użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców jagodowych » Koszty i cena porzeczki czarnej  (5) 1 Głosów
Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103565] wto, 09 lipiec 2013 09:07 Przejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
W związku, że w temacie cen jest wiele deklaracji, że porzeczkę opłaca się produkować po 10 groszy przedstawiam moje wyliczenia co do kosztów produkcji. Zaraz pojawią się tacy, co powiedzą, że można jeździć starym ciągnikiem, do połowy wynająć itp. Z tym, że stary ciągnik jak robi na większym areale to się mocno zużywa i dużo kosztuje, a wynajęcie wbrew pozorom kosztuje przynajmniej podwójnie. Koszty są kosztami zakładanymi i mającymi zobrazować skalę osobom, które będą brały pod uwagę założenie plantacji, oraz przetwórniom, które myślą, że będziemy dla nich produkować po 1,1 + Vat jak to było u mnie w okolicy wczoraj. Niektóre koszty są większe, niektórych w ogóle nie ma, więc myślę, że skala na dzień dzisiejszy jest właściwa. Weźmy pod uwagę, że za 6-8 lat materiały jak i sprzęt mogą kosztować dwukrotnie, co już historia pokazała.
Tak w wielkim skrócie policzyłem koszty na 10 ha i amortyzacja ciągnika 15 lat, kombajnu 10 lat, opryskiwacz 8 lat, podcinacza 10 lat, inne maszyny 10 lat, czas użytkowania plantacji przez 12 lat(10 lat owocowania ze średnią 6 ton z ha).
Koszty:
- ciągnik 115tyś : 15 lat = 7667 rocznie, koszty serwisu 4000zł rocznie = 60 tyś suma= 11600
- kombajn 80 tyś :10 = 8000zł serwis 2000zł rocznie i wymiana taśm 2 razy na 10 lat po 5000zł = 11tyś rocznie
- podcinacz 11tyś : 10 lat = 1100zł na rok (noże itp. 300zł/rok)= 1400zł
- opryskiwacz 37000zł/8 lat = 4625 + koszty roczne 200zł = 4825
- rozdrabniacz 7000/10lat = 700zł, noże 200 = 900zł/rok
- kosiarka 30000/10 lat = 3000 + 200 noże = 3200 / rok
- belka herbicydowa 4500zł, 450zł/rok
- 2000zł na rok na dysze, oleje i inne duperele
= SUMUJĄĆ KOSZTY MASZYN = 23775
Przyczepy są nam tak rzadko potrzebne, że wynajmujemy je od zaprzyjaźnionego rolnika za 200zł/ sztukę/tydzień. = 400zł.
A, teraz policzmy koszt założenia plantacji
- Odchwaszczanie 10*150zł=1500zł
- orka 10 * 500zł = 5000
- obornik 40 ton po 150zł *10 ha = 1500zł
- orka 10 * 500zł = 5000
- sadzenie 3 osoby + ciągnik, 3*120*5dni=1800zł+paliwo na 5 dni 1100zł = 2900zł
Czyli przygotowanie pola +sadzenie = 14900zł/10lat=1490/rok
Koszt sadzonek 5000szt*1zł=5000zł*10 ha = 50000zł/10lat = 5000zł/rok
= KOSZT ZAŁOŻENIA PLANTACJI W PRZELICZENIU NA ROK = 6490 ZŁ

Koszt utrzymania plantacji(w jednym roku) (same koszty pracy bez paliwa i środków produkcji):
- Przecinanie 8000zł rocznie
- Koszenie 4 razy w roku 1200zł
- pryskanie 12 zabiegów – 2400zł
- Nawożenie 200zł
Materiały:
- opryski = 2000zł/ha * 10 = 20.000
- nawozy – 900zł/ha * 10 = 9.000

= SUMA KOSZTÓW PRACY I MATERIAŁÓW = 11800 + 29000 = 40800 CO ROKU
= KOSZT AMORTYZACJI SPRZĘTU I ZAŁOŻENIA PLANTACJI = 23775+6490=30265ZŁ COROCZNIE

Paliwo w sezonie 5500zł (coś mało wyszło, bo mi idzie więcej)

Sumujemy: Koszty pracy i materiałów 40.800 + Amortyzacja 30.265 + paliwo 5.500 = 76.565 zł / 10 ha = 7.656,50 kosztów rocznie/ha

A, teraz przychody:
6000kg średnia z sezonu, może i ktoś zbiera więcej, ale często i sporo mniej.
7.656,50 / 6000 = 1,28 netto jest to absolutne minimum i pokrycie kosztów przy założeniu posiadania plantacji 12 lat (pierwsze dwa lata nie mamy zbiorów, więc praktycznie nie bierzemy pod uwagę, koszty też nie są duże)

Biorąc Pod uwagę koszty zakupu pola, ryzyka związanego z kataklizmami, kasowania plantacji to myślę, że cena poniżej 2 zł jest ceną poniżej pasa.

