użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców jagodowych » Prognoza cen jagodowych na 2013 r.  (2) 2 Głosów
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99878 (odpowiedź na #96446) ] nie, 26 maj 2013 20:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
milimetr jest aktualnie niedostępny milimetr
Zaawansowany
Okolice Radzanowa, Mazowieckie.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99955 (odpowiedź na #96446) ] pon, 27 maj 2013 16:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
John25 jest aktualnie niedostępny John25
Początkujący
Dokładnie. Nie piszmy po ile będzie porzeczka bo takie wróżenie raczej słabo nam wychodzi najlepszym przykładem jest właśnie zeszły rok Laughing , lepiej wymieniać się informacjami ile ogólnie towaru zostało jeszcze na krzakach po ostrej zimie i gradobiciu ja oceniam ilość towaru na 4- (tak jak kolega wyżej pisał w skali szkolnej) Laughing Mnie jak narazie dzięki Bogu ominęły gradobicia ale do lipca jeszcze daleko więc wiele może się zdarzyć Crying or Very Sad Crying or Very Sad Crying or Very Sad
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100017 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 08:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Skoro nie marzycie o dobrej cenie na porzeczki to napiszcie co was zachęca do jechania w pole,ponoszenia kosztów wyprodukowania tych porzeczek?Bo jeżeli na końcu dostaniecie mniej pieniędzy niż żeście wydali to ja w tym wszystkim nie widzę żadnego sensu.
Pozdrawiam.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100019 (odpowiedź na #100017) ] wto, 28 maj 2013 08:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
Racja Kazimierz.

Jeżeli w tym roku cena będzie 1,50 zł i w przyszłym, to za dwa lata będzie masowe kasowanie porzeczki.
Ludzie przecież koszty produkcji porzeczki nie są małe. W pierwszym roku same koszty, w drugim podobnie, w trzecim wychodzi na zero, zysk jakiś może być dopiero w 4 roku po posadzeniu. Paliwo, opryski, poświęcony czas to wszystko kosztuje. Porzeczka jest 3 razy bardziej pracochłonna od np. pszenicy.

Jeżeli przetwórnie nie będą prowadziły rozsądnej polityki cenowej/kontraktacyjnej to trzeba się mocno zastanowić na uprawą porzeczki, ponieważ cechuje się ona dużym ryzykiem jakiegokolwiek zysku i dużą niewiadomą.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100022 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 09:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
Kazimierz , oczywiście że każdy liczy na dobrą cenę ,ale podawanie na forum jakichś cyfr nie ma sensu .Nie zaczarujemy rzeczywistości.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100026 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 09:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawel16 jest aktualnie niedostępny pawel16
Początkujący
witam . 1,50 zł to zła cena ??? to jest dobra cena w tym roku jest porzeczki u nas opór . ale rzeczywiscie lepiej 3 zł lub 5 zł no nie ? jakie masz koszty w porzeczce ? zasadz sad to bedziesz miał koszty dopiero ... pozdro
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100031 (odpowiedź na #100026) ] wto, 28 maj 2013 10:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
pawel16 napisał(a) dnia wto, 28 maj 2013 09:59

witam . 1,50 zł to zła cena ??? to jest dobra cena w tym roku jest porzeczki u nas opór . ale rzeczywiscie lepiej 3 zł lub 5 zł no nie ? jakie masz koszty w porzeczce ? zasadz sad to bedziesz miał koszty dopiero ... pozdro

Bądź kreatywny i idź dalej - sprzedaj po 1,1zł bo Ci się urodziło. Skupowemu zanieś dobrą flaszkę, za to, że łaskawy był przyjąć Twój towar. A na plecach przyklej sobie łatkę "Kopnij mnie -Lubię to!"

