będzie wykonać.
Hmm, a może by tak opryskać inny odcinek 20 metrów mikrokomplexem (16% MgO) i obserwować reakcję?

[Uaktualnione dnia: pon, 13 sierpień 2012 18:53]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83297 (odpowiedź na #83296) ] pon, 13 sierpień 2012 18:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ja też zrobie sobie analize lisci strasznie mnie to ciekawi co to jest i dlaczego nie ma tego na polanie.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83298 (odpowiedź na #83297) ] pon, 13 sierpień 2012 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Ciekawość to jedno, ale przez to rośliny hamują ze wzrostem i bardzo słabo mi owocują
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83303 (odpowiedź na #83298) ] pon, 13 sierpień 2012 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
a ile lat ma ta plantacja bo u mnie tak zaczeło się dziać w 6 roku w dziale Identyfikacja chorób i szkodników maliny - tematy połączone ( ... 2 3 4 5 6) zamieściłem zdjęcia rok temu, koledzy radzili mi zwiększyć dawkowanie azotem . Dziś mierzyłem miernikiem PH i NPK i okazuje się , że PH 7.2 a NPK zbyt niskie wrzucę może jutro zdjęcia a wapnowanie robiłem jesienią. A zatem co innego blokuje dostęp NPK, obecnie nie daje odżywek przez dozownik ale dolistnie i malina jest OK
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83307 (odpowiedź na #83303) ] pon, 13 sierpień 2012 23:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Plantacja ma 3 lata. objawy były widoczne już w pierwszym roku od sadzenia na jesień i występują co roku.

Przeglądnąłem temat i faktycznie objawy takie same. Chloroza międzynerwowa od wnętrza liści na zewnątrz.
Tyle że w ubiegłym roku malina dostała porządną dawkę azotu podzieloną na dwie części i objawy również były.

Tak jak u Ciebie objawy są bardziej widoczne na stoku niż na szczycie czy dole, co wskazuje na wymywanie jakiegoś składnika z gleby.

Posłuchałeś porad co do azotu i objawy zniknęły czy pomaga odżywianie dolistne?

[Uaktualnione dnia: pon, 13 sierpień 2012 23:20]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83313 (odpowiedź na #83307) ] wto, 14 sierpień 2012 08:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ja tutaj widzę prosty problem w rozwiązaniu w analizie brakuje potasu. Ciekawy artykuł do przeczytania i przeanalizowania: http://www.raportrolny.pl/index.php/home/zalecenia-nawozowe/ 92-zalecenia-nawozowe/1550--znaczenie-potasu-w-rolinie.html
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83321 (odpowiedź na #83313) ] wto, 14 sierpień 2012 11:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jak wspomniałem zwiększyłem dawkowanie ale to nie pomogło. Teraz stosuje odżywki potasowo fosforowe z borem i siarczanem magnezowy. Natomiast problem jest taki, że co kilkadziesiąt metrów jest inna gleba co utrudnia analizę gleby
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83323 (odpowiedź na #83216) ] wto, 14 sierpień 2012 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Dzimbo napisał(a) dnia nie, 12 sierpień 2012 12:15

Wirusy i przemarznięcia raczej odpadają (objawy występują od początku nasadzenia rok w rok).
Występuje to praktycznie na wszystkich plantacjach z malinami w promieniu kilometra w mniej lub bardziej widocznej formie, z tym że inni się tym nie przejmują.
PH przed analizą w marcu 5,6 , od razu było wapnowane wapnem tlenkowym.
Dodam że spadek plonu jest bardzo duży.

Co do miejscowości to Podkarpacie, powiat Przeworski, Kańczuga, pola na stokach, gleby na plantacji 2/4 klasa.

Poniżej wyniki analizy:

- pH w H2O 5,6 (przed wapnowaniem)
- zasolenie NaCl 0,08 (g/l)
- N-NO3 3,66 (mg/l)-
- P 9,00 (mg/l)-> średnia zawartość
- K 20,00 (mg/l) wysoka zawartość, jednakże w stosunku do magnezu o 150 mg za niska. Aby zbilansować stosunek do magnezu należało by wysiać ok 750 kg! siarczanu potasu
- Ca 435 (mg/l) -> mimo wapnowania i względnie dobrego pH dostępność wapnia niska, ( wskazana powyżej 1000 mg)
Przy tej klasie gleby podnieś pH do ok 6,5, bo w chwili obecnej są mało dostępne makro składniki. Wapnowanie przeprowadzić najlepiej kredą.