Może ktoś pokusi się o napisanie swoich wyliczeń, może dla innych upraw, np. dla maliny, z chęcią poczytam.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103581 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 10:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
Bardzo dobra analiza, gratuluję.Na pewno trafią się tacy co wszystko wiedzą lepij i poddadzą krytyce jakieś szczegóły.Nie powinieneś się tym przejmować i odpowiadać takim gościom.
W całej kalkulacji-odnośnie ceny minimalnej- nie bierzesz pod uwagę kilku czynników które są w każdej naszej uprawie sadowniczej.
Po pierwsze większość sadowników w ogóle nie liczy kosztów i jeśli cena jest powyżej kosztów zbiorów to wypycha go aby się go pozbyć "no bo przecie zmarnować się nie może".Mnie taka postawa strasznie irytuje, ale tyle mego co się powkurzam.Ja gdy cena sprzedaży śliwek czy czereśni jest poniżej pewnego pułapu(zależy od kosztów w danym roku) , po prostu nie zbieram.I tak miałem kiedyś z Hermanem , czy Buttnerą , że o jabłku przemysłowym nie wspomnę.A druga rzecz to dla bardzo wielu gospodarstw taka np porzeczka to jakby extra dochód, dodatkowy pieniądz do innych gatunków sadowniczych czy rolnictwa.I Ci najczęściej świadomie w ogóle nie biorą pod uwagę większości podanych przez Ciebie kosztów.W moim przypadku taka sytuacja jest z czereśnią, która to dla wielu osób jest extra dochodem.I kilka dni temu gdy eksport płacił za Buttnerę 4zł , przy mnie , Białorusin płacił dostawcom po 2,5zł.
Natomiast ciekawa byłaby odpowiedź KUPS na Twe wyliczenia , ale tej się raczej nie doczekamy.Bo jak wiadomo przetwórcy mają nas sadowników ...w ---------------------

Pozdrawiam,Krzyś.

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 10:46]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103584 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 11:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec
jeśli bym miał wybierać uprawę pszenicy i uprawę porzeczki czarnej po 1,5 zł/kg zdecydowanie wybrał bym porzeczkę

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 12:54] przez Moderatora

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103586 (odpowiedź na #103584) ] wto, 09 lipiec 2013 12:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Może jakieś konkrety? Proszę nie pisać pustych postów. A, po 1,10zł+Vat jak było wczoraj też pasuje?

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103593 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 13:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
michal009 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 12:02

Może jakieś konkrety? Proszę nie pisać pustych postów. A, po 1,10zł+Vat jak było wczoraj też pasuje?

Takim gościom na pewno pasuje...Obecna sytuacja jest po prostu irracjonalna ,nie ma zwyczajnie konkretnych argumentów które były by przesłanką do poniżania ludzi którzy aby wyprodukować surowiec bardzo ciężko pracują i ponoszą duże koszta .Z niecierpliwością czekam na stanowisko jakie przyjmie KUPS w tej sprawie.Dobrze byłoby żeby ta organizacja branżowa wypowiadała się częściej...i ceniąc surowiec czekam na argumenty które miały by jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rolling Eyes

PS. Ogólnie branża przetwórcza twierdzi że jest brak porozumienia z producentami i jest to " całe zło" .Zadałbym inne pytanie jak budować jakiekolwiek pozytywne relacje jak wyraźnie widoczne jest lekceważenie potencjalnego partnera handlowego Rolling Eyes
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103598 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 14:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sony87 jest aktualnie niedostępny sony87
Zaawansowany
Twoje wyliczenia mogą być w jakimś tam stopniu miarodajne, ale co z tego wynika ?
odpowiedź jest prosta: NIC, wyliczyłeś tylko średnią cenę jaka powinna być (Twoim zdaniem) żeby pokryła koszt produkcji.
po 1. (przede wszystkim) Twoje wyliczenia są na pierwszy rzut oka bardzo dokładne, ale jakby się zastanowić to bezużyteczne, bo nie możliwe jest wyliczenie takiej ceny na okres iluś tam lat. Ciężko jest policzyć koszty produkcji nawet na jeden sezon a gdzie mowa o 12 latach (zmienne koszty paliw, nawozów, oprysków,pracy, maszyn czyli wszystkiego niemal co wziąłeś pod uwagęe).
2. nie ma chyba takiej uprawy, która by gwarantowała w pełnym tego słowa znaczeniu zwrot kosztów produkcji. W każdym biznesie trzeba mieć szczęście oraz umieć obniżać koszty (produkować taniej) a sprzedawać drożej niż inni
3. w jednym roku cena np 5 zł przy wysokich plonach potrafi ustawić plantatora na kilka sezonów ( w takim wypadku nie plantatora a raczej "szczęściarza" wypadało by powiedzieć)
4. jak wielokrotnie pisałem większość ludzi ma bardzo krótką pamięć i pamięta tylko to co dobre (lata tłuste) a o latach "chudych" się szybko zapomina
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103599 (odpowiedź na #103593) ] wto, 09 lipiec 2013 14:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcin1980 jest aktualnie niedostępny marcin1980
Początkujący
Ahoj rolnicy;)
Przed chwila zadzwonił do mnie ..... gościu ze skupu i mowi że porzeczka już idzie. Pytam po ile... 1,2. Stwierdziłem że ptaki będą miały wyżerką u mnie;). A może jednak będziesz kombajnował. W tej cenie nie. Zobaczymy może coś podskoczy. Dla mnie koszty opłacalnośći to 1,8. Pozdrawiam
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103601 (odpowiedź na #103598) ] wto, 09 lipiec 2013 14:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
sony87 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 02:38