U mnie starsze plantacje 2+ w porywach do 3, młodsze do 4 roku oceniam na 4. Czerwona na razie na 4+.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100032 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 10:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
@kamczat, ciekawy wniosek ale nie oszukujmy sie kto ma porzeczke ten wie ze po cenie 1,5 zł majac wlasny kombajn wychodzi sie na plus. Oczywiscie zakladamy ze nie ma gradu, przymrozkow majowych ani licznych przemarzniec. Jesli przy takim zalozeniu nie wychodzimy na plus w porzeczce od 2 roku wzwyz to cos robimy nie tak i warto sie zastanowic gdzie jest blad w uprawie. Taka jest prawda. Co innego porzeczka ponizej 1 zł. wtedy poniesione koszty i praca ktorej zgadzam sie jest sporo nie rekompensuja zyskow.

@pawel16, czy 1,5 zl to dobra cena? nie. zla cena? tez nie. po prostu taka srednia przy ktorej porzeczka jest oplacalna ale niewiarygodnych kokosow tez nie nabijemy, takie moje zdanie.

[Uaktualnione dnia: wto, 28 maj 2013 10:43]

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100033 (odpowiedź na #100026) ] wto, 28 maj 2013 10:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
@marluk - w porzeczce przymrozki majowe to norma(często są). Jak ich nie ma to jest dobrze. Ciekawe masz teorie. Może jakieś wyliczenia nam przedstawisz z poprzednich lat biorąc pod uwagę twoje zbiory, a nie zakładane 20 ton z jakiejś uprawy doświadczalnej.

To mnie właśnie dziwi, że ludzie za złotówkę "z pocałowaniem w rękę" by towar oddali.
A, gdzie koszty produkcji, koszty paliwa, koszty własnego czasu?
Jak mam oddać za 1 zł to wolę pszenicę zasiać. Przynajmniej wiem, że co roku nie będę stratny, a w porzeczce to loteria.

Kilka lat temu na jednym z wykładów na uniwersytecie (gdzieś o tym czytałem) były wyliczenia co do kosztów uprawy porzeczki i wyszło aby uprawa była opłacalna to porzeczka powinna być przynajmniej po 2,20zł. A, przez te klika lat koszty nie zmalały.

Pozdrawiam hobbystów. Very Happy

[Uaktualnione dnia: wto, 28 maj 2013 10:48]

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100035 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 10:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
michal009, przesadzasz. 2,2zl jak ktos by mi dal gwarancje na 10 lat to obsadzilbym cale pole porzeczka. no ale skoro tak mowisz i narazie nie zanosi sie na niskie ceny porzeczkito dlaczego nie siejesz pszenicy? no dlaczego? ceny duzo bardziej stabilne, zpotrzebowanie na pszenice bylo prawie zawsze. te koszty uprawy zawsze sa przesadzone i a nich zawsze wynika ze zadna uprawa sie nie oplaca. i pszenice moge ci taka kalkulacje zrobic ze cena oplacalnosci to 1000 Laughing policze amortyzacje pluga, napoje dla kombajnisty i inne duperele i nazbieram sobie. rolnictwo to nie firma, tu trzeba duzo pracy wlozyc zeby cos miec i madrze tym zarzadzac. popatrz cena oplacalnosci 2,2zł x 7t= ponad 14 tys. zł. Laughing wydajesz tyle?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100036 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 10:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
masz racje ze przymrozki majowe to norma ale rolnictwo to ogolnie hazard.. nic nie jest pewne. kazda uprawe moze zniszczyc kataklizm i o tym sie nie dyskutuje. z tym sie trzeba pogodzic. mowmy o rzeczach ktore zaleza od nas czyli nawozeniu uprawie ochronie a z tego twierdze ze koszt uprawy 1 kg porzeczki jest nizszy na pewno niz 2,2zł. oczywiscie dochodzi praca ale jej nie da sie przeliczac na pieniadze bo jest bezcenna. mozna tylko zastosowac duze przyblizenia.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100042 (odpowiedź na #100035) ] wto, 28 maj 2013 11:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
No właśnie i rolnictwo trzeba traktować jako firmę. Znajdź kogoś kto przyjdzie i za darmo podetnie Ci krzaki. A, może lubisz za darmo robić. Trzeba liczyć wszystko. Mam pszenicę i dlatego wiem co piszę. Amortyzację wszystkiego trzeba liczyć. Napoje dla kombajnisty odpadają, bo kombajn wynajmuję. Zarówno do porzeczki jak i do zboża. To w zeszłym roku miałeś 7 ton?