Mg 65,0 (mg/l)-> bardzo wysoka zawartość, sądzę że jest związana ze skalą macierzystą i niestety trzeba z tym żyć.

[Uaktualnione dnia: wto, 14 sierpień 2012 12:25]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83324 (odpowiedź na #83216) ] wto, 14 sierpień 2012 12:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak

Trochę daleko, bo mógłbym Ci przywieźć kilka wywrotek gleby z mojego pola o niskiej zawartość magnezu a zabrał bym w drodze powrotnej twoją Laughing
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83392 (odpowiedź na #83324) ] śro, 15 sierpień 2012 18:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Analiza liści, konieczna...Właśnie teraz, połowa sierpnia...Liście pobrać ze środka długopędu i po wysuszeniu w temperaturze nieco wyższej od pokojowej, zawieżć do analiz... Liści powinno być / o ile dobrze pamiętam / 50 albo 100, w jednej próbce... Myślę, że warto zrobić ze 2-3 próbki, z różnych miejsc na polu, skoro jest tam tak duża zmienność glebowa...Analizy powinny pokazać, czego w liściach brakuje... A sytuacja pokazana na zdjęciach, jest nie do wytrzymania... Kilka dni temu widziałem owocującą plantację maliny jesiennej... Było na co popatrzeć, a zwłaszcza na bujny wzrost roślin i ich ciemnozielone liście od góry do dołu...Pozdrawiam ! P.S. A czy Wy nie przesadzacie tam z jakimś herbicydem doglebowym typu stary Gesatop albo Casoron ?

[Uaktualnione dnia: śro, 15 sierpień 2012 18:39]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83403 (odpowiedź na #83392) ] śro, 15 sierpień 2012 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Mogę napisać z czystym sumieniem, że na tej plantacji nigdy nie było stosowanego żadnego herbicydu.

Jutro przygotuje próbki, pojutrze wyślę do stacji.

[Uaktualnione dnia: śro, 15 sierpień 2012 22:03]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83437 (odpowiedź na #83403) ] czw, 16 sierpień 2012 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Dzimbo daj od razu znac jak przyślą ci wyniki.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83444 (odpowiedź na #83177) ] czw, 16 sierpień 2012 21:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kosin jest aktualnie niedostępny kosin
Stały bywalec
Bardzo podobne objawy miałem na porzeczkach - wykonałem 2 zabiegi chelatem żelaza i pomogło po ok 3 tygodniach. Nie wiem jak to wygląda na malinie brak żelaza (chloroza żelazowa)ale nie zaszkodzi spróbować wykonać zabiegu. Analizę liści zrób jeśli nie pomoże. Poczytaj artykuł http://doradztwosadownicze.pl/?p=725 - może pomoże. Pozdrawiam
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83727 (odpowiedź na #83444) ] czw, 23 sierpień 2012 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Rodolfo jest aktualnie niedostępny Rodolfo
Początkujący
witam
mam ten sam problem u siebie, mam odmiane polke i rowniez te same chlorozy, potasu dosc sporo powinno byc, to samo azot, zasilalem saletra amonowa i chlorozy sa nadal co skutkuje znizka plonu i jakoscia owocu .. dodam ze plantacja jest juz dosc stara ok 10 lat ..tak wiec czekam na analizy i wasze sugestie w tej sprawie.pozdr
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83884 (odpowiedź na #83727) ] sob, 25 sierpień 2012 21:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Niestety do tej pory nie mam wyników analizy.

Co zauważyłem - wszyscy którzy piszą w tym temacie i mają podobne objawy, posadzili Polkę. Może jest jakaś wskazówka.

Dzisiaj zrobiłem drugi oprysk - 10 metrów Mikrokomplex i 10 metrów Suplo PK + Saletra Wapniowa. Poprzedni był wykonany 7 dni temu, póki co nie widzę wyraźnej różnicy.

Dodatkowo odwiedziłem chyba wszystkie plantacje w promieniu kilometra i na wszystkich są te same objawy. Na jednych mniej, na drugich więcej, ale dosłownie wszędzie.