Twoje wyliczenia mogą być w jakimś tam stopniu miarodajne, ale co z tego wynika ?
odpowiedź jest prosta: NIC, wyliczyłeś tylko średnią cenę jaka powinna być (Twoim zdaniem) żeby pokryła koszt produkcji.
po 1. (przede wszystkim) Twoje wyliczenia są na pierwszy rzut oka bardzo dokładne, ale jakby się zastanowić to bezużyteczne, bo nie możliwe jest wyliczenie takiej ceny na okres iluś tam lat. Ciężko jest policzyć koszty produkcji nawet na jeden sezon a gdzie mowa o 12 latach (zmienne koszty paliw, nawozów, oprysków,pracy, maszyn czyli wszystkiego niemal co wziąłeś pod uwagęe).
2. nie ma chyba takiej uprawy, która by gwarantowała w pełnym tego słowa znaczeniu zwrot kosztów produkcji. W każdym biznesie trzeba mieć szczęście oraz umieć obniżać koszty (produkować taniej) a sprzedawać drożej niż inni
3. w jednym roku cena np 5 zł przy wysokich plonach potrafi ustawić plantatora na kilka sezonów ( w takim wypadku nie plantatora a raczej "szczęściarza" wypadało by powiedzieć)
4. jak wielokrotnie pisałem większość ludzi ma bardzo krótką pamięć i pamięta tylko to co dobre (lata tłuste) a o latach "chudych" się szybko zapomina

Kolego, cena porzeczki jest podana na dzień dzisiejszy i cena kosztów jest brana na dzień dzisiejszy.

Może i nie ma uprawy gwarantującej na 100% pokrycie kosztów i pewny zysk, ale mało jest też upraw tak nie pewnych jak porzeczka.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103609 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 15:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Jak już mówimy o chudych latach to te gorsze sezony muszą przynajmniej zwracać koszty tej całej zabawy Smile.Jeżeli te koszta przewyższają cenę uzyskaną za surowiec to "o co kaman" ,bo ja nie wiem... Rolling Eyes .Dyskusja o tych 5 magicznych zł. jest jakim jednym wielkim nieporozumieniem...jak jest taka stawka za towar to zazwyczaj tego towaru po prostu nie ma .Wygrywają wówczas jakieś jednostki w skali kraju Smile Wygląda to wtedy jak skreślanie Multilotka .

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 16:14]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103619 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 18:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Nie piszę że po 1,5 porzeczka się super opłaca ale wkurza mnie to jak ktoś biadoli i wciska ciemnotę że po tej cenie nie opłaca wychodzić mu się w pole aby zebrać plon.
Twoja kalkulacja oparta jest na amortyzacji od nowych maszyn, tak jakbyś miał rozpoczynać uprawę od zera na nowym sprzęcie, może i słusznie ale w tedy wyszło by że Polski sadownik, rolnik dokłada do każdej produkcji od jabłek aż po produkcję zbóż.

A co do kalkulacji można kupić kombajn
- nie za 80 tys tylko za 50 tys
- ciągnik nie za 115 tys tylko 80 tys
- opryskiwacz ni 37 tyś tylko 15 tys
- rozdrabniacz nie za 7 tylko 5 itd.

- inne koszty też są lekko zawyżone

można jeszcze dołożyć do twojej kalkulacji szkolenia 10 tys/rocznie, wyjazdy biznesowe, koszty reprezentacyjne, płace dla prezesa itd i w tedy koszty produkcji porzeczek będą wynosiły 4 zł

nie mniej jednak uważam aby żyć na godziwym poziomie z uprawy porzeczki i aby produkcja rozwijała się cena powinna być minimum na poziomie 2,5 - 3 zł /kg
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103620 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 18:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piotrekrojewski jest aktualnie niedostępny piotrekrojewski
Zaawansowany
wypad na dziweczki żeby sie lepiej pracowało 3000zł na rok itd itp. Pozdrawiam
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103621 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
poza tym ten sprzet mozna wykorzystac równiez do uprawy 10ha jabłoni. Bez obrazy kalkulacja o kant dupy potłuc. Jak sie az tk bardzo nie oplaca to moze ktos ma ziemie z sadem do sprzedania???Smile
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103623 (odpowiedź na #103621) ] wto, 09 lipiec 2013 19:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Boshy jest aktualnie niedostępny Boshy
Nowy
racja, ale mając 10h porzeczki i powiedzmy 10h czegos innego, to w 90% przypadków masz 2 ciągniki + dodatkowy sprzet.