Tu masz koszty liczone parę ładnych lat temu: http://porzeczkomania.republika.pl/pl/koszty_uprawy.html

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100044 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 11:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Panowie... takie dywagacje to woda na młyn dla różnej maści posredników ,którzy też tu czytaja i wyciągają wnioski.Nie liczmy jeden drugiemu pieniędzy (jeszcze nie zarobionych) w kieszeniach.Naszym nadrzędnym celem jest uzyskać jak najlepsza cenę a nie gdybać gdzie jest cenowe dno. Jeszcze raz apeluję Koledzy o podawanie raczej stanu na krzakach a nie wirtualnych cyfr cen -których nikt nie zna.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100045 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 11:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
nie, nie mialem, mialem mniej. ale to tym bardziej smiac mi sie chce z ludzi co wkladaja takie pieniadze (14 tys. zł.) a maja mniej niz 7t. oczywiscie nadal pomijamy kleski zywiolowe. bo 3-4 tony mozna miec dajac 200kg nawozu i ze 3-4 opryski, od chwastu, grzybka i przeziernika, koszt 1000zł plus minus i jestes do przodu ponad 2000zł przy cenie 1zl. Jesli zle mowie to mnie popraw... trzeba znalezc zloty srodek. co z tego ze masz 15t/ha jak wlozyles w to 20 tys zł? nic Smile
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100046 (odpowiedź na #100045) ] wto, 28 maj 2013 11:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jak już do mnie pijesz to wyjaśnię Ci, że 14 tyś zł co roku nie wkładam. Jak się ma 3-4 tony (między 4 a 12 rokiem plonowania) to się porzeczkę kasuje. Co do ceny 1 zł i, że jesteś na tym 2000zł do przodu to tylko pogratulować.

A, policzyłeś koszt założenia plantacji, koszt zniszczenia jej i koszt uprawienia pola po jej zniszczeniu? A, to są też koszty uprawy porzeczki, które same się nie zrobią.

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100047 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 11:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
wlasnie koszt zalozenia i zniszczenia to glownie praca, bo pieniadze niewielkie a pracy na pieniadze nie przeliczysz latwo bo to pojecie bezcenne jak dla mnie. skonczmy to - szkoda tej dyskusji. Jesli policzymy doslownie wszystko to faktycznie wyjdzie ze porzeczka sie nie oplaca. No to w takim razie pytam sie ciebie czemu jej nie likwidujesz? przeciez prognozy cenowe nie sa optymistyczne a jak narazie pszenica ma w miare stabilny rynek. dlaczego nie rezygnujesz z porzeczki? przeciez cena porzeczki jest nizsza i raczej bedzie nizsza niz 2,2zł. powiedz co cie trzyma?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100050 (odpowiedź na #100047) ] wto, 28 maj 2013 11:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Trzyma mnie nadzieja, że będzie za dwa lata po 5 zł przez kolejne 5 lat. Nie likwiduję, bo to też duży koszt i jak zakładałem, to wziąłem pod uwagę, że będę ją miał przez 12 lat. Ja nie ulegam modom i nie sadzę tego co wszyscy.

Tak samo jak Ty mówisz, jak by mi ktoś zagwarantował, że pszenica będzie po 1000zł za tonę prze 10 lat to bym posiał pszenicę na całości.

Niestety ale musimy skończyć z tym, rolnictwo to nie działalność charytatywna. Musimy o rolnictwie myśleć bardziej jak o firmie i liczyć wszystkie koszty, a nie ciągle dokładać.