W poniedziałek szukam czegoś dolistnego z żelazem.

[Uaktualnione dnia: sob, 25 sierpień 2012 21:40]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83904 (odpowiedź na #83177) ] nie, 26 sierpień 2012 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kosin jest aktualnie niedostępny kosin
Stały bywalec
Może wypróbuj tego http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produkt12,intermag-chelat-f e-13.html bo te nawozy wieloskładnikowe nigdy Ci tak nie uzupełnią niedoboru żelaza. W wieloskładnikowych jest bardziej nacisk na wapń, potas,fosfor i azot.
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83909 (odpowiedź na #83904) ] nie, 26 sierpień 2012 11:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kolego w tamtą sobotę wykonałem zabieg siarczan magnezu+ wieloskładnikowy z dodatkiem boru i mocznikiem, efekt jest raki ,że część dolnych liści zaczeło żółknąć górne liście w miejscach gdzie widać jak u ciebie żółty kolor wokół nerwu są czerwone i bardzo duża ilość nowych przyrostów i zawiązek na owoc, a malina gruba, tylko problem z rwaczem bo wisi jeszcze tygodniowa wczoraj wykonałem chelat żelaza z saletrą wapniową wkrótce umieszczę zdjęcia
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #83930 (odpowiedź na #83904) ] nie, 26 sierpień 2012 16:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
kosin napisał(a) dnia nie, 26 sierpień 2012 10:34

Może wypróbuj tego http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produkt12,intermag-chelat-f e-13.html bo te nawozy wieloskładnikowe nigdy Ci tak nie uzupełnią niedoboru żelaza. W wieloskładnikowych jest bardziej nacisk na wapń, potas,fosfor i azot.

Zamówiłem w nocy to:
http://e-hortico.pl/mikrovit-fe-1l.html

Pytanie jak to rozrobić? Nie widzę informacji o tym.

[Uaktualnione dnia: nie, 26 sierpień 2012 17:03]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #84067 (odpowiedź na #83909) ] wto, 28 sierpień 2012 09:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dirtm3i jest aktualnie niedostępny dirtm3i
Nowy
farmer4 napisał(a) dnia nie, 26 sierpień 2012 11:30

Kolego w tamtą sobotę wykonałem zabieg siarczan magnezu+ wieloskładnikowy z dodatkiem boru i mocznikiem, efekt jest raki ,że część dolnych liści zaczeło żółknąć górne liście w miejscach gdzie widać jak u ciebie żółty kolor wokół nerwu są czerwone i bardzo duża ilość nowych przyrostów i zawiązek na owoc, a malina gruba, tylko problem z rwaczem bo wisi jeszcze tygodniowa wczoraj wykonałem chelat żelaza z saletrą wapniową wkrótce umieszczę zdjęcia

Mógłbyś napisać jakie dawki stosowałeś
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #84090 (odpowiedź na #83177) ] wto, 28 sierpień 2012 14:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Zamówiłem Mikrovit Fe (3%) , przysłali Mikrovit 1 (B 0,2%, Cu 0,4%, Fe 0,6%, Mn 0,6 %, Mo 0,02 %, Zn 0,4%), do tego bez dowodu zakupu...
Szlag już mnie trafia, wszędzie tylko kombinują.

Doradźcie czy w ogóle tym pryskać, czy szkoda zachodu?

Wyników analizy nadal brak.

[Uaktualnione dnia: wto, 28 sierpień 2012 14:47]

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji problemu z niedoborem pierwiastka/pierwiastków. [wiadomość #84243 (odpowiedź na #83177) ] sob, 01 wrzesień 2012 10:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
czarny77 jest aktualnie niedostępny czarny77
Nowy
Witam!
U mnie występując te same objawy,z tego co przyglądałem się u innych ludzi co posiadają polkę - te same objawy.Wypróbowaliście jaki środek dolistny który hamuje ta dolegliwość ?]

ps.w polanie nie ma tych objawów Smile hymmm co tu jest grane?

[Uaktualnione dnia: sob, 01 wrzesień 2012 10:43]

Poprzedni wątek:Ściółkowanie malin
Następny wątek:Wapnowanie gleby w uprawie malin
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]