co bardzo ważne, w tych wyliczeniach nie ma np. kosztów transportu do chłodni(które w moim przypadku są bardzo duże - odległość), kosztów samych zbiorów(też niemałych), siewnika do nawozów, opryskiwacza polowego(klasycznego do belki herbicydowej) ubezpieczeń i wielu dodatkowych, trudnych do oszacowania kosztów, np żeby przygotować pole do nasadzeń, trzeba w praktyce na 2 lata wyłączyć je z dochodowej uprawy, czego skutkiem jest pierwszy plon dopiero nie po 2, ale po 4-5 latach.

u siebie śledzę koszty, i wychodzą trochę wyższe niż w tym wyliczeniu. Dodając powiedzmy śrenią krajową jako zarobek dla rolnika wychodzi mi ok 2.7-2.9 zł, może to przez to że dbam o plantację(mam 20h tisela w różnym wieku), lub być może jestem niegospodarny, co jest mało prawdopodobne bo nie grzeszę rozrzutnością.

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 20:02]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103626 (odpowiedź na #103621) ] wto, 09 lipiec 2013 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
hubertkorki jest aktualnie niedostępny hubertkorki
Zaawansowany
piotrekrojewski napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 06:51

poza tym ten sprzet mozna wykorzystac równiez do uprawy 10ha jabłoni. Bez obrazy kalkulacja o kant dupy potłuc. Jak sie az tk bardzo nie oplaca to moze ktos ma ziemie z sadem do sprzedania???Smile

to zazdroszczę Ci umiejętności organizacji gospodarstwa jak jednym ciągnikiem i opryskiwaczem ogarniasz 20 ha w tym 10 jabłoni bo przy rwaniu trzeba się dobrze sprężać żeby 2 ciągnikami podmieniać wózki ze skrzyniami nie mówiąc o opryskaniu 10ha jednym zestawem przy tegorocznych anomaliach i wstrzelaniu sie w odpowiednie warunki plus w międzyczasie jeszcze porzeczkę.Nauczmy się szanować siebie i swoich kolegów.
Chociaż ja bym dodał tu jeszcze przynajmniej amortyzacje zakupu ziemi nie mówiąc o innych ,,drobnych" dodatkach Razz
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103649 (odpowiedź na #103626) ] wto, 09 lipiec 2013 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
hubertkorki napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 07:31

piotrekrojewski napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 06:51

to zazdroszczę Ci umiejętności organizacji gospodarstwa jak jednym ciągnikiem i opryskiwaczem ogarniasz 20 ha w tym 10 jabłoni bo przy rwaniu trzeba się dobrze sprężać żeby 2 ciągnikami podmieniać wózki ze skrzyniami nie mówiąc o opryskaniu 10ha jednym zestawem przy tegorocznych anomaliach i wstrzelaniu sie w odpowiednie warunki plus w międzyczasie jeszcze porzeczkę.Nauczmy się szanować siebie i swoich kolegów.
Chociaż ja bym dodał tu jeszcze przynajmniej amortyzacje zakupu ziemi nie mówiąc o innych ,,drobnych" dodatkach Razz

Skoro tak to się wszystko nie opłaca to dlaczego u mnie na wsi najbogatszy jest sadownik który zajmuje się uprawą jabłek a pozostali "bogacze" to plantatorzy porzeczek. Stać ich kupić nowy ciągnik, nowy samochód.
Razz
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103650 (odpowiedź na #103649) ] wto, 09 lipiec 2013 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
no i wyjaśniło się skąd wzięła się twoja zawiść Smile
i to pewnie ci bogacze sąsiedzi mówią tobie że opłaca się produkować za 0,10 zł?

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 21:28]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103651 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
TOMIK1 ,przestań zazdrościć i nie męcz dupy .Nie zazdrość tylko weż się do roboty, rusz głową a i ty będziesz bogaty.Nie przyszło ci do głowy że owi ,,bogacze,,to ludzie zaradni po prostu ,a ty jesteś ciapa co obwinia cały swiat za swoją nieudolność ?