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100051 (odpowiedź na #100044) ] wto, 28 maj 2013 11:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Daron napisał(a) dnia wto, 28 maj 2013 11:06

Panowie... takie dywagacje to woda na młyn dla różnej maści posredników ,którzy też tu czytaja i wyciągają wnioski.Nie liczmy jeden drugiemu pieniędzy (jeszcze nie zarobionych) w kieszeniach.Naszym nadrzędnym celem jest uzyskać jak najlepsza cenę a nie gdybać gdzie jest cenowe dno. Jeszcze raz apeluję Koledzy o podawanie raczej stanu na krzakach a nie wirtualnych cyfr cen -których nikt nie zna.

U mnie stan na krzakach nieco lepszy, lub podobny, jak w tamtym roku. U znajomych, w okolicy, nieco gorszy jak rok temu.

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100056 (odpowiedź na #100050) ] wto, 28 maj 2013 11:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
michal009 napisał(a) dnia wto, 28 maj 2013 11:24

Trzyma mnie nadzieja, że będzie za dwa lata po 5 zł przez kolejne 5 lat.

niemozliwe...
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100057 (odpowiedź na #100056) ] wto, 28 maj 2013 11:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A, ja jednak mam nadzieję. Very Happy

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100059 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 11:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Każdy z Was ma trochę racji.
W zeszłym roku cena wahała się między 2.2 zł a 1.5 zł. Dla mnie patrząc na zbiory i ilość ton była to cena bardzo dobra.
W tym roku patrząc na zapowiedzi i cena 1.5 zł i patrząc na to co mam na krzaku rok będzie w plecy na pewno.

Nie można mówić o zyskach nie znając rzeczywistości innych osób. Jak ktoś ma 5 ha, nie ma kombajnu to cena 1.5 zł nie zadowoli, innych zadowoli jak mają 20 ha albo mają 2 klasę ziemi i dobre warunki.

Ale jeśli ktoś przy cenie 2 zł nie zarabia to niech lepiej zajmie się czymś innym.

Koszt wyprodukowania 1 kg porzeczki średnio waha się i wynosi około 1.5 zł. Jak ktoś dba, ma słabszą glebę i chce mieć porzeczki ładne to musi wydać i się napracować.

W moim mniemaniu dobrze w ciągu najbliższych 2 lat zrobiła by cena mniejsza niż 1 zł. Wtedy wszyscy co tak szybko posadzili by usunęli albo w ogóle nie dbali a wtedy plantacja umiera.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100060 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 12:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cena 5 zł? Dobre Wink a stan na moich krzakach na starszych powyżej 5 lat mizerny. Młodsze są w miarę, ale mimo wszystko chyba słabsze niż rok temu. A o cenie 5 zł to można pomarzyć Wink
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100075 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 14:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ja tam zadowolę się 4,99 Laughing
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100079 (odpowiedź na #100035) ] wto, 28 maj 2013 14:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak

Ci, których zadowala 2000zł z hektara, a nie umieją samemu obliczyć kosztu utrzymania np. 4-osobowej rodziny, niech wejdą do najbliższego banku i zapytają się o ten koszt.

A tu link, który bardziej obrazowo opisuje zadowolenie z uzyskiwanych dochodów (drugi komentarz zaczynający się od słów Uważam, że...)
http://wiadomosci.onet.pl/forum/zima-stulecia-nadciaga-nad-w yspy-brytyjskie,767162,czytaj-popularne.html
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100083 (odpowiedź na #100079) ] wto, 28 maj 2013 15:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Racja. Smile Dobry komentarz. Very Happy

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100088 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 16:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
John25 jest aktualnie niedostępny John25
Początkujący
LUDZIE !!! Błagam nie podawajcie narazie żadnych cen a już na pewno z góry nie zakładajmy że porzeczka będzie po 1,5. W tamtym roku wszyscy pisali że będzie po 5 a była po 1,5-2,0 to pomyślcie co będzie jak teraz spekulacje zaczynamy od 1,5. Chcecie doprowadzić do tego że oddacie porzeczkę za darmo bo ja na pewno NIE!. Więc narazie nie podawajmy żadnych śmiesznych cyferek bo narazie nikt z nas nie wie po ile będzie porzeczka. Mad
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100118 (odpowiedź na #96446) ] wto, 28 maj 2013 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Produkuję porzeczki ponad 30 lat i nigdy nie miałem wpływu na to ile mi zapłaci przetwórnia.Chciałbym tylko aby mi się zwróciły koszty plus zysk aby utrzymać rodzinę przy życiu.
Pozdrawiam.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100144 (odpowiedź na #100118) ] śro, 29 maj 2013 07:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Koledzy, źle mnie zrozumieliście. Ja nie chcę podawać cen, tylko próbuję pokazać, że jak cena będzie mniejsza, jak te 1,5-1,8 to będzie masowe kasowanie plantacji za 2 lata, zwłaszcza ci którzy tak ochoczo w zeszłym roku sadzili. I tym oto "mykiem" przetwórnie same sobie "strzelą w kolano". Przetwórnie aby mieć w miarę tani towar i w miarę równe dostawy muszą przywiązywać większą wagę aby cena była adekwatna do kosztów produkcji i w miarę jednorodna. Moim skromnym zdaniem w tym roku, patrząc na to co zostało na krzakach, cena satysfakcjonująca obie strony powinna oscylować w okolicach 2-2,50zł. Nie rozumiem polityki "skupujących". Jak dają cenę 1,30 zł, a później 5,50zł to prowadzi to tylko do zachwiania rynku i bardzo nie przewidywalnych wysokościach owoców do skupienia w następnym roku.

@John25 - to ja napiszę, że porzeczka w tym roku będzie po 10 Very Happy zł za kg. Zadowolony? Smile Tu nie chodzi o pisanie bajek, tylko o pokazanie "skupującym", że jak będzie za niska cena to za parę lat nawet cena 10 zł za kg nic nie da, bo nie będzie towaru. Ci co nie skasują nie będą mieli na właściwą ochronę i plantację będą mocno nie wydajne. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi liczy koszty i koszty pracy. Tak samo z amortyzacją - sprzęt też trzeba kupić/wynająć a to kosztuje.

Czasami mam nieodparte wrażenie, że niektórzy tu na forum trzymają stronę skupujących i sprzedali by wszystko po złotówce. Sad

@Kazimierz - racja, też chcę aby mi się zwróciły koszty i dodatkowo jakiś tam zysk aby móc się rozwijać.

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100149 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 09:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cokolwiek tutaj nie napiszemy, nie powiemy ceny i tak nie strzelimy. Po tym co u mnie na krzaku zostało to cena 2-2.5zł mnie nie zadowoli i nie przyniesie zysku. Powinna być minimum 3 zł, a jaka będzie to zobaczymy. Przy cenie 1.5 nikt porzeczek nie usunie masowo.
Poza tym przetwórnie nie są głupie, one nie chcą płacić co rok 2 zł za towar bo wtedy towaru będzie za dużo, jeśli każdy miałby z tego zysk każdy by sadził i po interesie. Przetwórnie wolą dać w 1 czy 2 latach cenę 5 zł by później przez 3-4 lata brać towar po 1.5 zł. My w ogóle tutaj sobie rozmawiamy o bardzo dobrych mimo wszystko cenach a należy pamiętać że w niedługim czasie ta cena sięgnie kilkudziesięciu groszy. Ja i moim rodzice podobnie jak Kazimierz zajmuje się porzeczką prawie 30 lat i z doświadczenia wiem że ta cena np 50gr wystąpi, w tym sezonie czy w następnym ale będzie bo po to przetwórnie dały w 2011 roku cenę 5 zł aby po kilku latach sobie to odbić i brać towar za darmo.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100154 (odpowiedź na #100149) ] śro, 29 maj 2013 10:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
@Fragii - bez stresu, masz rację z cenami. Ja tylko piszę jak powinno być, bo jak byś miał co roku te 2-2,50 to byś mógł odłożyć na rok gdzie jest słabszy zbiór. Też pamiętam jak pierwzej połowie lat 90-tych cena była dokładnie 12groszy. Razz