[Uaktualnione dnia: wto, 09 lipiec 2013 21:31]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103652 (odpowiedź na #103649) ] wto, 09 lipiec 2013 21:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
TOMIK1 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 09:22

Skoro tak to się wszystko nie opłaca to dlaczego u mnie na wsi najbogatszy jest sadownik który zajmuje się uprawą jabłek a pozostali "bogacze" to plantatorzy porzeczek. Stać ich kupić nowy ciągnik, nowy samochód.
Razz

Jak oni śmieli zakupić nowe ciągniki i samochody? Przez to spada opłacalność produkcji owsa, bo koni coraz mniej. A chłop to musi robić na chleb, a nie na mechanizację gospodarstwa - prawda?
Evil or Very Mad
Ja porzeczki jeszcze nie młóciłem, ale pomimo niskich cen i tak postanowiłem kupić dzieciom po dwie gałki lodów (choć może to niektórym wydać się ekstrawagancją)- zaszalałem, bo miny ich były bezcenne Laughing .
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103654 (odpowiedź na #103651) ] wto, 09 lipiec 2013 21:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Daron napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 09:28

TOMIK1 ,przestań zazdrościć i nie męcz dupy .Nie zazdrość tylko weż się do roboty, rusz głową a i ty będziesz bogaty.Nie przyszło ci do głowy że owi ,,bogacze,,to ludzie zaradni po prostu ,a ty jesteś ciapa co obwinia cały swiat za swoją nieudolność ?

Daron dyskutujemy o opłacalności produkcji, a ty z cipami i dupami wyskakujesz. Głodnemu chleb na myśli.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103655 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 21:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
napisałem ,,ciapa,, a nie ,,cipa,, To ty widzę masz ,,kudłate,,skojarzenia Laughing Laughing Laughing
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103657 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
alig212 jest aktualnie niedostępny alig212
Zaawansowany
TOMIK1 głodny głodnemu zawsze wypomni Smile)
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103666 (odpowiedź na #103565) ] wto, 09 lipiec 2013 23:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysiek95 jest aktualnie niedostępny krzysiek95
Początkujący
Jak by chciał tak wszystko liczyć to by wyszło na to że nic by sie nie opłacało lepiej siedzieć z założonymi rękami i nic nie robić ?? A od czego są też fundusze unijne, dopłaty to tez w pewnym sensie daje jakieś pieniądze tylko trzeba umieć z tego korzystać.A cena jaka w tym roku jest wiadomo nie zachwyca ale trafi sie czasem na lepszą cene i tez można troche zarobić.Ciągnik mam kombajn mam i inne maszyny tez więc tylko teraz licze koszty nawożenia oprysków i paliwo reszta mnie nie obchodzi i wtedy koszty są sporo mniejsze. "Nie róbmy nic nie będzie nic "
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103672 (odpowiedź na #103565) ] śro, 10 lipiec 2013 02:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sarman jest aktualnie niedostępny sarman
Nowy
poza tym w kosztach nie uwzględnione są anomalie pogodowe, a przy na te 10 lat porzeczki z jeden rok się może zdażyć gradobicie, lub przymrozek późną wiosną i kwiat poleci i tyle ze zbioru w danym roku. Więc może i wyliczenia troche na wyrost, ale wielu czynników nie uwzględniają.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103684 (odpowiedź na #103672) ] śro, 10 lipiec 2013 09:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
TOMIK1 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 06:33

Nie piszę że po 1,5 porzeczka się super opłaca ale wkurza mnie to jak ktoś biadoli i wciska ciemnotę że po tej cenie nie opłaca wychodzić mu się w pole aby zebrać plon.
Twoja kalkulacja oparta jest na amortyzacji od nowych maszyn, tak jakbyś miał rozpoczynać uprawę od zera na nowym sprzęcie, może i słusznie ale w tedy wyszło by że Polski sadownik, rolnik dokłada do każdej produkcji od jabłek aż po produkcję zbóż.

można jeszcze dołożyć do twojej kalkulacji szkolenia 10 tys/rocznie, wyjazdy biznesowe, koszty reprezentacyjne, płace dla prezesa itd i w tedy koszty produkcji porzeczek będą wynosiły 4 zł

nie mniej jednak uważam aby żyć na godziwym poziomie z uprawy porzeczki i aby produkcja rozwijała się cena powinna być minimum na poziomie 2,5 - 3 zł /kg

Może nie dla Prezesa, ale ta jakaś płaca dla właściciela plantacji by się przydała. Smile Żeby miał żyć za co przez tą zimę. Smile
Zawsze możesz zrobić swoją kalkulację i przedstawić swoje wyliczenia, zamiast zazdrościć innym we wsi.
To w końcu zawyżyłem koszty, jak napisałem, ze 2 zł to powinno absolutne minimum, czy nie? Moje 2 zł Ci się nie podoba i tylko negujesz, a Ty piszesz że 2,5-3zł? Shocked

Boshy napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 07:14

racja, ale mając 10h porzeczki i powiedzmy 10h czegos innego, to w 90% przypadków masz 2 ciągniki + dodatkowy sprzet.