Miłego dnia. Już się nie wypowiadam w tym temacie. Twisted Evil

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100159 (odpowiedź na #100154) ] śro, 29 maj 2013 13:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
W najbliższych latach czekają nas spore zmiany w sadownictwie. Niektóre mądrzejsze zakłady już teraz podpisują kilkuletnie umowy kontraktacyjne z umowną, określoną ceną. W tamtym roku większość zakładów zaproponowała cenę za porzeczkę 2 zł. Wszystko było by w porządku gdyby nie kilku idiotów którzy chcieli zarobić i zaproponowali cenę o 50 gr niższą. W konsekwencji porzeczka w większych ilościach zaczęła trafiać do zakładów oferujących wyższa cenę. Zakłady te widząc ogromne kolejki na rampach i sądząc że jest ogromny urodzaj zaczęły obniżać ceny lub nawet wstrzymywać zakupy. Ubiegły sezon naprawdę był dla co niektórych prezesów, dyrektorków nerwowy. Rok 2011 to świetna kampania informacyjna na temat ogromnych strat z powodu przymrozków w porzeczkach, stąd taka cena. Niestety wiele zakładów działa na zasadzie inni kupują po tyle to ja też, a później się zobaczy Laughing W tym roku cena w okolicy 2 zł, może lokalnie lekko poniżej.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100168 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 15:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
tomaszw - nie do końca się zgadzam z Tobą.
Piszesz mądrzejsze zakłady mają umowy z ceną. Tak, takiego rozwiązania próbowało kilka firm już wcześniej i wszystkie upadły w momencie kiedy w umowie ceny miały za wysokie, a kontrahenci dostarczając w opór surowca nawet nie swojego.
Co do zeszłego sezonu to po prostu towaru było dużo i prezesi raczej byli bardzo zadowoleni z przebiegu zbiorów.
Co do 2011 roku to moim zdaniem surowca było mniej niż normalnie, a cena raczej miała na celu zachęcenie sadowników to posadzenia porzeczek a dużo łatwiej i prościej dać cenę 5 zł jak towaru jest mniej niż jak rok jest normalny.
A Twój opis działania zakładów jest troszkę śmieszny i nie poważny ponieważ każdy wie że przed zbiorami jest kilka pewnych spotkań na których ustalana jest cena surowca na dany sezon a jeśli uważasz że ktoś pierwszy daje cenę a reszta patrzy na innych to jesteś w dużym błędzie. Bardzo duży wpływ na cenę na początek zbiorów. Zakłady zazwyczaj bardzo opóźniają rozpoczęcie skupowania migając się gadką że towar musi być czarny. A to gówno prawda, opóźnienie rozpoczęcia ma na celu wystawienie sadowników na próbę czy zaczną zwozić towar czy nie. Jeśli zaczną bo np już coś oblatuje i szkoda to cena nie zmieni się bądź będzie szła w dół ponieważ utrzymująca się niska cena powoduje większe nerwy sadowników a wtedy decydują się na zbiory.
Dlatego ja zwracam się z uprzejmą prośbą aby nie srać żarem (przepraszam za wyrażenie) na początku tylko czekać ile się da. Nie oddawać zaraz pierwszego czy drugiego dnia towaru a wtedy cena będzie mieć tendencję wzrostową nawet jak później rynek ruszy. Należy pamiętać że nie trzeba być głupkiem i sprzedawać za darmo swojej ciężkiej pracy.
Duża też prośba do stowarzyszenia które zrzesza większych producentów aby trochę opóźnić zbiory i nie rwać wtedy kiedy zakłady zaczną przyjmować, ja wiem że tacy co mają po 20, 50 czy 100 ha opłaca się sprzedać towar po 1 czy 1.5 zł ale to psuję cenę.
Taka sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, gdzie dali cenę 2 zł na początek a nie którzy nawet 2.2zł i cena miała mieć tendencje zwyżkową ale upały przyśpieszyły zbiory, wczesne odmiany np Tisel pomału zaczęły się osypywać i ludzie przystąpili do zbiorów. I cena poleciała w dół, bo przecież po co zakład ma przepłacać skoro towar płynie. Więc mam nadzieje że w tym roku pogoda dopisze a zbiory będą przebiegać normalnie i z godną ceną.