co bardzo ważne, w tych wyliczeniach nie ma np. kosztów transportu do chłodni(które w moim przypadku są bardzo duże - odległość), kosztów samych zbiorów(też niemałych), siewnika do nawozów, opryskiwacza polowego(klasycznego do belki herbicydowej) ubezpieczeń i wielu dodatkowych, trudnych do oszacowania kosztów, np żeby przygotować pole do nasadzeń, trzeba w praktyce na 2 lata wyłączyć je z dochodowej uprawy, czego skutkiem jest pierwszy plon dopiero nie po 2, ale po 4-5 latach.

u siebie śledzę koszty, i wychodzą trochę wyższe niż w tym wyliczeniu. Dodając powiedzmy śrenią krajową jako zarobek dla rolnika wychodzi mi ok 2.7-2.9 zł, może to przez to że dbam o plantację(mam 20h tisela w różnym wieku), lub być może jestem niegospodarny, co jest mało prawdopodobne bo nie grzeszę rozrzutnością.

Pełna racja, większość mówiąc koszty widzi tylko koszty materiałów, czyli opryski, nawozy, czasami paliwo, a nie widzi całej reszty co się zużywa. Nie liczą też jako koszt pola które zostało wyłączone na 2 lata z innej uprawy.

krzysiek95 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 11:36

Jak by chciał tak wszystko liczyć to by wyszło na to że nic by sie nie opłacało lepiej siedzieć z założonymi rękami i nic nie robić ?? A od czego są też fundusze unijne, dopłaty to tez w pewnym sensie daje jakieś pieniądze tylko trzeba umieć z tego korzystać.A cena jaka w tym roku jest wiadomo nie zachwyca ale trafi sie czasem na lepszą cene i tez można troche zarobić.Ciągnik mam kombajn mam i inne maszyny tez więc tylko teraz licze koszty nawożenia oprysków i paliwo reszta mnie nie obchodzi i wtedy koszty są sporo mniejsze. "Nie róbmy nic nie będzie nic "

Jak już masz i ciągnik i kombajn to jak je kupiłeś. Bo coś Ci z tego wszystkiego zostało, więc cena była na przyzwoitym poziomie. A, to co się dzieje w tym i w tamtym roku jest mocno poniżej jakichkolwiek kosztów.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103686 (odpowiedź na #103684) ] śro, 10 lipiec 2013 10:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
michal009 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 09:29

TOMIK1 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 06:33

Może nie dla Prezesa, ale ta jakaś płaca dla właściciela plantacji by się przydała. Smile Żeby miał żyć za co przez tą zimę. Smile
Zawsze możesz zrobić swoją kalkulację i przedstawić swoje wyliczenia, zamiast zazdrościć innym we wsi.
To w końcu zawyżyłem koszty, jak napisałem, ze 2 zł to powinno absolutne minimum, czy nie? Moje 2 zł Ci się nie podoba i tylko negujesz, a Ty piszesz że 2,5-3zł? Shocked

Boshy napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 07:14

Pełna racja, większość mówiąc koszty widzi tylko koszty materiałów, czyli opryski, nawozy, czasami paliwo, a nie widzi całej reszty co się zużywa. Nie liczą też jako koszt pola które zostało wyłączone na 2 lata z innej uprawy.

krzysiek95 napisał(a) dnia wto, 09 lipiec 2013 11:36

Jak już masz i ciągnik i kombajn to jak je kupiłeś. Bo coś Ci z tego wszystkiego zostało, więc cena była na przyzwoitym poziomie. A, to co się dzieje w tym i w tamtym roku jest mocno poniżej jakichkolwiek kosztów.

Najłatwiej usiąść i wszystkich skrytykować, jak ci się nie opłaca porzeczka zajmij się innym biznesem. Mnie opłaca się po 1,5 a jak jest droższa to jeszcze lepiej . Nie wciskaj ciemnoty ludziom, chcesz aby już ludzie więcej nie sadzili to w tedy ty będziesz miał lepszą cenę

[Uaktualnione dnia: śro, 10 lipiec 2013 10:29]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103687 (odpowiedź na #103686) ] śro, 10 lipiec 2013 10:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
przecież z twoich wiadomości wynika że nawet nie masz porzeczki, kilka razy wspomniałeś tylko o sąsiadach, którym opłaca się produkować nierealnie tanio.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103688 (odpowiedź na #103686) ] śro, 10 lipiec 2013 10:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 10:25

Najłatwiej usiąść i wszystkich skrytykować, jak ci się nie opłaca porzeczka zajmij się innym biznesem. Mnie opłaca się po 1,5 a jak jest droższa to jeszcze lepiej . Nie wciskaj ciemnoty ludziom, chcesz aby już ludzie więcej nie sadzili to w tedy ty będziesz miał lepszą cenę

Nikogo nie krytykuje, a staram się przedstawić argumenty. Może dla przykładu podał byś swoją analizę, a my z chęcią się zapoznamy. Smile

Co do nasadzeń to każdego indywidualna sprawa i służę wiedzą jak tylko mogę. Aktualnie pomagam znajomym, wymieniamy się informacjami, oraz udzielałem info na wiosnę odnośnie praktycznych aspektów zakładania plantacji, więc to nie ten aspekt.

Może w końcu odpowiesz jak to jest u Ciebie z tymi kosztami i ceną?

P.S. Ile kolega ma porzeczki i jak długo? Jeśli to nie tajemnica.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103689 (odpowiedź na #103688) ] śro, 10 lipiec 2013 10:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
michal009 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 10:42

TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 10:25

Nikogo nie krytykuje, a staram się przedstawić argumenty. Może dla przykładu podał byś swoją analizę, a my z chęcią się zapoznamy. Smile

Co do nasadzeń to każdego indywidualna sprawa i służę wiedzą jak tylko mogę. Aktualnie pomagam znajomym, wymieniamy się informacjami, oraz udzielałem info na wiosnę odnośnie praktycznych aspektów zakładania plantacji, więc to nie ten aspekt.

Może w końcu odpowiesz jak to jest u Ciebie z tymi kosztami i ceną?

P.S. Ile kolega ma porzeczki i jak długo? Jeśli to nie tajemnica.

Nie będę robił szczegółowej kalkulacji (może zimą ). Po co ci będę udowadniał że ciągnik czy kombajn można kupić za niższą ceną niż podałeś, że opryskiwać to nie koniecznie 35tys tylko można kupić już od 10 tys zł itd. A po za tym po zamortyzowaniu 8 letniego opryskiwacz nie wyrzucasz go na złom
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103690 (odpowiedź na #103689) ] śro, 10 lipiec 2013 11:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
dlaczego sam nie masz porzeczki?
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103691 (odpowiedź na #103689) ] śro, 10 lipiec 2013 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 10:56

Nie będę robił szczegółowej kalkulacji (może zimą ). Po co ci będę udowadniał że ciągnik czy kombajn można kupić za niższą ceną niż podałeś, że opryskiwać to nie koniecznie 35tys tylko można kupić już od 10 tys zł itd. A po za tym po zamortyzowaniu 8 letniego opryskiwacz nie wyrzucasz go na złom

Można, tylko weź też pod uwagę, wahania cen sprzętu, że nie zawsze masz możliwość dostania dofinansowania zakupu sprzętu, zmienność plonowania spowodowana wiekiem krzaków itd itp. Moja kalkulacja miała zobrazować rząd wielkości a nie bawić się we wróżkę, matematyka i finansistę (może jeszcze weźmiesz pod uwagę koszt odsetek od lokaty, gdybyś sprzedał pole i wsadził kasę na lokatę).

Ciągnik można kupić taniej, jak i inne maszyny. Ja mam C-330M z 1990r i jedyne co mogę o nim powiedzieć po 14-tu latach pracy to mam problem z rękami. Poza tym, wiem, że jak kupię porządną maszynę (rozdrabniacz, czy opryskiwacz) to nie będę żałował nie przemyślanej konstrukcji, czy że oszczędzając kupiłem maszynę o słabej i awaryjnej konstrukcji.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103694 (odpowiedź na #103565) ] śro, 10 lipiec 2013 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
nadal nie widze ofert sprzedaży ziemi od tych biadolących "sołtysów"
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103695 (odpowiedź na #103565) ] śro, 10 lipiec 2013 12:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ja jakoś jednym ciągnikiem 10 ha obrobie bez problemu widocznie ci co potrzebuja do tego 3-ech ciągników to jakies niedorajdy i brak organizacji tu widze
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103696 (odpowiedź na #103695) ] śro, 10 lipiec 2013 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
@piotrekrojewski - jeśli masz coś do napisani na temat opłacalności uprawy porzeczki to proszę bardzo. Jeśli nie to nie zaśmiecaj forum. Może jeszcze pochwalisz się ile to masz porzeczki?

Dyskutujemy tu aby pokazać przetwórniom jakie mogą być skutki traktowania nas plantatorów, tak jak w ubiegłym roku, czy w tym.

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103698 (odpowiedź na #103691) ] śro, 10 lipiec 2013 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
michal009 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 11:08

TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 10:56

Można, tylko weź też pod uwagę, wahania cen sprzętu, że nie zawsze masz możliwość dostania dofinansowania zakupu sprzętu, zmienność plonowania spowodowana wiekiem krzaków itd itp. Moja kalkulacja miała zobrazować rząd wielkości a nie bawić się we wróżkę, matematyka i finansistę (może jeszcze weźmiesz pod uwagę koszt odsetek od lokaty, gdybyś sprzedał pole i wsadził kasę na lokatę).