A jeszcze odwołam się do roku 2011 gdzie porzeczka była po 5 zł. Przymrozki sprawiły że zakłady wystawiły cenę początkową koło 4.5 zł ale że sadownicy chcieli więcej to część czekała aż porzeczka będzie kosztować 7 zł a część zadowoliła się 4.5 zł i sezon powolutku sobie pracował ale towaru brakowało więc zakłady dały 5 zł i nadal część czekała na cenę jeszcze lepszą a inni oddawali towar. I cena 5 zł utrzymywała się dość długo aż do momentu kiedy czekający stwierdzili że nici z 7 zł i przystąpili do zbiorów wtedy cena spadła na 4.5 a później jeszcze niżej.

Jeszcze raz apeluje, bez względu na to jaka cena będzie czy 1 zł, czy 2 zł czy 3 zł nie spieszmy się ze zbiorami ponieważ bez względu na to jaką cenę by nie dali ta cena zawsze może być wyższa i lepsza dla Nas.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100169 (odpowiedź na #100168) ] śro, 29 maj 2013 15:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Nie mówię, że zakłady na każdy owoc są w stanie podpisać taką umową ale np. na Sengę owszem. Nie jestem tylko plantatorem.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100196 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
platin jest aktualnie niedostępny platin
Początkujący
jeżeli na stronie głównej Pan Profesor Makosz pisze że porzeczka dobrze zawiązała i że są pełne grona to ja nie wiem co to jest pod krzakami może mi koledzy powiedzą.http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/4276/0/

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100199 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 21:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
platin jest aktualnie niedostępny platin
Początkujący
Mnie dziwi że do tej pory firmy nawozowe i chemiczne nie zainteresowały się tematem cen płodów rolnych. Są to duże korporacje które mogły by być partnerem do rozmów z przetwórniami. Nie jest to jakaś nowość że jeśli ogrodnik zarobi na swoim produkcie to będzie o planacje dbał pryskał, nawoził dolistnie, jakieś polepszecze stosował. Jeśli nie zarobi zastosuje połową albo jedną trzecią, będzie szukał tańszych zamienników a o nawozach dolistnych tylko pomarzy czekając na lepsze czasy. Tak to moja luźna wypowiedź Razz
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100202 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Fragii ,wielki szacun dla Ciebie .Mądrze gadasz .Tys jeden , w tamtym roku, przewidział tendencję zniżkową.Wielu chciało go tu niemal zlinczować za to Very Happy Pamiętacie ?

[Uaktualnione dnia: śro, 29 maj 2013 21:58]

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100205 (odpowiedź na #96446) ] śro, 29 maj 2013 22:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No i oto mi chodziło aby rolnik się wypowiedział ile chce za porzeczki aby dożyć następnego roku.
Pozdrawiam.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100247 (odpowiedź na #100205) ] czw, 30 maj 2013 11:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jonatansad jest aktualnie niedostępny jonatansad
Zaawansowany
w tym roku zapowiadają się dobre plony na razie nie było gradu , może i cena będzie dobra, ale porzeczki jest tak nasadzone ze w kolejnych latach jak te plantacje zaczną owocować porzeczka będzie tania
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100358 (odpowiedź na #96446) ] czw, 30 maj 2013 23:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Porzeczka juz w tym roku będzie tania
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #100371 (odpowiedź na #96446) ] pią, 31 maj 2013 07:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Skoro porzeczka będzie tania to po jaką ch...rę dbać o nią i się nią przejmować.
Poprzedni wątek:Ceny aronii 2012 r.
Następny wątek:Sa szanse na wzrost ceny truskawki exportowej?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]