Ciągnik można kupić taniej, jak i inne maszyny. Ja mam C-330M z 1990r i jedyne co mogę o nim powiedzieć po 14-tu latach pracy to mam problem z rękami. Poza tym, wiem, że jak kupię porządną maszynę (rozdrabniacz, czy opryskiwacz) to nie będę żałował nie przemyślanej konstrukcji, czy że oszczędzając kupiłem maszynę o słabej i awaryjnej konstrukcji.

A wyobrażasz sobie co by było gdy porzeczka kosztowała 5 zł przez kolejna 5 lat. Gwarantuję ci ze w ciągu kilku lat wszystkie pola w Polsce obsadzone były by porzeczką, nawet kawałka łąki by nie pozostawili
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103702 (odpowiedź na #103698) ] śro, 10 lipiec 2013 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 12:39

A wyobrażasz sobie co by było gdy porzeczka kosztowała 5 zł przez kolejna 5 lat. Gwarantuję ci ze w ciągu kilku lat wszystkie pola w Polsce obsadzone były by porzeczką, nawet kawałka łąki by nie pozostawili

A, gdzie ja piszę o cenie 5zł??? Shocked

Ja piszę o cenie przyziemnej przynajmniej 2zł, pokrywało by przynajmniej koszty i dawało by jakąś motywację do uprawy. Ale to co jest teraz-1,10zł, gdy nie ma urodzaju, a na skupach zaczyna się towar kończyć to jest czysta kpina.
Oczywiście najlepsza była by cena o której wypowiada się na swoich stronach KSPCP.

Tak z Ciekawości zapytam, ile masz porzeczki?

[Uaktualnione dnia: śro, 10 lipiec 2013 12:46]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103712 (odpowiedź na #103702) ] śro, 10 lipiec 2013 13:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
michal009 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 12:43

TOMIK1 napisał(a) dnia śro, 10 lipiec 2013 12:39

A, gdzie ja piszę o cenie 5zł??? Shocked

Ja piszę o cenie przyziemnej przynajmniej 2zł, pokrywało by przynajmniej koszty i dawało by jakąś motywację do uprawy. Ale to co jest teraz-1,10zł, gdy nie ma urodzaju, a na skupach zaczyna się towar kończyć to jest czysta kpina.
Oczywiście najlepsza była by cena o której wypowiada się na swoich stronach KSPCP.

Tak z Ciekawości zapytam, ile masz porzeczki?

Ja podaję przykład 5zł. ... Myślę że troszkę nie czytasz ze zrozumieniem od samego początku.

uprawiam 1ha czerwonej i 1 ha czarnej
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103735 (odpowiedź na #103712) ] śro, 10 lipiec 2013 16:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
hm... 1h to raczej hobby.
wykazujesz się niemałą arogancją zabierając głos w sprawach o których nie masz pojęcia, teoria to za mało.

[Uaktualnione dnia: śro, 10 lipiec 2013 16:46]

Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103738 (odpowiedź na #103565) ] śro, 10 lipiec 2013 17:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kosin jest aktualnie niedostępny kosin
Stały bywalec
Koledzy każdy tu mówi część prawdy. Ale głównie chodzi o opłacalność produkcji. A w ogóle w Polsce tak jest - bo jeśli coś płaci to są potem tego całe łany pól. Weźcie pod uwagę truskawki. Ale powolutku i cena ich ustaje - wiecznie kokosów nie będzie. Mi się wydaje że i porzeczka zapłaci jak nie za rok to za kilka lat. Co było z wiśniami? Ludzie kupowali co roku nowe samochody i ciągniki a teraz pół jest z tego powyrywanych i nadal cena się nie odbiła z dna. No może w tym roku chociaż na wakacje się odłoży pomijając koszty produkcji.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103742 (odpowiedź na #103565) ] śro, 10 lipiec 2013 18:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldus jest aktualnie niedostępny waldus
Maniak
Nie chce polemizować z wyliczeniami ale należy bezwzględnie te koszty podzielic przez dwa ponieważ 50% do tego dołożyła unia z PROW!!! Tak że cena na dzien dzisiejszy pokrywa koszty produkcji........
A może lepiej iść za 1200zł/m do pracy.
Chyba pare lat temu porzeczka była po 5zł a tego te wyliczenia nie brały pod uwagę.
Odp: Koszty i cena porzeczki czarnej [wiadomość #103753 (odpowiedź na #103742) ] śro, 10 lipiec 2013 20:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
ogro11 jest aktualnie niedostępny ogro11
Nowy
skoro 50% dostałeś to jedteś młody i ...... a jeśli już to nin.płaca 1600zł a dla 50% to 1280zł. skoro z ciebie taki bystrzak w obliczeniach to wiesz skąd
Poprzedni wątek:Ceny malin - 2013 r.
Następny wątek:Ceny borówki wysokiej 2013 r.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]